Jump to content

Weather-Balloon στην ανώτερη ατμόσφαιρα! Είστε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εσάς αν όχι όλοι έχετε δει κάποιο βίντεο σαν αυτό... http://www.youtube.com/watch?v=Zn3Ahs04ZyY

 

Μου ήρθε λοιπόν η ιδέα να φτιάξουμε μία ομάδα με φίλους του astrovox η οποία θα στείλει ένα μπαλόνι εκεί ψηλά και θα καταγράψει αυτό το υπέροχο και απόκοσμο θέαμα! Με λίγο research που έκανα το κόστος του εγχειρήματος δεν είναι καθόλου απαγορευτικό και αν μαζευτούμε καμιά δεκαριά άτομα πιστεύω δεν θα ξεπεράσει ούτε τα 50 ευρώ για τον καθένα από εμάς!!

 

Αυτά που χρειαζόμαστε είναι μετεωρολογικά μπαλόνια σαν αυτά http://www.scientificsales.com/Meteorological-Balloons-Weather-Balloons-Sounding-Balloon-s/25.htm?gclid=CKPW_-qApqgCFdUy3wodr3cKHA

 

ένα gps tracker σαν αυτό http://www.clevermarket.gr/displayITM2.asp?ITMID=2883

 

και φυσικά κάποια camera η οποία θα πρέπει να αντέξει τις αντίξοες θερμοκρασιακές συνθήκες που θα συναντήσει!

 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές και είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να τα βρούμε και φθηνότερα!

 

Αν ενδιαφέρεστε γράψτε το εδώ και προχωράμε! Πιστεύω το αποτέλεσμα αν το καταφέρουμε θα μας δικαιώσει με το παραπάνω!

 

Για πάμε λοιπόν...Καιρός να κάνουμε και κάτι διαφορετικό αλλά πάνω απ'όλα ΟΜΑΔΙΚΟ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρωτου κανετε οτιδηποτε ειναι πολυ πιθανον να χρειστει αδεια απο την Π.Α. και απο την Υ.Π.Α. ωστε να μην δημιουργηθει προβλημα με τις πτησεις και με το ΚΕΝΑ. θα ρωτησω και θα σας πω

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο την ΥΠΑ θα χρειαστει οπωσδηποτε αδεια για την ελευθερωση του μπαλονιου για να βγει και σχετικο ΝΟΤΑΜ και θα γινει επικοιωνια με την Δ4 (ελεγχος εναεριας κυκλοφοριας) και θα χρειαστει να δωσετε στοιχεια του μπαλονιου (χρωμα, διαμετρος) καθως ημερα, τοπος απελευθερωσης και μεγιστο υψος που θτασει καθως και τυχον αλλα στοιχεια που θα σας πουν

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβασα επισης οτι η NASA δινει βραβειο σε οποιον ιδιωτη καταφερει να περασει τα 50 μιλια σε υψος!!!!!!! :shock: Λετε να τα καταφερουμε??

 

ΥΓ. Θα χρειαστουμε ενα αρκετα μεγαλο μπαλονι ομως γιατι αυτος εφτασε μεχρι τα 19 μιλια εφτασε αυτος...

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ θα ήθελα πολύ να συμμετέχω! Αν και 500 km. μακριά, ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω. :)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα μπορούν να γίνουν! Προσωπικά σκεφτόμουνα πως το πιο κατάλληλο σημείο για την απογείωση είναι ο Θεσσαλικός κάμπος! Είναι στην μέση και βολεύει νότιους και βόρειους αλλά έχει και μεγάλη flat έκταση χωρίς βουνά και δάση και απέχει αρκετά από την θάλασσα! Όλα βέβαια είναι θεωρητικά ελπίζω όμως σιγά σιγά να πάμε και στην πράξη! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα, υπό την προυπόθεση πως θα συμμετέχει κάποιος Φυσικός ο οποίος θα κάνει πρώτα υπολογισμούς και προσομοίωση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία!!

 

Έχετε και την "χορηγία" από εμένα!! :mrgreen:

 

+50€

 

 

 

 

ΥΣ

Αν καταφέρετε να το ανεβάζεται ψηλά θα είμαι με το τηλεσκόπιο στον Παντοκράτορα να το φωτογραφίσω :roll: :lol: :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιντεάκι το έχω δει εδώ και αρκετό καιρό και η αλήθεια είναι πως πολύ θα ήθελα να κάνω κατι παρόμοιο. Υπάρχουν όμως κάποιοι περιορισμοί και λεπτά θέματα που βάζουν σε κίνδυνο την αποστολή και καθιστούν το κόστος αρκετά μεγάλο.

Πρέπει όλοι να βάλουμε χρήματα σε κοινό ταμείο γιατί υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες ο εξοπλισμός (Ι-Phone ή GPS + HD camera) να καταλήξει στο Αιγαίο ή στην Ομόνοια και το κόστος να είναι τσουχτερό. Φυσικός δε χρειάζεται μόνο gadget αξεσουάρ.

Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο τυπος στο συγκεκριμενο βιντεακι την καμερα την βρηκε σχετικα κοντα απο το σημειο που αφησε το μπαλονι οποτε εφοσον ελεθευρωθει ημερα οπου δεν εχει ανεμους αλλα και το jet stream δεν ειναι δυνατο ή δεν ειναι παρον (το καλοκαιρι ανεβαινει προς τα βορεια) η καλυτερη περιοδος απελευθερωσης ειναι το καλοκαιρι. για το αν θα πεσει στην θαλασσα λογικα θα πρεπει να γινει μια κατασκευη αδιαβροχη να επιπλεει αλλα και να ειναι ελαφρια για καθε ενδεχομενο (τωρα το πως θα την παρουμε απο την θαλλασα ειναι αλλο θεμα). μια μελετη ομως των ανεμων σε διαφορα υψη την χρονικη περιοδο που μας ενδιαφερει για την απελευθερωση ειναι επιβεβλημενη για να ξερουμε και την γενικη κατευθυνση κατευθυνση, επισης και ενα METREPORT πριν την απελευθερωση χρειαζεται. πιστευω πως μια επικοινωνια με την εμυ θα βοηθησει. απο τον θεσσαλικο καμπο αλλα και απο οποιοδηποτε μερος της ελλαδας επισης θα χρειαστει να γινει η σχετικη ενημερωση στην ΥΠΑ γιατι υπαρχουν αεροδιαδρομοι στην περιοχη αυτη καθως και αεροδρομια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικός δε χρειάζεται μόνο gadget αξεσουάρ.

 

Ίσως έχεις δίκαιο, αλλά προτείνω να υπάρχει ώστε να μην μοιάσει το εγχείρημα με παράσταση έκπτωτου άρχοντα της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικός χρειάζεται και δεν χρειάζεται. Ο εξοπλισμός θα πάει αρκετά ψηλά και χωρίς φυσικό. Αλλα αν θέλετε να κυνηγήσετε μια καλύτερη επίδοση ενας καλός φυσικός που ξέρει από φυσική ατμόσφαιρας και μετεωρολογία θα δώσει πολύ χρήσιμες συμβουλές και θα κάνει καλύτερη ανάλυση των δεδομένων. Προφανώς, πάνω κάτω, τις ίδιες γνώσεις μπορεί να τις προσφέρει και ένα οποιοδήποτε μέλος που έχει ασχοληθεί με την ατμόσφαιρα ως αντικείμενο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εγω ειμαι μεσα αν και μακρια αλλα αν γινει καπου στη μεση οπως λετε ανετα ερχομαι... :) κι ελπιζω να γινει....τωρα για ολα αυτα που χρειαζεται σαφως υπαρχει ενα κοστος αλλα αν μαζευτουμε πολλοι τοτε το καλυπτουμε ανετα :)
“I see Earth! It is so beautiful!"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση! Οι τεχνικές δυσκολίες που θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε είναι αρκετές αλλά όλα γίνοται αν υπάρχει θέληση και ομαδική συνεργασία! Count me in :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 και από εμένα, τουλάχιστον οικονομικά (εδώ δίνουμε για άλλα κι άλλα)

Αν θέλει το team βοήθεια σε κάτι, είμαι στη διάθεσή σας.

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως έχεις δίκαιο, αλλά προτείνω να υπάρχει ώστε να μην μοιάσει το εγχείρημα με παράσταση έκπτωτου άρχοντα της τοπικής αυτοδιοίκησης.

 

Και στην περίπτωση της αποτυχίας... ρίχνουμε ένα zorba greek dance :)

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπολογίστε και μένα! Αν και μακριά, κάπως θα βοηθήσω..

Πέραν της οικονομικής ενίσχυσης, θα μπορούσα να εμψυχώνω την όλη αποστολή με στίχους :D

Ή και αποσπάσματα από το «Αργώ ή πλους αεροστάτου» του Εμπειρίκου π.χ. «..απέναντι, στην απωτάτην άκραν του ορίζοντος, ....έλαμπε στο φως ο Ισημερινός, προς τον οποίον εφέρετο εν θριάμβω η ουρανία σφαίρα, χαρμόσυνος και ελαφρά και πανευδαίμων. Σαν σέλας της Αθανασίας.»

 

και τέλος πάντων, μπορείτε να με κρύψετε κάπου μέσα στην κατασκευή, να φύγω για εκεί πάνω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης