Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ωραία λύση ήρθε από το πουθενά. Ξεκίνησε ως αστείο και ως πείραμα, αλλά με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα πως δουλεύει και δουλεύει καλά.

Υπήρχε εδώ και μήνες μέσα στην συλλογή από παρελκόμενα ένα από τα γνωστά Baader Click Lock Eyepiece Clamp 1.25΄΄ σε Τ2 θηλυκό, το οποίο δεν είχα καταφέρει να αξιοποιήσω όπως ήθελα. Η λύση δόθηκε με την προμήθεια ενός προσαρμογέα με κάνη 1.25΄΄ σε Τ2 αρσενικό. Τα δύο εξαρτήματα παντρεύτηκαν άψογα και με την τοποθέτησή τους στον διαγώνιο ή τον εστιαστή απέκτησα έναν ανώτερο σφιγκτήρα για τους φακούς, απλό, γρήγορο, ασφαλή, ευθυγραμμισμένο, σταθερό σαν βράχο και με ενσωματωμένο μικροεστιαστή ο οποίος έδειξε την αξία του με τα ορθοσκοπικά της Baader στον Δία και την Σελήνη.

Το καλύτερο είναι πως το όλο σύστημα μοιάζει με έναν φακό χωρίς γυαλί και ουσιαστικά είναι μεταφερόμενο από τηλεσκόπιο σε τηλεσκόπιο και εύκολα αφαιρούμενο όταν επιλέγω να χρησιμοποιήσω φακούς 2΄΄. Το δοκίμασα με όλα, κάνοντας νυκτερινή παρατήρηση με το MAK και το SCT, επίγεια με το διοπτρικό και εργαστηριακή δοκιμή με το Νευτώνιο για τον εστιαστή του οποίου η αναβάθμιση είναι θεμελιώδης.

Ακόμη καλύτερο; Μπορεί να τοποθετηθεί φίλτρο σε αυτό και έτσι, αλλάζοντας φακούς, δεν χρειάζεται να μεταφέρεις το φίλτρο από τον έναν στο άλλον. Μπορεί επίσης να υποδεχθεί οποιοδήποτε εξάρτημα έχει το σπείρωμα των φίλτρων, όπως ένα στοιχείο μειωτή εστιακού λόγου ή Barlow 1.25. Επιπλέον υπόσχεται καλύτερη ευθυγράμμιση με laser σε Νευτώνια.

Φυσικά, δεδομένου πως ο σκελετός των φακών μου είναι πλέον 2΄΄ ή διπλής κάνης, μοιραία αναζητώ μια ανάλογη λύση και γι’ αυτούς. Baader Click Lock Eyepiece Clamp 2΄΄ υπάρχουν σε διάφορες εκδόσεις (δείτε στην φωτό ένα C14 κρεμασμένο από το Clamp αυτό για να καταλάβετε όσοι δεν το έχετε χρησιμοποιήσει). Έχει κανείς υπ’ όψιν κάποιο προσαρμογέα κάνης 2΄΄ που να μπορεί να παντρευτεί με ένα Baader Click Lock Eyepiece Clamp 2΄΄; Έτσι θα μπορεί να χρησιμοποιείται σε περισσότερα του ενός τηλεσκόπια, χωρίς να χρειάζεται μηχανουργείο και μόνιμη εγκατάσταση. Και θα χρησιμοποιεί και τα φίλτρα των 2΄΄ φυσικά.

 

ClickLockDiagonal-C-14Lift1_Med.jpg.5b02a25c8bfa70edd5aa3e25ac154a08.jpg

Θηρίο.

 

DSC02746.thumb.JPG.40f38dd7661563433c246a7812267117.JPG

Τπ σύστημα στον διαγώνιο.

Έτσι μπαίνει σε οποιονδήποτε εστιαστή ή διαγώνιο, 1.25'' ή 2'', 90 ή 45.

 

DSC02747.thumb.JPG.b14b64562fafef9435f48b5efef3e595.JPG

Το κούφιο προσοφθάλμιο- σφιγκτήρας

 

DSC02748.thumb.JPG.1f7dd0058fae4ab775705d6ae4de7764.JPG

Ο Προσαρμογέας και το Baader

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα, τα παρακάτω ισχύουν για όλα τα SW νευτώνεια με τον γνωστό 2ιντσο crayford εστιαστή.

Γιάννη, (ioannisb) να πως μπαίνουν 2 clicklocks back to back! :mrgreen:

 

Λοιπόν, λίγα λόγια πρώτα από την όλη μου εμπειρία με τα clicklock από τα οποία έχω μείνει εδώ και αρκετό καιρό που τα χρησιμοποιώ...ΑΚΡΩΣ ευχαριστημένος! \:D/ =D>

Το σίγουρο είναι πάντως ότι είμαι από αυτούς που πίνουν νερό στ'όνομά του clicklock γιατί με έχει βολέψει και ικανοποιήσει περισσότερο από κάθε άλλο αξεσουάρ. Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον αγαπητό μας Στέφανο Σοφολόγη, ο οποίος ήταν εκείνος που μου πρότεινε την συγκεκριμένη λύση τον Ιούνιο 2009 στην Ανάβρα, μέχρι εκείνη τη στιγμή...είχα άγνοια για την ύπαρξή της!

 

Έφτασα να χρησιμοποιώ μόνιμα την πλήρη λύση με τα Clicklock (2" και 1.25") και έχω καταργήσει τελείως το σύστημα το εργοστασιακό. Εντάξει δεν σημαίνει ότι δεν παίζει το τηλεσκόπιο και με εκείνο! Απλώς, μόλις δοκιμάσετε το clicklock (και είναι δικαιολογημένα απολύτως τα ενθουσιώδη σχόλια του Κώστα) δεν θα θέλετε να ξαναγυρίσετε πίσω σε οτιδήποτε άλλο. Καταρχήν εκτός από την κορυφαία ποιότητα κατασκευής και αίσθησης που αποκτάει όλη η διαδικασία εναλλαγής των προσοφθαλμίων, κερδίζετε σε ασφάλεια (δεν θα πέσει ποτέ ο φακός μόλις τον σφίξετε) και επίσης δεν θα τον γεμίσετε σημάδια που συνήθως αφήνουν τα κλασσικά βιδάκια.

 

Παραθέτω μερικές φώτο να δείτε πως ταιριάζει το 2ιντσο clicklock με το 1.25".

Το σίγουρο είναι ότι για τους 2ιντσους εστιαστές της SW στα νευτώνεια (αν δεν κάνω λάθος τον ίδιο εστιαστή βάζει σε όλα τα μοντέλα, dob και ισημερινά), δεν μπαίνει κατευθείαν στον γυμνό εστιαστή χωρίς παρέμβαση μηχανουργείου. Οπότε Κώστα το μηχανουργείο δεν το γλυτώνουμε αν θέλουμε να το βάλουμε άμεσα σε τέτοιο εστιαστή στα Νευτώνεια. Τώρα στα άλλα τηλεσκόπια (SCT, διοπτρικά) μάλλον θα γίνεται κάπως ή υπάρχει μοντέλο που μπαίνει κατευθείαν, ξέρω σίγουρα ότι ισχύει για το 2" Clicklock μοντέλο Μ56 για διοπτρικά SW.

Οι βόλτες στον εστιαστή των νευτωνείων SW είναι Μ54 και η Baader ΔΕΝ βγάζει τέτοιο clicklock που να βιδώνει κατευθείαν πάνω του.

Το 2ιντσο είναι αυτό

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1913

 

Μας διαφώτισε λοιπόν στο θέμα του μηχανουργείου ο φίλος Χρήστος από τη Χαλκίδα (ΣΕΙΡΙΟΣ1978 - (να'ναι καλά!)) ο οποίος και έβαλε το 2" μοντέλο Baader Clicklock (μοντέλο S57) κατευθείαν πάνω στον εστιαστή και έτσι μεταμόρφωσε το 12" Flextube.

Χάρη στον Χρήστο, απόκτησα και εγώ λοιπόν ένα κατάλληλα διαμορφωμένο S57 2ιντσο clicklock και ξεφορτώθηκα μια για πάντα το original σύστημα. Το S57 να πούμε ότι έρχεται από την Baader με κωνική 2ιντση "φούστα" στην οποία πάνω πρέπει να δημιουργηθούν βόλτες με Μ54 σπείρωμα.

 

Δείτε και φώτο από πριν την μετατροπή στο μηχανουργείο και μετά

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12114&highlight=clicklock

 

Ο εστιαστής τώρα πια δέχεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ 2ιντσα προσοφθάλμια, ΧΩΡΙΣ εκείνο το 2" adapter της SW και φυσικά, με τον κατάλληλο συνδετικό Nosepiece αντάπτορα της Baader (model 2408150) στρογγυλοκάθισε με τέλεια εφαρμογή και το 1.25" clicklock στο 2ιντσο!

Επαναλαμβάνω, η παραπάνω λύση είναι μόνο για τους SW νευτώνειους σωλήνες με τον κλασσικό 2ιντσο εστιαστή crayford.

 

Θέλετε να βάλετε 1.25" φακό; Με μια περιστροφική κίνηση, κλείδωσε, τελείωσε!

Θέλετε 2ιντσο; Μια περιστροφή του 2ιντσου και βγαίνει όλο το 1.25" με τον nosepiece μαζί σε ένα πακέτο, ελεύθερος ο χώρος για τον 2ιντσο φακό, στρίβετε, τελειώσατε!

 

Φυσικά να μην ξεχάσω να αναφέρω και το πόσο βελτιώνεται η ποιότητα του collimation στα νευτώνεια, όταν τα clicklock με την τόση στιβαρότητα που προσφέρουνε, υποβοηθούν απίστευτα όποιο εργαλείο για ευθυγράμμιση και να χρησιμοποιήτε, μιας και διατηρούν πολύ σταθερό τον οπτικό άξονα του συστήματος. Από τα πιο σημαντικά οφέλη που έχω διαπιστώσει, πάντα σε σύγκριση με την προηγούμενη κατάσταση.

 

Το μόνο μελανό σημείο (κατ'εμέ ασήμαντο...) είναι ότι για μια πολύ μικρή ομάδα φακών (τους ορθοσκοπικούς) υπάρχει έλλειψη backfocus. Δεν πάει πιο πίσω το όλο σύστημα και χρειαζόμαστε λίγο διαδρομή ακόμη προς τα πίσω για να εστιάσουν. ΜΟΝΟ σε αυτούς συνέβη όμως! Η λύση είναι ένα ακόμη Baader αξεσουάρ που για μένα άξιζε εξίσου τον κόπο λόγω τρομερής ποιότητας κατασκευής. Είναι ο μειωτής από 2" σε 1.25" (μοντέλο 2408190, δείτε το εδώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1702 ). Βγάζετε λοιπόν το ενιαίο σύστημα 1.25" clicklock και nosepiece με μια κίνηση, βάζετε τον μειωτή και όντας αυτός πιο κοντός, δέχεται τους φακούς αυτούς που απαιτούν το εξτρα backfocus και έτσι το κερδίζουν. Να σημειώσω ότι στον μειωτή αυτόν υπάρχει κλασσικός δακτύλιος σύσφιγξης, απαράμιλλης όμως ποιότητας και με 2 βίδες που περιστρέφονται "βουτυρένια"! Γερμανική ποιότητα παντού δηλαδή...

 

Αυτά τα ολίγα από την προσωπική μου εμπειρία με μερικά από τα καλύτερα, ποιοτικότερα και πιο εύχρηστα αξεσουάρ που έχω χρησιμοποιήσει. Αναβάθμισαν σοβαρά το τηλεσκόπιο κατά τη γνώμη μου.

 

1200704596_gymnosoFOCUSERtouSW.thumb.JPG.bb5f8ab886bc346fdd8ee54491a8b129.JPG

Δείτε που είναι 54mm διάμετρος. Εδώ το 1.25" Clicklock είναι βαλμένο στο μαμίσιο σύστημα του SW που βιδώνει στον εστιαστή κατευθείαν...έφυγε αυτό!!

444713196_fullsystemwithPanoptic24mm.thumb.JPG.1c4f9ba89f0ef195e226850f28108c7e.JPG

853745338_2intsomemeiotikaiHDOrthogiaextrabackfocus.thumb.JPG.d97d65763803cbba3572e30fc9a7352c.JPG

1236654046_2intsometonmeioti.thumb.JPG.7020a9280cf24d3a70931307b36c7296.JPG

839503512_S572inchCLicklockSCREWEDDIRECTLYonSWFocuser!.thumb.JPG.70073cdc788fb840d07a2c556a203467.JPG

1780970093_2CLICKLOCKSBACKTOBACKMEXRISSITOUNOSEPIECE.thumb.JPG.11e777cd8efb1896c1843e7ae7f9c777.JPG

485593448_1.25inchwithnosepiece2408150.thumb.JPG.8b6cc5d06f5f20b3c61b4e1a12cfc5bb.JPG

DSC02891.thumb.JPG.523cb50c288ad5857b59b6a479bf24cf.JPG

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Τάσο.

Στα MCT και SCT δεν υπάρχει πρόβλημα backfocus ούτε με τους ορθοσκοπικούς.

Η Baader είναι η εταιρεία με τον μεγαλύτερο αριθμό προιόντων από κάθε άλλη. Πέραν αυτού συνεχίζει να εμπλουτίζει διαρκώς την συλλογή της, δίνει μεγάλη έμφαση στον τομέα των προσαρμογέων και αρέσκεται στο να δίνει μια πινελιά ''έξυπνου'' προιόντος στο κάθε τι: σκεφτείτε τις πολυμορφικές δυνατότητες των Hyperions και τα συστήματα πολλαπλής διαμόρφωσης του φοβερού της Barlow, του ερευνητή της και των συστημάτων διαγωνίων. Λαμβάνοντας υπ' όψιν τα ανωτέρω σε συνδιασμό με την θέση των Νευτωνίων Synta στην αγορά, υποθέτω πως θα υπάρξει στο μέλλον και έκδοση κατάλληλη για τα διαδεδομένα Dobsonians της Skywatcher.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Τάσο,

 

Μου άνοιξες δουλειές πάλι, \:D/ Ευχαριστώ!!!!! :cheesy: :cheesy:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υποθέτω πως θα υπάρξει στο μέλλον και έκδοση κατάλληλη για τα διαδεδομένα Dobsonians της Skywatcher.

 

Καλημέρα Κώστα και Γιάννη.

 

Κώστα το ίδιο πιστεύω και εγώ! Θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει ήδη, έτοιμο βιδωτό μοντέλο για τη διάμετρο των 54mm του εστιαστή. Απορώ πως δεν το σκεφτήκανε. Φυσιολογικά, θα πρέπει να βγει τους επόμενους μήνες με τόσα νέα SW νευτώνεια που έχουν κατακλύσει την αγορά από την Synta. Μόνο τα νέα dob να σκεφτείς...

 

Γιάννη, όποτε θες μπορείς να περάσεις και να δοκιμάσεις το όλο σύστημα με τους φακούς σου, να δεις πως λειτουργεί. Θα ενθουσιαστείς με την ευκολία. :mrgreen: 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσε αυτή να είναι και τέλεια λύση για όσους θέλουν να φωτογραφίσουν με νευτώνια? Δυστυχώς από το σφίξιμο στις βίδες μερικές φορές σε αστροφωτογρφίες βλέπω τα άστρα, μόνο σε μια γωνία να <<κομητίζουν>>. Άσχετα από εστίαση ή χρήση coma corrector. Στο cloudynights, σε review το απέδιδαν σε υπερβολικό σφίξιμο στα βιδάκια του εστιαστή πάνω στη camera, ώστε να μην χαθεί η εστίαση.

Με ένα click lock δεν θα λυνόταν το πρόβλημα αφού θα αγκάλιαζε τη camera ομοιόμορφα??? :-k :-k :-k :-k

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο λογικά ναι, ισχύει αυτό που λες. Μπορεί ίσως να μας απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει στην πράξη.

 

Πάντως κάποια από τα κομμάτια που δείχνω και στις φωτογραφίες..

 

Δες το 2408150 Nose Piece 2" / T-2

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1396

 

και τον μειωτή 2408190

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1702

 

και οι 2 αναφέρονται σε σύνδεση φωτογραφικής μηχανής με το σύστημα Τ2 :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα δοκιμασμένο μηχανουργείο σε περιοχές πέριξ του Πειραιά;

Θέλω να προσθέσω ''φούστα'' σε ένα 4 in 1 Baader 2'' adaptor ώστε να μπαίνει στον εστιαστή των SW Dobsonians. Με αυτό και τον Antares Twist Lock 2'' to 1.25'' θα είμαι μια χαρά πιστεύω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα εγώ όταν έψαχνα είδα μέσα στον Χρυσό Οδηγό, ο οποίος σφύζει κυριολεκτικά από δαύτα, ειδικά στην περιοχή του Ρέντη...δοκιμασμένο μηχανουργείο όμως δεν ξέρω...στην τύχη πήγα και εγώ και μου είπαν ένα ξερό: "ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΙΛΑΡΑ!!" κάτι χοντροκομμένοι τύποι... 8-[ 8-[ :lol: :lol:

 

Το κατάφερα στέλνοντάς το στον πρωτοστάτη της ιδέας, τον Χρήστο στη Χαλκίδα... :mrgreen: Ίσως αν επέμενα πολύ στο ψάξιμο να έβρισκα και εδώ...δεν ξέρω...ο Χρήστος (να'ναι καλά) το έδωσε στον δικό του μηχανουργό και το έφτιαξε τέλειο, όπως και το δικό του clicklock.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, πίστευα πως όλοι οι εστιαστές στα Νευτώνια της Skywatcher, τουλάχιστον στα Dobsons θα ήταν οι ίδιοι. Φαίνεται πως δεν είναι. Απ' ότι βλέπω στην φωτογραφία σου

t_gymnos_o_focuser_tou_sw_513.jpg

το 12'' έχει αυτό το σπείρωμα Μ54 και το αντίστοιχο ο προσαρμογέας.

Στο 8'' μου ο εστιαστής είναι λείος, χωρίς σπείρωμα. Έχει δύο βιδάκια και οι προσαρμογείς 1.25'' και 2'' έχουν μια βραχεία κωνική απόφυση η οποία σφηνώνεται με τα βιδάκια.

Παραθέτω δυο φωτογραφίες, μία με τον προσαρμογέα 2'' στην θέση του και μία σε διάσταση.

Εγώ θα χρησιμοποιήσω (απόψε το παρθενικό του ταξίδι στα δικά μου χέρια) μόνο τον 2'' στον οποίο μπαίνει άψογα ο Antares Twist Lock 2'' to 1.25'', οπότε ο άλλος μου περισσεύει. Αυτός ο 1.25'' διαθέτει τον ίδιο κώνο και επάνω του υπάρχουν 2 σπειρώματα, Τ2 και ένα άλλο στο οποίο βιδώνει ένας κλασσικός υποδοχέας 1.25'' (το σπείρωμα αυτό είναι ίδιο με εκείνο του Atik MFW).

Διαθέτω και αυτό το Baader 2'', 4 σε 1, M68/27M68 / 2,7 με μπρούτζινο δακτύλιο:

1794_8GJZXGXV5K.jpg

Σκεπτόμουν να προσαρμόσω κάπως τον κωνικό δακτύλιο ενός από τους 2 προσαρμογείς. Από την άλλη πλευρά θα είναι πολύ χαμηλότερο το προφίλ του και δεν μπορώ να προβλέψω τις επιπτώσεις.

Αν το κατασκευάσω όμως, δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και στο 8'' και στο wannabe 12'' όπως υπολόγιζα. Θα μελετήσω πρώτα ένα 12ρι από κοντά (είσαι για Κιθαιρώνα; ) και τελικά θα το κατασκευάσω για εκείνο, με την δική σου μέθοδο. Εκτός αν φτιάξω 2 προσαρμογείς που να βιδώνουν σε ένα από τα τέσσερα διαφορετικά σπειρώματα του Baader, ή πάρω και ένα Click Lock όπως εσύ.

DSC03049.thumb.JPG.11fd12c351a10842b9c13c574d98bf72.JPG

DSC03048.thumb.JPG.1ac16abf21c677c84bbea18c0d270b76.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: :shock: Δηλαδή Κώστα μου λες πως αν αφήσεις τον σωλήνα του εστιαστή, τον ασημί σωλήνα, εντελώς γυμνό από οποιοδήποτε αντάπτορα, είναι ΣΚΕΤΟΣ σωλήνας χωρίς θηλυκό σπείρωμα;;; ο πρώτος δηλαδή αντάπτορας,που στην δική μου φώτο έχει αρσενικό σπείρωμα και είναι το 1ο πράγμα που βιδώνει στον γυμνό σωλήνα, πιάνει στο 8" με 2 βιδάκια;;; :shock: #-o

 

Μπορείς να πάρεις και μια κοντινή φώτο του γυμνού εντελώς σωλήνα με τη λειτουργία macro; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι εντελώς λείος!!! #-o #-o :? :?

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ο δικός μου εστιαστής στο SW 8 ιντσών έχει σπείρωμα όπως στην φωτογραφία του Τάσου, για τον πλαστικό αντάπτορα 2" (αυτήν στον λευκό εστιαστή). Εκεί που υπάρχουν τα 2 βιδάκια χωρίς σπείρωμα, είναι στο σημείο που πιάνει ο 1,25" κωνικός αντάπτορας με τον 2".

 

Έχω αρχίσει και το χάνω το θέμα και με ενδιαφέρει πολύ. Δεν ξέρω αν φταίει ότι δεν έχω ασχοληθεί με αντάπτορες, ή ότι πέφτουν πολλές πληροφορίες χωρίς φωτογραφίες ή επεξηγήσεις.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα Κωνσταντίνε αν έχει και στο δικό σου τέτοιο σπείρωμα (Μ54) έχει και στου Κώστα!!! Οπότε αυτό θέλουμε να υφίσταται για να κοτσάρει εκεί πάνω ένα 2" clicklock S57 μοντέλο, τροποποιημένο με Μ54 αρσενικές βόλτες, όπως ακριβώς έχει ο 1ος πλαστικός αντάπτορας.

 

Κώστα μήπως δεν έβγαλες τον τελευταίο πλαστικό αντάπτορα;;; :-k Πάρτον μια κοντινή φωτογραφία τσιτσίδι! :cheesy: :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το τελευταίο που λες δοκίμασα να το ξεβιδώσω, αλλά έτριξε άσχημα και φοβήθηκα μήπως το σπάσω. Νόμισα πως είναι κολλημένο αλλά μάλλον έχεις δίκιο, θα πάω να ξαναδοκιμάσω.

Πάντως ο Antares δουλεύει τέλεια. Και ο 1.25'' Baader Clicklock T2 μπαίνει τόσο στον Antares, όσο και στον 1.25'' προσαρμογέα της SW.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σπάει Κώστα, ξεβίδωσέ το σιγά σιγά με...ήρεμη δύναμη! :cheesy:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως το δικό σας είναι, με το M54.

Αν βάλουμε προσαρμογέα χαμηλού προφίλ θα εστιάζει ίσως ο τροχός φίλτρων και δεν θα εστιάζουν αρκετοί φακοί χωρίς τον τροχό. Τελικά καλή λύση θα είναι ένας τροχός 2'' μελετημένος ώστε να εστιάζουν τα πάντα, με έναν Click Lock από πάνω. Ή μια προέκταση που θα αντικαθιστά τον τροχό.

Με το Maksutov και το Schmidt παντως τέτοια προβλήματα δεν υπάρχουν. Από την άλλη, η επίλυση αυτών των δεσχερειών αποτελεί μέρος του χόμπυ, ψέματα;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μία ερώτηση. Για να μην ψάχνουμε τον Σείριο στην Χαλκίδα και τον φορτώνουμε να βρει τον μηχανουργό του, μήπως αντί της προσαρμογής Μ54 επάνω στον Click Lock για να βιδώσει απ' ευθείας, είναι ευκολότερο να διαμορφώσουμε μία κωνική φούστα ίδια με εκείνη που διαθέτουν οι μητρικοί προσαρμογείς της Skywatcher; Δεν θα βιδώνει δηλαδή, θα μπαίνει όπως οι προσαρμογείς και θα σταθεροποιείται με τις δακτυλόβιδες.

Υπάρχει ήδη κωνικός Click Lock

1913_FIBQNDPFP7.jpg

Μοιάζει ύποπτα με τον προσαρμογέα της SW

t_dsc03049_174.jpg

Δεν μπορεί να μπεί έτσι απλά; Το έχει δει κανείς;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση. Για να μην ψάχνουμε τον Σείριο στην Χαλκίδα και τον φορτώνουμε να βρει τον μηχανουργό του, μήπως αντί της προσαρμογής Μ54 επάνω στον Click Lock για να βιδώσει απ' ευθείας, είναι ευκολότερο να διαμορφώσουμε μία κωνική φούστα ίδια με εκείνη που διαθέτουν οι μητρικοί προσαρμογείς της Skywatcher; Δεν θα βιδώνει δηλαδή, θα μπαίνει όπως οι προσαρμογείς και θα σταθεροποιείται με τις δακτυλόβιδες.

Υπάρχει ήδη κωνικός Click Lock

 

Μοιάζει ύποπτα με τον προσαρμογέα της SW

 

Δεν μπορεί να μπεί έτσι απλά; Το έχει δει κανείς;

 

Κώστα το έχω δει εγώ και ήταν το πρώτο πράγμα που επιχείρησα όταν αγόρασα αυτό το S57 2" Clicklock.

Όχι απλώς μοιάζει ύποπτα, η κωνική του "φούστα" είναι πανομοιότυπη με αυτή του SW προσαρμογέα.

 

Λοιπόν, το θέμα είναι απλό. ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ από τις δακτυλόβιδες τις μαμίσιες!!

Το έβαλα θυμάμαι, καταρχήν πληγώσανε οι δακτυλόβιδες την φούστα του clicklock και μετά όσο και να τις σφίξεις, καθώς είναι και σχετικά λεία η επιφάνεια της φούστας...γλιστράει το όλο σύστημα όταν σφίγγεις ξεσφίγγεις τους φακούς!! ](*,) :shock:

Κοίταξε, μπορείς να το δοκιμάσεις, πριν επιχειρήσεις να το κάνεις βιδωτό όπως το έκανα εγώ και έγινε βράχος \:D/ (άλλωστε νομίζω πως θα το πάρεις σίγουρα το 2" clicklock) αλλά θα το διαπιστώσεις και μόνος σου, δεν θεωρώ σταθερό αυτό το setup με τίποτα!

Τι νόημα έχει δηλαδή να έχεις την ασφάλεια του συστήματος σύσφιγξης του clicklock, όταν ολόκληρο εκείνο στηρίζεται σε 2 δακτυλόβιδες οι οποίες ΚΑΝΟΝΙΚΑ για μένα θα έπρεπε να ΜΗΝ υπάρχουν και να υπήρχε τουλάχιστον ένας στιβαρός μπρούτζινος δακτύλιος σύσφιγξης.

 

Θεωρώ ότι έσφαλε πολύ η Baader που δεν έχει ένα έτοιμο βιδωτό με Μ54 αρσενικό σπείρωμα. [-( Τόσα SW υπάρχουν με τον συγκεκριμένο εστιαστή..τι δηλαδή; Είναι τόσο δύσκολο να το φτιάξουν; το βιδωτό clicklock Μ56 για τα διοπτρικά πως το φτιάξανε; :-s

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία. Δεύτερη επιλογή: Αν πάρω Baader Clicklock με κάνη 2'' και την βάλω όπως βάζεις εσύ τον 1.25'';

ΣΦΙΓΚΤΗΡΑΣ CLICK LOCK 2? CL ΠΡΟΕΚΤΑΣΗΣ 47 mm

1805_V7ZY9D9ZJZ.jpg

 

Καταλάβατε τώρα γιατί δεν έγινα χειρουργός; :wink:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να σου πω Κώστα, τώρα με αυτό το σενάριο δεν έχω ασχοληθεί. Πάντως εγώ το 1.25" Clicklock το βιδώνω πάνω στο Nosepiece αυτό

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1396

 

(ακόμα νομίζω το πουλάει ο Δημήτρης 50mm) και μετά το Nosepiece μπαίνει και πιάνεται από το 2" Clicklock. Οπότε λες να κάνεις το ίδιο με το 2" σωστά;;

 

Νομίζω ότι το ίδιο θα γίνεται, θα γλιστράει από τις 2 δακτυλόβιδες που λέγαμε πριν...όσο υπάρχουν αυτές είναι το πρόβλημα.. :-k #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατανοώ γιατί να περιστρέφεται αν σφίξεις τις βίδες, είτε αυτό με την φούστα, είτε αυτό με την κάνη 2''. Οι προσοφθάλμιοι, barlow ή ο μητρικός προσαρμογέας δεν περιστρέφονται. Και έχω δοκιμάσει αρκετά βαριούς φακούς. :-k

Δεν το αμφισβητώ, απλώς κάτι θα πρέπει να συμβαίνει. Δεν αναπτύσσεται επαρκής τριβή; Αν αλλάξουν οι βίδες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, μέρος του προβλήματος πρέπει να είναι και το φινίρισμα της επιφάνειας της κωνικής φούστας του 2" Clicklock S57.

Είναι κάτι παραπάνω από ματ, κάπως γυαλιστερό, δεν το συγκρατούσαν οι βίδες στιβαρά, θυμάμαι. Εντάξει δεν έβαζα και όλη μου τη δύναμη, αλλά θυμάμαι πως λίγο παραπάνω να έσφιγγα..πήγαινε γύρω γύρω όλοι, ολόκληρο το σύστημα!!

 

Όπως και να'χει όμως, δεν μου άρεσε καθόλου εμένα όλο αυτό! [-(

Ήθελα να βάλω το εξάρτημα να βιδώνεται απευθείας πάνω στον εστιαστή και να ξεφορτωθώ οτιδήποτε από τα original (μου έσπασαν και τα νεύρα) γιατί απλούστατα...ένιωσα κάπως αδικημένος!

Εννοώ ό,τι, γιατί στα υπόλοιπα Κινέζικα να δίνουν κανονικούς 2ιντσους εστιαστές με μπρούτζινους δακτύλιους σύσφιγξης και σε εμάς όχι, και να πρέπει να βάζουμε αντάπτορες έξτρα ακόμη και για τα 2" προσοφθάλμια;; ](*,)'

 

Κοίτα τι γνήσιο μαμίσιο 2" εστιαστή δίνουν τα GSO και θα καταλάβεις την αδικία. Κάποια μάλιστα δίνουν και 2 ταχυτήτων. Επαναλαμβάνω όμως, το θέμα μας είναι οι αντάπτορες και όχι ο εστιαστής, για να μην φανεί πως τον απαξιώνω. Είναι πολύ καλός για οπτική παρατήρηση και με έχει βγάλει επάξια μέχρι τώρα. Απ'ότι άκουσα τώρα, στο SW Flex 16" δίνουν πια πιο εξελιγμένο εστιαστή...

 

Ορμώμενος από όλα αυτά, δεν κάθισα να σκεφτώ να αλλάξω βίδες και να πειραματιστώ. Σκέφτηκα να κοτσάρω πάνω την γερμανική και αχτύπητη ποιότητα της Baader στους αντάπτορες (για να μην αλλάξω όλο τον εστιαστή, που στην ουσία είναι καλός και δε μου έφταιγε σε τίποτα...οι αντάπτορες μου την βάρεσαν στο κεφάλι! :evil: ) και να τελειώνει η ιστορία.

 

Επίσης, ένας ακόμη λόγος που δεν ασχολήθηκα με τις βίδες τις αρχικές, είναι πως ποτέ δεν θα μου εξασφάλιζε το σύστημα αυτό στοιχειώδη κεντρική τοποθέτηση εργαλείων ευθυγράμμισης (καλών laser κλπ.) Σπρώχνει η μια από εδώ, η άλλη από εκεί...ο οπτικός άξονας πάει στον γάμο του Καραγκιόζη...κατάλαβες...

Οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τι θα γίνει αν αλλάξεις βίδες κλπ. Δεν μπήκα ΚΑΝ στον κόπο να ασχοληθώ.. :roll: :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά. Θα το σκεφτώ το θέμα Clicklock λίγο ακόμη.

Τον Dual Speed εστιαστή τον διαθέτουν με τα SW 14'' & 16'', δεν γνωρίζω να έχει όμως άλλη βελτίωση, όπως μπρούτζινο δακτύλιο ή ό,τι άλλο πέραν του 1/10.

Μικροεστιαστή περιλαμβάνει και το Baader εξάλλου.

 

Μπορείς να μου μετρήσεις το ύψος του Baader S57 επάνω από τον γκρι σωλήνα του εστιαστή;

Πρέπει να είναι βραχύτερο από το μητρικό (2'' + δακτύλιος). Θυμάσαι πως ο ES100 έπρεπε να βγει λίγο ακόμη για να εστιάσει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να μου μετρήσεις το ύψος του Baader S57 επάνω από τον γκρι σωλήνα του εστιαστή;Πρέπει να είναι βραχύτερο από το μητρικό (2'' + δακτύλιος). Θυμάσαι πως ο ES100 έπρεπε να βγει λίγο ακόμη για να εστιάσει.

 

Κώστα είναι ακριβώς 3.4 εκατοστά (34mm).

Ναι, είναι σίγουρα βραχύτερο από το μητρικό το οποίο το μέτρησα και είναι 4,8 εκατοστά...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης