AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - SkyWatcher Truss (Heritage) P130
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
SkyWatcher Truss (Heritage) P130
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15235
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2013, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τώρα κατάλαβα. Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό, πάλι με laser και Hyperions, αλλά στην πράξη και με φακούς μέχρι 5mm δεν έχω αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα. Η λύση είναι μάλλον να ολοκληρώσεις με Star test, με τον φακό παρατήρησης επάνω, αν και μόνο για πλανητική αξίζει τον κόπο.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
loufasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Ιούλ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 241
Τόπος: Ιωάννινα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2013, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα το δοκιμάσω..Αν και με αυτή τη μικρή πατέντα ο εστιαστής έγινε πιο στοιβαρός..
Φίλε Τάσο η μπάρα στήριξης που θα μπορούσε να μπει?Και πως να στηριχθεί?

https://newton.spacedys.com/neodys/index.php?pc=2.1.0&o=L02
Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7374
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2013, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εφόσον το σύστημα που σφίγγει τον φακό, ή ό,τι άλλο τοποθετείται στον εστιαστή, λειτουργεί με μια βίδα που σφίγγει, θα έχει πάντα τζόγο. Υπάρχουν λύσεις για όσους επιζητούν ακρίβεια αλλά είναι δυσανάλογες της αξίας του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου.
gepapOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 27 Φεβ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 69
Τόπος: Αθηνα-Καβαλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/02/2014, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας. θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί για το skywatcher heritage p130. Για να καταλάβετε και εσείς για τις γνώσεις που έχω πάνω στην αστροπαρατήρηση σας λέω οτι προσπαθώ να διαβάζω και παρατηρώ τον ουρανό μόνο με τα μάτια (σε κάθε μου άδεια φεύγω στο μικρό χωριό του πατέρα μου κοντά στα Καλάβρυτα 1000μ υψόμετρο μόνο και μόνο για να τον νυχτερινό μαγευτικό ουρανό). Δεν έχω καμία επαφή με τηλεσκόπιο (κάποιες ελάχιστες θεωρητικές γνώσεις).
Εχω μπερδευτεί διότι σε δυο ελληνικά eshop τηλεσκοπίων:
http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691
http://www.planitario.gr/skywatcher-dobsonian-truss-130mm-skdobp130.html
εμφανίζουν πέραν των φωτογραφιών της επετειακής του έκδοσης και άλλη μια (μαύρο σωλήνα) η όποια δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της sky watcher. Συνεχίζω αναφέροντας τα παρακάτω από την επίσημη περιγραφή του SWHer130p αποσπασματικά «Housing the same Parabolic Primary Mirror-set as the highly-acclaimed Explorer-130P» και στα χαρακτηριστικα του...«Parabolic Primary Mirror» ψάχνοντας λοιπόν βρίσκω ότι η SW βγαζει και δυο εκδόσεις του Explorer 130P και 130. Η σημαντική διάφορα είναι το παραβολικό σετ του 130P έναντι του 130 «The 130P has a focal length of 650mm and a parabolic mirror (a good thing) and the 130M has a focal length of 900mm and a circular mirror (not so good optically)».
Μήπως λοιπόν υπάρχουν και δυο εκδόσεις του heritage με σημαντικές διαφορές πέραν των αισθητικών? Αν κάποιος ξέρει κάτι από πρώτο χέρι ας με διαφωτίσει παρακαλώ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ρωτήσω για να σιγουρευτώ. Ειλικρινά ευχαριστώ όποιον διάβασε τα παραπάνω και συγγνώμη που σας κούρασα,
Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
VasilakisOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Φεβ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 127
Τόπος: Σέρβια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/02/2014, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιά είναι η διαφορά αυτού του τηλεσκοπίου απο το δικό μου;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2152
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/03/2014, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gepap έγραψε:
Εχω μπερδευτεί διότι σε δυο ελληνικά eshop τηλεσκοπίων:
http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691
http://www.planitario.gr/skywatcher-dobsonian-truss-130mm-skdobp130.html
εμφανίζουν πέραν των φωτογραφιών της επετειακής του έκδοσης και άλλη μια (μαύρο σωλήνα) η όποια δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της sky watcher. Συνεχίζω αναφέροντας τα παρακάτω από την επίσημη περιγραφή του SWHer130p αποσπασματικά «Housing the same Parabolic Primary Mirror-set as the highly-acclaimed Explorer-130P» και στα χαρακτηριστικα του...«Parabolic Primary Mirror» ψάχνοντας λοιπόν βρίσκω ότι η SW βγαζει και δυο εκδόσεις του Explorer 130P και 130. Η σημαντική διάφορα είναι το παραβολικό σετ του 130P έναντι του 130 «The 130P has a focal length of 650mm and a parabolic mirror (a good thing) and the 130M has a focal length of 900mm and a circular mirror (not so good optically)».
Μήπως λοιπόν υπάρχουν και δυο εκδόσεις του heritage με σημαντικές διαφορές πέραν των αισθητικών? Αν κάποιος ξέρει κάτι από πρώτο χέρι ας με διαφωτίσει παρακαλώ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ρωτήσω για να σιγουρευτώ. Ειλικρινά ευχαριστώ όποιον διάβασε τα παραπάνω και συγγνώμη που σας κούρασα,
Γιώργος

Γιώργο,

το heritage βγαίνει σε μια έκδοση και έχει εστιακή απόσταση 650mm. Το Explorer είναι άλλο Νευτώνειο τηλεσκόπιο στο οποίο βασίζονται και βάζουν το ίδιο κάτοπτρο και στο Heritage. Εκείνο νομίζω μπαίνει σε ισημερινή, είναι δηλαδή σκέτος ο σωλήνας με δακτύλιους (ΟΤΑ) και δεν έχει την dobsonian βάση του heritage.

Επίσης, τα site που παραθέτεις είναι από το ΙΔΙΟ κατάστημα, το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Απλώς το ένα είναι στο πρώτο site που είχαν τόσο καιρό και το άλλο είναι στο καινούργιο (planitario.gr), το αν θα διατηρήσουν και τα 2 παράλληλα ή κάποια στιγμή το astronomy.gr που ξέραμε μέχρι τώρα θα σταματήσει, είναι κάτι που δεν το γνωρίζω.

Μην μπλέκεσαι από τις φωτογραφίες, το τηλεσκόπιο είναι ένα και με την εστιακή που σου είπα. Τώρα για τα κάτοπτρα, παραβολικό έχει, σύμφωνα με την περιγραφή αφού διευκρινίζει ότι αυτό με τα 650mm εστιακή φέρει παραβολικό.

Αν πάρεις τηλέφωνο, που στο προτείνω, να ρωτήσεις αυτά που ρώτησες και εδώ και πιστεύω ότι θα σου απαντήσουν τα ίδια, για να σιγουρευτείς πριν την αγορά.

View user's profile Χρόνια Πολλά Αποστολή email 
gepapOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/03/2014, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τασο σε ευχαριστώ πολύ όπως και τον κύριο κώστα που με βοηθήσατε πολύ. Ξέρω ότι το explorer είναι άλλο μοντέλο αλλά με μπέρδεψε κυρίως το γεγονός ότι η φωτογραφία που παραθέτουν με το μαύρο σωλήνα δεν υπάρχει πουθενά αλλού.
Επιστροφή στην κορυφή
gepapOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/02/2015, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε διάφορα forums υπάρχει μια αμφιβολια για το ποσό βαριά προσοφθαλμια μπορούμε να βάλουμε στο heritage.Όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να καταλάβω το τι μπορεί να προκαλέσει αυτό στο τηλεσκόπιο. Κάποιοι έγραψαν ότι ο εστιαστης δεν θα σηκώσει ένα βαρύ σύστημα προσοφθαλμιων (?) και κάποιοι άλλοι δεν εστιάζουν με τίποτα.Διαβάζοντας στο θέμα αυτά που έγραψε ο κύριος Κωνσταντίνος βλέπω ότι αυτό διορθώνεται με το να μην αναπτύξουμε τελείως το flextube. Η ερώτηση όμως είναι 1)μπορεί ένα βαρύ προσοφθαλμιο να προκαλέσει ελάττωμα στον εστιαστη και αν ναι για πόσο βαρύ μιλάμε?
2)Εάν δεν αναπτύξουμε το flextube πλήρως ποια χαρακτηριστικά- τιμές αλλαζουν?
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/02/2015, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έναν Ethos 13mm τον σηκώνει άνετα πάντως. Και Delos και Hyperion Zoom. Τι βαρύτερο να βαλεις; Απλώς σφίγγεις λίγο περισσότερο τον συμπλέκτη teflon (τη μαύρη ροδέλα του ύψους). Μπορεί να κάμπτεται λίγο ο εστιαστής αδιόρατα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα στην πράξη.
Για το τι εστιάζει και τι όχι, από τότε που απέκτησα πρεσβυωπία κάποια πράγματα άλλαξαν. Ουσιαστικά εστιάζουν περισσότεροι φακοί καθώς η πρεσβυωπία εξουδετέρωσε τη μυωπία μου στις κοντινές αποστάσεις και βλέπω καλύτερα κοντά χωρίς γυαλιά (και χειρότερα με γυαλιά). Άρα πρέπει να δοκιμάσεις με το δικό σου μάτι, μη βασίζεσαι σε μάτια άλλων με άλλες διοπτρίες.
Όταν βραχύνεις τον σωλήνα αλλάζεις το μήκος αλλά το εστιακό μήκος του κατόπτρου δεν αλλάζει, παραμένει 65cm. Άρα προβάλει το είδωλο πιο ψηλά στον προσοφθάλμιο και αυτό σημαίνει πως σε ορισμένους φακούς το προβάλει στο εστιακό τους επίπεδο και έτσι μπορούν να εστιάσουν.

photo1.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  546.72 KB
 Διαβάστηκε:  141 φορές

photo1.jpg

My Optics

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kkokkolis στις 11/02/2015, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:52, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
gepapOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/02/2015, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κ. Κωνσταντίνε ευχαριστώ. Ethos 13mm περίπου 600gr αυτά είναι Shocked .Άρα κανένα πρόβλημα από μεριάς βαρους-εστιαστη. Αν κατάλαβα καλά δεν ανοίγουμε τελείως το flextube μόνο σε περίπτωση που κάποιο προφανώς βαρύ προσοφθαλμιο δεν εστιαζει.
Επιστροφή στην κορυφή
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7374
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/02/2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είναι θέμα "βάρους" αλλά σημείου που εστιάζει το κάθε προσοφθάλμιο.
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/02/2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και συνήθως αυτοί οι υπέρβαροι φακοί (με πολλά γυάλινα οπτικά στοιχεία δηλαδή) και ειδικά με το μεγάλο eye relief είναι οι δύσκολοι στην εστίαση σε σχέση με τους απλούστερους Plossl, Ortho και Erfle.
Το βάρος προβληματίζει επειδή ο εστιαστής στηρίζεται σε μια μόνο πλευρά στη στεφάνη αλλά το πλαστικό είναι αρκετά σκληρό με καλή ακαμψία. Σχετικά με το ζύγισμα, αυτό είναι το πλεονέκτημα των Flextube, ο συμπλέκτης/σφιγκτήρας/χειρόφρενο που τα κρατά ακίνητα στον αξονα του ύψους. Μπορείς όμως με ένα βαρύ φακό να κινήσεις το τηλεσκόπιο προς τα κάτω (στην πλευρά του κατόπτρου) ή και να προσθέσεις βάρος αλλά με το Heritage ουδέποτε χρειάστηκε, σε αντίθεση με τα 8" & 12" (αντίβαρο) ή τα διάφορα καταδιοπτρικά (ζύγισμα στο dovetail).

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
gepapOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/03/2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είδα τον Δία με το heritage. Αν και η συνθήκες δεν ήταν ιδανικές η υγρασία ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα οπότε είπα να το δοκιμάσω... ο ενθουσιασμός μου δεν περιγράφεται! Θέλω να ευχαριστήσω ειδικά τον Μενέλαο που ξέρω ότι διαβάζει για το υπέροχο τηλεσκόπιο και της συμβουλές που μου έδωσε αλλά και τον κ. Κωνσταντίνο. Σας ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Crazy_teacher.lOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Αύγ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 192
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/03/2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι το ποιο όμορφο φορητό τηλεσκόπιο Cheesy Grin Καλορίζικο φίλε μου !
φιλικά,
κωνσταντίνος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
BLONDIEOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Ιαν 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 70
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/03/2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλορίζικο Γιώργο, πολύ όμορφο !!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 6 από 10

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης