Jump to content

Είμαι χαρούμενος !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, σήμερα παράγγειλα το πρώτο μου τηλεσκόπιο, μετά από αρκετό ψάξιμο! Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας, οι οποίες βοήθησαν αρκετά στην επιλογή μου αυτή. Είναι ένα Orion Optics 10", Dobstonian, λ/6 P-V error (Ελπίζω να έρθει και με καλό strehl ratio :lol: ) και Hilux coatings... Μαζί με τα default EP's των 12mm και 25mm (νομίζω), παράγγειλα επίσης και έναν Celestron Ultima 2x και ένα Celestron Cheshire για την ευθυγράμμιση... Τώρα λέω να αρχίσω τις ελεημοσύνες γιατί έριξα τον προυπολογισμό έξω κατά πολύ :D .

 

Δυστηχώς δεν θα προλάβω να το έχω στον Πάρνωνα, και επιπλέον δεν μπορέσω να έρθω γιατί θα λείπω στο εξωτερικό για επαγγελματικούς λόγους, πράγμα που με στεναχωρεί πολύ γιατί είχα οργανωθεί και είχα πάρει και σκηνή!! :cry: Ελπίζω όμως να το έχω πρίν από τον Αύγουστο, μιας και τότε θα κατέβω Κρήτη και θα το πάω σε καταπληκτικούς ουρανούς!!

 

Η αγορά αυτή μπορεί να οδηγήσει σε 2 δρόμους. Η θα κολλήσω τελείως με το άθλημα, ή θα το βαρεθώ ... Ελπίζω το πρώτο...

 

Μετά την παραλαβή ελπίζω να σας 'πρήξω' με πολλές απορίες :twisted:

 

ΥΓ:Την Κυριακή είμουνα στον Ωρωπό και μόλις βράδιασε πήρα τα κυάλια του φίλου μου, (όχι πολύ καλά...) και κοίταζα τον ουρανό... Ξαφνικά εκεί που προσπαθούσα να βρώ τα βασικά, παρατήρησα ένα αστέρι (χρώμα και μέγεθος ίδιο με τα κοινά, αμυδρό - φαινόταν σαν σημείο) το οποίο όμως κινούνταν!! Πιστεύω ότι ήταν τεχνιτός δορυφόρος .... Μού έκανε εντύπωση ότι τον πέτυχα τυχαία! Μάλιστα μετά από λίγο είδα και έναν άλλο... Πόσοι υπάρχουν τέλος πάντων :) ??

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Μιχάλη και καλοτάξιδο :D

Αλήθεια πόσο κόστισε (μόνο το τηλεσκόπιο)γιατί με ενδιαφέρει και μένα.

Περιμένω εντυπώσεις... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά, ελπίζω και γώ να το χαρώ ... Αλλά στην Αθήνα οι ουρανοί είναι χάλια...

 

Λευτέρη οι τιμές που δίνει η ΑΚΤΙΣ, είναι οι ίδιες με αυτές του αγγλικού site. Οπότε μπορείς να πας και να φτιάξεις το δικό σου τηλεσκόπιο έτσι όπως εσύ το θές !! Πράγμα το οποίο είναι πολύ καλό!! Custom made :D

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΙΧΑΛΗ

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΝΕΟ ...ΟΡΓΑΝΟ

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΤΟ ΣΠΟΡ :roll:

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΤΕΦΑΝΕ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ; ; :?:

 

ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ORION OPTICS ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ! ! :roll:

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν Καλορίζικο και Καθαροί Ουρανοί!Όσον αφορά τους δορυφόρους δε μπορείς να φανταστείς πόσοι υπάρχουν :shock: και εγώ νόμιζα ότι ήμουν πολύ τυχερός γιατί σε κάθε παρατήρηση έβλεπα αρκετούς μέχρι που πήρα το starry night pro 5 και άρχισα να προχωράω τα δευτερόλεπτα γρήγορα και είδα ότι περνάνε κάθε λεπτό 5-6 δορυφόροι.Είναι ωραίο πάντως να τους παρακολουθείς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και το έφερε η κουβέντα, μήπως ξέρετε κανένα καλό πρόγραμμα αστρονομικών παρατηρήσεων για το laptop μου ??

 

Υπάρχει μια πιθανότητα να το έχω στα μέσα του Ιούλη(το τηλεσκόπιο). Αν πράγματι έρθει τότε, θα ήθελα να γίνει καμία συνάντηση εδώ κοντά με άλλα μέλη. Κάτι σαν μινι Πάρνωνας... Ρε γαμώτο, τώρα βρέθηκε να πάω πάλι εξωτερικό :x

 

Πως σας φαίνεται η ιδέα ? Μπορούμε και καθημερινή, εφόσον πάμε κοντά. π.χ Πεντέλη . Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη τοποθεσία αλλά είναι καλύτερα από τον Ν.Κόσμο που είμαι τώρα...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΡΩΝ!!! :D

 

Μιχάλη, καλορίζικο το Orion Optics και συγχαρητήρια για την επιλογή 10". Από τη χρήση του 10ιντσου μπορώ με σιγουριά να πω ότι είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στη μεγάλη διάμετρο και την ευκολία χρήσης/μεταφοράς (στην πράξη = συχνότητα χρήσης). Και η ποιότητα της dobsonian βάσης της ΟΟ είναι τέτοια που μεταμόρφωσε το τηλεσκόπιό μου ως προς την ταχύτητα εύρεσης των αντικειμένων και την συνολική απόλαυση της παρατήρησης. Εξάλλου, το tracking με το χέρι είναι ομαλότατο και ακριβές ακόμα και στις 300Χ. Έχοντας τη ..λόξα των βελτιώσεων, δεν τη γλίτωσε ούτε αυτή η βάση και τελικά προσθέτοντας και ένα άκαμπτο τρίποδο τραπεζάκι για όρθια παρατήρηση (ιδιοκατασκευή - το κερασάκι στην τούρτα), το σύνολο έγινε ένα τηλεσκόπιο με μεγάλη ευχρηστία και λειτουργικότητα για ξεκούραστη και αποδοτική παρατήρηση, σε όλα τα ύψη των αντικειμένων.

 

Να που τελικά δεν είμαι πιά μόνος! Αν κρίνω από των αριθμό των προσωπικών μηνυμάτων που δέχομαι σχετικά με τα ΟΟ σε λίγο θα είμαστε αρκετοί που θα απολαμβάνουμε τον έναστρο ουρανό της Ελλάδας μέσα απ' αυτά τα όργανα! Και ευτυχώς τα ΟΟ εισάγονται πλέον στην Ελλάδα γιατί όταν το 2001 έφτασε το δικό μου από την Αγγλία, το άνοιγμά του ήταν ...οβάλ από τις κακουχίες της μεταφοράς με courier. Φοβήθηκα ότι θα βλέπω οβάλ και τα σφαιρωτά σμήνη, αλλά ευτυχώς τα οπτικά ήταν άθικτα και η παραμόρφωση του ανοίγματος αποκαταστάθηκε εύκολα και απόλυτα - ευκολότερα από το ...ψυχικό τραύμα κατά το άνοιγμα του κουτιού.

 

Υπάρχει ήδη ένα news group των χρηστών ΟΟ στη διεύθυνση http://groups.yahoo.com/group/oriontelescopes/ με μέλη απ' όλο τον κόσμο αλλά κυρίως Άγγλους, οι οποίοι όταν καταφέρνουν (λόγω καιρού) να παρατηρούν από την αυλή τους έστω μία φορά το μήνα, είναι ευτυχισμένοι! Όποιος γραφτεί, θα δει ότι sto forum συμμετέχει συχνά με συμβουλές και διευκρινίσεις ο Barry Pemperton, ιδρυτής της ΟΟ, αλλά και δύο μέχρι στιγμής μέλη του astrovox.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

ΥΓ 1. Φυσικά στη χώρα μας εισάγονται κι άλλα αξιόλογα τηλεσκόπια. Τα ΟΟ ανήκουν σε εκείνα που συνδιάζουν πολύ καλά αυτά που ζητά ένας απαιτητικός ερασιτέχνης: οπτική και μηχανική ποιότητα, αξιοπιστία, ευχρηστία, τιμή.

 

ΥΓ 2. Οι τεχνητοί δορυφόροι ...ζουζουνίζουν γύρω από τη Γη σαν τις αγριομέλισσες γύρω από τη φωλία τους. Αριθμούνται περίπου σε 3.000 από 40 χώρες (στοιχεία NASA). Πριν λίγες μέρες «ακολουθώντας» με το dobsonian και τον υπέροχο Nagler 16mm type 5, ένα γρήγορο δορυφόρο, μπήκε στο οπτικό πεδίο ένας άλλος από αντίθετη κατεύθυνση και σχεδόν «συγκρούστηκαν» φαινομενικά μπροστά μου. Στη συνέχεια ακολούθησα τον δεύτερο. Λίγα λεπτά παρατήρησης με γυμνό μάτι σε σκοτεινό ουρανό, αρκούν πλέον για να αποκαλύψουν μερικούς τεχνητούς δορυφόρους, σχεδόν πάντα σε πολικές τροχιές (περνούν πάνω από τους πόλους της Γης).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, όπως πάντα κατατοπιστικός :o Ευχαριστώ και για το link του yahoo, έκανα ήδη αίτηση. Ελπίζω όταν έρθει το καλό μου, (my precious) να βρεθούμε από κοντά και να μου πείς κάποια πράγματα!

 

Ιάκωβε, ήθελα να σε ρωτήσω αν αγόρασες το πρόγραμμα (το Starry Nights) ή αν το κατέβασες από πουθενά, τσαμπέ... :twisted:

Ρε παιδιά, ποία προγράμματα τέτοιου είδους έχετε να προτείνετε ?? Ποία είναι τα top rated - most wanted ??

 

ΥΓ: 3000 δορυφόροι??? :shock: Τόσοι πολλοί?? Και καλά πως κατεφέρνετε και βγάζετε φωτογραφίες? Η πιθανότητες να περάσει κανείς απροσκλήτα από το οπτικό σας πεδίο δεν είναι μεγάλη ??

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ ΘΕΣ STARRY NIGHT ΠΑΡΕ ΤΗΛ 694 8837176

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ. ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 8.000

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ΕΙΝΑΙ "ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ" :!: ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΚΕΙ (Σύμφωνα με το nightwatch)

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μιχαλη, ερωτηση...

εχεις περιπου κατα νου τι μεγεθος εχει το τηλεσκοπιο? Σε προειδοποιω οτι θα κινδυνευσεις να χαρακτηριστεις παλαιομοδιτης εθνικιστης, νοσταλγος του χιτλερ που συλλεγει κανονια και καθεται τα βραδια στην ταρατσα και τα χαιδευει...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στράτο, μην ανησυχείς θα το καμουφλάρω να μην φαίνεται, όπως κάνουν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας με τις κεραίες τους που τις κάνουν να φαίνονται σαν θερμοσίφωνα :lol:

 

Δημήτρη, το τηλέφωνο αυτό είναι το κινητό σου? Απαντάς εσύ?

 

Πάντως ελπίζω να έρθει σύντομα γιατί έχω αγωνία...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3000 δορυφόροι??? Τόσοι πολλοί?? Και καλά πως κατεφέρνετε και βγάζετε φωτογραφίες? Η πιθανότητες να περάσει κανείς απροσκλήτα από το οπτικό σας πεδίο δεν είναι μεγάλη ??

Το καλοκαιρι ναι τις υπολοιπες εποχες του χρονου δεν φαινονται αργα την νυχτα καθοτι βρισκονται στη σκια της γης.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, δυστηχώς είμαι στο εξωτερικό :( Θα σε πάρω οταν γυρίσω, μετά τις 16/7) Ευχαριστώ πάντως!

 

Ξέρετε κανένα μαγαζί με αστρονομικά εξαρτήματα στο Λονδίνο, να πάω να ρίξω μια ματιά μήπως και πετύχω τίποτα καλό ??

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης