Jump to content

Μη αστρονομικός εξοπλισμός με αστρονομική χρήση


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί, στηρίζουμε την Ελληνική και Παγκόσμια αγορά αστρονομικού εξοπλισμού, αλλά δεν λατρεύετε την στιγμή που ανακαλύπτετε πως κάποιο υλικό, εξάρτημα ή οποιοδήποτε αντικείμενο παρατηρείτε τριγύρω μπορεί να έχει κάποια αστρονομική, με την ευρύτερη έννοια, χρήση;

Όποιος έχει όρεξη ας μοιραστεί τις εμπειρίες του εδώ, δίνοντας σε όλους μας ιδέες που θα διευκολύνουν τις παρατηρήσεις μας, θα προφυλάξουν τον εξοπλισμό μας, θα ανακουφίσουν την τσέπη μας και θα τονώσουν την δημιουργικότητά μας.

00006950_maluquinho.jpg.5a820c930b83c578f1956899663d4e52.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρχίζω εγώ.

 

Αυτές οι γομολάστιχες Crazy Car και Knetgummi Art Eraser της Eberhard Faber, συνδυασμένες με ένα καπάκι από σάλτσα pesto Barillla, δεν σβήνουν τα ορθογραφικά μας λάθη και τις σχεδιαστικές μας παρεκτροπές, όπως αρχικά σχεδιάστηκε να κάμουν, αλλά τους κραδασμούς του τρίποδά μου.

Aposvestires.jpg.21824782141e3e7ebc70eb00a9c352a2.jpg

499457363_Aposvestirasready.thumb.jpg.3eec36aa1166b92142acd0f4ba68ad60.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτό το υπέροχο μαύρο σατέν ύφασμα δεν επενδύει κάποιο θηλυκό κορμί, αλλά στολίζει την συλλογή μου και προφυλάσει τον οπτικό μου εξοπλισμό από τα σκουπιδάκια του Ricofon, προσφέροντας ένα ηδονικό χάδι στο χέρι μου κάθε φορά που επιλέγω έναν φακό.

Κρύβει μάλιστα από κάτω, εκτός του γνωστού Ricofon ή Tecnofon μια νέα λύση: σκληρό αφρώδες υλικό από σωσίβιο εκμάθησης κολύμβησης: πολύ πρακτικό και ανθεκτικότερο από τον συνήθη ηχομονωτικό σπόγγο.

Όλα αυτά μέσα σε μια εργαλειοθήκη γενικής χρήσης. Συνολικά 4 μη αστρονομικά αντικείμενα και υλικά.

DSC02717.thumb.JPG.7f444b0fea9abd79393c42f8c922e2d4.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φυσικά οι σκληροτράχηλες εργαλειοθήκες Stanley Fatmax δεν μεταφέρουν σφυριά και κατσαβίδια αλλά τα αγαπημένα μου φετίχ και τα παρελκόμενά τους.

DSC02638.thumb.JPG.2929abfdcdc1afbdb41dd301e8ce2114.JPG

DSC02614.thumb.JPG.ab3e3b98f9b9d5ecc4b5fff8411c72fe.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μοντέρνα διακοσμητική λεκάνη από ποιοτικό και όμορφο πλαστικό συγκεντρώνει τα δεκάδες καπάκια, βιδάκια, φακουδάκια, φιλτράκια κλπ κατά την διάρκεια της παρατήρησης, συμπληρώνοντας την λειτουργία ( ; ) του ενσωματομένου φακοβαστού.

Ένας καλύτερος τρόπος ανάρτησης από αυτόν με τα κορδόνια snickers είναι επιθυμητός. Ανοικτός σε προτάσεις.

Μην γελάσετε επίσης με τον τρόπο που στήριξα τον ερευνητή. Προσωρινό ήταν, τώρα όλα είναι στην θέση τους.

Η ασσορτί θήκη κινητού από σχολική τσάντα των παιδιών μου στεγάζει τους αποσβεστήρες κραδασμών της πρώτης καταχώρησης. Έτοιμοι για μάχη.

DSC01045.thumb.JPG.cf329d01d3a0323bb7a6aa6ee06e76d5.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φυσικά το Kydex δεν στηρίζει τα λουκάνικα αλλά φράζει τον δρόμο σε αδέσποτα φωτόνια.

3.jpg.73271cc5f6140db76e58298513d4912f.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα Allenάκια προορίζονται να βιδώσουν οπουδήποτε ταιριάζει η κοχλίωσή τους. Έ, είναι ιδανικά για 1.25'' διαγωνίους και εστιαστές που πρόκειται να δεχτούν Hyperions (ιδίως τον Zoom), LVWs, Τ4 12mm και άλλους παχύσαρκους φακούς.

2056908386_HyperionSavers.jpg.e1f047db0d148ce8fe2a8c87842da56f.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη, δεν έχω ατομικές φωτογραφίες από το κάθισμα σιδερώματος το οποίο διακρίνεται από ένα κάθισμα αστροπαρατήρησης κυρίως από το ότι κοστίζει 4 με 5.5 φορές λιγότερα χρήματα.

Πρόκειται για την κομψή μαύρη σιλουέτα στα αριστερά της φωτογραφίας.

Ακριβώς μπροστά του ένα πορτοκαλί... κλύσμα των 2 ευρώ απομακρύνει την σκόνη των φακών (πάρτε το μικρότερο μέγεθος, εκτός αν διαθέτετε τις παλάμες του Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ).

Το υποτυπώδες καπάκι του διοπτρικού έχει αντικατασταθεί από ένα κομμένο πλαστικό βαζάκι ζωϊκού βουτύρου που του πάει γάντι.

Αυτά εν ολίγοις τα γνωρίζουμε ήδη και τα έβαλα μαζεμένα προς χάριν των νεωτέρων φίλων μας. Αν υπάρχει κάτι καινοτόμο, είτε μια νέα καλύτερη εφαρμογή, ας αναρτηθούν εδώ προς όφελος όλης της κοινότητας.

DSC01973.thumb.JPG.d19fb655325e3a451b16f0888a8e1d57.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ά, τώρα θυμήθηκα από που μου ήρθε η ιδέα. Ανάλογο thread υπάρχει εδώ και καιρό στο Cloudy Nights βέβαια, αλλά αυτό που μου έδωσε το ερέθισμα είναι αυτή η φωτογραφία Νευτωνίου των 42''. Αν προσέξετε, το κάλυμμα του δευτερεύοντος είναι ένας ολόκληρος κάδος σκουπιδιών!!! :shock:

Δυστυχώς, αυτήν την ιδέα φοβάμαι πως δεν θα την εφαρμόσω ποτέ! :cry:

42zerhard9pk.jpg.ea3ced114e7e80f7f41eb367bdd333b2.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καπάκι του barlow που βλέπετε ανάμεσα στον Rigel και τον Stellarvue προέρχεται από ένα δοσομετρικό κυπελλάκι αντιβιοτικού. Η διάμετρός του και το ελαφρά κωνικό του σχήμα το κάνουν να ταιριάζει άριστα σε 1.25'' υποδοχές Barlow, διαγωνίων και εστιαστών. Το δικό μου προερχόταν από Ceclor, αλλά όλα παρόμοια είναι.

Αριστερά, μια θήκη από κομπολόϊ στεγάζει τα πλανητικά φίλτρα με έναν πρακτικό, ασφαλή και οικονομικό σε χώρο τρόπο.

DSC01093.thumb.JPG.30461c592d9e98910613b4739151dcc6.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καπάκι του barlow που βλέπετε ανάμεσα στον Rigel και τον Stellarvue προέρχεται από ένα δοσομετρικό κυπελλάκι αντιβιοτικού. Η διάμετρός του και το ελαφρά κωνικό του σχήμα το κάνουν να ταιριάζει άριστα σε 1.25'' υποδοχές Barlow, διαγωνίων και εστιαστών. Το δικό μου προερχόταν από Ceclor, αλλά όλα παρόμοια είναι.
Θα ήταν τέλειο καπάκι ευθυγράμμισης αυτό!! όχι ρε γαμώτο, και εγώ με ceclor είμαι αυτή τη στιγμή, αλλά σε χάπια.. ](*,) ](*,) ](*,)

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μια παλαιά σας τσάντα- χαρτοφύλακας έχει παλιώσει, πριν την πετάξετε αφαιρέστε τον αορτήρα και αντικαταστείστε με αυτόν το αστείο λουράκι που συνοδεύει τα κινέζικα κυάλια. Ιδίως αν πρόκειται για τα Celestron Skymaster και το λουράκι έχει ειδική ενίσχυση για τον ώμο, ο αυχένας σας θα σας ευγνωμονεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κόκκινο βερνίκι νυχιών το οποίο δε προορίζεται για νυχάκια γυναικών αλλά για τις λάμπες φακών , που αν τις βάψεις κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά! (σημ τις λάμπες όχι τις γυναίκες εε!!)

Η πλάκα είναι όταν πας να το αγοράσεις από κατάστημα καλλυντικών κι αφού ζητήσεις το πιο κόκκινο που υπάρχει. :D :-note

mano_kokkino_m_300_244.jpg.c74a7c6933f932835d1917a204214344.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Kokokkolis,

 

Hah! were did you dig up the image of Gyro Gearloose? I remember him from the Disney comic books way back when.

 

Do you have enough telescopes? Nah-never. What's next on your list?

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Kokokkolis,

 

Hah! were did you dig up the image of Gyro Gearloose? I remember him from the Disney comic books way back when.

 

Do you have enough telescopes? Nah-never. What's next on your list?

 

-Fred

 

I'd like to have the one shown in the photo above Fred, and 2 servants to transport and collimate it. Until I can fund the servants I could acquire a 10-12΄΄ Goto Dob, as an interim solution of course.

Gyro was one of my favorites. Skrooge McDuck is my No1, I have statues of him in my car and library.

Sorry for the off topic, but Scrooge is a Space Pioneer too, you know.

1277142001_or.85459.jpg.348dc858138610442208ab13357e5d10.jpg

The-Duck-Family-Tree-donald-duck-6064378-1354-1000.thumb.jpg.4786f82491ffce1edf52583e4967f0c5.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κόκκινο βερνίκι νυχιών το οποίο δε προορίζεται για νυχάκια γυναικών αλλά για τις λάμπες φακών , που αν τις βάψεις κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά! (σημ τις λάμπες όχι τις γυναίκες εε!!)

Η πλάκα είναι όταν πας να το αγοράσεις από κατάστημα καλλυντικών κι αφού ζητήσεις το πιο κόκκινο που υπάρχει. :D :-note

Το μανώ για τα νύχια το έχω χρησιμοποιήσει για να ασφαλίσω τις βίδες που συγκρατούν το πρωτεύον μου. ώστε να μη χρειάζεται κάθε λίγο collimation. Το είχα διαβάσει στο Astronomy Hacks.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sure, having a 42-inch scope would be great. If it is easy to use and permanently located in a dark sky site, even better. I would like to have a 25 or 30 inch scope.

I certainly noticed the plastic garbage can that has been converted to a cover for the secondary mirror. A very good idea. Just like using shower caps to cover the ends of the tube on Newtonians.

 

Scrooge Mc Duck, he is up there with my other favorite Disney characters. He will go anywhere to grab a Dollar-even outerspace. I still have a few of his comics from when I much younger.

 

On a searate note, where is Fox Land? The place that you reside in.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα έχετε μικρό στρογγυλό φακό βάλτε μπροστά του καπάκι απο μπουκάλι coca cola και στερεωστε το με ταινία. Έτσι ο φακός βγάζει το ελάχιστο κόκκινο φως που επιθυμούμε και με μια απλή κίνηση γίνεται ξανά όπως ήταν!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On a searate note, where is Fox Land? The place that you reside in.

 

-Fred

 

I like to call it Foxville or Village des Renards.

It is 8km from our observation point of Mt Kithairon, nearby the sea.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα έχετε μικρό στρογγυλό φακό βάλτε μπροστά του καπάκι απο μπουκάλι coca cola και στερεωστε το με ταινία. Έτσι ο φακός βγάζει το ελάχιστο κόκκινο φως που επιθυμούμε και με μια απλή κίνηση γίνεται ξανά όπως ήταν!

 

Εξαιρετική ιδέα. Θα το δοκιμάσω.

Για το φως στον χώρο αποσκευών τι προτείνετε;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το φως στον χώρο αποσκευών τι προτείνετε;
Κόκκινη ζελατίνα!

Εγω την έχω μόνιμα στο το φως στο πορτμπαγκάζ ενω για το φως στο χώρο τον επιβατών μπορείς να κάνεις καμιά πατέντα με Κόκκινη ζελατίνα και αυτοκόλλητη ταινία Χρατς-Χρουτς (εαν μπορεί να πιάσει) <εγω το εχω παντα κλειστό>

 

 

 

 

Για όσους χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά αστρομπλιχλιμπίδια και μπόλικα αστροτροφοδοτικά και αστροκαλώδια... θα εχουν παρατηρησει ότι πολλά απο αυτα έχουν πάνω τους κάποιο φωτάκι/ledακι (πράσινο, κοκκινο, μπλε κτλ.) το οποίο μέσα στο σκοτάδι είναι πάρα πολύ ενοχλητικό ιδικά εάν δεν είναι και δικό σου... αλλά η λύση είναι απλή:

Περάστε τα λαμπάκια με μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο και το φως ίσα που θα φαίνεται και δεν θα ενοχλεί καθόλου (ΥΣ. την ήμερα δεν το βλέπεις καθόλου αλλά ποιος χρησιμοποιεί τα αστρομπλιχλιμπίδια την ημέρα;; )

Πάντως στο βαλιτσάκι με τα εργαλεία το οποίο το παίρνω πάντα μαζί μου στο βουνό έχω μέσα εναν μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο για κάθε ενδεχόμενο :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ή αν δεν θες να τα χαλασεις, ενα κομματι μαυρη μονωτικη ταινια ειναι ο,τι πρεπει το εχω κανει στην qhy-5 και το φως δεν φαινεται καθολου απο το κοκκινο λεντακι ενω αμα το κοιταξεις θα το δεις αμυδρα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την απομάκρυνση της σκόνης από τα προσοφθάλμια κλπ - "φυσερό", ένα γυναικείο αξεσουάρ (σε μέγεθος παλάμης) καθαριότητας με εξαιρετικά αποτελέσματα. Διατίθεται σε φαρμακεία σε πολύ χαμηλή τιμή. Οι τρύπες από τα πλάγια καλύφτηκαν με άσπρη μονωτική ταινία και όλος ο αέρας διοχετεύεται μόνο από τη κεφαλί του σωλήνα.

HPIM0498.thumb.jpg.4bee9d6b6bbf80776813f88fd6357e4f.jpg

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα ταπεινό μανταλάκι το οποίο τοποθετείται και αφαιρείται με εξαιρετική ευκολία στον εστιαστή του SCT ή MCT σας, διευκολύνει ιδιαίτερα την λεπτή εστίαση ακριβείας, βάση των αρχών λειτουργίας των μοχλών. Το έχετε στην τσέπη σας και το χρησιμοποιείτε την κατάλληλη στιγμή, όταν οι αδρές ρυθμίσεις του περιστροφικού χειριστηρίου δεν σας επιτρέπουν να βρείτε το ιδανικό σημείο.

517158_clothes_peg.jpg

Εναλλακτικά, ένα πλαστικό καπάκι ικανής διαμέτρου μπορεί να χρησιμεύσει το ίδιο.

43773d1286051982-peanut-butter-lid-fine-focus-knob-sct-img_5061.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πολύ καλό =D> . Θα το δοκιμάσω. Είναι ευαίσθητος ο εστιαστης του Nexstar ή είναι άγαρμπες οι κινήσεις μου #-o .
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης