Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι το θέμα είνα ότι όσο μεγάλο τηλεσκόπιο και να έχουμε, ποτέ δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι! Πάντα θα θέλουμε μεγαλύτερο! Η μόνη λύση είναι κάποια μέρα να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε προς αυτά που σήμερα βλέπουμε !! Είμαι οραματιστής τι να κάνουμε ? :lol:

 

Φιλικά, Μιχάλης...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

προτείνω εναν μικρό έρανο για να μου πάρετε το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, φτηνό είναι άλλωστε (1 δις Ε). Πρώτα όμως θα ήθελα να απαντήσω στα ερωτηματά σας.

 

Που θα το βάλω: Μου περισσεύουν καμια 20 στρέμματα στο χωριό.... Λέτε να φτάσουν?

 

Τι να το κάνω: Με αυτό το πράμα (σύμφωνα με το site πάντα) θα μπορούμε να διακρίνουμε εξωηλιακούς πλανήτες με αρκετή λεπτομέρεια ώστε να ξέρουμε αν διαθέτουν γήινες συνθήκες διαβίωσης, ακόμα και αν έχουν ζωή! Ε, νομίζω οτι μπορούμε να βάλουμε λίγο το χέρι στην τσέπη για αυτές τις δυνατότητες....

 

 

Σημείωση: Σαφέστατα θα προτιμούσα βέβαια να πηγαίναμε οι ίδιοι εκεί... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kati sigekrimeno SYLOOK. exeis kamia idea pws ?? ti pedio exei to tilesk. mporeis na breis exwiliakous planites ?? xereis ti analisei ginete ?? mporeis na dimiourgeiseis ta filtra pou xreiazontai ?? mporeis na analiseis fasmata ?? exeis kapoies idees gia to sistima ??

 

an nai, tote (opws eipa) milise mas gia afta kai mporei kati na ginei. isws mporoume na kanoume kati se kapoio allo tilesk.

 

filika

dimitris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Messier,

 

Ομολογώ οτι δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι οτι η συζήτηση είναι φιλολογική και άνευ ουσίας (πρακτικά) καθότι δεν γνωρίζουμε ούτε τα επακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά του εγχειρήματος (πέρα απο τα λίγα που αναφέρει το site) αλλά ούτε και θα μπορούσαμε να ψάξουμε για εξωηλιακούς πλανήτες (ακόμα και αν ξέραμε ακριβώς που βρίσκονται) με τα παραδοσιακά οπτικά τηλεσκόπια του σήμερα. Καί αφού δεν υπάρχει περίπτωση (αλλά καμία όμως) να φτιάξουμε κανά homemade πολυκατοπτρικό άνω των δέκα μέτρων, τι το ψάχνουμε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά ούτε και θα μπορούσαμε να ψάξουμε για εξωηλιακούς πλανήτες (ακόμα και αν ξέραμε ακριβώς που βρίσκονται) με τα παραδοσιακά οπτικά τηλεσκόπια του σήμερα

 

Πλανήτες ανακαλύπτονται καθημερινά ακόμα και από ερασιτέχνες!

 

Απ'την άλλη απέχουμε πολύ από την άμεση παρατήρηση ενός earthlike πλανήτη πράγμα που δεν πρόκειτε να γίνει ούτε με αυτό το τηλεσκόπιο (έδω θα είμαι να με διαψεύσεις :D )...Μάλλον σε αυτό αναφερόταν και ο Δημήτρης

 

Πάντως αν το στήσεις στο χωριό σου θα με έχεις καθημερινό επισκέπτη :D

 

Φιλικά,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

egw apla lew oti enw sixna akouw apo erasitexnes na lene " ax, kai na eixa ena 10-metro, to vlt, to hubble ktl" kanenas den leei ti tha to kanei. stin sigekrimeni periptwsi o vegan to epiase. afou den mporeis na analiseis fasmata (fantazomai) kai otika den mporeis na breis kanenan exoiliako ena tetoio tileskopio sou einai AXRISTO dioti an sou dwsoun mia nixta ekei tha paei tsampa o xronos. afto einai to point

 

filika

 

d.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά αυτό είναι το θέμα με το OWL. Ότι (σύμφωνα πάντα με τους κατασκευαστές) θα είναι δυνατή η απευθείας (direct) οπτική παρατήρηση εξωηλιακών πλανητών για πρώτη φορά. Παραθέτω απόσπασμα απο το site.

 

''In the past few years, exoplanets have been discovered at an increasing rate, with already more than 100 identified. No direct observation is possible with existing telescopes; the existence of these planets is generally inferred from the minute perturbation of their parent star's motion...'' ''...Those limitations will no longer hold with OWL.''

 

και

 

''OWL will be able to image exo-planets and determine their atmospheres' composition, and thereby, possibly, reveal the existence of biospheres.''

 

Και πολύ απλά λέω ότι αν είχα ένα τέτοιο τηλεσκόπιο, με αυτό θα περνούσα τον χρόνο μου. Αλλά δεν έχω... :(

 

Για αυτό σας λέω... Να ξεκινήσουμε έναν έρανο εδώ στο astrovox και να παραγγείλουμε ένα... και τον χώρο τον βάζω εγώ.... Είμαστε ήδη 1300 μέλη, δηλαδή (....γρήγορος υπολογισμός....) 769.230 ευρουδάκια να βάλει ο καθένας μας και το πήραμε! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο έρανος θα πρέπει να είναι πολύ ποιο μεγάλος διότι ξεχάσατε να υπολογίσετε τα χρήματα για το κτίριο που θα το στεγάζει και κάποιον μικρό εξοπλισμό :) Όσον αφορά το τι θα έκανε ο καθένας με ένα τέτοιο τηλεσκόπιο πιστεύω ότι θα έκανε ότι κάνει και τώρα με τα μικρά τηλεσκόπια.Οι γνώσεις μας δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να μπορέσουμε να βρούμε εξωηλιακούς πλανήτες :( Πάντως δεν θα μας ήταν άχρηστο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

afou den mporeis na analiseis fasmata (fantazomai) kai otika den mporeis na breis kanenan exoiliako ena tetoio tileskopio sou einai AXRISTO dioti an sou dwsoun mia nixta ekei tha paei tsampa o xronos. afto einai to point

 

Απλά ο SYLOOK εννοεί ότι αν του ΑΝΗΚΕ το OWL (και όχι να του δώσουν χρόνο στο OWL) απλά θα περνούσε ευχάριστα τα βράδυα του...(όχι όμως και δημιουργικά :D )

 

 

 

and thereby, possibly, reveal the existence of biospheres.''

 

.....! (not possibly!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Vegan,

 

Δυστυχως θα αργήσουμε πολύ να μάθουμε τις πραγματικές δυνατότητες του OWL (καθότι δεν προβλέπεται να κατασκευαστεί πριν περάσει καμιά δεκαετία) αλλά φαντάζομαι οτι κάτι θα ξέρουν οι σχεδιαστές του για το τι μπορεί να καταφέρει. Πολυ συνοπτικά παραθέτω:

 

''OWL will be able to reach magnitude 38 in 10 hours exposure time. This is a factor five thousand billion (5,000,000,000,000) fainter than the faintest star visible to the naked eye.''

 

Και πέρα απο την πλάκα τώρα, αυτό το σύστημα έχει απίστευτες δυνατότητες και κατά την ταπεινή μου άποψη, απο την στιγμή που ήδη γνωρίζουμε εκτιμώμενες τροχιές εξωηλιακών, αυτό το σύστημα θα μπορεί να τους δει.

 

Υ.Γ. Και εννοείται οτι αν ήταν δικό μου θα το λειτουργούσαν επαγγελματίες και οχι εγω. Αν είναι δυνατόν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης