AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;
Μοναχική παρατήρηση
23%
 23%  [ 46 ]
Με μικρή καλή παρέα
68%
 68%  [ 131 ]
Σε όσο μεγαλύτερο astroparty γίνεται!
7%
 7%  [ 15 ]
Σύνολο Ψήφων : 192

Συγγραφέας Μήνυμα
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6738
Τόπος: Πάτρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/07/2011, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:56    Θέμα δημοσίευσης: Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είστε μοναχικοί παρατηρητές ή προτιμάτε να έχετε παρέα; Θέλετε μια καλή μικρή παρέα ή ένα μεγάλο αστροπάρτυ;
kookoo_grOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1982
Τόπος: Κεφαλονιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/07/2011, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν και μοναχικος αστροπαρατηρης/φωτογραφος με μια μικρη καλη παρεα πιστευω η ωρα περναει πιο ευχαριστα και υπαρχει καλυτερη αλληλοβοηθεια, στα μεγαλα αστροπαρτυ ομως μπορεις να κανεις νεες γνωριμιες και να μαθεις περισσοτερα

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15045
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/07/2011, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενδιαφέρον! Αυτό ακριβώς σκεπτόμουν τώρα τελευταία. Ψήφισα το 2 (το οποίο θα νικήσει) αλλά η πραγματικότητα είναι πως κοινωνικός το πρωί, κοινωνικός το βράδυ, κοινωνικός στο Astrovox, υπάρχουν πολλά βράδια που προτιμώ να είμαι εγώ και ο ουρανός, ιδίως όταν θέλω να μάθω ή να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Αυτό είναι συχνότερο από τα 2 και 3 μαζί, αλλά επειδή πρόκειται ουσιαστικά για ανάρρωση ενώ με την μικρή παρέα ψυχαγωγούμαι πραγματικά, η επιλογή είναι αυτονόητη.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ammonite
Τόπος: Reading, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/07/2011, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.youtube.com/watch?v=JjGq-tI2Uqg

1
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zeitgeist7Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 53
Τόπος: PREVEZA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/07/2011, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επειδη αυτο το χομπι δεν ειναι αρκετα διαδεδομενο τι πιο πολλες φορες ανγκαστηκα παρατηρω μονος, ειναι δυσκολο να βρεις ανθρωπους που ασχολουνται και ειδικα σε μια μικρη πολη. Γι αυτο λοιπον ψηφισα το γ). θελω να γινεται πανικος απο τηλεσκοπια, προσοφθαλμια, στιρηξεις...θελω να χανεται η μπαλααα Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nik71Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Απρ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 139
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/07/2011, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας βρισκομουν εγω σε μια τοσο μικρη σκοτεινη πολη σε σχεση με την Αθηνα και ας μην ειχα καθολου παρεα.Το τηλεσκοπιο μου ''χανεται'' μπροστα σ'αυτην την διαβολεμενη φωτορυπανση,τζαμπα ο ογκος του
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dreamchaserOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 04 Αύγ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 57
Τόπος: Αθήνα / Ν.Σμύρνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/07/2011, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστευω πως με μικρη ( ειναι λιγο σχετικο ) και καλη παρεα μπορεις να εχεις καλη και εποικοδομητικη παρατηρηση. Μονος σου καποια στιγμη μπορει να αγριεψεις ή δεν μπορεις να βρεις καποιο στοχο και λες μακαρι να ηταν καποιος εδω d'oh! . Αντιστοιχα πιστευω πως μεγαλη παρεα ειναι ωραια γιατι εχεις την δυνατοτητα συγκρισεων και δοκιμων νεων υλικων αλλα καπου χανεσαι ο ιδιος και δεν παρατηρεις αυτα που ηθελες. Brick wall
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kostasigouOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 93
Τόπος: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντα μια μικρή καλή παρέα ειναι το ιδανικό ειδικά στους δύσκολους καιρούς που περνάμε.Στην περιοχή μου δύσκολα πας μόνος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
blackholesunOffline
Ένταξη: 13 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 656
Τόπος: Κορωπι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:48    Θέμα δημοσίευσης: Σωτηρης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχως σεμεγαλη παρεα αλλα και σε μικρη δεν μπορεσα να συγκεντρωθω και να απολαυσω τα μαγικα περαντα του σκοτεινου ουρανου, πιστευω οτι στην πλειοψηφια οσοι εχουν κανει μονεχικη παρατηρηση εχουν δει αλλα και βυθιστει πιο πολυ. γνωμη μου ..
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2125
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κακά τα ψέματα, η παρατήρηση είναι μοναχική δραστηριότητα. Έχω περάσει πεντάωρα στο προσοφθάλμιο χωρίς να καταλάβω πως πέρασε η ώρα... Όχι ότι δεν έχω χαρεί την παρατήρηση και με παρέα, αλλά πως να το κάνουμε, η μοναχική παρατήρηση έχει τη δική της μαγεία!
Στην αστροφωτογράφηση όπου όταν σεταριστούν όλα και αρχίσουν να κατεβαίνουν τα καρέ υπάρχει άπλετος χρόνος: όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά!! Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2120
Τόπος: Αθήνα - Περιστέρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψήφισα το 2ο. Με μια μικρή καλή παρέα όπου έχουμε όλοι τις ίδιες ανησυχίες και αναζητήσεις, ευχαριστιόμαστε περισσότερο θα έλεγα την παρατήρηση. Πάντα υπάρχει κάποιος που θα δει κάτι που δεν έχεις ίσως δει εσύ, θα σε φωνάξει να το δεις, το αντίστροφο και εσύ με τους άλλους, θα δοκιμάσουμε και θα συγκρίνουμε φακούς (Κώστα τους ταράξαμε τις προάλλες έτσι; Mr. Green Applause ) και όταν μετά κάνεις και ένα διάλειμμα, έχεις και κάποιον να πεις μια κουβέντα ή γενικά να γκρινιάξουμε για κάτι!! Laughing Laughing (υγρασία, κακό seeing, τα ξαφνικά σύννεφα κλπ.) Brick wall

Αν όλοι είναι κολλημένοι με την "μπάλα" τότε σίγουρα θα υπάρξουν και στιγμές που θα απομονωθούμε αυτόματα και θα ψάξει και ο καθένας τους δικούς του στόχους. Δεν νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει αυτό, έχει συμβεί άλλωστε και ήταν πολύ ωραία αντίθεση στην "αστροβαβούρα" που λάμβανε χώρα.

Τελείως μόνος σου στο βουνό... Think Rolling Eyes κάποια στιγμή βαριέσαι νομίζω και χωρίς να το θέλεις οξύνονται και οι αισθήσεις, η πολλή ησυχία σε ανησυχεί ίσως, ακούς τον παραμικρό ήχο και αποσπάσαι, ψιλοαγριεύεσαι από κάποια ώρα και μετά. Περίεργα είναι θεωρώ...τις πολύ λίγες φορές που βρέθηκα κάπου έτσι, σε βουνό της ορεινής Φθιώτιδας συγκεκριμένα..δεν μπορώ να πω ότι ήμουνα και τόσο ανέμελος..ήμουν μάλλον όπως το ακόλουθο emoticon... Anxious

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
takis63Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Ιούν 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1065
Τόπος: Σπάρτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόνος ούτε στον Παράδεισο.

Ψηφίζω το 2 μιας και πιστεύω ότι με εκφράζει περισσότερο.

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

http://www.spartastronomy.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2274
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΝ κ τις καλύτερες παρατηρήσεις μου τις έχω κάνει μόνος τώρα πια που έχω δει πράγματα ψηφίζω το δεύτερο μετά το τρίτο κ τελευταίο το πρώτο.
eirhnhOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Αύγ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 260
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλύτερα με μικρή καλή παρέα Very Happy

Βέβαια τα αστροπάρτυ είναι υπέροχα, αλλά όσο μεγαλώνει ο αριθμός των ατόμων τόσο δυσχεραίνεται η επικοινωνία αυτών..

View user's profile 
nik71Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Απρ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 139
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/07/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 19:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκτος απο το βουνο υπαρχει και η θαλασσα.Το προηγουμενο καλοκαιρι εκανα αστροπαρατηρηση σε καποια τουριστικη παραλια της Λακωνιας καποια χιλιομετρα πιο πανω απο την Μονεμβασια.Ειχα αραξει με το ''μπαζουκα'' μου λιγο πιο πανω απο εκει που τελειωναν τα βοτσαλα σε ενα υψωματακι (3 μετρα περιπου) πιο κατω ακουγα φωνες απο παιδια που επαιζαν και λιγο κοσμο που ειχε και περπατουσε,δεν ενιωθα μονος.Παιδια σας πληροφορω εκτος απο το προβολεα μιας εκλησσιας που ειχε ο ουρανος ηταν κατασκοτεινος το φχαριστηθηκα 3-4 βραδυα που καθομουνα εκει
Παντως η καλυτερη περιπτωση ειναι για μενα να εισαι με 1 αλλο ατομο μονο και αν ειναι δυνατον να εχει και αυτος δικο του τηλεσκοπιο ετσι ωστε απο τη μια η μοναξια να σπαει και απο την αλλη να μην σε ''ζαλιζει'' και τοσο γιατι θα εχει και αυτος κατι να κανει με το δικο του
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης