Jump to content

skywatcher 150mm truss dob - red dot finder


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα που με βασανιζει εδω και λιγο καιρο.

Εξηγουμε , εχω αγορασει εδω και λιγο καιρο ενα δευτερο μικρο τηλεσκοπιο και συγκεκριμενα

το μικρο truss tube dob της skywatcher 5" . Ολα καλα με το τηλεσκοπιο , ειμαι ευχαριστημενος απο τις εικονες που μου δινει και ειναι πραγματικα φορητο και ειναι ετοιμος να παρατηρησει κανεις με αυτο σε ελαχιστο χρονο, αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος το αντιθετο θα ελαγα ειμαι δυσαρεστημενος

με τον ερευνητη του τηλεσκοπιου που ειναι ενα μικρος ερευνητης κοκκινης κουκιδας . Αυτος ο ερευνητης ειναι μικρου ανοιγματος και σκοτεινιαζει τον ουρανο σε βαθμο του να μην μπορω να τον χρησιμοποιησω για να βρω το στιγμα μου στο φωτορυπασμενο Πειραια που ζω .

Η πρωτη μου σκεψη ειναι να τον αντικαταστησω με εναν sky serfer III giant αυτον εδω δηλαδη http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1808 αλλα πραγματικα θα ηθελα ιδανικα να τον αντικαταστησω με ενα ερευνητη σαν τον telrad αλλα αυτο λογο σχεδιασης του σωληνα μαλλον ειναι αδυνατο .

Ιδεες κανεις? Εχει χρησιμοποιησει αλλος κατοχος του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου καποιον απο τους δυο ερευνητες που εγραψα πιο πανω? Καποιος κατοχος του sky surfer III giant σε ουρανο με μεγαλη φωτορυπανση που ειναι ευχαριστημενος?

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα τον rigel φίλε μου

http://www.aktistar.com/FINDERS/Finders_txt.htm

Τρίτος απ το τέλος.

Είναι το αντίπαλο δέος του telrad.Πως κ δεν το έχεις στα υπόψιν?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Η βάση είναι ενσωματωμένη στην στεφάνη και δεν αλλάζει δυστυχώς. Ούτως ή άλλως το βάρος ενός RACI θα δυσκόλευε τα πράγματα. Ο Rigel (πανάλαφρος) μπορεί να μπεί αλλά αρκετά χαμηλά, το κεφάλι θα κάνει διαδρομές. Αλλιώς, αν βρεις τρόπο να εφαρμόσεις άκαμπτο σκιάδιο, μπορείς να το κολλήσεις επάνω.

3.jpg.6c1983fcf47c2a57060b919a369abfb1.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον rigel τον σκεφθηκα αλλα οπως ειπαι και ο Κωστας η βαση του ερευνητη ειναι κολλημενη , ενσωματωμενη στο στεφανι του δευτερευοντος . Κωστα , εχεις rigel ? Ειναι δυνατο να κολλησω την βαση του στο στεφανι ? Μηπως με ενα κολλημενο κομματι πλαστικο κανω δουλεια και κολλησω τον rigel?
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω Rigel και μου περίσσευε μία βάση (έρχεται με 2) την οποία από εδώ την δοκίμαζα, από εκεί την πρόβαρα, τελικά την έβαλα στο C4. Ο λόγος είναι πως είναι αρκετά πιο φαρδιά από την στεφάνη και προεξείχε πολύ. Μπορούσε να μπεί μόνο στο κάτω 1/2 του σωλήνα που είναι καλυμμένος, αλλά δεν μου άρεσε εκεί.

Όμως ο Rigel έχει δακτυλίους 0.5 και 2 μοιρών. Το SW με έναν SWA 24mm (Hyperion για μένα αλλά και Panoptic ή όποιο άλλο) δίνει 2.5 μοίρες πεδίο, σαν Giant κιάλι δηλαδή. Με ένα UWA 16mm (πχ TV T5) δίνει 2 μοίρες. Έτσι δεν χρειάζεται και τόσο τον ερευνητή.

Το RDF το χρησιμοποιώ για ένα λαμπρό αστέρι και μετά ψάχνω με τον Hyperion 24mm ή το ελαφρότερο Agena 20mm (2.2 μοίρες).

Μια άλλη λύση είναι ένας προσαρμογέας Piggyback για Vixen type Dovetail (ADM). Αλλά αρκετά περίπλοκο για ένα απλό τηλεσκόπιο σαν το Babydob.

 

http://www.skiesunlimited.net/index.php?ProductID=5617

5617_main.jpg.ed6b3e14946dad6b0de1d2b3b930960d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δήμητρη (50mm),

 

αν ο ερευνητής Sky Surfer δεν σου σκοτεινιάζει τον ουρανό όπως ο original red dot, πάρε αυτόν! Αν το μάθεις, πες μας και εμάς. Το έχω το τηλεσκόπιο και εγώ και το γνωρίζω το θέμα, βέβαια μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει τόσο πρόβλημα μέσα στην πόλη. Άλλωστε οι όποιοι πλανήτες πας να δεις (γιατί τι άλλο να δεις με τις 5.1 ίντσες μέσα στην πόλη; 8-[ ) είναι αρκετά φωτεινοί και φαίνονται άνετα. Ελπίζω βέβαια και φαντάζομαι, ότι έχεις βάλει στο ελάχιστο την ρυθμιζόμενη ένταση του red dot ώστε να μη σου υπερκαλύπτει τον στόχο στον ουρανό.

 

Ο red dot που δίνει μαζί όντως τον σκοτεινιάζει κάπως τον ουρανό και το είδα περισσότερο να συμβαίνει όταν πήγα το τηλεσκόπιο αυτό σε τρομερά σκοτεινό ουρανό, καλοκαίρι, και δυσκολεύτηκα και εγώ με το red dot, πράγματι. Το σκοπευτικό παράθυρό του έχει μια πρασινωπή όψη που δίνει ένα αλλόκοτο χρώμα και σκουραίνει τα ήδη αμυδρά άστρα.

Αν καταφέρετε με τον Κώστα, τον οποίο έχω ικανό για όλα :mrgreen: :-note να εφαρμόσετε μια πατέντα για τον Rigel...θα σας παραδεχτώ και θα την εφαρμόσω και εγώ κάποια στιγμή!

 

Θα με σταματούσε μόνο το κόστος του Rigel...που μου είναι λίγο αλμυρό για ένα τηλεσκόπιο που είναι δευτερεύον και χρησιμοποιώ μια στο τόσο και που τελικά, κουτσά στραβά...κάνω την δουλειά μου και με τον red dot... :-k Θέλει λίγο σκέψη το πράγμα. Για telrad (που θα ήταν το τέλειο!) ούτε συζήτηση...δεν χωράει πουθενά!! ](*,)' :cry:

 

Ααα, επίσης να σου πω πως το τηλεσκόπιο είναι 130mm διάμετρο και όχι 150mm όπως αναφέρεις στον τίτλο του thread...μακάρι να ήταν 150mm!! :)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους Telrad καπου είχα δει μία πατέντα στην οποία τους έκοβαν στην μέση και μείωναν σημαντικά το μήκος!! Αλλωστε ο χώρος που έχει είναι κούφιος και πολύ περισσότερος για τις 2 μπαταρίες που παίρνει!! Αν το βρω θα το ανεβάσω!!

877618-focuse2.jpg.851450fce5ba4ad9ec1ddd0fa51ce1c2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας βρήκα λύση με τον Rigel, δεν έχω όμως άλλη ελεύθερη βάση για να τον δοκιμάσω (είναι κολλημένες στα C4 & C6).

Παίρνουμε ένα Baader Dovetail Clamp V (40 ευρώ, πολλοί έχουν ήδη ένα δυό διαθέσιμα, όπως και εγώ)

Περνάμε στο κέντρο μια βίδα 1/4-20 (1/4" διάμετρος, 20 βόλτες ανά ίντσα) με την οποία βιδώνουμε την βάση του Rigel (έχει τέτοια υποδοχή, είναι φοβερά ευέλικτος ο Rigel Quickfinder). Περνάμε και το παξιμάδι. (βίδα και παξιμάδι είναι σχεδόν τζάμπα, έχω απόθεμα).

Όλο μαζί το τοποθετούμε στο Vixen dovetail του SW130.

Έτοιμο.

Αν περισσεύει κανενός μία βάση (με το αζημίωτο) θα το δοκιμάσω στην πράξη να σας το δείξω.

Επίσης μπορεί να τοποθετηθεί το laser της Celestron (το έχω και αυτό και το έβαλα, αλλά δείχνει καλύτερα σε σκοτεινό ουρανό, είναι κάπως ασθενές), φθάνει με ένα σκαρπέλο να ξύσουμε λίγο το mini dovetail του SW130, επειδή είναι 1mm μεγαλύτερο από ότι πρέπει.

Είχα μεγάλη όρεξη χθες να κάνω παρατήρηση, με όλα αυτά που λέμε σκόπευα να χρησιμοποιήσω το SW130, αλλά η διαύγεια εδώ ήταν χάλια (είχε και νεφώσεις εδώ και εκεί). Πολλή η υγρασία, γεμάτη υδρατμούς η ατμόσφαιρα. Ελπίζω να ρίξει καρεκλοπόδαρα και να καθαρίσει ο ουρανός.

1737_UJPN1K9E9H.jpg.ecbb3eb5f4e77a9c892ed70086dc23c6.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα με εσωσες , εχω ενα baader clamp ελευθερο ...

Τωρα το μονο που μου μενει ειναι ο rigel αλλα οπως και να το κανουμε ειναι οντως αρκετα τα λεφτα που εχει σε σχεση με το κοστος του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου...

Αν καταλαβα καλα προσαρμοζεις τον rigel στο dovetail που περισευει απο το τηλεσκοπιο?

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα με εσωσες , εχω ενα baader clamp ελευθερο ...

Τωρα το μονο που μου μενει ειναι ο rigel αλλα οπως και να το κανουμε ειναι οντως αρκετα τα λεφτα που εχει σε σχεση με το κοστος του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου...

Αν καταλαβα καλα προσαρμοζεις τον rigel στο dovetail που περισευει απο το τηλεσκοπιο?

 

Ναι. Η βάση του Rigel έχει μια υποδοχή βίδας μέσω της οποίας μπορεί να προσαρμοστεί πάνω στο clamp. Προσοχή, δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω λόγω έλλειψης βάσης, αλλά πρέπει να γίνεται.

Ο Rigel αξίζει 100% τα χρήματά του καθώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όσα τηλεσκόπια έχεις, φθάνει να έχεις μια βάση για το καθένα. Αν αγοράσεις έναν θα βάλεις την μία βάση στο C9.25 και την άλλη στο Baader Clamp. Εγώ που έχω 4 σωλήνες θέλω και άλλες βάσεις (καλά, το ST 80 δεν χρειάζεται Rigel, αλλά όλο και κάποιο τηλεσκόπιο ακόμη θα πάρω). Αυτό επειδή τα κόλλησα με ταινία διπλής όψεως.

Σου βάζω δύο φωτογραφίες. Στην μία φαίνεται ο Rigel στην βάση του και η δεύτερη βάση δίπλα με την υποδοχή της βίδας. Στην άλλη το μέγεθος του Rigel σε σχέση με άλλα RDF. Είναι τζάμπα γι αυτά που προσφέρει, 40$ από Αμερική (το πήρα από Optcorp), 57 ευρώ από την AKTIS, όσα και το Telrad.

 

OFF TOPIC: Βρήκες τραπέζι πουθενά;

red-dot.thumb.jpg.f91d585904ed8b841fd2375ab2060ea1.jpg

rigel-quickfinder-instead-of-finderscope-800X800.jpg.ed12cbdd03f03d6b5bb0f40cc1f45424.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε σιγουρα θα αξιζει τα λεφτα που κανει αλλα ειμαι κατοχος του telrad τον οποιο εχω τοποθετησει στο 9,25. 40$ απο Αμερικη μαζι με τα ταχυδρομικα και τελωνιο?

Τραπεζι οχι δεν βρηκα αλλα πηγα μονο στο alex pack και στο leroi merlin στα οποια ειχε μονο σιδερενια αλλα βαριας κατασκευης . ](*,)

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους Telrad καπου είχα δει μία πατέντα στην οποία τους έκοβαν στην μέση και μείωναν σημαντικά το μήκος!! Αλλωστε ο χώρος που έχει είναι κούφιος και πολύ περισσότερος για τις 2 μπαταρίες που παίρνει!! Αν το βρω θα το ανεβάσω!!

 

Μην πας πολύ μακριά, υπάρχει και εδώ: :cheesy:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3306

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα αποφασισα πως το κοστος του rigel και αφου εχω και τον telrad ειναι αποτρεπτικο και θα παω στην λυση του sky serfer III giant . Οταν το χρησιμοποιησω θα σας ενημερωσω οπως εγραψε και ο Τασος...
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέψου μήπως βρείς μια extra βάση Telrad και προσαρμόσεις αυτήν στο SW. Φθηνότερα θα σου έρθει, 8$ κάνει μόνο.

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1268

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λες ρε Κωστα να δοκιμασω ? Ετσι και αλλιως ελεγα να παρω μια δευτερη βαση να την εχω μιας και οταν τη χρειαστηκα δεν εβρισκα στην Ελλαδα...
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ΠΕΛΩΡΙΑ περιέργεια να δω πως θα προσαρμόσετε την βάση telrad παιδιά... :-k :?

Έχω κάτσει πολλές φορές και για αρκετή ώρα να κοιτάω το όλο σύνολο μαζί με το ευφυές σου kydex φωτοχιτώνιο Κώστα, και δεν κατάφερα να βρω πως θα μπορούσε να κάτσει μια βάση telrad...ΜΑΚΑΡΙ να βρεθεί ένας τρόπος.. θα σας παραδεχθώ! Άντε μπας και λύσουμε και αυτόν τον γρίφο βρε παιδιά... [-o< :?

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι αυτό το θέμα. Μπαίνει εύκολα προς το κάτοπτρο, αλλά είπαμε, το κεφάλι πρέπει να κάνει διαδρομές. Οπότε το σχέδιο είναι: Dovetail + Baader Calmp +/- προέκταση + Telrad.

Σου φαίνεται κουφό, αλλά μην έχοντας ακόμη πάρει βάση για τον Stellarvue (ναι ντρέπομαι, αλλά δεν βρίσκω στην Ελλάδα και έχω καιρό να ψωνίσω απέξω) τον έχω δουλέψει έτσι, σαν RFT και όχι σαν ερευνητή, αλλά ο Telrad ευθυγραμμίζεται εσωτερικά, οπότε θα δουλέψει.

Δες την φωτό ίνα πιστέψεις.

DSC01889.thumb.JPG.9b2c9581bfc83b5b2c8eb8d7f64f8687.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κολλούσαμε την βάση του telrad πάνω στο kydex, θα την σήκωνε μαζί με τον telrad Κώστα; :-k

 

Λες να υποστεί στρέβλωση λόγω του βάρους; :-k :|

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το flexure είναι σίγουρο. Γι αυτό λέω για το dovetail που είναι άκαμπτο.

Πάντως με ένα Pan24 δεν χρειάζεται finder πιστεύω, διόμισυ μοίρες πεδίο έχει, η συζήτηση είναι ακαδημαική περισσότερο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν παιδιά!

 

Το μελέτησα πιο εντατικά το θέμα (τελευταία ψάχνομαι σε ότι βρω μπροστά μου γενικώς! :cheesy: ) και ανακαλύπτω με χαρά περίσσια ότι ο Telrad και η βάση του μπορούν να τοποθετηθούν σε αυτό το αγαπημένο μας mini dob αρκεί να:

 

1. Αφαιρέσουμε εντελώς το red dot (εννοείται! :mrgreen: )

2. Έχουμε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ το ιδιοφυές φωτοχιτώνιο από σκληρό αμερικάνικο kydex Made in Greece by Dr. Kostas Kokkolis (που είναι μακράν ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ που θα μπορούσε να έχει το mini dob!) Κώστα αν είχες γραμμή παραγωγής θα έπαιρναν όλοι από εσένα... :lol: :lol: :lol:

3. Εφαρμόσουμε την βάση του telrad και τον ίδιο, ΑΚΡΙΒΩΣ δεξιά της θέσεως του red dot (δεξιά όπως τον κοιτάμε από πίσω τον σωλήνα!) και πάνω στο σημείο όπου το kydex "αγκαλιάζει" τον 1 από τους δύο πόλους του mini dob.

 

Κώστα, δες το και πες μου. Είδα πως αν το κάνουμε έτσι ΔΕΝ υφίσταται flexure στο kydex που έτσι και αλλιώς είναι αρκετά σκληρό από τη μάνα του, αλλά αν υποστηριχθεί με τον πόλο από κάτω είναι βράχος ο telrad και μπορεί να τοποθετηθεί ακριβώς στο ίδιο ύψος που ήταν ο red dot!! Δηλαδή δεν θα έχει πήγαινε έλα το κεφάλι όπως θα είχε αν τον βάζαμε προς το πρωτεύον κάτοπτρο!!

 

Παιδιά δοκιμάστε το και πείτε μου, νομίζω πως ο κύβος ερρίφθη για το θέμα αυτό...μπορούμε να έχουμε με αξιώσεις έναν telrad ΚΑΙ στο mini dob. Το βάρος που προστίθεται ίσως δεν είναι και τόσο πολύ...το δοκίμασα και μου στάθηκε εμένα έχοντας ΚΑΙ τον red dot επάνω!

 

Αναμένω αποτελέσματα από δοκιμές σας. :cheesy: :cheesy: \:D/ \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, σκοπεύω να πάρω 3 βάσεις Rigel ακόμη, ή άλλον 1 Rigel με 2 βάσεις (το ίδιο σχεδόν κοστίζει), από Agena ή Optcorp. Τότε θα μπορέσω να το δοκιμάσω.

Έχουμε όμως νέο αίμα, τον Ερωτόκριτο. Μπορεί να μας ανοίξει τον δρόμο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάση για telrad δεν θα πάρεις; Η δοκιμή που σου έγραψα είναι για telrad. :P :)

 

Εγώ θα πάρω σίγουρα από OPT ένα σετ από τέτοια μικροαξεσουάρ, μαζί με το tublug του Howie Glatter! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τον έχεις γιατί όχι; Υπερβολή μου φαίνεται βρε Κώστα να δώσω κι άλλα λεφτά να πάρω Rigel! Η βάση του telrad κάνει 8 δολλάρια... :-k
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης