Jump to content

Sky Watcher DOBSONIAN 12 (Αναδιπλούμενο Truss) GO -ΤΟ


csot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 30 ώρες χρήσης του τηλεσκοπίου και αρκετών μετρήσεων και καταγραφών, δοκιμών και συζητήσεων με χρήστες στο Astrovox, μελέτης κειμένων σε άλλα φόρα και ιστοσελίδες παραθέτω την αναθεωρημένη έκδοση της αναφοράς γι αυτό το εξαιρετικό τηλεσκόπιο που ακούει στο όνομα Sky Watcher dob 12” GOTO το οποίο απέκτησα πρόσφατα έχοντας πουλήσει το C9,25/Eq-6. Για να σας πω την αλήθεια με είχε κουράσει το στήσιμο το οποίο έπαιρνε κοντά στα 40 λεπτά απλά και μόνο για να κάνω δύο ώρες παρατηρήσεων και αναζήτησα κάτι που να μου παρέχει μεγαλύτερη ευκολία στησίματος, λιγότερη κούραση και περισσότερη χαρά. Υποβάθμισα λοιπόν την βάση αλλά αναβάθμισα τα οπτικά (από 9.25” σε 12”). Η λέξη “υποβάθμιση” δεν είναι τόσο αρνητική όσο ακούγεται όπως θα δείτε και παρακάτω.

 

Ο σκοπός αυτής της παρουσίασης δεν είναι να σας πω πράγματα τα οποία ήδη γνωρίζετε ή που εύκολα μπορείτε να βρείτε στην σελίδα του αντιπροσώπου ή του κατασκευαστή αλλά αυτά τα οποία μάλλον δεν θα μάθετε ποτέ αν δεν χρησιμοποιήσετε οι ίδιοι το συγκεκριμένο μοντέλο και σκέφτεστε να το αποκτήσετε.

 

Θα ήθελα τα σχόλια και την κρίση σας, διορθώσεις, προτάσεις αν έχετε τον χρόνο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε στην πρώτη έκδοση (198 downloads) και για τα σχόλια σας τα οποία διαμόρφωσαν το τελικό κείμενο.

 

Καθαρούς Ουρανούς!

 

Χρίστος

Sky Watcher DOBSONIAN 12_final.pdf

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Είσαι μεγάλος καλλιτέχνης ,ένα μεγάλο μπράβο για τον κόπο σου να φτιάξεις αυτόν τον οδηγό.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά το πρώτο διάβασμα (θα ακολουθήσουν άλλα 10-12) έχω δύο ερωτήσεις:

1. Είσαι βέβαιος πως χρειάζεται διορθωτής κόμης; Στα 12'' των φίλων μου Μάνου και Τάσου όσες φορές κοίταξα δεν αισθάνθηκα πως τον χρειάζονται. Ποιούς φακούς χρησιμοποίησες;

2. Με το χέρι στην καρδιά και βάζοντας στην άκρη οικονομικό και μεταφορικό, μπορείς να απαντήσεις μονολεκτικά στην εξής ερώτηση;: SW Flextube Goto 12'' ή Celestron CPC 11'' (ή Meade LX200 12''); :-k

 

ΥΓ: Δεν έχει επιλογή Cordwrap το Synscan;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκρως ενημερωτικό το ποστ σας και το pdf. αρχείο που παραθέσατε =D>

 

Προσωπικά, πιστεύω πως ήταν σόφη η επιλογή σας να αγοράσετε ένα dob 12'' αφού θέλετε να το χρησιμοποιήσετε κυρίως για παρατήρηση .. Σίγουρα οι ίντσες κάνουν την διαφορά!

 

 

Το μόνο που θα σας προτείνω είναι αν μπορείτε το τηλεσκόπιο να το βάζετε σε κούτες στο αυτοκίνητο στο πίσω κάθισμα γιάτι έτσι όπως ήταν στημένο μπορεί σε μια λακούβα ανέτα να πέσει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρίστο συνάδελφε!! :mrgreen: =D>

 

Καλορίζικο το 12άρι σου, καλοτάξιδο εύχομαι!! Μπράβο σου για τον ωραίο τρόπο που το παρουσίασες με το pdf!! Πρωτότυπο!!

 

Λοιπόν αν εξαιρέσουμε το κομμάτι του Goto...θα σου γράψω μετά για να διευκρινήσουμε κάποια πράγματα στα οποία έχω έναν αντίλογο και μάλιστα θα στο τεκμηριώσω γιατί. Λογικό είναι κάποια πράγματα να σου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή που πρωτοασχολείσαι με Νευτώνειο...θα σου απαντήσω σε κάνα 2ωρο από τώρα, αυτή τη στιγμή κάνω κάτι άλλο...οπότε θα το αναλύσουμε εκτενώς το θέμα...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο τι βλέπω έγινες Dobas!!!!

Ωραίος ο παίχτης. Σου εύχομαι να το χαρείς στο έπακρο. Πολύ ωραία και η παρουσίασή σου. Κατά τη γνώμη μου το autotracking είναι πολύ καλό γιατί μπορείς να κουνάς το τηλεσκόπιο με το χέρι έχοντας έτσι την ικανοποίηση της εύρεσης ενώ ταυτόχρονα σου κάνει και tracking.

 

Καλές παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδε η γυναίκα μου την φωτογραφία όπου κουβαλάς τον σωλήνα στην σκάλα, τρόμαξε και μου πρότεινε να ''πάρουμε'' το CPC 11. Τώρα, καλό είναι αυτό... κακό είναι... δεν ξέρω. Η γοητεία του Nexstar δύσκολα παλεύεται. Πάνω που είχα καταλήξει ](*,)

Καιρό περιμέναμε έναν χρήστη των SW Flextube να βγει στο φως, θέλω να γίνει ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΛΗ κουβέντα!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρίστο,

 

Μερικά πράγματα θέλω να σου πω μόνο, έχω το τηλεσκόπιο (το απλό χειροκίνητο μοντέλο, μόνο το goto διαφέρει όμως, ίδια οπτικά κλπ.) από Γενάρη 2009 και το έχω περάσει δια πυρός και σιδήρου!

Θέλω λοιπόν να σου τονίσω τα εξής:

 

1. Το τηλεσκόπιο αυτό είναι σκληροτράχηλο πολύ! Έχει ορισμένα αδύνατα σημεία που θα σου πω ποια είναι (νούμερο 5!), όμως να ξέρεις ότι κανένα σημείο του σωλήνα δεν είναι εύκαμπτο όπως γράφεις! Ούτε πάνω, ούτε κάτω.

 

2. Το να δώσεις λεφτά για θήκη για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο...είναι πεταμένα λεφτά κατά τη γνώμη μου. Ο όγκος του καταρχήν είναι αρκετός ώστε να μην υπάρχει έτοιμη θήκη, πρέπει να φτιάξεις εσύ μια, αλλά και πάλι ΔΕΝ σου χρειάζεται και θα το δεις στην πράξη. Αν οπωσδήποτε θες να το τυλίξεις με κάτι, βρες κάποιο παλιό πάπλωμα ή κάτι παρόμοιο. Το έχω κουβαλήσει στις χειρότερες συνθήκες με τρομερά τραντάγματα, δεν έπαθε ποτέ κάτι από αυτά.

 

3. Τον σωλήνα τον κουβαλάμε αποκλειστικά όρθιο, παράλληλα με τον κορμό μας, όχι οριζόντια όπως είσαι στην φώτο, αν και φαντάζομαι στάθηκες έτσι για να τραβηχτεί η φώτο! Όπως και να’χει, έχε τον όρθιο, δεξί χέρι κάτω στο λευκό πλαίσιο και αριστερό στη βάση του ενός από τους πόλους και μεταφέρεται χωρίς κόπο. Δηλαδή δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!

 

4. Προσοχή στο φόρτωμα, είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ο τρόπος που δείχνεις στην φώτο σου!! Αποκλειστικά ΞΑΠΛΩΤΟΣ ο σωλήνας για καθαρά θέμα ασφαλείας, είναι τέτοιος ο όγκος του που σε ένα απότομο φρενάρισμα θα σου έρθει μπροστά στο παρμπρίζ!! Δεν θα τον κρατήσει ΚΑΜΙΑ κόντρα που λες ότι φέρνει το κάθισμα του συνοδηγού!!! Μιλάμε η αδράνεια κάνει παπάδες...μη χειρότερα...προσπάθησε να βάλεις την βάση καθιστή κανονικά στο πορτ παγκάζ ή στο κάθισμα του συνοδηγού μπροστά. Έχε σαν σημείο αναφοράς ότι ο σωλήνας θα είναι ξαπλωτός είτε πίσω, είτε στο συνοδηγό με ριγμένη την πλάτη..θα βρεις και την βάση να βάλεις κάπως, θα το ψάξεις...εδώ εγώ τα χωράω σε Seat Ibiza του 90, βάση-πορτ μπαγκάζ, σωλήνας-πίσω καθίσματα..ΔΕΝ είναι sedan το αυτοκίνητο αυτό που σου λέω!!! Hatchback είναι...όπως τα έχεις τώρα σου κόβουν ορατότητα και από τον καθρέπτη για πίσω!!! Ο σωλήνας σίγουρα...

 

5. Βγάλε τις βίδες των πόλων όταν φορτώνεις τον σωλήνα ξαπλωτό όπως λέγαμε. Θα τις ξαναβάζεις μετά. Δεν υπάρχει κίνδυνος να γλιστρήσει το UTA, είναι πολύ σφιχτή η κίνησή του. Υπάρχει λόγος, την έχω πατήσει...δες εδώ...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12979&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=flextube

 

 

6. COLLIMATION...ΔΕΝ χάνει εύκολα το collimation το τηλεσκόπιο αυτό!! Διάβασε πάλι όταν μπορέσεις εδώ να δεις τι τράβηξε μαζί μου το δικό μου!!! http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10305&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=flextube+%E1%ED%E1%E2%F1%E1

...επίσης, ΔΕΝ είναι ευαίσθητο όπως λες και ακόμη ύστερα από πολλά άνοιξε κλείσε του UTA. Ειδικά αυτό το κομμάτι το έχω τεστάρει μέχρι να αναστενάξει!! :)

ΕΚΤΟΣ ΑΝ...δεν έχεις σφίξει τις 3 βίδες ρύθμισης της κλίσης του 2οντος στο collimation. Μόνο αν τις σφίξεις κλειδώνει η ρύθμιση..αλλιώς θα αλλάξει η κλίση του κατόπτρου.

 

7. Τα Bob’s knobs επιβάλλονται, δεν προτείνονται απλώς...σου λύνουν τα χέρια!!

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11323&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=flextube+%E1%ED%E1%E2%F1%E1

 

8. Για την κόμη: Το f5 (f4.9 είναι πραγματικά) θεωρείται απλώς γρήγορο, όχι πολύ γρήγορο όπως π.χ. το f4!! ΔΕΝ χρειάζεσαι απαραίτητα paracorr εδώ...είσαι στην χρυσή τομή αυτού του θέματος, στο f4.5 θα ήθελες σίγουρα..έχω κάνει αρκετές παρατηρήσεις για να σου πω πως ΔΕΝ είναι ενοχλητική η κόμη στο τηλεσκόπιο αυτό και πως ο διπλός του albireo σου φάνηκε κομήτης...γιατί δεν σου πέτυχε το collimation!! Είναι απλό, επίσης την όποια κόμη θα την έβλεπες στα άκρα του πεδίου και όχι στο κέντρο!! Τώρα υπάρχουν κάποια προσοφθάλμια που δεν την διορθώνουν και τόσο σε αυτό το τηλεσκόπιο, βλέπε Hyperion, και είναι πιο εμφανής. Παίζει ρόλο και τι φακό φοράς... Και πάλι όμως θα την έβλεπες στα άκρα...εν ολίγοις, ΖΕΙΣ ΑΝΕΤΑ και χωρίς τον paracorr σε αυτό το τηλεσκόπιο, με τίποτα δεν θεωρείται απαραίτητος σε αυτά τα οπτικά..να είσαι σίγουρος ότι θα ήμουν ο 1ος που θα έβγαινε και θα το βροντοφώναζε αν ήταν αλλιώς...εκτός αν είσαι πολύυυ επιλεκτικός στο θέμα αυτό...

 

9. Το astrozap φωτοχιτώνιο έχω και εγώ και ναι, επιβεβαιώνω πως είναι γιγάντια η διαφορά από το να μην το έχεις...και φυσικά ισχύουν και τα άλλα που είπες για αυτό.

 

Κλείνοντας, θα αναδιάρθρωνα την λίστα σου με τα απαραίτητα στο τέλος ως εξής:

 

ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

Light shroud astrozap (φωτοχιτώνιο)

Cheshire εργαλείο ευθυγράμμισης

Κάποιο πολύ καλό laser…

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ!

Bob’s Knobs

 

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ

Paracorr

 

Αυτά, ελπίζω να μην σε κούρασα. :cheesy: =P~ και καλές παρατηρήσεις!

Το επεξεργάστηκε ο Τάσος Βράτολης
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λόγια σου Τάσο ευαγγέλιο αξιοποίησης του Flextube. Θέλω μόνο να επισημάνω πως, αν έχω κατανοήσει ορθώς, δεν υπάρχουν φακοί που να διρθώνουν την κόμη και αν υπήρχαν θα ήταν διαφορετικοί για κάθε εστιακό λόγο ή και θα προξενούσαν αντίστροφη κόμη σε ένα SCT του f/10. Οι Nagler μου εμφανίζουν την κόμη τόσο του SCT όσο και του SW 8''. Απλώς, οι φθηνότεροι φακοί δεν είναι άψογα καμπυλωμένοι και λειασμένοι στα άκρα, έτσι ώστε να παρουσιάζουν τελικά μικροανωμαλίες που προκαλούν αστιγματισμό. Αυτός προστίθεται στην κόμη και επιδεινώνει την εικόνα. Ωστόσο δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ευαίσθητοι στο φαινόμενο αυτό και επιπλέον οι Hyperions που αναφέρεις είναι για μένα ικανοποιητικότατοι στο f/6 του SW 8''. Από εκεί και κάτω τα πράγματα αλλάζουν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο συγχαρητήρια για την αγορά σου! Εύχομαι σύντομα την ολοκληρωτική εξοικείωσή σου. Η λεπτομερειακή παρουσίασή σου είναι από αυτές που βλέπουμε σπάνια εδώ και τις έχουμε ανάγκη. Το σημαντικό με αυτά τα τηλεσκόπια είναι αυτό που ανέφερε ο Δημήτρης λίγο πριν. Σε όποιον αρέσει η χειροκίνητη εύρεση "μπορεί να κουνά το τηλεσκόπιο με το χέρι έχοντας έτσι την ικανοποίηση της εύρεσης ενώ ταυτόχρονα σου κάνει και tracking". Επειδή το goto δείχνει οξύμωρο σε αυτήν την περίπτωση, προσθέτω, ότι μία ακόμη χρήση του goto είναι όταν χρειάζεται να επιβεβαιώσεις απόλυτα μετά από αρκετό διάστημα του χρόνου, ότι είσαι στο σωστό σημείο αλλά ο στόχος δεν μπορεί να φανεί.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λόγια σου Τάσο ευαγγέλιο αξιοποίησης του Flextube. Θέλω μόνο να επισημάνω πως, αν έχω κατανοήσει ορθώς, δεν υπάρχουν φακοί που να διρθώνουν την κόμη και αν υπήρχαν θα ήταν διαφορετικοί για κάθε εστιακό λόγο ή και θα προξενούσαν αντίστροφη κόμη σε ένα SCT του f/10.

 

Υπήρχαν κάποτε οι καταπληκτικοί Pretoria 28 και 16mm της University Optics οι οποίοι καταργήθηκαν όταν άρχισαν να εμφανίζονται οι διορθωτές κόμης. Στην αγορά μεταχειρισμένων οι συγκεκριμένοι φακοί είναι πλέον αντικείμενο cult ή συλλεκτικό (πείτε το όπως θέλετε) και έχουν τρελλές τιμές.

Πάντως για οπτική παρατήρηση ούτε με το 8" f/4.5 έχω νιώσει την ανάγκη για διορθωτή κόμης. Προσωπικά για οπτική παρατήρηση και σε f/4.5 δεν τον θεωρώ απαραίτητο. Βέβαια η "ευαισθησία" του καθενός σε αυτό το θέμα ποικίλει και η αντίθετη άποψη είναι σεβαστή απλώς τονίζω πως το "f/4.5=διορθωτής κόμης" δεν είναι δεδομένο.

Η παρουσίαση είναι άψογη και συγχαρητήρια.

Η δική μου εμπειρία από το 12" flextube autotracking που έχω από τον περασμένο Απρίλιο στην κατοχή μου είναι και θετική και αρνητική.

Θετικό το πως μαζεύει το τηλεσκόπιο και χωράει ίσα ίσα στο πορτ μπαγκάζ του Toyota Corolla sedan αλλά η βάση του και ο σωλήνας είναι ογκώδεις και η βάση ίσα που χωράει στο πίσω κάθισμα με το κάθισμα του συνοδηγού να εχει ριγμένη την πλάτη προς τα μπρός.

Το autotracking δουλεύει αλλά πρέπει να κεντράρεις τα αντικείμενα από την κατεύθυνση που λέει το manual (προς τα πάνω αν ειναι ανατολικά, προς τα κάτω αν ειναι δυτικά και απο αριστερά) αλλιώς δεν κάνει tracking γιατί το σύστημα έχει πολύ τζόγο. Τόσο πολύ που το να χρησιμοποιηθεί κανονικά σαν χειροκίνητο dobsonian είναι δύσκολο έχει την τάση να φεύγει από εκεί που στοχεύεις κατά μικρό αλλά εκνευριστικό βαθμό. Το να σφίξω τις βίδες στους δύο άξονες δεν βοήθησε.

Πήρα και το χειριστήριο goto το οποίο επισήμως δεν το συνιστά η skywatcer και εκεί ανάμικτες οι εντυπώσεις κάποιες φορές είναι κέντρο τα αντικείμενα κάποιες στην άκρη του πεδίου ή και λίγο έξω. Το να το μετακινήσεις με το χέρι και να βάλεις μετά πάλι το goto απλώς το ξεχνάμε γιατί τότε χάνει το στόχο για μοίρες ολόκληρες. Για αυτό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη διότι δεν είναι "επίσημη" η λύση που έχω δώσει.

Επίσης το PAE δεν βοηθάει. Το μόνου που κάνει ειναι αν πχ χάσει το Μ13 ή το έχει άκρη στο πεδίο και κάνεις PAE στο Μ13 το μόνο αποτέλεσμα είναι πως το ξαναβρίσκει σωστά η ακρίβεια όμως στα άλλα αντικείμενα δεν είδα να βελτιώνεται.

Στα θετικά του τηλεσκοπίου είναι τα πολύ καλά οπτικά του, και το ότι στήνεται ξεστήνεται εύκολα χωρίς να χάνει την ευθυγράμμισή του και χωρίς να χρειάζεται αν σφίγγεις βίδες στους πόλους που μπορεί να πέσουν στο πρωτεύον κάτοπτρο.

Επίσης δεν έχει οδηγίες για το πως ρυθμίζεις τους τζόγους μέσω του χειριστηρίου σε κάθε άξονα πράγμα που θα βελτίωνε αισθητά την ακρίβεια στόχευσης.

Για σύνδεση με υπολογιστή δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν την έχω καταφέρει ακόμα προσπαθώ στήνοντας virtual machine WinXP 32 κάτω από τα Win7 64 bit αλλά δεν έχω βρεί άκρη έβαλα καινούργιους drivers και θα δοκιμάσω πάλι.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Το καλό με αυτό το τηλεσκόπιο είναι ότι προσθέτει μια επιλογή σε ένα χώρο της αγοράς που δεν υπήρχε και μπορεί να αποτελέσει τη λύση για πολλούς που ήθελαν ένα μεγάλο τηλεσκόπιο αλλά δε χώραγε στο αμάξι τους και που ήθελαν και go-to χωρίς να μπορούν να δώσουν τόσα λεφτά για EQ-6 + μεγάλο SC. Υποθέτω ότι με τον καιρό θα δούμε νέες εκδόσεις με αναβαθμίσεις και βελτιώσεις όπως έχει κάνει και παλιότερα στα dob της η skywatcher οπότε τα μικροπροβληματάκια μπορεί να λυθούν. Άλλωστε, τα dob είναι τα κατεξοχήν τηλεσκόπια όπου λίγο μαστόρεμα πάντα είναι απαραίτητο!

 

Παρεμπιπτόντως, πόσο κόστισε;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά ιδιαίτερα για τα σχόλια και την κριτική σας.

 

kkokkolis

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πέμπτη, 4 Αυγούστου 2011, 22:52 Θέμα δημοσίευσης:

1. Είσαι βέβαιος πως χρειάζεται διορθωτής κόμης;

 

Μετά από όλα αυτά που διάβασα και συγκρίνοντας την εικόνα του Κρόνου που είχα απο το τηλεσκόπιο με κάποια από το Ίντερνετ που είχε ως παράδειγμα κακού collimation συνειδητοποίησα ότι χρειάζομαι πολύ δουλειά ακόμα για να φέρω τα οτπικά του τηλεσκοπίου σε καλή θέση και δεν είναι θέμα διορθωτή κόμης.

 

2. Με το χέρι στην καρδιά και βάζοντας στην άκρη οικονομικό και μεταφορικό, μπορείς να απαντήσεις μονολεκτικά στην εξής ερώτηση;: SW Flextube Goto 12'' ή Celestron CPC 11'' (ή Meade LX200 12''); Think

 

Μετά από πολύ σκέψη θα έλεγα SW Flextube Goto 16" αλλά θέλω τρέιλερ και γκαράζ για αποθήκευση.

 

----------------------------------------

 

Μανούσος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρασκευή, 5 Αυγούστου 2011, 1:15 Θέμα δημοσίευσης:

Κατά τη γνώμη μου το autotracking είναι πολύ καλό γιατί μπορείς να κουνάς το τηλεσκόπιο με το χέρι έχοντας έτσι την ικανοποίηση της εύρεσης ενώ ταυτόχρονα σου κάνει και tracking.

 

Επιτέλους θα ξαναθυμηθώ πως είναι να ψάχνω να βρω στόχους και περιμένω με ανυπομονησία τον επόμενο μαραθώνιο Μεσσίερ!

 

--------------------------------------------

 

kkokkolis

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρασκευή, 5 Αυγούστου 2011, 1:40 Θέμα δημοσίευσης:

Είδε η γυναίκα μου την φωτογραφία όπου κουβαλάς τον σωλήνα στην σκάλα, τρόμαξε και μου πρότεινε να ''πάρουμε'' το CPC 11. Τώρα, καλό είναι αυτό... κακό είναι... δεν ξέρω.

 

Είναι πολλά τα λεφτά, αν τα έχεις για cpc 11 δεν τα δίνεις για ένα 14-16". ¨όπως και να έχει το cpc είναι ευκολία

 

-----------------------------------------------

 

Τάσο υποκλίνομαι! Ένας άνθρωπος που πραγματικά γνωρίζει το τηλεσκόπιο του! Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου κατά γράμμα και αν μου επιτρέπεις θα τις βάλω και στην πρώτη αναθεώρηση της παρουσίασης που έφτιαξα.

 

Κατέληξα ότι δεν έχω κάνει σωστό collimation αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω και θέλω βοήθεια!

Άδικα πήρα τον διορθωτή κόμης μάλλον. Που να ξέρω ο άπειρος γμτ!

 

Οι οδηγίες του BAADER LASER COLLI MARK III με μπερδεύουν αφάνταστα.

 

Αν δεις την κουκκίδα του λέιζερ στο κέντρο (μέσα στο δαχτυλίδι) του πρωτεύοντα σημαίνει ότι είναι ευθυγραμμισμένος (κάθετα και 90 μοίρες) ο πρωτεύοντας με τον δευτερεύοντα. Τι γίνεται όμως με την ευθυγράμμισης του προσοφθάλμιου με τον δευτερεύοντα;

 

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτό το λέιζερ και να μπορεί να μου πει τι να κάνω;

 

Α! Το άστροζαπ ήρθε σήμερα και τώρα περιμένω τα μπομπσνομπς!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτό το λέιζερ και να μπορεί να μου πει τι να κάνω;

 

 

ειναι ευκολο.

ρυθμιζεις το δευτερευον ετσι ωστε η ακτινα να ειναι στο κεντρο του πρωτευοντος

επειτα ρυθμιζεις το πρωτευον ετσι ωστε η ακτινα του λειζερ να επιστρεψει στο κεντρο του collimator

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτό το λέιζερ και να μπορεί να μου πει τι να κάνω;

 

 

ειναι ευκολο.

ρυθμιζεις το δευτερευον ετσι ωστε η ακτινα να ειναι στο κεντρο του πρωτευοντος

επειτα ρυθμιζεις το πρωτευον ετσι ωστε η ακτινα του λειζερ να επιστρεψει στο κεντρο του collimator

 

Δυστυχώς αν κ αυτός ο τρόπος φαίνεται αλάνθαστος είναι σίγουρο πως δε θα γίνει σωστή ευθυγράμμιση

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέληξα ότι δεν έχω κάνει σωστό collimation αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω και θέλω βοήθεια!

Άδικα πήρα τον διορθωτή κόμης μάλλον. Που να ξέρω ο άπειρος γμτ!

 

Οι οδηγίες του BAADER LASER COLLI MARK III με μπερδεύουν αφάνταστα.

 

Αν δεις την κουκκίδα του λέιζερ στο κέντρο (μέσα στο δαχτυλίδι) του πρωτεύοντα σημαίνει ότι είναι ευθυγραμμισμένος (κάθετα και 90 μοίρες) ο πρωτεύοντας με τον δευτερεύοντα. Τι γίνεται όμως με την ευθυγράμμισης του προσοφθάλμιου με τον δευτερεύοντα;

 

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτό το λέιζερ και να μπορεί να μου πει τι να κάνω;

 

Α! Το άστροζαπ ήρθε σήμερα και τώρα περιμένω τα μπομπσνομπς!

 

Χρήστο,

 

Τον διορθωτή κόμης μπορείς κάλλιστα και να τον πουλήσεις, εφόσον είναι και σε άριστη κατάσταση. Αν και μπορείς να δεις και μόνος σου ότι τελικά δεν χρειάζεται σε αυτό τηλεσκόπιο απαραίτητα, στην 1η παρατήρηση, δοκιμάζοντας ΜΕ και ΧΩΡΙΣ αυτόν..

 

Τι σε μπερδεύει στις οδηγίες του laser;

 

Προσοφθάλμιου με τον δευτερεύοντα; Μάλλον εννοείς αν είναι το δευτερεύον τοποθετημένο ακριβώς κάτω από τον εστιαστή..Για να ελέγξεις αν είναι σωστά τοποθετημένο, κρύψε με τον καπάκι το πρωτεύον, βάλε ένα λευκό Α3 πάνω στο καπάκι (για να έχεις ένα φωτεινό φόντο) και με φως άπλετο ημέρας, δες ότι το δευτερεύον από ΜΟΝΟ του αποτελεί ένα τέλειο κύκλο καταρχήν, κοιτάζοντας την συμμετρία της περιφέρειάς του (1ο), καθώς και ότι είναι στο κέντρο γενικά του οπτικού σου πεδίου (2ο) (αν και για να το δεις αυτό με ακρίβεια...θες cheshire εργαλείο!). Αυτά τα δύο πραγματα ρυθμίζονται από την κεντρική βίδα τη σταυρωτή, έλεγξέ τα σχολαστικά, μην βιαστείς να την πειράξεις, είναι ρυθμισμένο από το εργοστάσιο, απλώς επαλήθευσε ότι είναι όπως είπαμε.

Αν δεν είναι (που δεν νομίζω) τα ξαναλέμε για το τι θα κάνεις..

Αν όλα καλά (το πιθανότερο) προχωράς ως εξής:

(Για το δευτερεύον μιλάμε πάντα, οκ; )

 

Με το laser:

Βεβαιώνεσαι ότι η κουκίδα πέφτει όσο πιο καρφί γίνεται μέσα στο δαχτυλίδι (λουκουμά) του πρωτεύοντα. Με αυτό το laser δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο για το δευτερεύον. Φρόντισε να είναι όσο πιο σταθερό μπορεί στον εστιαστή σου...το original σύστημα του εστιαστή με τις 2 βίδες που σφίγγουν από τις 2 πλευρές δεν είναι και ότι καλύτερο (ασταθές και με τζόγο για τέτοιες δουλειές με laser), όμως τώρα αυτό έχεις και με αυτό θα πορευτείς.

 

Με φιλμοκαπάκι ή cheshire εργαλείο: Δες πρώτα εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8780&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%EA%E1%F0%DC%EA%E9+%E5%F5%E8%F5%E3%F1%DC%EC%EC%E9%F3%E7%F2

Βεβαιώνεσαι ότι βλέπεις όλη την αντανάκλαση του πρωτεύοντος πάνω στο δευτερεύον, όσο πιο συμμετρικά γίνεται, και με τα 3 κλιπς συγκράτησης του πρωτεύοντος ορατά! Αυτό θα το πετύχεις αλλάζοντας την ΚΛΙΣΗ (tilt) του δευτερεύοντος με τα 3 Bob's Knobs!

 

Αφού λοιπόν τελειώσεις με το δευτερεύον...

Barlow φακό πήρες; Ελπίζω πως ναι. Αν ναι, πήγαινε εδώ και ακολούθησε τις οδηγίες για να ευθυγραμμίσεις το πρωτεύον κάτοπτρο.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=137362#137362

 

Μην ακολουθήσεις τίποτα άλλο για το πρωτεύον τώρα...είναι ότι καλύτερο και ακριβέστερο αυτή τη στιγμή η μέθοδος με το barlow...ελπίζω μόνο να το έχεις... :roll:

 

Τα Bob's Knobs θα τα αλλάξεις βγάζοντας μια ακέφαλη βίδα και βάζοντας ένα knob. ΟΧΙ όλες μαζί, μόνο διαδοχικά!

 

Το astrozap light shroud πρέπει να το βάλεις στο πάτωμα, να κάτσεις τον σωλήνα εκεί μέσα στο "δακτύλιο" του υφάσματος και να το ανεβάσεις από κάτω προς τα πάνω, όχι από πάνω προς τα κάτω, δεν μπαίνει!!

 

Αυτά για τώρα! :mrgreen: 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας.Μολις εχω αγορασει το 1ο μου τηλεσκοπειο, ενα Sky Watcher dob 10" GOTO.

 

Για να παρω την μεγιστη αποδοση του σε ολα τα ειδη παρατηρησης τι θα χρειαστω να παρω εκτος

 

απο τα προσοφθαλμια

 

που εχω ηδη με την αγορα του τηλεσκοπειου;

 

Οπως σας ειπα το 1ο μου ειναι και οπως καταλαβαινετε και οι γνωσεις μου περιορισμενες ειναι!

 

Οποιαδηποτε γνωμη και εισηγηση ευπροσδεκτη.

 

 

Ευχαριστω

 

 

scouser cy

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο! Ο Τάσος Βράτολης έχει μια ωραία λίστα παραπάνω (Bob's Knobs, Astrozap κλπ).

Να προσθέσω πως ένας καλός φακός >/= 68 μοιρών γύρω στα 10mm για γενική παρατήρηση και άλλος ένας 30-32 μοιρών για εύρεση αντικειμένων θα απογειώσουν την παρατήρηση. Εναλλακτικά του 10mm ο Baader Hyperion Zoom.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τάσε!

 

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω εστιαστή, έτσι κι αλλιώς αυτός δεν είναι τόσο καλός. Μου φαίνεται λίγο ψεύτικος σε αντίθεση με το όλο τηλεσκόπιο. Οι αντάπτορες των προσοφθάλμιων δείχνουν σχετικά κακής ποιότητας, δεν είμαι όμως σίγουρος, δεν ξέρω τι γνώμη έχεις εσύ ή κάποιος άλλος με ανάλογο τηλεσκόπιο. Καμία πρόταση για κα΄τι της προκοπής που ναμην χρειαστεί ένα κάρο λεφτά;

 

Το πρόβλημα δεν είναι ο δευτερεύον. Δεν έχουν έρθει ακόμα το μπομπσνομπς αλλά ακόμα και χωρίς αυτά δεν έχω πρόβλημα να κεντράρω το λέιζερ στον λουκουμα. Το πρόβλημα είναι ότι ο πρωτεύον είναι off-center μάλλον και εκεί δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Διάβασα τα σχετικά λινκς, έχω κι εγώ ένα μπαρλοου χ2 της τελεβιου και θα το δοκιμάσω αύριο γιατί ήρθα στο γραφείο (όπου έχω το τηλεσκόπιο) μόνο με το λέιζερ, ακόμα και το ανελόκλειδο ξέχασα γμτ!

 

Η γυναίκα μου με πιέζει να βγούμε απόψε γιατί προχτές έκανε το πρώτο της startrails και πωρώθηκε! Αντί να την κυνηγάω εγώ, με κυνηγάει αυτή....

 

Αυτάαααα θα τα ξαναδιαβάσω προσεκτικά και θα σου πω. Ευχαριστώ για τις οδηγίες!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τάσε!

 

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω εστιαστή, έτσι κι αλλιώς αυτός δεν είναι τόσο καλός. Μου φαίνεται λίγο ψεύτικος σε αντίθεση με το όλο τηλεσκόπιο. Οι αντάπτορες των προσοφθάλμιων δείχνουν σχετικά κακής ποιότητας, δεν είμαι όμως σίγουρος, δεν ξέρω τι γνώμη έχεις εσύ ή κάποιος άλλος με ανάλογο τηλεσκόπιο. Καμία πρόταση για κα΄τι της προκοπής που ναμην χρειαστεί ένα κάρο λεφτά;!

 

Χρήστο όχι, μην μπεις σε τέτοιες περιπέτειες για νέους πανάκριβους εστιαστές, ειδικά αφού θες να κάνεις μόνο παρατήρηση, αυτός που έχει είναι υπεραρκετός και γενικά πολύ καλός θα έλεγα, ΦΤΑΝΕΙ NA...αλλάξεις κάποιους από τους αντάπτορες για ποιοτικότερο κράτημα προσοφθαλμίων και αξεσουάρ!! Με άλλα λόγια είναι θέμα ανταπτόρων και ΟΧΙ του εστιαστή. Μόλις άλλαξα τους εργοστασιακούς με καλύτερα πράγματα, έδειξε την αξία του ο μαμίσιος, ΔΕΝ είναι κακός, έχω βάλει βαριά και κορυφαία προσοφθάλμια πάνω (725 γραμμαρίων) και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Στο λέω με 100% σιγουριά.

 

2 λύσεις:

 

ή θα πάρεις αυτόν εδώ και πετάς αμέσως τον 2ιντσο αντάπτορα τον μαμίσιο...

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4018_2--adapter-with-brass-compression-ring-for-Skywatcher-Newtonians.html

 

ή

 

θα πάρεις (αυτό έχω και εγώ) ένα 2" ClickLock και θα του ανοίξεις βόλτες σε μηχανουργό για να μπει κατευθείαν πάνω στον εστιαστή με Μ54 σπείρωμα...και οι 2 λύσεις (το clicklock είναι το πιο ποιοτικό ΜΑΚΡΑΝ!!) είναι σοβαρή αναβάθμιση στο όλο σύστημα...έτοιμη λύση χωρίς μηχανουργεία (που σιγά δηλαδή) είναι η 1η..αυτή με τα clicklock όμως...έχει Γερμανική ποιότητα!!! :mrgreen: =P~

2" ClickLock

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1913

 

Αργότερα μπορείς να πάρεις και το 1.25" το οποίο με έναν αντάπτορα από 2" σε 1.25" κάθεται back to back στο 2ιντσο clicklock...

 

1.25" ClickLock

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1459

 

Αντί για το 1.25" Clicklock βέβαια, μπορείς να πάρεις τον Baader μειωτή από 2" σε 1.25", λίγο πιο φθηνός και δεν θα χρειαστείς ενδιάμεσο αντάπτορα, κάθεται άμεσα στο 2"

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1702

 

Τέλος, τα 2 ClickLock ενώνονται με αυτό εδώ το nosepiece

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1396

 

ΚΟΣΤΟΣ ΛΥΣΕΩΣ ClickLock

α. 2" + 1.25" + Nosepiece για να συνδέονται = 185 ΕΥΡΩ (πιο ακριβή λύση αλλά η βέλτιστη!)

β. 2" + Μειωτής = 116 ΕΥΡΩ (δεν χρειάζεται nosepiece για την διασύνδεση, καλή λύση ΚΑΙ αυτή!)

 

Δες εδώ πως τα έχω βάλει σε μένα...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=153869#153869

 

Τώρα αν θες να πας για νέο εστιαστή..βάλτα κάτω και δες...είναι ΑΡΚΕΤΑ πιο πάνω!!

Εκτός αν πας σε μέτρια ποιότητα εστιαστή και όχι στους κορυφαίους όλων, δηλαδή 1. Feathertouch και 2. MoonLite

 

Εγώ ΔΕΝ θα το έκανα...ότι θες εσύ όμως... :roll:

Και πάλι όμως αν το έκανα...δεν θα έπαιρνα κάτι λιγότερο από τον κορυφαίο...είμαι της ποιότητας και δεν το έχω μετανιώσει ποτέ...Δηλαδή θα "χτυπούσα" Feathertouch...:cheesy:

http://www.starlightinstruments.com/shop/index.php

:wink: =P~ =P~ =P~

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα είναι ότι ο πρωτεύον είναι off-center μάλλον και εκεί δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Πώς ακριβώς το εννοείς αυτό; Θεωρείς ότι ο λουκουμάς δεν είναι στο κέντρο βαλμένος από το εργοστάσιο;; :-k Γενικά πάντως, να ξέρεις πως ο πρωτεύων είναι πολύ πιο εύκολος στη ρύθμιση από τον δευτερεύων...Διευκρίνησε πρώτα και τα λέμε ξανά...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξ αρχής ο πρωτεύον πρέπει να μην ήταν σωστά ευθυγραμμισμενος με τον δευτερεύον, αυτο έλεγα ή εννοούσα. Οπότε Πάω στο ΓΡΑΦΕΙΟ με αλενοκλειδο, λέιζερ και μπαρλοου να ακολουθήσω τις οδηγίες σου και να σου πω τι κατάφερα ή δεν κατάφερα να κάνω.

 

--------------------------------

 

νεώτερα: θεωρητικά τα κατάφερα και η κουκίδα του λέιζερ αντανακλά στο κέντρο του κύκλου (τρύπα) toy collimator. Ο μπάρλλου με βοήθησε να το φέρω περίπου στο κέντρο γιατί τελικά ο πρωτεύον ήταν πολύ εκτός, μετά αφαίρεσα το μπάρλοου και με μικρορυθμίσεις το έφερα ξανά μέσα. Θα σας πω μετ'α την αποψινή παρατήρηση.

 

-------------

 

ερώτηση: πως σηκώνεις το τηλεσκόπιο με το αστροζαπ περασμένο;

 

one thousand thanx!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης