AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Συζήτηση και σχολιασμός των άρθρων της AVAT
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Συζήτηση και σχολιασμός των άρθρων της AVAT
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστροφωτογράφιση - Γενική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6738
Τόπος: Πάτρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:31    Θέμα δημοσίευσης: Συζήτηση και σχολιασμός των άρθρων της AVAT Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το παρόν thread μπορείτε να το χρησιμοποιείτε για απορίες, συζήτηση και σχολιασμό επί των άρθρων της AVAT.
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1900
Τόπος: Κερατέα-Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οποιος εντοπισει καποιο φαουλ η θελει καποια διευκρινηση παρακαλω ας το γραψει εδω ωστε να το βλεπουν και οι αλλοι (οχι πριβε).
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Μαϊ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1820
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΚ, να κανω τα εγκαινια; (συγχαρητηρια πρωτα απο ολα, φοβερη δουλεια). Κατι που με τρωει και εχω προσπαθησει να το βρω (ακολουθησα και τα βηματα του Stark) αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι το εχω καταλαβει/κανει σωστα:

Flat frames
Παράθεση:
Δοκιμάζουμε τον χρόνο έκθεσης ώστε η μέση τιμή ADU (counts) της λήψης να είναι από 1/3 έως 1/2 της Full Well Capacity της CCD κάμερας και κάνουμε από 15 έως 35 λήψεις.

Τωρα γιατι μας αφηνετε με την γλυκα ; Εδω ειναι το ζουμι, πως υπολογιζω το Full Well Capacity της CCD κάμερας μου ; Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Βασίλης_ΜOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Οκτ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1447
Τόπος: Greenville, SC
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το υπολογίζεις..... Το γράφει στα χαρακτηριστικά της.... Mr. Green

Ή ακόμα καλύτερα, ανάλογα με τον κατασκευαστή της κάμερας, σου δίνει και ένα report με τα ακριβή χαρακτηριστικά της κάμεράς σου από τον τεχνικό που την έφτιαξε.

Arthur C. Clarke

http://vip-digital-imaging.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
rorytOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Full-well capacity: Greater than 30K -e un-binned

παρε το αυγο και κουρευτο δηλαδη, πρεπει να το υπολογισω d'oh! Brick wall
Ασε που το δινει σε -e και για να το κανω ADU θελω το gain :

System gain: variable from .9-e/ADU to .4-e/ ADU in 64 steps

Μια απο τα ιδια Brick wall Τι θελει να πει ο ποιητής; στο gain 0 εχω 0.4 ενω στο 100% εχω 0.9 ;

Γενικα βρε παιδια, σε αυτα τα πραγματακια χρειαζομαστε τα φωτα σας.
Επιστροφή στην κορυφή
gvidosOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 16 Μάρ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 167
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη,
μιλάμε για πάρα πολύ ψάξιμο, θεωρίες διάφορες, ο καθένας λέει και κάτι διαφορετικό.....

ένα safe σενάριο είναι για 16bit ccd, στο κέντρο του fit πρέπει να είναι από 21.000-29.000 ADU.

Αν το έχω καταλάβει σωστά.....
αυτό ισχύει γιατί, το Full-well capacity είναι σε electron, απότε το μετρατρέπεις σε ADU ανάλογα
με το gain και το αποτέλεσμα (για 16bit ccd) είναι πάντα 65.536 ADU.

vtsamisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2052
Τόπος: Χαλάνδρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως, όπως λέει ο Γιώργος, Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Ανάλογα με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, είτε απλώς περνάς το δείκτη του ποντικιού πάνω από το στόχο/στόχους που σε ενδιαφέρουν ή σε διάφορες περιοχές του flat field, είτε απλούστατα κάνεις ένα κλικ με το ποντίκι, και κάπου στην οθόνη ή σε παράθυρο εμανίζεται η τιμή ADU που ψάχνεις. Ή μπορεί επίσης το software σου να ονομάζει αυτήν την τιμή κάτι σαν "Peak Pixel Value" (AIP4WIN) ή "Maximum Pixel Value" (MaximDL).
Για όλες τις 16-bit κάμερες, που είναι η συντριπτική πλειοψηφία των CCD που χρησιμοποιούμε όλοι μας, 2^16=65.536, άρα η τιμή αυτή πρέπει να κυμαίνεται κάπου μεταξύ 20.000 και 30.000, και είσαι απολύτως εντάξει.

Αυτό το διαπιστώνεις πολύ εύκολα με 2-3 ή περισσότερες δοκιμαστικές λήψεις, πριν ξεκινήσεις την κύρια διαδικασία φωτογράφησης ή της λήψης των flats.
Αν η τιμή είναι μικρότερη από 20.000 μπορείς - αν θες - να αυξήσεις το χρόνο έκθεσης, ενώ αν είναι μεγαλύτερη από 30.000-35.000 θα πρέπει να μειώσεις το χρόνο έκθεσης.

ΥΣ1: Εκτός εάν έχεις ελέγξει τη γραμμικότητα του CCD σου και έχεις διαπιστώσει ότι η γραμμική του απόκριση (χρόνος έκθεσης vs τιμή ADU) φτάνει πχ μέχρι τα 40.000 - 45.000 counts, οπότε δουλεύεις άφοβα μέχρι την τιμή αυτή. (Αλλά αυτό είναι ένα άλλο σενάριο κάπως πιο εξεζητημένο, ας το αφήσουμε προς το παρόν)

ΥΣ2: Στις 8-bitες κάμερες(!!!) - NAI, υπάρχουν ακόμα, πχ κάποιες βιντεοκάμερες που χρησιμοποιούνται για φωτομετρία - όπου 2^8=256, η ζητούμενη τιμή είναι το 1/3 ως 1/2 του 256, δηλαδή ζητούμενο pixel count (maximum pixel value) εδώ είναι το 80 έως το πολύ 120-140.
Ομοίως, η τιμή αυτή εμφανίζεται με ένα απλό πέρασμα του ποντικιού πάνω από ένα video frame που έχουμε μετατρέψει πχ σε bmp.
Αν κάποιος στόχος είναι υπερεκτεθειμένος (καμμένος) θα δούμε την ΤΟP(!!!) τιμή Max.Pix.Val.=255 ADU Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
rorytOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδή οι (16bit) ccd μας παντα εχουν το 64Κ για full wheel;
Νομιζα οτι -τουλαχιστον οι anti-blooming - δεν ειναι γραμμικες και πρεπει να μετρησεις ποσο φτανουν. Ή ειναι θεμα scalling στα 64Κ απο το προγραμμα - οποτε παλι μιλαμε για μη-γραμμικοτητα, οποτε πως στο καλο θα διαιρεσω τα φλατ; Brick wall

Ενταξει, και εγω τον πρακτικο κανονα του 20Κ-30Κ χρησιμοποιω αλλα αναρωτιομουν αν μου διαφευγει κατι.
Επιστροφή στην κορυφή
gvidosOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη,

η 16bit κάμερες δίνουν ΠΑΝΤΑ 65.536 ADU (για αυτό είναι και 16bit),
δηλαδή το κάθε pixel μπορεί να έχει τιμή από το 1 έως το 65.536.

περισσότερα για τις παλέτες χρωμάτων εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_monochrome_and_RGB_palettes#16-bit_RGB

raxxlaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 554
Τόπος: Χαϊδάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι 16 bit κάμερες οφείλουν να δίνουν max adus το 65535 εκτός και αν έχουμε ρυθμίσει χαμηλά το gain οπότε μπορεί να δίνουν max πιο χαμηλά που δεν είναι σωστό. Επομένως το εύρος του well capacity σε e αποτυπώνεται στο εύρος 0..65535 σε adus. Εμείς με τα προγράμματα μας μετράμε adus άρα όπως πολύ σωστά λένε ο Γιώργος και ο Βαγγέλης ο κανόνας του 30-50% μετριέται σε adus (0..65535).

Όσο για το system gain, μερικές κάμερες το έχουν factory set και άλλες user adjustable. Όπως είπα και παραπάνω, στη δεύτερη περίπτωση ο χρήστης πρέπει να το ρυθμίσει ώστε να καλύψει σε adus ακριβώς το εύρος του A/DC, δηλ. στις 16bit το 0..65535. Τώρα, γιατί μερικοί κατασκευαστές πετάνε στο χρήστη αυτό το μπαλάκι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο... Evil or Very Mad

View user's profile 
rorytOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2010, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε αναλογη ερωτηση στον Stark , σε σχεση με το αρθρο του πως μετρας το gain, μου ειχε απαντησει οτι η ρυθμισή του system gain σε επιπεδο 50% για την δικια μου (sony 285) περιοριζει την δυναμικη περιοχη της καμερας (λογικο) και οτι αυτος προτιμα να το βαζει χαμηλα. Μαλιστα αν θυμασαι Ηλια ειχε αιτιολογισει τις διαφορες στα αποτελεσματα μεταξυ της δικιας σου qhy2, της δικιας του (314L) και της Q285M μου ακριβως στα διαφορετικα system gain που ειχαμε χρησιμοποιησει.
Μεταφραζοντας λοιπον και τις απαντησεις σας ποιο πανω, συμπερανω οτι πρωτα πρεπει να ρυθμισω σωστα το system gain ωστε να εχω πληρη δυναμικη περιοχη στα 64K για να ισχυουν ολα τα αλλα για τα φλατς, σωστα;
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΦΟΥΛΗΣOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 25 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1035
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2010, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταλάβατε τωρα γιατί εγώ τα βρόντηξα χάμω και τη έκανα για άλλες παραλίες; Για κάτι τέτοια!
raxxlaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 554
Τόπος: Χαϊδάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2010, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

roryt έγραψε:
..συμπερανω οτι πρωτα πρεπει να ρυθμισω σωστα το system gain ωστε να εχω πληρη δυναμικη περιοχη στα 64K για να ισχυουν ολα τα αλλα για τα φλατς, σωστα;

Νομίζω αυτός είναι ο σωστός τρόπος. Και δεν αφορά μόνο τα flats αλλά όλη γενικά τη λειτουγία της κάμερας.

Gain / offset σωστά ρυθμισμένα από την αρχή και είσαι μάγκας. Σημειωτέον πως οι ρυθμίσεις αυτές έχουν να κάνουν με την κάμερα και ΜΟΝΟ με αυτή, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τα οπτικά (τηλεσκόπιο, φίλτρα, reducers κλπ).

Απ'οτι καταλαβαίνω, ο Stark εννοεί πως κάποια "μεγάλη" τιμή για το system gain μπορεί να προκαλέσει clipping (adus >65535) και έτσι μειώνεται το δυναμικό εύρος (χάνουμε το μέρος του που είναι πάνω από 65535).

ΥΓ. Για να τα μπουρδουκλώσω λίγο μιας και το πιάσαμε το θέμα, κάθε bin mode θέλει το δικό του ζεύγος ρυθμίσεων για gain/offset; Ή μήπως αρκεί η ρύθμιση σε bin 1x1;
O ascom driver της κάμερας μου π.χ. φυλάει χωριστές ρυθμίσεις gain/offset για κάθε bin mode... Think

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΦΟΥΛΗΣ έγραψε:
Καταλάβατε τωρα γιατί εγώ τα βρόντηξα χάμω και τη έκανα για άλλες παραλίες; Για κάτι τέτοια!

Μα τι λες Δημήτρη;; Και μετά τι θα'χουμε να τρωγώμαστε Question Mr. Green Cheesy Grin

View user's profile 
rorytOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2010, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οποτε:

πιστευω οτι χρειαζεται ενα απλο αρθρο που να εξηγει κανα-δυο πραγματακια για ολα αυτα που συζητησαμε, ξεκινοντας απο την ορολογια, συν πως ρυθμιζεις το system gain (αν η καμερα σε αφηνει να το κανεις) μιας και ειναι τοσο σημαντικο - εγω πχ το ηξερα οτι επρεπε καποια στιγμη να το κανω, αλλα τωρα μολις καταλαβα ποσο λαθος ειναι που δεν το εχω κανει ηδη. Και πως ολα αυτα μεταφραζονται σε απλους πρακτικους κανονες - πχ στα φλατς. Σε απλη γλωσσα για να μην στελνουμε τον Δημητρη συνεχως για μπανια Laughing Κανενας που να κατεχει καλα το θεμα ;

(ΥΓ και ναι, νομιζω η ρυθμιση πρεπει να ειναι διαφορετική για καθε bin mode, το offset -συμφωνα με τον Stark τουλαχιστον - αρκει να ειναι μια τιμη που δεν θα σου δινει μηδεν)
Επιστροφή στην κορυφή
gvidosOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2010, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν τα έχω καταλάβει σωστά...

Full well capacity (e): Πόσα electron μπορεί να "μαζεύψει" το ccd
Read noise (e): ο θόρυβος που έχουμε στο "μάζευμα"
Dynamic Range: full well capacity/read noise: Πόσα electron πραγματικά μπορεί να "μαζέψει" πριν κορεστεί το pixel.
Gain: μετατρέπει τα electron σε τιμές pixel
(δηλαδή έστω ότι ένα pixel μαζεύει 5.000e, με gain 0,6 η τιμή που θα πάρει το pixel είναι 8.333ADU)

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστροφωτογράφιση - Γενική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 1 από 6

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης