Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι νέος στον χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας και θέλω την βοηθειάς σας:

Σκέφτομαι να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο, ένα dopsonian 12'' της MEADE. Θέλω να μάθω αν στην συνέχεια μπορώ να αλλάξω την βάση dopsonian με μια GOTO. Επίσης θέλω να μου πείτε πόσο κοστίζει το συγκεκριμένο τηλεσκοπίο από τον ΝΟΜΙΚΟ και πόσο θα κοστίσει αν θέλω να το αναβαθμίσω σε GOTO.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ απαντήστε μου σε αυτές τις ερωτήσεις και ΜΗ μου προτείνετε άλλα τηλεσκόπια επειδή είμαι πρωτάρης.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού είσαι αποφασισμένος για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (για τον οποιονδήποτε λόγο), γιατί δεν κάνεις την έρευνά σου μέσω internet?

Και κυρίως, γιατί δεν ρωτάς τον ίδιο τον Νομικό?

Είναι υποχρεωτικό οι υπόλοιποι να ξέρουν τις τιμές για να σου τις πούνε?

Κάνε πρώτα την δική σου έρευνα, συγκέντρωσε στοιχεία και μετά ζήτησε γνώμες στο forum για συγκεκριμένα πράγματα.

Αυτά που ζητάς, και ο τρόπος που τα ζητάς, μπορούν να απαντηθούν από τον Νομικό εύκολα. Αφού δεν θέλεις γνώμες, αλλά απλά κάποια στοιχεία, ο αντιπρόσωπος μπορεί να σε καλύψει.

Αν αποφασίσεις να πάρεις γνώμες, τότε το forum θα σε περιμένει.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό καποιος να ξερει τιμές και ούτε αναγκασα κανένα να απαντήσει.Μπορεί να έχω προσωπικούς λόγους που δεν επικοινωνώ με τον Νομικό.Ευχαριστώ που έδειξες ενδιαφέρον να απαντήσεις αλλά συγνώμη δεν με βοήθησες καθόλου.Αν γνωριζεις να απαντήσεις στις συγκεκριμένες ερωτήσεις απλά απάντησε σε αυτές.Σε παρακαλώ μη μου δίνεις συμβουλές τι θα ρωτάω στο forum.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kε Aiolos

www.telescopeshop.gr εκει θα δειτε τις δυο στηριξεις που υπαρχουν για το 12" που σας ενδιαφερει.Οσο για τιμες στο www.telescopeshop.gr στην σελιδα επικοινωνιας θα μπορεσετε να ρωτησετε .

Εδω στο forum αν ρωτατε εμας θα σας πουμε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που μας ζητατε να γνωριζουμε .

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχην θα συμφωνησω με τον Αγγελο (rama) δεν ρωταμε στο forum τις τιμες παιρνουμε τηλεφωνο αν δεν θελεις να παρεις ο ιδιος βαλε εναν φιλο σου.

Καλα κανει και σου δινει συμβουλες ο Αγγελος γιατι ειναι χρονια ερασιτεχνης και στο forum και οχι χτεσινος!

Δευτερον οχι να μην παρεις το dobsonian της Meade αυτη ειναι η καλυτερη συμβουλη για το τηλεσκοπιο αυτο.

Κακη κινηση, απαραδεκτος εστιαστης, βαση κατοπτρου απο νοβοπαν,spider απαραδεκτο που κανει την ευθυγραμμιση μαρτυριο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω και εγω με τα παραπανω.Ενας φιλος εχει το 8'' και ειναι πολυ κατωτερο αλλων αντιστοιχων και φθηνοτερων.Ψαξε,ψαξε,ψαξε(μονος σου).Καλη επιλογη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kai oso gia to goto an kapote theliseis na prostheseis sto sigkekrimeno tileskopio isimerini vasi me goto tha soy stoixisei para poly akriva logw megalou varous tou swlina...(i atlux gia paradeigma tis vixen, i opoia stoixizei mazi me to skysensor 2000 konta 5500euro)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.Αν γνωριζεις να απαντήσεις στις συγκεκριμένες ερωτήσεις απλά απάντησε σε αυτές.Σε παρακαλώ μη μου δίνεις συμβουλές τι θα ρωτάω στο forum.

 

Γιατι τετοιος επιθετικος τονος ?

Ενημερωτικα παντως 1750 € μεχρι προτινος το dob και 3900€ περιπου με ισημερινη στηριξη χωρις goto βεβαια και οχι ετοιμοπαραδοτο (παραγγ.απο Γερμανια το dob) με την ισημερινη δεν το φερνει καθολου.

Oσο για τις συμβουλες συγχωρεσε τους φιλους που προσπαθησαν να σε προλαβουν απο λαθη.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Aiole,

 

διαβάζοντας τις συμβουλές των μελών του forum προς άλλα νέα μέλη, θα έχεις ήδη διαπιστώσει ότι η βοήθεια δίνεται γενναιόδωρα, καλοπροαίρετα και όσο γίνεται αντικειμενικά. Παραβλέποντας κι εγώ τους περιορισμούς που θέτεις (το ξέρω, το ζητάς για να μην μπερδευτείς περισσότερο), σου λέω απλά ότι το τηλεσκόπιο που σκέφτεσαι δεν είναι πολύ καλή επιλογή, ιδίως άν το σκεπτικό είναι να το τοποθετήσεις αργότερα σε στήριξη go-to. Θα καταλήξεις με ένα μέτριας προς χαμηλής ποιότητας τηλεσκόπιο, επάνω σε μιά υποχρεωτικά πολύ ακριβή βάση λόγω βάρους και ροπών του οπτικού σωλήνα. Εξάλλου, τα μεγάλα νευτώνεια δεν είναι πολύ κατάλληλα για στηρίξεις go-to, εκτός αν είσαι αποφασισμένος να δώσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ για μιά κατάλληλη τέτοια στήριξη. (Η απάντηση στην απορία σου είναι ναι, γίνεται η βάση dobsonian να αντικατασταθεί με μια go-to, αλλά με πολύ μεγάλο κόστος για την περίπτωση ενός 12ιντσου νευτώνειου.)

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία σου εκτός από τιμές καταστημάτων (που δεν τις δημοσιεύουν καν), εδώ είμαστε...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kalimera,

Aiole, katarxin as prospa8isoume na eimaste oloi pio xalaroi kai na min anebazoume tous tonous...O ka8enas einai eleu8eros na leei thn gnomi tou, alla tautoxrona prepei na skeptetai ti apantiseis psaxnei, kai pos mporei na tis brei eukolotera :wink:

 

H gnomi mou einai na apofugeis an mporeis to Meade, kai na koitaxseis markes me pio axsiologa optika. Oxi pos bebaia h Meade einai kakh, alla pi8anos me ta idia kai ligotera lefta mporeis na agoraseis kati kalutero. Afou eisai diate8imenos na agoraseis thelskopio prepei na afieroseis xrono sto psaxsimo, etsi oste na kalupseis ta kena kai na katalixseis sto kalutero dunato. Ego auto ekana...

H Dobsonian stitixsei nomizo einai h kaluteri epilogi gia enan arxario (kai go authn phra)... Tora epeidi 12 intses einai polles, pragma pou metafrazetai se baros kai mikos (Ti f ratio exei?? ) duskola 8a breis ftinh kai kali stirixsi me GOTO dunatotites ... Oso pio megalo to thleskopio toso pio duskolo kai akribo einai na to sthrixseis se EQ bash...

 

An den 8es na pareis ton nomiko thl (gia tous opoious dikous sou logous), bale kapoion allo , :)! Oi times allazoun diarkos kai prepei prin apofasiseis na exeis ta teleutaia dedomena ...

 

Proteino na to psaxseis polu gia na mhn to metanioseis argotera....

 

Filika , Michalis

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Aiole,

έχω το Meade 12,5" f4.8 dobsonian (1994) - εδώ είναι η άποψή μου.

 

Το 1994 Ήμουν τυχερός να έχω έναν φίλο που είναι ιδιοκτήτης ενός τοπικού καταστήματος αστρονομίας, και με επέτρεψε να εξετάσο 5 (12.5") καθρέφτες - φυσικά αγόρασα το καλύτερο από τα 5 - (~ 1/10 wave) .

 

το τηλεσκόπιο μετασχηματίστηκε σε ένα "truss tube dobsonain" για εύκολη μεταφορά - το μόνο "original" στοιχείο από το τηλεσκόπιο είναι ο κύριος καθρέφτης - όλα τα άλλα (focuser, secondary mirror, spider, finder + mirror mount) τα άλλαξα με καλύτερης ποιότητας στοιχεία... Λέγοντας αυτά με αυτές τις βελτιώσεις για το βαθύ ουρανό + πλανητική παρατήρηση είναι ένα άριστο Dobsonian τηλεσκόπιο (NO goto and NO electronics)

 

Είναι πιθανώς αλήθεια ότι σήμερα η ποιότητα από τα κινεζικά προϊόντα βελτιώνεται ετήσια, εντούτοις οι φίλοι στο forum σας έχουν συμβουλεψει σωστά.

 

Εάν ψάχνετε ένα ανέξοδο "light bucket" dobsonian για την παρατήρηση του βαθιού ουρανού μπορει να είσε τυχερος και να λάβεις έναν καθρέφτη "καλής" ποιότητας - δυστυχώς θα πρέπει να υπερνικήσετε τα προβλήματα όπως αναφέρονται ήδη από τους φίλους, και Δυστυχώς δεν έχετε καμία εγγύηση !!

 

Επειδή το goto είναι ένα από τα κριτήριά σου - εξετασε και τα 10" SCT ή τα Maksutov με το goto;

 

-Frank

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

AN KAI ΞΕΦΥΓΑΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΝΑ 12'' ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΠΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 12" ΤΗΣ MEADE.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΔΙΟΠΤΡΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΜΕΧΡΙ 1700ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΥΦΟΣ.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

aiolos,

Τό 12 Meade δεν είναι "ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ".

 

Απλά το 12 Meade είναι συντριπτικό για έναν "πρωτάρη".

 

Εξήγησα όλα τα πράγματα που δεν συμπάθησα από την αρχή - εντούτοις μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως είναι.

 

Δεν είναι ένα τηλεσκόπιο που αγοράζομε και μετασχηματίζομε (convert) έπειτα σε GOTO, είναι καλύτερα εάν μένει Dobsonian.

 

Όπως δήλωσα .."Εάν ψάχνετε ένα ανέξοδο "light bucket" dobsonian για την παρατήρηση του βαθιού ουρανού μπορει να είσε τυχερος και να λάβεις έναν καθρέφτη "καλής" ποιότητας " ... αυτο ισχύει επίσης και για τα Meade / Skywatch / 10" και 8" και 6" - Γενικά οι περισσότεροι φίλοι είναι ευχαριστημένοι από αυτό που λαμβάνουν (για τα χρήματα)

 

Για την επιλογή των τηλεσκοπίων στην Ελλάδα (με αυτά τα χρήματα - ΜΕΧΡΙ 1700ΕΥΡΩ) θα το αφήσω στους φίλους να σου δώσουν πληροφορίες.

 

καλή τύχη

- Frank

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Aiolos,

 

Μία άλλη λυσις είναι ένα dob with push to, δηλ. να έχει Digital Setting Circles και ένα πληκτρολόγιο στο οποίο επιλέγεις το αντικείμενο που θέλεις να παρατηρήσεις και ο υπολογιστής σε κατευθύνει προς ποίο σημείο και πόσο να σπρώξεις το τηλεσκόπιο ώστε να βρείς το αντικείμενο.

 

Παρόμοιο τηλεσκόπιο είναι το Orion Skyquest Intellicope.

 

Τέτοια εμπορευόταν προ έτους ο Νομικός (10" & 8"). Το 8" είχε αξία 950 ευρώ πρό έτους (Euro around 1.3 USD).

 

Πιθανόν να μπορείς να διαπραγματευθείς μαζί του (ή με κάποιον άλλον προμηθευτή) να φέρει στην τιμή που ζητάς ένα 12". (a quick back of the enveloppe calculation: Η τιμή στην Αμερική είναι 949$ πλεον 99$ ο υπολογιστής = 1,048$ ή 873 ευρώ Χ2 για την Ελλάδα = 1,746).

 

http://www.telescope.com/jump.jsp?itemType=CATEGORY&itemID=9

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν επιμένεις σε dobsonian τότε εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα της Orion Optics. Κάτω από τα 1700 ευρώ μπορείς να πάρεις ή ένα 10ιντζο με αναβαθμισμένα οπτικά (1480 ευρώ) ή ένα 12 ιντζο με τα στανταρτ οπτικά τα οποία ούτως ή άλλως θα είναι καλύτερα από τα οπτικά της Meade (1438 ευρώ). Πάλι όμως αν θελήσεις σε κάποια φάση να πας σε equatorial στιριξη με go-to θα σου στοιχίσει πολύ ακριβά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και απο μενα φιλε Aiolos

Αν καταλαβα πρεπει να μιλας για το 12”star finder της meade,τα τηλεσκοπια αυτα δεν ειναι καθολου αχρηστα ,εγω εχω το 8”σε ισημερινη στηριξη και σε διαβεβαιω οτι εχουν πολυ καλα οπτικα αν και χρειαζονται καποιες μετατροπες οσο αναφορα τον εστιαστη ενα καλο σκοπευτρο κλπ….αν τα διορθωσεις αυτα θα εχεις ενα πολυ καλο τηλεσκοπιο με καλα οπτικα……βεβαια ξεχνα την φωτογραφηση,τα τηλεσκοπια αυτα ειναι φτιαγμενα για οπτικη παρατηρηση…αν θες να το χρησημοποιησεις για αυτη την δουλεια οπως προειπαν και τα παιδια θα σου κοστισει ΠΟΛΛΑ$$$

Παντως αμα θες 12αρι (που το βρισκω υπερβολικα μεγαλο για αρχαριο),κοιτα και το 12”star hopper της celestron, που επισης ακουγονται καλα λογια και ειναι γυρω στα 1340euro σε προσφορα

http//www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=1455845&CFTOKEN=93984168

 

Μπορεις να βαλεις και προερετικα dsc oπως ειπε ο agelos πιο πανω…Θα σου προτεινω και ενα τελευταιο τηλεσκοπιο που προσωπικα θεωρω αρκετα καλο all around scope και ειναι και πιο κατω απο την τιμη που εθεσες ως οριο,μιλαω για το C8-NGT μπορεις να το δεις εδω http//www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=1455845&CFTOKEN=93984168

Παντως καοιτα και την αγορα του εξωτερικου στο www.astromart.com μπορεις να βρεις αρκετα πραγματα σε καλες τιμες…

Φιλικα ,

ΝΑΚΙS…..

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

to starhopper tha mporouses na to pareis apo to katastima aktis sti thesalloniki me 1265euro(xwris prosfora kai simberilamvanomenou vat). Gia perissoteres plirofories www.aktistar.com (simiwsi den eimai diafimistis tou kyriou Gianni apla parathetw tis times)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ νομίζω ότι ένα dobsonian της Orion Optics (UK) είναι ότι καλύτερο γι αυτά που ζητάς. Εκτός από τα εγγυημένα οπτικά αποκτάς και μια από τις ποιοτικότερες βάσεις dobsonian που φτιάχτηκαν ποτέ (αλουμινίου, χωρίς την «ελαστικότητα» του νοβοπάν και με τις σωστές τριβές). Ο οπτικός σωλήνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα στο μέλλον σε ποιοτική ισημερινή στήριξη για αστροφωτογραφία απαιτήσεων.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαια,ακομα καλυτερα ....... oops ουτε εγω ειμαι διαφημηση του κ.Τσαμπουρα D ,sorry δεν κοιταξα αλλου τιμες,.

Παντος aiolos πριν το παρεις το scope ψαξε καλα ,γιατι το τηλεσκοπιο για τους περισσοτερους ειναι μια επενδυση και τις πιο πολλες φορες ακριβη$$$

για αυτο συνεχισε να ψαχνεις πληροφοριες και καθορισε το τι κυριως σε ενδιαφερει να κανεις πχφωτογραφηση,παρατηρηση ,και τα δυο???$$$ ?

Φιλικα Nakis

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΟΠΤΙΚΑ ΤΗΣ ORION ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΣ MEADE (ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ), ΚΑΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ DOPS ΤΗΣ ORION ΜΕ ΙΔΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΣΗ (ΜΕ DSC) ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ??????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ DSC ΣΤΑ DOPS THΛΕΣΚΟΠΙΑ. :!:

ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΜΕ DOPS ΒΑΣΗ ΚΑΙ DSC ΣΥΣΤΗΜΑ 12'' Η 10''.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ;

 

http://www.telescope.com/shopping/product/detailmain.jsp?itemID=105078&itemType=PRODUCT&iMainCat=4&iSubCat=9&iProductID=105078

 

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΣ MEADE;

ΠΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά ενός τηλεσκοπίου είναι μια μεγάλη κουβέντα... Δες λίγο την σελίδα της Orion Optics www.orionoptics.co.uk/optics.htm και διάβασε για την ποιότητα των οπτικών ... θα καταλάβεις πολλά!
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρει κανείς σανένα site, που μπορεί να μάθει όλες τις απαιτούμενες παραμέτρους για τα τηλεσκόπια?

Μήπως θα έπρεπε στο πολυτεχνείο, να ιδρυθεί σχολή "Ποιό τηλεσκόπιο να διαλέξετε"?? :? :?

eL NiNo

 

www.pandorawebdesign.co.uk

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης