Jump to content

Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;


Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;  

206 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Προτιμάτε μοναχική παρατήρηση ή με παρέα;

    • Μοναχική παρατήρηση
      46
    • Με μικρή καλή παρέα
      144
    • Σε όσο μεγαλύτερο astroparty γίνεται!
      16


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε μοναχικοί παρατηρητές ή προτιμάτε να έχετε παρέα; Θέλετε μια καλή μικρή παρέα ή ένα μεγάλο αστροπάρτυ;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν και μοναχικος αστροπαρατηρης/φωτογραφος με μια μικρη καλη παρεα πιστευω η ωρα περναει πιο ευχαριστα και υπαρχει καλυτερη αλληλοβοηθεια, στα μεγαλα αστροπαρτυ ομως μπορεις να κανεις νεες γνωριμιες και να μαθεις περισσοτερα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον! Αυτό ακριβώς σκεπτόμουν τώρα τελευταία. Ψήφισα το 2 (το οποίο θα νικήσει) αλλά η πραγματικότητα είναι πως κοινωνικός το πρωί, κοινωνικός το βράδυ, κοινωνικός στο Astrovox, υπάρχουν πολλά βράδια που προτιμώ να είμαι εγώ και ο ουρανός, ιδίως όταν θέλω να μάθω ή να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Αυτό είναι συχνότερο από τα 2 και 3 μαζί, αλλά επειδή πρόκειται ουσιαστικά για ανάρρωση ενώ με την μικρή παρέα ψυχαγωγούμαι πραγματικά, η επιλογή είναι αυτονόητη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη αυτο το χομπι δεν ειναι αρκετα διαδεδομενο τι πιο πολλες φορες ανγκαστηκα παρατηρω μονος, ειναι δυσκολο να βρεις ανθρωπους που ασχολουνται και ειδικα σε μια μικρη πολη. Γι αυτο λοιπον ψηφισα το γ). θελω να γινεται πανικος απο τηλεσκοπια, προσοφθαλμια, στιρηξεις...θελω να χανεται η μπαλααα :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας βρισκομουν εγω σε μια τοσο μικρη σκοτεινη πολη σε σχεση με την Αθηνα και ας μην ειχα καθολου παρεα.Το τηλεσκοπιο μου ''χανεται'' μπροστα σ'αυτην την διαβολεμενη φωτορυπανση,τζαμπα ο ογκος του
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω πως με μικρη ( ειναι λιγο σχετικο ) και καλη παρεα μπορεις να εχεις καλη και εποικοδομητικη παρατηρηση. Μονος σου καποια στιγμη μπορει να αγριεψεις ή δεν μπορεις να βρεις καποιο στοχο και λες μακαρι να ηταν καποιος εδω #-o . Αντιστοιχα πιστευω πως μεγαλη παρεα ειναι ωραια γιατι εχεις την δυνατοτητα συγκρισεων και δοκιμων νεων υλικων αλλα καπου χανεσαι ο ιδιος και δεν παρατηρεις αυτα που ηθελες. ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντα μια μικρή καλή παρέα ειναι το ιδανικό ειδικά στους δύσκολους καιρούς που περνάμε.Στην περιοχή μου δύσκολα πας μόνος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως σεμεγαλη παρεα αλλα και σε μικρη δεν μπορεσα να συγκεντρωθω και να απολαυσω τα μαγικα περαντα του σκοτεινου ουρανου, πιστευω οτι στην πλειοψηφια οσοι εχουν κανει μονεχικη παρατηρηση εχουν δει αλλα και βυθιστει πιο πολυ. γνωμη μου ..
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κακά τα ψέματα, η παρατήρηση είναι μοναχική δραστηριότητα. Έχω περάσει πεντάωρα στο προσοφθάλμιο χωρίς να καταλάβω πως πέρασε η ώρα... Όχι ότι δεν έχω χαρεί την παρατήρηση και με παρέα, αλλά πως να το κάνουμε, η μοναχική παρατήρηση έχει τη δική της μαγεία!

Στην αστροφωτογράφηση όπου όταν σεταριστούν όλα και αρχίσουν να κατεβαίνουν τα καρέ υπάρχει άπλετος χρόνος: όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το 2ο. Με μια μικρή καλή παρέα όπου έχουμε όλοι τις ίδιες ανησυχίες και αναζητήσεις, ευχαριστιόμαστε περισσότερο θα έλεγα την παρατήρηση. Πάντα υπάρχει κάποιος που θα δει κάτι που δεν έχεις ίσως δει εσύ, θα σε φωνάξει να το δεις, το αντίστροφο και εσύ με τους άλλους, θα δοκιμάσουμε και θα συγκρίνουμε φακούς (Κώστα τους ταράξαμε τις προάλλες έτσι; :mrgreen: =D> ) και όταν μετά κάνεις και ένα διάλειμμα, έχεις και κάποιον να πεις μια κουβέντα ή γενικά να γκρινιάξουμε για κάτι!! :lol: :lol: (υγρασία, κακό seeing, τα ξαφνικά σύννεφα κλπ.) ](*,)

 

Αν όλοι είναι κολλημένοι με την "μπάλα" τότε σίγουρα θα υπάρξουν και στιγμές που θα απομονωθούμε αυτόματα και θα ψάξει και ο καθένας τους δικούς του στόχους. Δεν νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει αυτό, έχει συμβεί άλλωστε και ήταν πολύ ωραία αντίθεση στην "αστροβαβούρα" που λάμβανε χώρα.

 

Τελείως μόνος σου στο βουνό... :-k :roll: κάποια στιγμή βαριέσαι νομίζω και χωρίς να το θέλεις οξύνονται και οι αισθήσεις, η πολλή ησυχία σε ανησυχεί ίσως, ακούς τον παραμικρό ήχο και αποσπάσαι, ψιλοαγριεύεσαι από κάποια ώρα και μετά. Περίεργα είναι θεωρώ...τις πολύ λίγες φορές που βρέθηκα κάπου έτσι, σε βουνό της ορεινής Φθιώτιδας συγκεκριμένα..δεν μπορώ να πω ότι ήμουνα και τόσο ανέμελος..ήμουν μάλλον όπως το ακόλουθο emoticon... 8-[

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνος ούτε στον Παράδεισο.

 

Ψηφίζω το 2 μιας και πιστεύω ότι με εκφράζει περισσότερο.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ κ τις καλύτερες παρατηρήσεις μου τις έχω κάνει μόνος τώρα πια που έχω δει πράγματα ψηφίζω το δεύτερο μετά το τρίτο κ τελευταίο το πρώτο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα με μικρή καλή παρέα :D

 

Βέβαια τα αστροπάρτυ είναι υπέροχα, αλλά όσο μεγαλώνει ο αριθμός των ατόμων τόσο δυσχεραίνεται η επικοινωνία αυτών..

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτος απο το βουνο υπαρχει και η θαλασσα.Το προηγουμενο καλοκαιρι εκανα αστροπαρατηρηση σε καποια τουριστικη παραλια της Λακωνιας καποια χιλιομετρα πιο πανω απο την Μονεμβασια.Ειχα αραξει με το ''μπαζουκα'' μου λιγο πιο πανω απο εκει που τελειωναν τα βοτσαλα σε ενα υψωματακι (3 μετρα περιπου) πιο κατω ακουγα φωνες απο παιδια που επαιζαν και λιγο κοσμο που ειχε και περπατουσε,δεν ενιωθα μονος.Παιδια σας πληροφορω εκτος απο το προβολεα μιας εκλησσιας που ειχε ο ουρανος ηταν κατασκοτεινος το φχαριστηθηκα 3-4 βραδυα που καθομουνα εκει

Παντως η καλυτερη περιπτωση ειναι για μενα να εισαι με 1 αλλο ατομο μονο και αν ειναι δυνατον να εχει και αυτος δικο του τηλεσκοπιο ετσι ωστε απο τη μια η μοναξια να σπαει και απο την αλλη να μην σε ''ζαλιζει'' και τοσο γιατι θα εχει και αυτος κατι να κανει με το δικο του

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω είναι καλύτερα 1 < άτομα < 3 αν θες να κάνεις παρατήρηση χωρίς να ενοχλείς και να ενοχλείσαι. Μετά δεν κάνεις παρατήρηση αλλά είσαι περισσότερο στην κουβέντα, χαλάει η ησυχία του βουνού και δεν μπορείς να συγκεντρωθείς. Το συναίσθημα της ανασφάλειας είναι πολύ πιο έντονο αν είσαι μόνος σου και επίσης ρισκάρεις πολλά πράγματα από θέμα ασφάλεια. Μπορεί να πάθεις το οτιδήποτε και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις για παράδειγμα :-k .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω είναι καλύτερα 1 < άτομα < 3 αν θες να κάνεις παρατήρηση χωρίς να ενοχλείς και να ενοχλείσαι. Μετά δεν κάνεις παρατήρηση αλλά είσαι περισσότερο στην κουβέντα, χαλάει η ησυχία του βουνού και δεν μπορείς να συγκεντρωθείς.
Συμφωνώ απόλυτα και είναι η αλήθεια. Περισσότερη κουβέντα γίνεται, παρά παρατήρηση. Μόνος, κατάμονος. Το Αλεποχώρι είναι ο τόπος μου και πάντα πάω μόνος, αν και 1-2 φίλοι είναι ευπρόσδεκτοι, καθώς με ξέρουν καλά ότι δε βγάζω άχνα όταν παρατηρώ.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα και είναι η αλήθεια. Περισσότερη κουβέντα γίνεται, παρά παρατήρηση. Μόνος, κατάμονος. Το Αλεποχώρι είναι ο τόπος μου και πάντα πάω μόνος, αν και 1-2 φίλοι είναι ευπρόσδεκτοι, καθώς με ξέρουν καλά ότι δε βγάζω άχνα όταν παρατηρώ.

 

:cheesy: Καλησπερα - :-$- Καλημερα :-note :roll:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: Καλησπερα - :-$- Καλημερα :-note :roll:

Καλό :D

 

Και για εμένα πολύ πιο συχνό είναι το 1.

Στην κυριολεξία του όρου, η παρατήρηση επιβάλλει να είναι κανείς μόνος και απόλυτα αυτοσυγκεντρωμένος, ειδικά όταν χρειάζεται να γίνουν και μετρήσεις.

Ακόμα και στην περίπτωση που γίνεται ομαδική παρατήρηση (παρατήρηση παρατήρηση) στον ίδιο χώρο, πχ. καταγραφή διαττόντων, απόκρυψη, κλπ, οι παρατηρητές οφείλουν να λειτουργούν ανεξάρτητα, και να μην επηρρεάζουν τους υπόλοιπους με φωνές, πχ. Εκ των υστέρων γίνεται η αντιπαράθεση δεδομένων. Όταν δεν πρόκειται για οπτική παρατήρηση, αλλά για CCD, το καλύτερο είναι να υπάρχουν δύο παρατηρητές-συνεργάτες.

Σε οπτική, έχω μείνει πριν κάτι χρόνια στον Πάρνωνα για δυο συνεχόμενες βραδιές μόνος-κατάμονος και ήταν μια πολύ δυνατή εμπειρία, όπως ακριβώς την περιγράφει και ο Τάσος.

Λιγότερο συχνό για μένα το 2, και ακόμα λιγότερο φυσικά το 3.

Αλλά αναμένω με ανυπομονησία τα Γρεβενά. Ποιος δε θά 'θελε τον πανικό της Πανελλήνιας από παρατηρητές και τηλεσκόπια;

Όπως μαζευτήκαμε πέρυσι στον Πάρνωνα, άλλοι τόσοι και περισσότεροι θα είμαστε στα Γρεβενά. (Μετράω τις μέρες [-o< )

 

Astrogreetings,

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έκρυβε εκπλήξεις λοιπόν η ψηφοφορία. Και ακολούθησε τον νόμο των τρίτων με έναν ιδιότυπο τρόπο: η αγέλη (ομάδα) απορρόφησε το "κοπάδι" όπως είναι εύλογο για ένα είδος θηρευτών το οποίο όμως χαρακτηρίζεται από υπερπροσαρμοστικότητα.

Όπως είπα με απασχολούσε το θέμα αυτό προσφάτως όπως εξ αρχής με απασχόλησε η μελέτη των ανθρώπινων χαρακτήρων του χώρου, ένεκα της επαγγελματικής διαστροφής. Δεδομένου πως ξεκίνησα μοναχικά και η πρώτη μου κοινωνικοποίηση επιχειρήθηκε στο Astrovox χρειάστηκε αρκετός καιρός για να καταλάβω πως αυτό το εκπληκτικό forum δεν είναι αντιπροσωπευτικό του πληθυσμού των ερασιτεχνών αστρονόμων, αστροφωτογράφων και αστροπαρατηρητών. Αρκετοί δεν το έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ, αρκετοί το έχουν εγκαταλείψει, αρκετοί το χρησιμοποιούν όποτε συμφέρει (κάποια αγγελία, κάποια αναγγελία). Πολύ θα ήθελα να γνωρίζω αυτά τα ποσοστά. Πόσοι είναι εγγεγραμμένοι στους διαφόρους συλλόγους της χώρας, πόσα τηλεσκόπια (και είδος, διαμέτρημα) χρησιμοποιούνται στην χώρα μας και πόσα έχουν πωληθεί από τα εντός και εκτός της χώρας καταστήματα, ποιά η γεωγραφική κατανομή των χρηστών και ό,τι θα μπορούσε να μετρηθεί. Πόσοι παρατηρούν και πόσοι φωτογραφίζουν. Και κατόπιν, πώς σκέπτονται, τι αισθάνονται, με τι αγχώνονται, γιατί τσακώνονται οι ερασιτέχνες αστρονόμοι. Πως αντιλαμβάνεται ο καθείς την αστρονομική επιτευγματικότητα: του οράν, του γιγνώσκειν, του είναι, του έχειν. Γιατί το επίτευγμα πρέπει να μοιράζεται και γιατί όχι και για ποιούς ισχύει το ένα και για ποιούς το άλλο.

Πολύ θα ήθελα να κάνω μια τέτοια συζήτηση και γνωρίζω πως αυτό δεν μπορεί να γίνει εδώ. Χρειάζεται ικανότητα μεταεπικοινωνίας που γενικώς σπανίζει καθώς διδάσκεται στην τυπική εκπαίδευση από καθόλου έως ελάχιστα. Δεν περιμένω λοιπόν απάντηση αλλά ήθελα να αναλογιστώ για λίγο φωναχτά όσα με απασχολούν τόσον καιρό σιωπηρά.

Felix, qui potuit rerum cognoscere causas, Βιργίλιος, Γεωργικά, 29πχ

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω οτι ολα χρειαζονται. ποτε μονος σου, ποτε με παρεα. ολα εχουν να κανουν με τον ιδιο σκοπο. την παρατηρηση του πανεμορφου εναστρου ουρανου. αντε με το καλο να παμε στα γρεβενα και δν πειραζει που θα γινεται χαμος. αυτη ειναι η ουσια ετσι και αλλιως.........
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έκρυβε εκπλήξεις λοιπόν η ψηφοφορία. Και ακολούθησε τον νόμο των τρίτων με έναν ιδιότυπο τρόπο: η αγέλη (ομάδα) απορρόφησε το "κοπάδι" όπως είναι εύλογο για ένα είδος θηρευτών το οποίο όμως χαρακτηρίζεται από υπερπροσαρμοστικότητα.

Όπως είπα με απασχολούσε το θέμα αυτό προσφάτως όπως εξ αρχής με απασχόλησε η μελέτη των ανθρώπινων χαρακτήρων του χώρου, ένεκα της επαγγελματικής διαστροφής. Δεδομένου πως ξεκίνησα μοναχικά και η πρώτη μου κοινωνικοποίηση επιχειρήθηκε στο Astrovox χρειάστηκε αρκετός καιρός για να καταλάβω πως αυτό το εκπληκτικό forum δεν είναι αντιπροσωπευτικό του πληθυσμού των ερασιτεχνών αστρονόμων, αστροφωτογράφων και αστροπαρατηρητών. Αρκετοί δεν το έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ, αρκετοί το έχουν εγκαταλείψει, αρκετοί το χρησιμοποιούν όποτε συμφέρει (κάποια αγγελία, κάποια αναγγελία). Πολύ θα ήθελα να γνωρίζω αυτά τα ποσοστά. Πόσοι είναι εγγεγραμμένοι στους διαφόρους συλλόγους της χώρας, πόσα τηλεσκόπια (και είδος, διαμέτρημα) χρησιμοποιούνται στην χώρα μας και πόσα έχουν πωληθεί από τα εντός και εκτός της χώρας καταστήματα, ποιά η γεωγραφική κατανομή των χρηστών και ό,τι θα μπορούσε να μετρηθεί. Πόσοι παρατηρούν και πόσοι φωτογραφίζουν. Και κατόπιν, πώς σκέπτονται, τι αισθάνονται, με τι αγχώνονται, γιατί τσακώνονται οι ερασιτέχνες αστρονόμοι. Πως αντιλαμβάνεται ο καθείς την αστρονομική επιτευγματικότητα: του οράν, του γιγνώσκειν, του είναι, του έχειν. Γιατί το επίτευγμα πρέπει να μοιράζεται και γιατί όχι και για ποιούς ισχύει το ένα και για ποιούς το άλλο.

Πολύ θα ήθελα να κάνω μια τέτοια συζήτηση και γνωρίζω πως αυτό δεν μπορεί να γίνει εδώ. Χρειάζεται ικανότητα μεταεπικοινωνίας που γενικώς σπανίζει καθώς διδάσκεται στην τυπική εκπαίδευση από καθόλου έως ελάχιστα. Δεν περιμένω λοιπόν απάντηση αλλά ήθελα να αναλογιστώ για λίγο φωναχτά όσα με απασχολούν τόσον καιρό σιωπηρά.

Felix, qui potuit rerum cognoscere causas, Βιργίλιος, Γεωργικά, 29πχ

Κώστα, η πλειονότητα των απαντήσεων στα ερωτήματα βρίσκονται μέσα στο forum. Πάντως διαισθητικά πστεύω ότι το astrovox είναι αντιπροσωπευτικό της ελληνικής ερασιτεχνικής αστρονομικής κοινότητας. Μεταεπικοινωνία... διδάσκεται; :) Και εγώ το 2 ψήφισα.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το δεύτερο, χωρίς όμως να ακυρώνω το πρώτο και το τρίτο.

 

Για εμένα είναι απλό.. είναι μερικές φορές (λίγες) που δεν θέλω κανέναν απολύτως δίπλα μου (σχετικό και μη) όταν παρατηρώ,

έτσι, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά θέλω την ησυχία μου.. αυτό όμως συμβαίνει ελάχιστες φορές.

 

Κάποιες άλλες φορές πάλι (λίγες) θέλω να γίνεται ένας ψιλοπανικός από κόσμο μιας και είμαι υπέρ της διάδοσης της ερασιτεχνικής

αστρονομίας και δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος τρόπος να επιτευχθεί κάτι τέτοιο από το να γίνονται κάποιες φορές "αστροπάρτυ".

Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν γίνεται παρατήρηση, σίγουρα όμως ο καθένας μας θα έχει κάποια άλλα οφέλη από μια τέτοιου

τύπου εκδήλωση. Η πιθανότητα του να "ξετρυπώσω" έστω κι ένα άτομο κάθε φορά το οποίο να ενδιαφέρεται πραγματικά

για την ερασιτεχνική αστρονομία και την παρατήρηση, μου αρκεί για να θυσιάσω μια βραδιά σοβαρής παρατήρησης.

 

Τις περισσότερες φορές όμως προτιμώ να παρατηρώ με μικρή, εκλεκτή παρέα.. τώρα από πόσα άτομα θα αποτελείται για να θεωρείται

μικρή, εξαρτάται κι από το πώς το βλέπει ο καθένας. Αν για παράδειγμα είναι μια παρέα 10 ατόμων κι ο καθένας από αυτούς

έχει βγει για σοβαρή παρατήρηση, είναι σίγουρο πως όλοι θα παρατηρήσουν και θα περάσουν καλά συγχρόνως. Αυτή για εμένα

είναι μικρή παρέα. Βέβαια το να υπάρξουν κάποιες συζητήσεις μικρής διάρκειας είναι αναπόφευκτο, αλλά προσωπικά δεν με πειράζει

καθόλου. Στο κάτω-κάτω δεν θα πάθω και τίποτα αν παρατηρήσω 3-4 αντικείμενα λιγότερα.. τα αφήνω για την επόμενη φορά! 8)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Felix, qui potuit rerum cognoscere causas

Κώστα τα ερευνητικά ερωτήματα που θέτεις είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Σε μερικά από αυτα οι απαντήσεις νομίζω θα έρθουν γρήγορα εάν απευθυνθείς σε συλλόγους ή σε καταστήματα.

Σε άλλα, πιο "βαθειά", χρειάζεται βέβαια ιδιαίτερη μεθοδολογία, την οποία κατά τεκμήριο κατέχεις.

Τώρα, ως προς την αντιπροσωπευτικότητα, θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον να διευκρινήσεις τις ιδιότητες,

την έκταση και τη σύσταση του πληθυσμού που επιθυμείς να διερευνήσεις (?),

και πώς θα όριζες ένα πιθανό δείγμα (?).

 

 

 

Astrogreetings,

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης