Jump to content

ποσο zoom?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια απορια..

εκει που μπαινουν τα προσοφθαλμια υπαρχει απο κατω ενα περιστρεφομενο μοχλουδακι το οποιο ειναι το zoom...ok???

αυτο αναλογα τι προσοφθαλμιο εχεις βαλει το ρυθμιζεις κ οταν πετυχεις την καλυτερη εικονα το αφηνεις εκει σωστα????

αν ζουμαρω πιο πολυ γιατι θολωνει????

μηπως δεν μπορω να δω αλλους πλανητες εκτος της σεληνης?

 

κ κατι αλλο νοτιοδυτικα περιπου πριν κανα 3 μερες ειχα δει ενα μεγαλο αστερι με αλλα 4 γυρω του σαν δορυφορους!μη μου πειτε οτι ηταν ο ΔΙας????γιατι θα ξενερωσω!

ηταν ενα μεγαλο απ'τα αλλα αστερια πολυ φωτεινο κ πιο πανω αλλο ενα αλλα χωρις δορυφορους! κ εβγαιναν λιγο μετα αφωτου εδυε ο ηλιος...

απο οτι ειδα στο προγραμμα πρεπει να ναι ο διας κ η αφροδιτη.

καλα τοσο μικρα φαινονται????μου ειπαν οτι με το τηλεσκοπιο αυτο θα μπορεσω να δω τον αρη κ μερικα χαρακτηριστικα του... πως????????

μηπως φταιει το ζοομ????

σας παρακαλω βοηθηστε ειμαι αρχαριος ακομα..που θα παει θα μαθω!

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μοχλουδακι εχει να κανει με την εστιαση του τηλεσκοπιου στον στοχο , και ακριβως οπως λες , οταν καθαρησει το αντικειμενο ( πλανητης - αστερι ) μεσα απο το προσοφθαλμιο το αφηνεις εκει . Στην αλλαγη προσοφθαλμιων φακων πρεπει να αλλαζεις την εστιαση με αυτο το μοχλο , ετσι ωστε να πετυχεις την καλητερη ποιοτητα εικονας . Αυτος ο μοχλος ( ο εστιαστης ) δεν εχει να κανει με ΄ποσοτητα ζοομ' , αλλα απλα εστιαζει τον στοχο αναλογα με τον προσοφθαλμιο φακο , οποτε η θολουρα που βλεπεις ειναι γιατι δεν εστιαζεις σωστα πιστευωντας οτι προσπαθεις να ζουμαρεις περισσοτερο .

Ξενερωσε γιατι αυτο που ειδες Ν.Δ ειναι ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΔΙΑΣ με τους δορυφορους του , ενω πιο δεξια του ( αμεσως μετα την δυση ) και στα ΔΥΤΙΚΑ , βλεπεις την ΑΦΡΟΔΙΤΗ .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε amgamer ψυχραιμία,

αν κατάλαβα σωστά από τη περιγραφή σου ο μοχλός δεν είναι το ζουμ αλλά η εστίαση. Το "ζουμ" ή η μεγέθυνση σωστότερα καθορίζεται από το λόγο της εστιακής απόστασης του τηλεσκοπίου σου δια την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμιου που χρησιμοποιείς. Κάθε φορά που αλλάζεις προσοφθάλμιο πρέπει να ρυθμίζεις την εστίαση ούτως ώστε να έχεις το καθαρότερο δυνατό είδωλο.

Το αστέρι που αναφέρεις ήταν πράγματι ο Διας και οι 4 κύριοι δορυφόροι του. Παίξε λίγο με τις μεγεθύνσεις και την εστίαση και θα δεις πολύ καλύτερη εικόνα. Δυστηχώς αυτή την εποχή ο Δίας είναι πολύ χαμηλά έτσι η παρατήρησή του είναι απογοητευτική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε amgamer ψυχραιμία,

αν κατάλαβα σωστά από τη περιγραφή σου ο μοχλός δεν είναι το ζουμ αλλά η εστίαση. Το "ζουμ" ή η μεγέθυνση σωστότερα καθορίζεται από το λόγο της εστιακής απόστασης του τηλεσκοπίου σου δια την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμιου που χρησιμοποιείς. Κάθε φορά που αλλάζεις προσοφθάλμιο πρέπει να ρυθμίζεις την εστίαση ούτως ώστε να έχεις το καθαρότερο δυνατό είδωλο.

Το αστέρι που αναφέρεις ήταν πράγματι ο Διας και οι 4 κύριοι δορυφόροι του. Παίξε λίγο με τις μεγεθύνσεις και την εστίαση και θα δεις πολύ καλύτερη εικόνα. Δυστηχώς αυτή την εποχή ο Δίας είναι πολύ χαμηλά έτσι η παρατήρησή του είναι απογοητευτική.

 

τον αρη τουλαχιστον αποψε θα τον δω???ή θα τον δω κ αυτον σαν αστερακι κ θα φαω μεγαλυτερη ξενερα???

μηπως να αγορασω αλλα προσοφθαλμια??θελω να δω τον αρη με τα χαρ/κα του γινεται???μου ειχαν πει οτι στον δια θα μπορω να διακρινω τις λωριδες αλλα εβλεπα μονο ενα μεγαλο αστερι ασπρο οπως κ με την αφροδιτη!

αποψε τι προτεινεται να δω???εγω θελω να δω πολυ τον αρη κατα της 23.25 αρχιζει να ανατελει απο τι ειδα σωστα????

τι θα διακρινω με τον 6μμ κ τον 25μμ προσοφθαλμιο??ενα μεγαλο αστερι παλι???

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε amgamer δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα..

 

Δεν ειναι καθε εποχη καταλληλη για παρατηρηση ολων των πλανητων.Υπαρχουν περιοδοι που καποιοι ουτε καν φαινονται.Μια τετοια ασχημη εποχη ειναι κ τωρα για τον Δια.Ειναι πολλα χαμηλα στον οριζοντα κ η παρατηρηση του ειναι δυσκολη.Περιμενε καλυτερα καμποσους μηνες.

 

Οσο για τον Αρη..με τον 6 mm προσοφθαλμιο εχεις μεγεθυνση 150Χ.Ο Αρης χρειαζεται πανω απο 200Χ για να διακρινεις καλα τα χαρακτηριστικα του οποτε βαλε κ τον barlow (βεβαια δεν ξερω αν θα σηκωσει τοση μεγεθυνση κ πως θα ειναι το ειδωλο)..Ο Αρης ειναι δυσκολος πλανητης στην παρατηρηση κ χρειαζεται εμπειρια.Δες σε χαρτες την γεωγραφια του ωστε να ξεχωρησεις αυτα που βλεπεις.Περιμενε να σηκωθει ομως ψηλοτερα.Μην τον παρατηρεις μολις ανατελλει.Δεν ξερω κ τι τηλεσκοπιο κ τι βαση ειναι αυτα που εχεις..Διοπτρικο?Κατοπτρικο?Τι ποιοτητα ειναι τα προσοφθαλμια σου κ ο barlow.Χωρια τα σχολια που εχω ακουσει για τα οπτικα της Βresser.Παντως πρεπει σιγουρα να παρεις κ αλλα προσοφθαλμια.Να ξερεις οτι κ το καλυτερο τηλεσκοπιο να εχεις με χαλια προσοφθαλμια ειναι αστα να πανε!!

 

Μην ξενερωνεις κ συνεχισε την προσπαθεια..κ μια συμβουλη.Διαβασε οσο μπορεις για να μαθεις για τα τηλεσκοπια κ τον ουρανο.Πρεπει να μαθεις ουρανογραφια.Κ εκτος των πλανητων υπαρχουν τοσα αλλα εντυπωσιακα αντικειμενα εκει πανω που μπορεις να δεις!!

 

Υ.Γ.Οσο για την Αφροδιτη παντα ετσι θα την βλεπεις,εναν φωτεινο δισκο που θα αυξομειωνεται,που θα αλλαζει η φαση του δηλαδη,οπως στην Σεληνη καθε μηνα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ κατι αλλο νοτιοδυτικα περιπου πριν κανα 3 μερες ειχα δει ενα μεγαλο αστερι με αλλα 4 γυρω του σαν δορυφορους!μη μου πειτε οτι ηταν ο ΔΙας????γιατι θα ξενερωσω!

 

Τον Δία τον βλέπεις σαν μια μεγάλη φωτεινή-φουντωτή μπάλα είτε γιατί το τηλεσκόπιο σου είναι μικρό(114mm) (πχ απο ένα 60mm τηλ που έχω δει τον δία φενόταν μία μικρή φωτεινή μπάλα) ,είτε γιατί δεν είχες εστιάσει καλά. Ίσως να το παράκανες στη μεγένθυνση, και σε συνδιασμό με χάλια seeing να στου έκανε το είδωλο έτσι. Δηλαδή άμα έβαλες 6mm+barlow 2x έχεις φτάσει στα 300χ, το οποίο είναι πάνω απο το θεωριτικό όριο οφέλιμης μεγένθυνσης σε μια τέλεια νύχτα...

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

τον αρη τουλαχιστον αποψε θα τον δω???ή θα τον δω κ αυτον σαν αστερακι κ θα φαω μεγαλυτερη ξενερα???

μηπως να αγορασω αλλα προσοφθαλμια??θελω να δω τον αρη με τα χαρ/κα του γινεται???μου ειχαν πει οτι στον δια θα μπορω να διακρινω τις λωριδες αλλα εβλεπα μονο ενα μεγαλο αστερι ασπρο οπως κ με την αφροδιτη!

αποψε τι προτεινεται να δω???εγω θελω να δω πολυ τον αρη κατα της 23.25 αρχιζει να ανατελει απο τι ειδα σωστα????

τι θα διακρινω με τον 6μμ κ τον 25μμ προσοφθαλμιο??ενα μεγαλο αστερι παλι???

 

Με τοσο φωτεινη νυχτα δεν νομιζω οτι μπορεις να δεις τιποτα ιδιετερο στον Αρη παρα μονο μια πορτοκαλι μπαλιτσα ...

Γενικα αυτη η εντονη φεγγαραδα εμποδιζει την ουρανια παρατηρηση , εκτος εαν θελεις να παρατηρησεις το ,, φεγγαρι ( με το καταλληλο φιλτρο φυσικα )

Μην απογοητευεσε παντως . Υπαρχουν παρα πολλα πραγματα εκει πανω που θα σε αφησουν αφωνο , εαν εχεις την ορεξη και την υπομονη να τα ανακαλυψεις ...Οπως λεει και ο quendi διαβασε , μαθε και παραλληλα σιγα-σιγα παρατηρησε .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε amgamer Καλημέρα.

 

Νομίζω ότι το επόμενο βήμα σου πρεπει να είναι η αγορά του βιβλίου NIGHTWATCH το οποίο και θα σε πάει αρκετά βήματα πιό πέρα.

Μην απογοητεύεσαι

γιατί ακόμα δεν έχεις δεί τίποτα με το τηλεσκόπιο σου . :roll:

Επίσης σημαντικό είναι να συμμετέχεις σε μια βραδυά παρατήρησης που οργανώνουν οι ερασιτέχνες αστρονόμοι. Είναι πραγματικά μια ανεπανάληπτη εμπειρεία.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα εχω ολα υποψην μου..αλλα τωρα επαθα ζημια στον τριποδα κ ειμαι αστα να πανε!για αγνωστο λογο εχει μπλοκαρει ο ενας αξονας!λες κ εχει στραβωσει κ δεν γυρναει! :( :(

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης