Jump to content

Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία


Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία;  

224 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία;

    • Λιγότερο από 1 χρόνο
      36
    • 1 έως 2 χρόνια
      43
    • 2 έως 5 χρόνια
      62
    • Περισσότερο από 5 χρόνια
      34
    • Περισσότερο από 10 χρόνια
      49


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μέλη του forum είναι άραγε νέοι στο χόμπι μας ή παλιοί; Ισχύει ότι τελευταία έχουν πληθύνει οι ερασιτέχνες αστρονόμοι; Αλήθεια, εσείς εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμμ... 2011-1986=25. Αντρέα, βάλε άλλη μια κατηγορία!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το 92 που αγόρασα το πρώτο μου τηλεσκόπιο. Ήμουν μόλις 12 χρονών και θυμάμαι να ήταν χτες.

19 χρόνια (πότε πέρασαν!!!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και τηλεσκόπιο απέκτησα τα τελευταία 5-6 χρόνια με την Αστρονομία ασχολούμαι πολλά παραπάνω χρόνια αφού πάντα μου άρεσε να σηκώνω το κεφάλι ψηλά και να κοιτάζω τον ουρανό, να κοιτάζω για διάττοντες κ.α

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην θεωρία από 13-14 ετών. Έχω παρατηρησιακή δραστηριότητα εδώ και 2 έτη μόνο και αυτό δήλωσα στο δημοψήφισμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα αρχισαν το 1981!

Περασαν 8-9 τηλεσκοπια, δεκαδες προσοφθαλμια, μια διπλωματικη, ενας Halley, κτλ......... :lol:

Πρωτο τηλεσκοπιο απο την αντιπροσωπεια της Unitron/Polarex στη πλατεια Κλαυθμωνος (Μυλωνας), μετα Photo Olympia .......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 χρονακια περιπου,γεματα ομορφες εικονες απο τον εναστρο ουρανο μας! :lol:

αν κ την τελευταια διετια σπανιζουν οι παρατηρησεις λογω ελλειψης χρονου.. ](*,)

που θα παει ομως..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θυμαστε στην πρωτη δημοτικου τον κοκκινο Ατλα που ειχαμε(οσοι το προλαβαν βεβαια...)Στην πρωτη σεληδα ειχε ολους τους πλανητες γαλαξια νεφελωμα κομητες κτλ σε φωτο!!Τοτε μαθενα το α β γ κτλ

Μια λαχταρα να τα ερευνησω μ'επιασε και ενα ριγος...εβαλα την μανα μου το βραδυ να μου τα διαβασει στην εγκυκλοπαιδεια οσα ειχε εκει μεσα!πολλα χρονια με την θεωρια αλλα τηλεσκοπιο δεν μου επερναν :( κλαψ Το 2006 πηρα το πρωτο bresser απο το lidl(αμην)

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ΄ όταν είμουν μκρό παιδακι. Χάρη στον παππού μου γνώρισα τον ουρανο στα Πεστά Ιωαννινων.

Υστερα με κυαλια για αρκετά χρονια εκανα παρατηρηση μονο,συνολο μαζι με το τηλεσκοπιο που πηρα για να ξεκινησω αστροφωτογραφια , 23 χρονια.

Με την αστροφωτογραφια ασχολούμαι 3 χρονια και εχω δρομο μακρυ μπροστα μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτη γυμνασιου 1975

Κατι το βιβλιο της κοσμογραφιας, εκεινο το μπλε με το σκληρο δεσιμο, που βρηκα στην βιβλιοθηκη, κατι ο τομος της οπτικης του Μαζη, κατι κουβεντες που ακουγα στο σχολειο για καποιον συμμαθητη Ματσοπουλο ( πηγαινε στην εκτη τοτε) που μπαινοβγαινε στα αστεροσκοπεια, κατι εκεινο το το "τεραστιο" πορτοκαλι SC στη βιτρινα του Φωτο Ολυμπια στην Ακαδημιας και δεν αργησε να γινει το κακο. Ετσι "εφτιαξα" ενα απλο διοπτρικο (με χαρτονενιο σωληνα) και καταφερα να δω την σεληνη και τον Δια.

Αργοτερα , μαζι με τους παλλινοστουντες απο την ΕΣΣΔ ηλθε και το TAL-1 και η ασθενεια εκτοτε κατεστη ανιατος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην θεωρία από μικρός 14-15 ετών. Μεγαλομένος με το βιβλίο της αστρονομίας της Β λυκείου και βέβαια με την σειρά Cosmos του Carl Sagan. Βέβαια σοβαρό τηλεσκόπιο πήρα πριν 2 χρόνια.
:cheesy: VS :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και τρία χρόνια είναι η δική μου παρατηρησιακή αστρονομία. Πιο χαλαρά σε διάβασμα κάποιου βιβλίου ή άρθρου από πιτσιρίκι. Θυμάμαι όμως από πολύ μικρή ηλικία τον πατέρα μου να μου δείχνει το Γαλαξία μας μπλεγμένο με την Ελληνική Μυθολογία καλοκαιρινές βραδιές . Ωραία χρόνια !!!

Kι ο πιό μακρύς δρόμος αρχίζει με ένα απλό βήμα.

 

www.flickr.com/photos/athlos/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή ήταν κάποια σίριαλ και κάποια αντίστοιχα ντοκιμαντέρ στην τv. Κατόπιν στο τέλος του δημοτικού ήταν το περιοδικό ¨Αγόρι¨, μια απο τις ιστορίες του λεγόταν ¨Internicus¨σφράγισε την αγάπη για το διάστημα και τους κόσμους του!!! Μερικά χρόνια αργότερα ήρθαν τα πρώτα κιάλια και οι νυχτερινές παρατηρήσεις στο μπαλκόνι και με κρύο και με ζέστη (για να είμαι ειλικρινής έβλεπα και τη γειτόνισσα σε κάθε ευκαιρία)! Το πρώτο τηλεσκόπιο ήρθε πριν απο ένα χρόνο!!! και όπως ώς τώρα δεν μπορώ να με φανταστώ χωρίς μοτοσυκλέτα, δεν μπορώ να με φανταστώ πια και χωρίς τον ¨καθρέφτη¨μου!!!
L''AME IMMORTELLE
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2007: αγορά του επιπεδόσφαιρου, 2,3 καλοκαιρινές νύκτες με την κόρη και την ανηψιά σε μία παραλία μέχρι αργά τη νύκτα. Αναγνωρίσαμε τους πρώτους αστερισμόυς, μάθαμε τα ονόματα των πρώτων άστρων (Αρκτούρος, τα αστέρια της Μεγάλης και της Μικρής Άρκτου)

2008: αγορά του sky scout :D . O ουρανός γίνται φιλικός. Διαβάζουμε και ακούμε πληροφορίες. Γνωριμία με το astrovox.Βρίσκουμε τον Αντάρη, τον Ντενέμπ,τον Βέγα και τον Αλτάιρ. Το καλοκαιρινό τρίγωνο καθημερινός σύντροφος τις καλοκαιρινές νύκτες. Εκείνη η έκλειψη της Σελήνης στις 16 Αυγούστου δεν παιζότανε. Κατεβαίνει το από 5 ετίας αγορασμένο τηλεσκόπιο ενός supermarket από το πατάρι . Τέλος Aυγούστου οι πρώτες παρατηρήσεις. Ενθουσιασμός από την θέα του Δία και των άστρων που με δυσκολία στοχεύουμε (η στήριξη χάλια αδιόρθωτα) με τον ανηψιό. Τον Νοέμβρη και τον Φεβρουάριο νυκτερινές εξορμήσεις με πολύ κρύο. Διασκέδαση, ενθουσιασμός. (Είδαμε ή όχι τον κομήτη Lulin στις το Σάββατο στις 21/2/2009; Μία πράσινη θολούρα την καταφέραμε εκείνο το πολύ κρύο βράδυ. Ίσως ποτέ δεν μάθουμε.

2009: Αγορά του Nexstar. Ταξίδια στο Σύμπαν εκείνο το δύσκολο καλοκαίρι. Πρώτος στόχος ο Γαλαξίας της Ανδρομέδας. Την Παρασκευή 21 Αυγούστου στον Πάρνωνα. Αξέχαστη η φιλοξενία του Θανάση (νάσαι πάντα καλά Θανάση με ανοικτή καρδιά). Το επόμενο πρωϊ κουβέντα με τον αείμνηστο Γιάννη Μαρμαρινό. Από κει και πέρα... τηλεσκόπιο και astrovox, ΣΦΑΚ, ΟΦΑ,ΕΑΕ, astrothraki, Διόσκουροι....

Ψήφισα 2-5.

 

Μέχρι τότε μιά ρώσικη διόπτρα που συχνά την έστρεφα προς το φεγγάρι..πάντα ξέρει να μαγεύει με ή χωρίς οπτικά μέσα.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2002:Οι γονείς μου άρχισαν να με πηγαίνουν στο Ευγενίδειο Πλανητάριο.Τότε ενθουσιάστηκα

με τις προβολές του και μέσα από ψάξιμο βρήκαμε πως υπάρχει σύλλογος εδώ στην Αθήνα(ΕΑΕ)

2003:Πρώτη φορά που πηγαίνω στο Αστεροσκοπείο Αθηνών.Εκεί,είχα την ευκαιρία να

δω μέσα από το τηλεσκόπιο όπου ήταν μια απερίγραπτη ευκαιρία καθώς και μέλη από την ΕΑΕ.

2004:Εντάσσομαι στην ΕΑΕ.Την ίδια περίοδο,αγοράζω ένα ζευγάρι κυάλι και έναν χάρτη ουρανού.

2005:Αγοράζω το πρώτο μου τηλεσκόπιο το οποίο είναι ένα 5ιντσο μεταχειριμένο κατοπτρικό.

2008:Αγοράζω το dobsonian 10'' από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

2009:Αγοράζω το 2ιντσο διοπτρικό(70/500) από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το 2007 συνολικά 4 χρόνια και κάτι :)
~Courage is not the absence of fear but rather the judgment that something is more important than fear. The brave may not live forever but the cautious do not live at all. ..~
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντιγράφω το ιατρό Kokkoli και λέω: Στην θεωρία από 17-18 ετών. Έχω παρατηρησιακή δραστηριότητα εδώ και 2 έτη μόνο και αυτό δήλωσα στο δημοψήφισμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο παιδι (10-15) θυμαμαι την μανια μου με τα αστρα τους πλανητες και οτι αλλο υπηρχε στον βραδυνο ουρανο.

αν και δεν ηξερα να ξεχωριζω σχεδον κανεναν αστερισμο :oops: , περνουσα πολλη ωρα κοιταζοντας τους τα βραδυα... O:)

και το ταβανι στο δωματιο μου (και στο τωρινο μου σπιτι επισης, και στο παιδικο δωματιο ηδη) ειχε (και εχει ακομα) κολλημενα αυτα τα φωσφοριζοντα αστερακια , σε διαταξη αστερισμων φυσικα...

τηλεσκοπιο βεβαια αποκτησα πριν απο 1,5 χρονο \:D/ , οποτε αυτο πιανεται...

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους και όλες μετά από πάρα πολύ καιρό!

Το πρώτο τηλεσκόπιο (αξίας 5.οοο δραχμών από ένα φυλλάδιο στο κέντρο περιοδικού στυλ ΤV ΖΑΠΙΝΓΚ) ήρθε κάπου στα 13 μου, ένα χρόνο (μάλλον) αφού πρωτοπήγα στο Πλανητάριο εκδρομή με το σχολείο και χάζεψα.

Με αυτό βρήκα "ένα συννεφάκι" δίπλα από 3 αστέρια που ήταν το ένα δίπλα από το άλλο, απο την Αγία Παρασκευή Αττικής, χωρίς αστροχάρτες.

Τον επόμενο μήνα το περιοδικό Night Sky είχε αφιέρωμα στο "συννεφάκι" που λεγόταν το Νεφέλωμα του Ωρίωνα..

Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι...

Πάνω από δέκα χρόνια λοιπόν, με αξέχαστες βραδιές σε διάφορα μέρη της Ελλάδας με καλές παρέες και πανέμορφες ουράνιες παρατηρήσεις..

Ελπίζω να είστε όλοι και όλες καλά... 8)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ την αστρονομική κοινότητα με το πρώτο μου ποστ!

Ποτέ δεν έχω ασχοληθεί, πέρα από το να διαβάζω και να μαθαίνω ότι μπορώ από περιοδικά , στο διαδίκτυο κλπ, με την αστρονομία κατά το παρελθόν.

 

Αλλά σιγά-σιγά ξεκινάω! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγκαινιάζω κι εγώ την παρουσία μου στο forum με το πρώτο μου post, και παρατηρώ πως οι περισσότεροι ξεκίνησαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την ενασχόλησή τους με την αστρονομία από παιδιά (το μικρόβιο φαίνεται από μικρή ηλικία!...).

 

Κι εγώ θυμάμαι από παιδί να κοιτάζω και να εντοπίζω τις καλοκαιρινές νύχτες όσους αστερισμούς μπορούσα βασιζόμενος σε ό,τι χάρτες μπορούσα να βρω (σε παιδικές εγκυκλοπαίδειες κλπ), καθώς και την έκσταση που ένιωσα όταν πρωτοκοίταξα τη σελήνη μέσα από τα κιάλια του ξάδερφού μου... Νομίζω πως οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) εκείνα τα χρόνια θα τα αναπολούμε πάντα... Ωστόσο, τηλεσκόπιο απέκτησα πριν από 3 χρόνια που μου το έκανε δώρο ο αδερφός μου (ναι, με αγαπάει πάρα πολύ) οπότε επέλεξα κι εγώ αυτήν την κατηγορία της ψηφοφορίας.

 

Καλησπέρα σε όλους και προσευχηθείτε κι εσείς να βελτιωθεί ο καιρός, σπάει νεύρα αυτή η συννεφιά!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ εγώ ασχολούμαι περίπου ένα χρόνο έχοντας πάρει και τηλεσκόπιο άλλα έχω να μάθω πολλά ακόμα. το πιο σπαστικό από όλα είναι η φωτορυπανση στης πόλεις κ γύρω από αυτές...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Been at it for 41 years.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης