Jump to content

Δορυφόροι του Ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Έχω περιέργεια αν έχει παρατηρήσει κανείς δορυφόρους του πλανήτη Ουρανού και αν ναι ποιούς με τι τηλεσκόπιο και σε ποιά μεγέθυνση. Φαίνεται πως οι δύο πιο μακρυνοί (Τιτάνια, Όμπερον) πρέπει να είναι ορατοί με 10-12". Ομολογώ με ντροπή :oops: πως δεν έχω δοκιμάσει να τους παρατηρήσω. Τώρα που έχω 12" λέω να το κάνω όπως και τον δορυφόρο του Κρόνου Υπερίωνα.

Ο Τρίτωνας του Ποσειδώνα με 10" είναι ορατός σε υψηλή μεγέθυνση χωρίς δυσκολία τον έχω δει από τον Πάρνωνα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Τον Ουρανό τον έχω παρατηρήσει με τον dob των 10'' που έχω τον Ουρανό στον Πάρνωνα πριν

2 χρόνια.Τώρα για τους δορυφόρους που λέτε τους έχω δει και αυτούς γύρω στις 400 μεγενθύσεις.

Πρωτιμώ να ομολογήσω ότι ήταν εντυπωαιακός.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο για να δεις τους 3 δορυφόρους που ειναι μεχρι 15mag θα πρεπει να εχεις σιγουρα σκοτεινό ουρανο αλλα και με πολυ καλο seeing, επισης θα χρειαστείς και καποιο προγραμμα ή τυπωμένο χάρτη ωστε να γνωριζεις που ειναι ακριβώς ο καθε δορυφορος, ιδικα οταν αυτος βρίσκεται φαινομενικά πολυ κοντα στον πλανήτη ή οταν εκει κοντα ειναι καποιο αστερι.

Εγω αυτους που ειδα στην τελευταία ασέληνο ηταν οι Oberon, Titania και Ariel στα 610Χ

 

Επισης αν εχετε χρονο παρατηρήστε οτι η τροχια τους οπου οι δορυφόροι του πλανήτη είναι απλωμένοι σχεδόν ΚΑΘΕΤΑ στην εκλειπτική οπως μας ειπε και ο Βαγγελης...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια είναι κάθετοι οι δορρυφόροι, ο τεμπέλης Ουρανός είναι ο μόνος ξαπλωμένος πλανήτης στο ηλιακό μας σύστημα.

15mag; Δεν μου το λέγατε ρε παιδιά, πριν λίγες μέρες είχα ρωτήσει, μου είπαν για τις θέσεις αλλά όχι για το μέγεθος και στραβώθηκα με το C4 να ψάχνω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο μας έβαλες ιδέες.

 

Ο κάθετος άξονας δηλώνει την χρονική στιγμή στην οποία ο δορυφόρος έχει την αντίστοιχη γωνιακή απόσταση από το κέντρο του Ουρανού (οριζόντιος άξονας). Η υποδιαίρεση του χρόνου είναι 2 ώρες, ενώ οι αναγραφόμενες ώρες είναι σε UT.

 

Συγκεκριμένα, το διάγραμμα είναι από τις 8/10/2010, ώρα 21:00 Ελλάδας μέχρι 10/10/2010 ώρα 23:00 Ελλάδας.

 

Τα μεγέθη των δορυφόρων δε γνωρίζω, ας βοηθήσει κάποιος!

tracker_ura_8311.thumb.jpg.3e603b31e0aad8c0750cd1d7bab1b864.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλος ενας πολυ καλος στόχος ειναι και οι δυο ορατοι-αορατοι δορυφόροι του Δία, η Αμάλθεια στα 13.86mag αλλα διπλα στον πολυ φωτεινο Δια αρκετα δύσκολη και η/ο Ιμαλάια (Himalia) 14.59mag απου το δυσκολο ειναι τον βρεις αφου ειναι αρκετα μακρια απο τον Δία βεβαια οποιος εχει ορεξη τον βρίσκει εύκολα αφου ειναι κοντα στον HD224142 :wink:

 

Και βεβαια οσοι δεν εχουν ριξει ματια στον Ποσειδώνα για τον Τρίτων...χανουν :D

 

 

ΥΣ

Υπαρχει τρόπος να δουμε τους δακτυλιους του Ουρανού ή του Ποσειδώνα;; π.χ αν θα γνοταν καμια απόκρυψη* αστερα πισω απο αυτα;; Μπορουμε να το καταγράψουμε με τα τηλε μας;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη το θέμα με την Αμάλθεια με απασχολεί και μένα! Ας το συζητήσουμε σε παλαιότερο θέμα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αντίθεση του Δία στις 21/9 τις προάλλες, έβγαλα το έρμο το 12άρι μας φίλε Γιώργο στο μπαλκόνι του τραγικού Αθηναϊκού ουρανού, ντάλα η Σελήνη..όμως ευτυχώς πέτυχα φοβερό seeing!! Όλα αυτά κατά τις 2.30 τα ξημερώματα...

 

Καλά για τον Δία δε θα πω, όλα τα λεφτά με απίστευτες λεπτομέρειες κλπ. Ο Ουρανός λοιπόν, με ντάλα Σελήνη και τη χειρότερη φωτορύπανση στην χώρα αλλά και φανταστικό seeing της βραδιάς, φάνηκε σαν μια πεντακάθαρη, κρυστάλλινη, φανταστική γαλαζοπράσινη μπαλίτσα στις 333x με televue barlowed Nagler 9mm και τον University Optics HD 5mm (300x) και 6mm (250x). Αν σας πω ότι πάσχιζα με όλα τα μέσα να δω έστω και υποψία δορυφόρων στον Ουρανό δεν θα είναι ψέμα. Δεν είδα απολύτως τίποτα, δεν ξεπέρασα όμως τις 400x...θα μπορούσα, δεδομένου του τόσο καλού seeing..

 

Τώρα οκ, μιλάμε βέβαια για τέτοια μεγέθη πάνω από 14 και μέσα στην Αθήνα...καμία τύχη! ](*,) :-note

 

Σίγουρα θέλει τον σκοτεινότερο ουρανό, επιφυλάσσομαι στην Νέα Σελήνη να ξαναπροσπαθήσω και στην αρμόζουσα τοποθεσία φυσικά..

 

Είναι μια "ψηλή μπαλιά" πάντως η θέασή τους...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην τελευταία εξόρμηση προσπάθησα για τον Τρίτωνα του Ποσειδώνα και ήταν εύκολος, πολύ ευκολότερος απ' ό,τι περίμενα. Προσπάθησα επίσης και για τους δορυφόρους του Ουρανού, είδα 2 αστεράκια αλλά επειδή δεν είχα χάρτη ακριβείας δεν ήξερα αν ήταν δορυφόροι ή αστεράκια. Θα το ξαναπροσπαθήσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά επειδή δεν είχα χάρτη ακριβείας δεν ήξερα αν ήταν δορυφόροι ή αστεράκια. Θα το ξαναπροσπαθήσω.
Έχεις κάποιο λιγκ για δημιουργία λεπτουμερούς χάρτη ( πχ με άστρα μέχρι 15mag);

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με την σειρά μου παρατηρώ τον Δία από την ημέρα της αντίθεσης του, ρίχνοντας πού και πού καμιά κλεφτή ματιά στον Ουρανό. Καμιά υπόνοια για δορυφόρους στις (375x) LVW 8mm + barlow. μεγαλύτερη δεν σήκωνε με τίποτα μιας και το seeing δεν ήταν ότι καλύτερο. Αυτό όμως που με συγκλονίζει περισσότερο είναι η Ανδρομέδα. Κάθε φορά που την αναζητώ στον φωτο-ρυπασμένο ουρανό μας, και έρχεται ή στιγμή που βρίσκετε στο προσοφθάλμιο απογοητεύομαι... Δεν ξέρω νοιώθετε και εσείς το ίδιο ... όταν σηκώνετε το κεφάλι σας στον Αθηναϊκό ουρανό, ένα βάρος στο στήθος και ένας αναστεναγμός .... μου βγαίνει αυθόρμητα.... ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΠΙΣΩ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΜΑΣ!!!! Μόνο μια ηλιακή καταιγίδα θα μας σώσει... :twisted: :cheesy:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο μας έβαλες ιδέες.

Συγκεκριμένα, το διάγραμμα είναι από τις 8/10/2010, ώρα 21:00 Ελλάδας μέχρι 10/10/2010 ώρα 23:00 Ελλάδας.

 

Τα μεγέθη των δορυφόρων δε γνωρίζω, ας βοηθήσει κάποιος!

 

Αυτα κανουν σου Δημητρη; Ευρος πεδιου 10' απο το cartes du ciel :oops:

Athinai-2010-10-10-23h00m.thumb.jpg.1ef32c498dbd35ddc656d933068a993d.jpg

Athinai-2010-10-8-21h00m.thumb.jpg.21ba2d3e51d959200ae818f8a674a24f.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάκη είσαι σίγουρος πως είδες δορυφόρους του Ουρανού; Αν ναι ποιούς; Το να τους δεις με 10" είναι επίτευγμα!

 

Κώστας μη φοβάσαι οκ είναι το C4 οι δορυφόροι φταίνε που κρύφτηκαν :cheesy:

 

Το να βρούμε που είναι σχετικά με τον πλανήτη είναι εύκολο και online και διάφορα προγράμματα δείχνουν τη θέση τους.

Χμ ας δοκιμάσουμε το ΣΚ αν το επιτρέπει ο καιρός! Απ' ότι βλέπω δεν το έχει πολυψάξει κανείς ρίχνω κι εδώ το γάντι και άλλο ένα γάντι για μετά μερικούς μήνες να δούμε τον Υπερίωνα τον δορυφόρο του Κρόνου! Τι λέτε; :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια,

 

Απο την χθεσινη βραδια με αρκετη υγρασία αλλα και με το φεγγαρι να εχει κανει την εμφανιση του καταφερα να δω πολυ καλα την Titania η οποια στα 13.94mag και αρκετα απομακρισμένη απο τον δισκο του Ουρανου ηταν σχετικα ευκολος στοχος αφου φαινόταν πολυ καλα και στα 305Χ

Τον Οβερον(14,15mag) στα 305Χ δεν το καταφερα αλλα 610Χ και μετα απο πολλα περάσματα κατι φάνηκε με πλάγια όραση.

ο Ubriel (15.02mag) και Αριελ(14,37mag) δεν φάνηκαν καθολου, περαν οτι ηταν σχετικα κοντα στον δισκο του Ουρανου αλλα μετα τετοια υγρασια και υπο το φως του φεγγαριου...δεν περιμενα να τους δω =;

 

uranus.jpg.2a5bfeb8bf89bd82d9ac0901bf28de91.jpg

Uranus ~01:00 01 Οκτ. 2010

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος ο Βασίλης! Συγχαρητήρια! Εγώ λόγο συννεφιάς δεν πήγα για παρατήρηση :(
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να'σαι καλα Γιωργο, :D

 

Αντε παιδια τωρα που έρχονται ασέληνες μερες για κάντε καμια παρατήρηση!

και σας νοιάζει και τοσο η ποιότητα του ειδώλου... Δορυφόρους κυνηγάμε στα 19AU δώστε μεγέθυνση!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως σημερα το Βραδυ (23:30 εως 01:00-2:00) είναι καλή για στιγμη για παρατηρηση των δορυφόρων του ουρανου, αφου εχουν σχεδον ολοι μεγαλη αποσταση απο τον δίσκο του Ουρανού.

 

2330-2oct.jpg.2beab60990ab28f406b83d455e9b8945.jpg

23:30 εως 01:00-2:00 2 Οκτ.2010

uranus.thumb.jpg.24ba9170eb7f1794547d059cdc735af4.jpg

Uranus_2010Oct02b.gif.7c7367b76b867009d8be6a0caf0323ec.gif

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 έτη αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα μιας και εχθές προσπαθήσαμε για 1η φορά να δούμε τους δορυφόρους του Ουρανού. Στα 360x Titania και Oberon ορατοί με πλάγια όραση ακόμη και χωρίς να βγει ο Ουρανός εκτός πεδίου ενώ τους Ariel και Umbriel οι οποίοι ήταν απέναντι και στη μισή απόσταση από τον Ουρανό δεν καταφέραμε να τους δούμε. Δοκιμάσαμε με τηλεσκόπια 16" και 20".

 

Ταυτοποίηση θέσεων με sky safari.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολουθώ την συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον, ένα πραγματικό κυνήγι πλανητών σε μια αληθινά παρατηρησιακή ανταλλαγή εμπειριών . Τελικά από ότι καταλαβαίνω χρειάζονται όλες οι μεγεθύνσεις στη φαρέτρα του τηλεσκοπίου. Καλή συνέχεια σε όλους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους είχαμε απολαύσει μέσω του 16" της Ελληνογερμανικής με τον Βαγγέλη (vtsamis) πριν από καμιά δεκαριά χρόνια!

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6014&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=4331

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ήταν Κώστα!

Μπράβο Μάνο και οπτικοί για την επιτυχή παρατήρηση & την προσπάθεια!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης