AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Από πού πραγματοποιείτε περισσότερες αστρονομικές αγορές;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Από πού πραγματοποιείτε περισσότερες αστρονομικές αγορές;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Από πού πραγματοποιείτε τις περισσότερες αστρονομικές αγορές σας;
Ελλάδα
66%
 66%  [ 85 ]
Εξωτερικό
14%
 14%  [ 18 ]
Εξίσου και τα δύο
19%
 19%  [ 25 ]
Σύνολο Ψήφων : 128

Συγγραφέας Μήνυμα
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6889
Τόπος: Πάτρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:15    Θέμα δημοσίευσης: Από πού πραγματοποιείτε περισσότερες αστρονομικές αγορές; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από πού πραγματοποιείτε τις περισσότερες αστρονομικές αγορές σας;

Το παρόν δημοψήφισμα δεν έχει κύριο σκοπό να καταγράψει τα υπέρ και τα κατά καθώς αυτά έχουν αναλυθεί εκτενώς σε πολλές θεματικές ενότητες αλλά κυρίως στοχεύει να δούμε τι κάνουν οι περισσότεροι!

3c273Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 628
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να δηλώσουμε κατάστημα; ή απλά εσωτερικό- εξωτερικό;
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο σκοπός ήταν να δούμε το εσωτερικό/εξωτερικό.
Dimitris M.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Απρ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 473
Τόπος: "S" Cephei & Κεντρική Εύβοια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προτιμώ να αγοράζω απο Ελλάδα, πρώτον γιατί θεωρώ πως έχουν πέσει κάπως οι τιμές σε σχέση με πριν από 3-4 χρόνια
και δεύτερον αν κάτι δεν πάει καλά με την αγορά μου (ελαττωματικό προϊόν, κακή συσκευασία με αποτέλεσμα τη φθορά του κλπ.),
θέλω να βρω εύκολα τον πωλητή ώστε να του κοπανήσω το προϊόν στο κεφάλι!! Cheesy Grin

View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15066
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:19    Θέμα δημοσίευσης: Αγορές Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέχρι τώρα υπερτερεί το εσωτερικό. Πολύ Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, λίγο Νομικός Πειραιά, λίγο Lidl, πάρα πολύ Astrovox. Από έξω λίγο Optcorp και λίγο Astroshop. Ίσως αλλάξουν τα πράγματα μέσω Astromart.
Επίσης στην αρχή περισσότερα καινούρια. Κατόπιν, καθώς το κομπόδεμα ελάφρυνε και γνωριστήκαμε με τους εδώ θαμώνες, περισσότερα μεταχειρισμένα.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
astrotheodorosOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Σεπ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 107
Τόπος: Κιλκίς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελλάδα γιατί θέλω να έχω την δυνατότητα να πάω να επισκευάσω π.χ το τηλεσκόπιό μου (σε κάποιον που είναι ΕΙΔΙΚΟΣ σε αυτά).

Έχει επεξεργασθεί από τον/την astrotheodoros στις 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:38, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2133
Τόπος: Αθήνα - Περιστέρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ
Στην αγορά των τηλεσκοπίων, αποκλειστικά Πλανητάριο - Ελλάδα 1. Για κάποια μικρά αξεσουάρ πάλι Πλανητάριο - Ελλάδα 2. Προσοφθάλμιους φακούς..OPT - USA, Αγγλία, Ιαπωνία,..οι διαφορές λόγω ισοτιμίας και μόνο είναι ακαταμάχητες! Mr. Green
Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν παρακολουθώ και αδιάκοπα και τις ελληνικές τιμές βέβαια.. Speak to the hand

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ
Προτιμώ το Astrovox και θα δούμε πως θα πάει και το Astromart όπου είμαι νεοεισερχόμενος (μόλις χθες γράφτηκα!) Pray Mr. Green

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
3c273Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 628
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιά και καταθέτουμε εγγράφως απόψεις συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την αγορά του εσωτερικού.
ikoms
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από εκεί που συμφέρει περισσότερο την τσέπη μας!
Για αυτό και ψήφισα και από τα δύο.

Ο φθηνότερος κερδίζει. Τώρα όσο αφορά το αν είναι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό δεν παίζει κανένα ρόλο... γιατί ότι μπορείς να κάνεις στο εξωτερικό άλλο τόσο μπορείς να κάνεις και στην Ελλάδα αν κάποια αγορά σου είναι ελατωματική.

Από τη μικρή μου ενασχόληση έως τώρα με αγορές, αυτό που βλέπω είναι ότι σε γεικές γραμμές αν υπάρχει κάτι στην Ελλάδα (σε καινούργιο πάντα) είναι στην ίδια τιμή αν όχι και φθηνότερο λόγο κόστους αποστολής.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MichOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Απρ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 648
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:22    Θέμα δημοσίευσης: 00 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To ισοζύγιο ισορροπεί τα μισά από Ελλάδα και τα μισά από το εξωτερικό, ανάλογα με τη περίσταση και το τύπο του εξοπλισμού.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1873
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/11/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με εκπλήσσει το γεγονός ότι οι περισσότεροι αγοράζουν από Ελλάδα. Εγώ τα περισσότερα τα έχω πάρει απ'έξω. Πρώτα όμως οφείλω να κοιτάξω και τις τιμές από Ελλάδα.
http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
sportikusOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Φεβ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 887
Τόπος: Θεσσαλονικη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/11/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astrotheodoros έγραψε:
Ελλάδα γιατί θέλω να έχω την δυνατότητα να πάω να επισκευάσω π.χ το τηλεσκόπιό μου (σε κάποιον που είναι ΕΙΔΙΚΟΣ σε αυτά).

Μην γράφετε τέτοια πράγματα,μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.

Η προσωπική μου εμπειρία σε θέμα service...είναι για γέλια και για κλάματα.

kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15066
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/11/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:18    Θέμα δημοσίευσης: Service Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ, την μία φορά που χρειάστηκε, έμεινα ικανοποιημένος. Ίσως άλλο να ισχύει για τα οπτικά και άλλο για τα ηλεκτρονικά.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2287
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/11/2010, ημέρα Τρίτη και ώρα 3:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κυρίως από Ελλάδα, για πολλούς λόγους, αλλά αν η διαφορά τιμής είναι σημαντική, τότε η αγορά απ' έξω είναι αναπόφευκτη. Για παράδειγμα, απ' όσα γνωρίζω κι από άλλους ερασιτέχνες, η ελληνική αγορά χάνει σημαντικές πωλήσεις από την εγχώρια τιμολόγηση αμερικανικών προϊόντων. Και τώρα που το δολλάριο ξαναέπεσε, η αγορές απ' ευθείας από Αμερική γίνονται πολύ δελεαστικές. Τουλάχιστον μέχρι να αντιδράσει η εγχώρια αγορά διορθώνοντας τις τιμές, μιας που έτσι κι αλλιώς δεν στοκάρει ακριβά προϊόντα...
Γενικά όμως μας συμφέρει να στηρίζουμε την τοπική αγορά και να διατηρούμε τον εγχώριο ανταγωνισμό και πωλήσεις.

View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 10:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ είμαι διατεθειμένος να στηρίξω την εγχώρια αγορά αρκεί η διαφορά τιμής να είναι σχετικά μικρή. Αν η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, ψωνίζω από έξω. Σε γενικές γραμμές ψωνίζω εξίσου από εξωτερικό και Ελλάδα.
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης