AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - SkyWatcher Truss (Heritage) P130
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
SkyWatcher Truss (Heritage) P130
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
EgeOffline
Νέος
Ένταξη: 11 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2015, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:06    Θέμα δημοσίευσης: Re: SkyWatcher Truss (Heritage) P130 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!
Είμαι νέος στην παρέα της αστρονομίας και έχω πάρει εδώ και λίγους μήνες το Heritage για λόγους φορητότητας, πρακτικότητας και οικονομίας.
Για αρκετά χρόνια δε νομίζω να πάρω ένα ισχυρότερο τηλεσκόπιο.

Δεν έχω κάνει ακόμη πολλές παρατηρήσεις (γίναμε Αγγλία φέτος με τις βροχές) ωστόσο επειδή έχω το βασικό εξοπλισμό (δύο προσφάλμια που δίνοταν στη συσκευασία του heritage, ένας 10mm και ένας 25mm) πιστέυω (με τα λίγα που γνωρίζω) ότι ο 25αρης είναι αρκετά καλός αλλά ο 10αρης υστερεί.
Συνεπώς έχω πρόβλημα σε μεγαλύτερες μεγενθύσεις.

Σκεφτόμουν, λοιπόν, να πάρω ένα barlow (μάλλον 2Χ)και ένα μικρότερο προσφάλμιο(μάλλον 5-7mm) σε δύο διαφορετικές χρονικά αγορές με βάσει τα παρακάτω:
1. Όπως είπα σχεδιάζω να χρησιμοποιώ το heritage για αρκετό καιρό ως βασικό τηλεσκόπιο και συνεπώς θα ήθελα να επιτύχω το 80-90% των δυνατοτήτων του τηλεσκοπίου (πχ μεγενθυνση 200Χ-230Χ)
2. Θα ήθελα να πάρω ποιοτικά προσφάλμια, αλλά επειδή δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω σε καλύτερο τηλεσκόπιο, φαντάζομαι ότι στα "υπερβολικά" ποιοτικά δεν θα καταλαβαίνω ουσιαστική διαφορά από κάποια λιγότερο ποιοτικά.
3. Σκέφτομαι πρώτα να πάρω το barlow γιατί υπάρχουν διάφορες μεγεθύνσεις (πχ 2Χ, 2.25Χ) ώστε να υπολογίσω μετά ποιο θα είναι το μέγεθος του προσφάλμιου(να μην βγάζω duplicates μεγενθύσεις)
4. Να κάνουν απ' ευθείας focus στο heritage. Στην αρχή του thread έχετε προσθέσει παρόμοιες πληροφορίες αλλά ομολογώ ότι κάποια σημεία δεν γνωρίζω και με μπερδεύουν
πχ.
hariskar έγραψε:

Εστιάζουν:
1. Όλοι οι Plossl
2. Οι Baader Ortho (μάλλον και οι UO κλπ)
3. Οι κλασσικοί Hyperions 21-3.5 με ή χωρίς fine tune rings
4. Ο ES 82 14mm, ενδεχομένως και οι υπόλοιποι
5. Οι Nagler T1 και T6
6. Ο Hyperion Zoom μόνο μεταξύ 16mm και 8mm
7. Ο Zoom 21-7 (Skywatcher)
8. Οι Radian

Μόνο με Barlow εστιάζουν και

1. Ο Hyperion Zoom μόνο μεταξύ 24mm και 8mm
2. Ο Nagler 12mm T4

Ούτε με Barlow οι
1. Hyperion Aspherics (με τον προσαρμογέα 1.25'')

Τις πληροφορίες για τους φακούς που εστιάζουν/δεν εστιάζουν έδωσε ο kkokkolis.

Το σημείο 6 έρχεται(?) σε αντίθεση με σημείο 1 που το ακολουθεί(εστίαση μόνο με barlow)?
Οι baader ortho , classic, hyperion δεν είναι Plossl?? (σορρυ για την ασχετοσύνη)

Μετά από ένα μια τόση μακροσκελή εισαγωγή εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο barlow - προσφάλμιο για την περίπτωση μου??

Σας ευχαριστώ,
Ευγένιος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15224
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2015, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Hyperion Zoom δεν είναι Plossl αλλά τροποποιημένο Dillworth, μια παραλλαγή των Erfle. Από τότε που δημιούργησα αυτή τη λίστα η πρεσβυωπία μου αυξήθηκε με αποτέλεσμα να εστιάζει και ο Hyperion και έτσι εμπειρικά αντιλήφθηκα πως η εστίαση εξαρτάται και από τις διαθλαστικές ανωμαλίες του οφθαλμού μας όταν παρατηρούμε χωρίς γιαλιά.
Τώρα, προκειμένου για Barlow, οι Televue, Celestron Ultima και Orion Shorty Plus είναι καλοί αλλά και ο Baader Q barlow ο οποίος έχει φθηνά πλαστικά αλλά εξαίρετα οπτικά για τα 50€ που κοστίζει.
Εναλλακτικά οι Plossl 32, 25 & 15mm (οποιαδήποτε μάρκα και μεταχειρισμένοι) και οι Skywatcher Ultrawide 9 & 6mm (φθηνότεροι από ΗΠΑ σαν Agena EWA) ή όλα τα Dual ED (Agena Starguider) είναι καλές επιλογές και φθηνές.
Αλλά το τηλεσκόπιο αυτό το βλεπω σαν μεγάλο κατοπτρικό μονοκιάλι. Δεν χρειάζεται να επιδιώξεις τις μέγιστες μεγεθύνσεις. Φακοί 32-24mm για εύρεση και 10 & 5 (ή περίπου) για παρατήρηση αρκούν.
Αυτό το τηλεσκόπιο έχει σώσει κόσμο τώρα με την κρίση!

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2015, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εναλλακτικά, για όποιον δεν μπορεί να αποκτήσει τον Baader Hyperion Zoom, ένας φθηνότερος 24-8 Zoom όπως ο William Optics ή ο Celestron ταιριάζει στο τηλεσκόπιο. Με αυτόν, ένα Plossl 32 και έναν Q Barlow έχεις όλη την γκάμα μεγεθύνσεων.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
EgeOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2015, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ kkokkolis για την τόσο γρήγορη απάντηση!!

Ο baader είναι λίγο τσιμπημένος και κοίταξα τον celestron zoom 8-24 τον οποίο τον βρίσκω σε ιδιαίτερη δελεαστική τιμή-πέριξ των 60 ευρώ.

Τον baader q Barlow τον κοίταζα ήδη όπως και τον celestron lx Barlow. Υπάρχει κάποια γνώμη ανάμεσα στους δύο??

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2015, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον Q τον έχω, τον X-Cel όχι αλλά αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα ασυζητητί τον Televue που τον βρίσκεις και μεταχειρισμένο γύρω στα 80€.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
EgeOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/04/2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ πολύ kkokkolis!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
gepapOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 27 Φεβ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 69
Τόπος: Αθηνα-Καβαλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/02/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως έχει βάλει κάποιος το heritage σε κάποιο goto mount;
Διάβασα κάπου ότι μπαίνουν στην βάση από το virtuoso, αλλα είδα πρόσφατα σε αγγελία μια βάση go to celestron nextstar.Κάποια γνώμη για το αν θα δούλευε σε τέτοιες βάσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δουλεύει σε Nexstar 6/8, πιθανώς και σε 4/5 καθώς είναι ελαφρύ. Ίσως χρειαστεί ζύγισμα (να βρεις το κέντρο βάρους με προσοφθάλμιο, απλό με χρήση μολυβιού. Ίσως ρυθμίσεις το backlash καθώς είναι οπισθοβαρές. Το κύριο πρόβλημα είναι πως έχει προσανατολισμό Vixen με το dovetail δεξιά και όχι Celestron που είναι αντίστροφο. Έτσι ο εστιαστής από τη θέση 10 πάει στο 4 και ο ερευνητής από το 1 στο 7 περίπου. Οπότε πρέπει να βλέπεις ανάποδα σαν νυκτερίδα ή να αντιστρέψεις το GOTO καθ' ύψος.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
SteliosmoOffline
Νέος
Ένταξη: 06 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 11
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/10/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγινα και εγω κατοχος του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος απο αυτην την αγορα.Εχοντας διαβασει ολα τα τοπικ που αφορουν το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο αλλα και στην πραξη καταλαβα την μεγαλη αναγκη για φωτοχιτωνιο.
Ψαχνω παντου στο ιντερνετ για φυλλα kydex και δεν βρισκω κατι.Μαλλον θα καταληξω να παρω απο το amazon.
Μια ερωτηση που θα ηθελα να κανω ειναι αν πρεπει πρωτα να παρω εναν barlow και να τον χρησιμοποιησω με τα προσοφθαλμια που εχει μαζι του το τηλεσκοπιο ή να προβω στην αγορα προσοφθαλμιου και μετα τον barlow
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/10/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρε καλύτερα φακούς. 24mm, 10mm & 5mm κάνουν για όλες τις δουλειές.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
SteliosmoOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/10/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tον SKYWATCHER Zoom 7-21mm θα τον θεωρούσατε καλή επιλογή (διαβασα καπου οτι ειναι απο τους φακους που εστιαζουν στο συγκεκριμενο τηλεσκοπιο) ή να προτιμησω φακους σταθερης εστιακης αποστασης?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/10/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 6:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον είχα αυτόν. Έχει καλό eye relief αλλά στενότατο πεδίο. Προτίμησε σταθερούς φακούς, σαν τους Hyperions και ES 68/82.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
SteliosmoOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/11/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 3:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υστερα απο ενα μηνα που εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο και εχοντας δει αρκετες φορες την Σεληνη μπορεσα σημερα να δω το νεφελωμα του Ωριωνα απο το μπαλκονι του σπιτιου μου.Η εικονα απλα εκπληκτικη.
Φανταζομαι ποσο καλυτερο θα ειναι χωρις τοση φωτορυπανση απο την Σεληνη και με την προσθηκη ενος φωτοχιτωνιου... Dancing
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ThanosElOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 31 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:59    Θέμα δημοσίευσης: Dob 130 truss Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα παιδιά

Είχα καταλήξει να πάρω ένα dob 8 αλλά λόγω κρίσης και φορητότητας λόγω μικρού αυτοκινήτου είπα να αρκεστώ για αρχή τουλάχιστον με αγορά ενός sw dob 130 truss.

Το τηλεσκόπιο έχει απίστευτη φορητότητα και πολύ καλή κατασκευή.

Το μόνο είναι ότι είναι κοντό και χρειάζεσαι ένα σκαμπώ ή ένα μικρό τραπεζάκι για να μπορείς να παρατηρήσεις.

Λόγω άστατου καιρού κατάφερα μόνο προχθές να κάνω μια γρήγορη ματιά στον Δία που έτυχε να περνάει απέναντι από το μπαλκόνι μου!

Τελικά είναι καλό εργαλείο το 130! Και που να πάει και σε σκοτεινό ουρανό..

Τώρα πρέπει όμως να του βάλω και το φωτοχιτώνιο για να αποδώσει το μέγιστο.

Μήπως γνωρίζετε κάπου στην Αττική κατάστημα που να πουλάει αυτά τα φύλλα Kydex και μήπως μπορεί να μου πει κάποιες οδηγίες πως το φτιάχνουμε το φωτοχιτώνιο;

Είδα κάποιες φωτό εδώ στο post αλλά αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα.Η διαδικασία πως γίνεται; Το κόβουμε με κοπίδι στις διαστάσεις του τηλεσκοπίου; Χρησιμοποιούμε κάτι άλλο;

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη αλλά από κατασκευές δεν το πολύ έχω!

Ευχαριστώ

Θάνος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το kydex είναι κυλινδρικό. Κόβεις ό,τι περισσεύει, κόβεις ανοίγματα για εστιαστή και ερευνητή, το φορμάρεις στο τηλεσκόπιο και το σταθεροποιείς με έναν συνδετήρα. ΄

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 7 από 10

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης