Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Διαθέτω τόσο Rigel όσο και Telrad, καθώς και τις ανάλογες βάσεις. Από τους δύο συμπαθώ περισσότερο τον Rigel, αναγνωρίζω όμως πως ο κύκλος 4 μοιρών μπορεί να είναι χρήσιμος στα αστροάλματα. Υπάρχει και το θέμα της παράλλαξης. Ωστόσο δεν γνωρίζω και πόσο θα χρησιμοποιήσω τα αστροάλματα εντέλει, λόγω πιθανής αναβάθμισης GOTO.

Η εμπειρία μου με το SW 8'' Dobson όπου ο Telrad βρίσκεται δεξιά από τον κλασικό ερευνητή είναι αρνητική. Όταν έπρεπε να το χρησιμοποιήσω χωρίς να κουνήσω το Dob, εγκατέλειπα την θέση μου και πήγαινα από την δεξιά πλευρά για να κοιτάξω και μετά πάλι πίσω. Δεν χωρά όμως αλλού.

Ο Rigel αντιθέτως χωρά ανάμεσα στον εστιαστή και τον ερευνητή. Υπάρχει πιθανότητα να παρενοχλεί το κεφάλι, ιδίως με μικρούς φακούς, ορθοσκοπικούς ας πούμε. Θα πρέπει να το δοκιμάσω αυτό.

Ποιά είναι η εμπειρία σας; Βολεύει στο πεδίο αυτή η διάταξη;

113718-rigel.jpg

Υπάρχει ο χώρος και στο 12ρι όπως βλέπετε (οι φωτογραφίες δεν είναι δικές μου)

dobcol.jpg

Τελικά μπορώ να βάλω και την βάση Telrad από την άλλη μεριά και να κάνω συγκριτική δοκιμή, αλλά δεν θέλω και να χαλάσω την αισθητική του. Η βάση Telrad είναι μεγάλη και αντιαισθητική.

Αν τελικά προτιμήσω Telrad θα ήταν φρόνιμο να το ανυψώσω; Τι λέτε;

Στην θέση του μεγεθυντικού ερευνητή θα μπεί ο Stellarvue F50 RACI.

Ευχαριστώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα, αν προτιμήσεις telrad θα χρειαστείς σίγουρα ανύψωση!! Δεν βολεύει καθόλου να κολλάς το μάγουλο, πιγούνι, στο φωτοχιτώνιο και να κάνεις ακροβατικά σε διάφορες θέσεις του σωλήνα . Εγώ χρησιμοποιώ την μεσαία 5,08cm.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, στο 12άρι μας ο μοναδικός τρόπος να μπει ο Telrad είναι δεξιά του ερευνητή.

Δεν χωράει ανάμεσα, ήταν από τα πρώτα πράγματα που πήγα να φτιάξω. Δεν θα σου συμβεί το ίδιο με το 8", αν τον βάλεις δεξιά του ερευνητή δεν χρειάζεται να αφήνεις την θέση σου. Στο 8" η κυκλική περιφέρεια του σωλήνα είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ, για αυτό και έπρεπε να τον βάλεις μετά την χειρόβιδα της αράχνης! Τώρα έχεις περισσότερο χώρο στο 12"!!

H Telrad βάση επικολλείται ανάμεσα στην ασημί μεγάλη χειρόβιδα της ρύθμισης της αράχνης και στις 2 μαύρες σταυρόβιδες, αυτά είναι δεξιά της dovetail βάσης του ερευνητή!

Εγώ όταν κάθομαι (σε εξόρμηση μιλάμε τώρα) απλώς γέρνω λίγο δεξιά και βλέπω εύκολα από τον υπερυψωμένο Telrad.

Ναι, όπως κατάλαβες καλό είναι να τον ανεβάσεις με μια από τις 2 βάσεις που προσφέρονται για αυτό. Εγώ πήρα την μεσαία που τον ανεβάζει 5 πόντους, η άλλη που τον ανεβάζει 10 δεν με βόλευε και αισθητικά έδειχνε χάλια (αν και αυτό είναι το τελευταίο...) ότι σε βολεύει καλύτερα, νομίζω αυτή θα είναι πιο ιδανική, την έχω δοκιμασμένη από το 2009 σε κάθε εξόρμηση. Η συγκεκριμένη ανύψωση διευκολύνει την ζωή και το έχω δοκιμάσει με και χωρίς. Καμία σχέση στην άνεση.

 

Βάση Ανύψωσης ερευνητή TELRAD, ύψους 5,08cm

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1066

TelradBase-small.jpg

 

Μπορώ να στην δώσω να δοκιμάσεις όλους τους συνδυασμούς, στην διάθεσή σου!

 

Προσωπικά ενώ μου αρέσει το μικρό μέγεθος (και πολύ βολικό μέγεθος!) του Rigel, δεν τον συμπάθησα ποτέ σαν απεικόνιση, έχοντας συνηθίσει στον Telrad μου φαίνεται κουτσουρεμένος! Μετά υπάρχουν πάμπολλοι χάρτες Telrad που δεν θα τους αξιοποιήσεις τόσο αν βάλεις Rigel (το λιγότερο αυτό όμως) και το σημαντικότερο, ο Telrad υπάρχει και σε διαφάνεια που επικαλύπτεις χάρτες όπως ο Sky Atlas 2000.0. Πολύ σημαντικό για τα αστροάλματα. Τώρα βέβαια εσύ σύντομα θα γίνεις Goto αλλά νομίζω πως αν χρειαστείς να το χειριστείς manually θα είναι αναντικατάστατος ο Telrad. Τέλος, το ότι όλα τα μεγάλα Dob (αν και το 12άρι θεωρείται medium sized! #-o :cheesy: ) έχουν σαν βασικό το Telrad, αυτό νομίζω λέει πολλά. Κλείνοντας, δεν μπορώ προσωπικά να φανταστώ ένα τέτοιο τηλεσκόπιο ή μεγαλύτερο, χωρίς Telrad. Αλλά και πάλι Κώστα αν εσένα δεν σε βολεύει για κάποιο λόγο, πάω πάσο και εσύ βάζεις Rigel. :roll:

Ξέχασα να πω ότι με τον RACI Stellarvue (μιας και έχουμε τα ίδια όλα πια) είναι αχτύπητο δίδυμο ο Telrad! :wink:

 

DSC03088.thumb.JPG.14976187d34c8fc85fe33981e3d7a2a0.JPG

Telrad Διαφάνεια 2

 

DSC03085.thumb.JPG.35bd45d6b2f45e5f105da35c7069772d.JPG

Telrad Διαφάνεια 1

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα είχα να πω κάτι παραπάνω. Απλώς να υπερθεματίσω σε ότι έχουν πει ο Γιάννης και ο Τάσος.

Ο Telrad δεν έχει φυσικά χώρο να μπει αριστερά απ' τον ερευνητή. Νομίζω ότι κολλάει πάνω στον εστιαστή. Εγώ βέβαια δεν τον έχω ανυψώσει και δεν αντιμετωπιζω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά μάλλον είναι καλύτερα ανυψωμένος.

Επιπλέον σκέψου Κώστα ότι τώρα έχεις και 50cm επιπλέον μήκος, οπότε δεν θα συστρέφεσαι όπως με το 8άρι για να δεις απ' τον telrad.

Και για να σου πω την προσωπική μου εμπειρία κι εγώ, δουλεύοντας με χάρτες συνηθίζεις να χρησιμοποιείς περισσότερο τον ερευνητή και λιγότερο τον telrad. Εγώ τουλάχιστον τον έχω για να βρίσκω χονδρικά κάποιο σημείο, κυρίως βασικό αστέρι, ώστε να ξεκινήσω τα άλματα σύμφωνα με τον χάρτη.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές φωτογραφίες Κώστα που θα σου δώσουν καλύτερη εικόνα του θέματος..

 

Μην σε τρομάζει το μέγεθος του δικού μου Telrad, γίνεται λίγο πιο τέρας λόγω του Astrosystems Dew Shield (μια σωτήρια προσθήκη! Αν και υπάρχουν και ιδιοκατασκευές...) Απλώς βαριόμουνα τώρα να το βγάλω... :cheesy:

 

DSC03095.thumb.JPG.c1445733a5a34939f049b1f8877ffec1.JPG

άλλη μια

 

DSC03094.thumb.JPG.2bec3e617c2bb989ba212cf958a91271.JPG

Εμπρόσθια όψη

 

DSC03093.thumb.JPG.5a33ba07a2931409748570b71e7fc432.JPG

Λεπτομέρεια...το astrozap light shroud ΔΕΝ πειράζει ούτε ακουμπάει την βάση, είναι μελετημένο.

 

DSC03092.thumb.JPG.64726923d4646415dd174c0fb723f9d4.JPG

Πλάγια όψη, φαίνεται τερατώδης λόγω του dew shield!!

 

DSC03091.thumb.JPG.0176ebb7e61993ca741455d73a3dd889.JPG

με την βάση ανύψωσης 5,08cm

 

DSC03090.thumb.JPG.c78ac7e675ede3ae106d42b251dd8fe1.JPG

Τοποθεσία βάσης telrad

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Ακόμη και αν βάλω Telrad τελικά, η βάση του Rigel είναι μικρή και καλαίσθητη και μου περισσεύουν 2, άρα μπορώ να το βάλω και αυτό. Και αν μου μείνει η βάση ή ξεχάσω τον Telrad στο 8ρι στο εξοχικό θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Εάν αντιθέτως βάλω τον Telrad και δεν τον χρησιμοποιήσω θα μου μείνει αυτή η γόνδολα επάνω στον σωλήνα. Αλλά δεν πειράζει, η δουλειά μας να γίνεται.

Οι εσωτερικοί κύκλοι 0.5 και 2 μοιρών είναι ολόιδιοι μεταξύ Rigel και Telrad. Μόνο ο 4 μοιρών λείπει. Αυτός ο 4 μοιρώνουσιαστικά αντιστοιχεί σε πεδίο ερευνητή καθώς με έναν Nagler 31mm μέχρι 1.7 μοίρες πεδίο θα έχεις, άρα αντίστοιχο του μεσαίου κύκλου. Ο εσωτερικός σου δείχνει πεδίο περίπου ίσο με του Pentax 10mm ή αντίστοιχου που συχνότερα θα χρησιμοποιείς για DSO. Άρα και ο Rigel ανταποκρίνεται στην χρήση του εστιαστή.

Από τον Telrad Μου αρέσει περισσότερο ο μοχλός του ποτενσιόμετρου.

Η θέση του παραθύρου του Rigel όμως ακριβώς δίπλα στον εστιαστή είναι αρκετά ελκυστική, δεν σας φαίνεται; Ελάχιστη η κίνηση της κεφαλής και το φορτίο του αυχένα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να το δοκιμάσεις μάλλον πρώτα για να δεις αν σε βολεύει. Εγώ όταν κάθομαι απλώς γέρνω δεξιά χωρίς κόπο. Έτσι κι αλλιώς δεν θα σταθείς πολύ εκεί, η Telrad στόχευση είναι σύντομη. Θα κλείσουμε ένα απόγευμα να έρθεις να τα δοκιμάσεις όλα από κοντά πριν τοποθετήσεις οτιδήποτε, σύμφωνοι;

Έτσι, θα πας με σίγουρα βήματα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα βλέπω μια τάση να χρησιμοποιήσεις το Rigel σαν πιο καλαίσθητο και το κατανοώ, αλλά παίζει ρόλο εκτός από την ομορφιά, η λειτουργικότητα ιδιαίτερα σε αυτές τις ίντσες. Από όσα διάβασα έχω κρατήσεις τα εξής: Ο κύκλος που αναφέρεις ότι λείπει, ο 4 μοιρών του Telrad, είναι και ο πιο βασικός για αστροάλματα. Πολλές φορές χρειάζονται 3+ κύκλοι 4 μοιρών στο χάρτη, για την εύρεση αντικειμένου. Με τον Rigel πρέπει να κάνεις 6 κύκλους άλματα. Μία φορά να το προσπαθήσεις και θα καταλάβεις αμέσως το πρόβλημα.

Από την άλλη το θέμα της παράλλαξης του Rigel δεν πρέπει να περνιέται στα ψιλά. Κυρίως για όσους ενδιαφέρονται να αρχίσουν με κάποιον από τους δύο.

Παντού αναφέρουν το πρόβλημα του, ότι δηλαδή πρέπει να κρατάς τα μάτια σε ένα σημείο για να έχεις σωστή μέτρηση. Επίσης τα όσα αναφέρει ο Τάσος για τους χάρτες που έχουν μόνο κύκλους Telrad και για το ότι τα μεγάλα dob δεν συνηθίζεται να βγαίνουν φωτογραφίες με Rigel θα με βρει σύμφωνο 100%. Όπως και το ότι θέλει σήκωμα όπως λέει ο Γιάννης.

 

Σε άλλο ποστ ανέφερα ότι θα μπορούσα να ξεπεράσω με κιάλια το πρόβλημα της παράλλαξης με ένα μικρό ερευνητή αφού δεν υπάρχουν σε αυτούς κύκλοι Telrad. Αν σε έχει μπερδέψει αυτό, να σου πω ότι δεν είναι το ίδιο με το τηλεσκόπιο. Στα κιάλια έχω τα μάτια ακριβώς πίσω από τον ερευνητή και με μια μικρή κίνηση είμαι στους προσοφθάλμιους. Δεν έχω μεγάλες μετακινήσεις στο κεφάλι. Και εκεί όμως ο κύκλος των 4 μοιρών είναι απαραίτητος. Πώς να κινηθώ με 2 μοιρών κύκλο; Σε τηλεσκόπιο δεν θα δοκίμαζα να ξεπεράσω το θέμα παράλλαξης του Rigel αφού έχω και άλλη λύση έτοιμη αυτή του Telrad.

 

 

Το δεύτερο που κράτησα: Εφ' όσον δεν είσαι σίγουρος για αστροάλματα προς το παρόν νομίζω ότι ούτε ο Rigel χρειάζεται. Που θα σου χρησιμεύσει;

Στην θέση σου θα δοκίμαζα 2 πράγματα.

 

- Απλό μικρό ερευνητή κουκίδας δίπλα από τον εστιαστή. Όταν αργότερα σε ενδιαφέρει για αστροάλματα το ξαναβλέπεις.

 

- Ή θα μετακινούσα τον εστιαστή RACI Stellarvue λίγο δεξιά. Δεν χρειάζεται να σκύβεις λόγω της γωνίας του σωστά; Στο κενό θα έβαζα τον Telrad. Ελπίζω να μην υπάρχει το θέμα "δεν θέλω να κάνω 2 τρύπες (1 στην πραγματικότητα) στο καινούργιο μου τηλεσκόπιο". :)

 

Αυτά. Τελικά, μέχρι τώρα το θέμα πήρε την μορφή συγκριτικού Telrad vs Rigel.

======

 

Θα πρότεινα τώρα που υπάρχει όρεξη όπως συνηθίζεται στα φρέσκα αποκτήματα, αν καταλήξεις σε χρήση Telrad, να τον ομορφύνεις.

 

Το λινκ του sportikus

http://cs.astronomy.com/asycs/forums/t/38688.aspx

 

και το σχετικό θέμα από τον PapGeo

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=29869#29869

 

Στο λινκ που παραθέτει υπάρχουν 3 σελίδες με φωτογραφίες για το πως φτιάχνεται και πως φαίνεται τελικά επάνω στο τηλεσκόπιο ανάμεσα στον εστιαστή και ερευνητή. Ωραία δεν δείχνει;

 

795993-DSCF2119.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε, όμως ο ερευνητής που χρησιμοποιείται στην φώτο για να χωρέσει ο συρρικνωμένος Telrad εκεί ανάμεσα, είναι 6x30! Ο Κώστας έχει τον Stellarvue 9x50 RACI. Πολύ μεγαλύτερος.

Δεν θα μπορέσει να χωρέσει ο Telrad ανάμεσά τους, ακόμη και να προχωρήσει ο Κώστας στην επιχείρηση συρρίκνωσης του Telrad.

Δηλαδή θα πρέπει να βγάλει το dovetail shoe του ερευνητή και να το πάει πιο δεξιά...δηλαδή να τρυπήσει τον σωλήνα και να φτιάξει νέα τρύπα πιο δεξιά για το shoe!! Βιδώνει στον σωλήνα με κόντρα παξιμάδι από μέσα.

 

Αλλιώς δεν φτάνει ο χώρος!

Δεν είναι τυχαίο που έβαλαν 6x30 ερευνητή στην φώτο...αν τον χωρούσαν με 9x50 θα τους παραδεχόμουν! :roll: :D

 

Επίσης η φωτογραφία είναι από Orion dob, όχι από το SW Flextube που έχει άλλη ιδιομορφία στο σωλήνα του. Ακόμη ο Γιώργος (PapGeo) έχει Celestron Starhopper Dob 10" που και αυτό έχει άλλους χώρους στα συγκεκριμένα σημεία...εμάς είναι αλλιώς...μακάρι να με διαψεύσει κάποιος και να το φτιάξει!! [-o< [-o< :D :D

 

Κοίτα στις φώτο μου πιο πάνω πως έχει η χωροταξία εκεί...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή θα πρέπει να βγάλει το dovetail shoe του ερευνητή και να το πάει πιο δεξιά...δηλαδή να τρυπήσει τον σωλήνα και να φτιάξει νέα τρύπα πιο δεξιά για το shoe!! Βιδώνει στον σωλήνα με κόντρα παξιμάδι.

 

 

Αλλιώς δεν φτάνει ο χώρος!

! :roll: :D

 

Ναι αυτό ακριβώς έγραψα. Δεν με διαβάζεις προσεκτικά νομίζω. [-(

Υπάρχει πρόβλημα σκυψίματος με τον RACI αφού είναι υπό γωνία αν πάει λίγο δεξιά;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:oops: :oops: :-# :-#

 

Ουπς! Αυτό έγραψες, σωστά...συγχώρα με!! :-# Μου ξέφυγε αυτό... :D :D

 

Θα μας πει ο ίδιος βέβαια κατά πόσο είναι διατεθειμένος να ανοίξει τρύπες...η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά είναι προσωπικές διαθέσεις και κατά πόσο μας βολεύει, εγώ βολεύτηκα με την κατάσταση όπως είναι αλλά καταλαβαίνω απόλυτα και κάποιου άλλου την ανάγκη να το δει διαφορετικά το θέμα... :roll:

 

Όχι, ο RACI θα μπορούσε να πάει και δεξιότερα χωρίς πρόβλημα στην χρήση του νομίζω.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ήμουν "τυχερός" καθώς το dob μου (12" orion optics f/4) ήρθε με μια απόσταση ανάμεσα σε εστιαστή και σκόπευτρο ίσα ίσα ώστε να χωράει η βάση του telrad (για την ακρίβεια τη λίμαρα και ελάχιστα για να μπει καλά \:D/ )

 

Στο setup του Τάσου μου φαίνεται λίγο απομακρυσμένο το telrad αλλά από την άλλη ο Τάσος είναι και ψηλός και μπορεί να βολεύεται, αυτά θέλουν δοκιμή.

 

Εγώ αν ξαναέκανα τώρα την παραγγελία του dob θα ζήταγα να μη μου βάλουν καθόλου το σκόπευτρο και να το βάλω όπου θελήσω εγώ (στην orion optics είναι δυνατές τέτοιες παραμετροποιημένες παραγγελίες).

 

Στην περίπτωση του Κώστα τώρα, εγώ ψηφίζω να μετακινηθεί προς τα δεξιά ο υπάρχων ερευνητής και να μπει ανάμεσα το telrad. Με λίγο σχεδιασμό, η παλιά τρύπα θα καλυφθεί από το telrad. Φυσικά, μια τέτοια εγχείρηση, έστω και... ενδοσκοπική, θέλει σκέψη.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανόν να χρειάζεται μόνο μία τρύπα. Δηλαδή να μεταφερθεί ο RACI η αριστερή βίδα του να πάει εκεί που είναι τώρα η δεξιά. Άρα θα πρέπει να ανοιχτεί μόνο μια.

 

Για όποιον το προσπαθήσει, η τρύπα που μένει καλύπτεται από την βάση του Telrad και δεν φαίνεται.

 

Θέλει μέτρηση απλά για το αν ταιριάζουν οι τρύπες. Επίσης οποιαδήποτε τρύπα ενοχλεί στην θέα, μπορεί να κλειστεί με ακρυλικό υλικό και να βαφτεί. Εύκολο.

Υπάρχει και προχωρημένος τρόπος για χρήση ακόμη πιο λίγου χώρου ανάμεσα ερευνητή-εστιαστή. Αφαιρείται ένα μέρος της βάσης του Telrad.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=76692#76692

 

 

:D :D :D Αντρέα μαζί γράφαμε

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να ανοίξω τρύπες. Όχι τώρα τουλάχιστον.

Ο Rigel προσφέρεται με τα Teleport που είναι Premium.

Δεν είναι μόνο αισθητικό το θέμα. Είναι και εργονομικό και χωροταξικό. Τον Rigel τον χρησιμοποιώ με το MCT και το SCT πολύ καιρό καιτον έχω συνηθίσει. Τον έχω μόνιμα μέσα στην μικρή μου τσάντα με έναν διαγώνιο, ένα laser και διάφορους αντάπτορες και τον μεταφέρω εύκολα από εδώ και από εκεί. Καλύπτεται και εύκολα με ένα υφασμάτινο σακουλάκι για την υγρασία.

Πηγαίνοντας για GOTO θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο για την ευθυγράμμιση και περιστασιακά μόνο για αστροάλματα (θαμου μείνει και η απλή βάση εξάλλου). Αλλά μέχρι να πάρω το GOTO θα πρέπει να βασιστώ σε αυτόν περισσότερο, σε συνδυασμό με τον Stellarvue. Αν τελικά χρησιμοποιήσω τον Telrad απλώς θα μείνει μια μικρή βάση επάνω στο τηλεσκόπιο, δεν θα είναι μεγάλη η ζημιά.

Θα βάλω πρώτα τον Rigel και αν δεν τα καταφέρω σε κάποια πραγματική ορεινή παρατήρηση θα βάλω και τον Telrad, προς τα εκεί που είναι και του Τάσου, με ανύψωση. Έχουμε παρόμοιο ύψος, πιθανολογώ πως θα με βολέψει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέτε πολλά και θα σας διαβάσω όταν έχω χρόνο. :P Εκείνο που θέλω να προτείνω στον Κώστα, ΑΝ εντάσσει τα αστροάλματα στις ανάγκες του, ότι ο ερευνητής 8Χ50 βολεύει να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στον εστιαστή. Κολλητά. Θα έλεγα και ψηλότερα, όσον αφορά τη θέση του κατά τον διαμήκη άξονα του σωλήνα, αλλά δε ξέρω την χωροταξία του 12αριού,καθώς και το ύψος του.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απ την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να κάνει κανείς άλματα με τον telrad κ μάλιστα έχοντας ένα 12".Προσωπικά χρησιμοποιώ rigel κ στο μόνο που τον χρειάζομαι είναι να βρω το πρώτο αστέρι που θα ξεκινήσω την αναζήτηση.Κ αυτό μόνο αν είναι αμυδρό.Αν είναι φωτεινό το βρίσκω με τον ερευνητή.

Δεν έχω δοκιμάσει τον τρόπο σας κ ίσως δε θα έπρεπε να έχω γνώμη αλλά πιστεύω πως αν σταματήσετε να κάνετε άλματα με τον telrad θα κερδίσετε πολύτιμο χρόνο

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη το αντίθετο συμβαίνει με τον Telrad. Κερδίζει κάποιος χρόνο γιατί βρίσκεται σύντομα στο σημείο που θέλει με ακρίβεια, χρησιμοποιώντας μόνο σχήματα (κύκλους) και καθόλου πεδία με αστέρια. Η μέθοδος μέσω ερευνητή ή προσοφθαλμίου παίρνει πιο πολύ χρόνο, γιατί κάνεις ταύτιση αστέρων κάθε φορά σε κάθε πεδίο για να προχωρήσεις. Σωστά; Και με το πεδίο του ερευνητή που είναι μεγαλύτερο χρειάζονται λιγότερες φορές. Αλλά κάποιος που κάνει αστροάλματα μόνο από τον προσοφθάλμιο, χρειάζεται περισσότερο χρόνο γιατί η ταυτοποίηση γίνεται σε περισσότερα πεδία. Με τον Telrad η ταυτοποίηση γίνεται μόνο όταν έχει βρεθεί στον στόχο του.

Νόμιζα ότι το θέμα Telrad είναι κοινά αποδεκτό στο αν κερδίζεις χρόνο ή όχι και ήταν μόνο θέμα προσωπικού γούστου τι προτιμά ο κάθε ένας για τα αστροάλματα. Πρέπει κάποια στιγμή να το δοκιμάσεις όσο και αν έχεις συνηθίσει τον τρόπο που περιγράφεις, ελπίζω να το βρίσκεις τουλάχιστον λογικό αυτό που αναφέρω και να είναι ένα ερέθισμα για δοκιμή.

Δεν είναι "τρόπος μας". Αν δεν κάνει για 12" επειδή είναι μεγάλο, σκέψου για πιο λόγο τον χρησιμοποιούν σχεδόν όσοι έχουν 20άρια;

 

Η ερώτηση που έχω εγώ είναι η εξής: Χρησιμοποιείς τον rigel μόνο για να βρεις το πρώτο αστέρι. Άρα ο κύκλος των 2 μοιρών δεν χρειάζεται. Τότε γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα απλό ερευνητή κόκκινης κουκκίδας;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, βρέθηκε μια κομψότατη λύση. Δυστυχώς, ενώ έβγαλα φωτογραφίες, ξέχασα το καλώδιο μεταφοράς τους στον υπολογιστή. Θα τις αναρτήσω το μεσημεράκι.

Συγκεκριμένα ο Stellarvue τοποθετήθηκε μαζί με τη Celestron Quick Release Mount, με την οποία τον είχα τοποθετήσει στο C6. Το C6 επέστρεψε στον απλό RDF (αλλά δέχεται παράλληλα και Rigel, εναλλακτικά δε του RDF και το laser της Celestron, είναι αρκετά λόγω Goto).

Ο Rigel μπαίνει ανάμεσα στον εστιαστή και την βάση του Stellarvue και έρχεται «πρόσωπο» με το γείσο του σωλήνα. Μάλιστα μπαίνει ακριβώς και κουμπώνει χωρίς αυτοκόλλητη ταινία, αλλά θα του βάλω καλού κακού.

Όλος ο χώρος δεξιά του Stellarvue είναι ελεύθερος για να μπεί η βάση του Telrad όταν το θελήσω. Ούτως ή άλλως τώρα βρίσκεται στο 8ρι στο εξοχικό.

Η χωροθέτηση έγινε τόσο εύκολα που δεν το πίστευα. Μέχρι τώρα είχα συνηθίσει να ταλαιπωρούμαι για να χρησιμοποιήσω ερευνητές και αυτό επειδή η Celestron χρησιμοποιεί εντελώς δικό της σύστημα με τα C4 και C6 που είναι ασύμβατο με ο,τιδήποτε άλλο και πρέπει να ανοίξεις τρύπες. Αυτό σε ένα κλειστό κατοδιοπτρικό είναι μεγάλη φασαρία (πρέπει να αφαιρέσεις το κάτοπτρο για να μην πέσουν επάνω τα γρέζια, μπρρρρ!) και το απέφυγα. Η τυποποίηση των κινέζικων, θέλεις να τα λες SW ή όπως αλλιώς, με βοήθησε να περάσω ένα ευχάριστο πρωϊνό και η Κατερίνα είναι ακόμη ομορφότερη με τον λευκό SV50W και το μαύρο Celestron Mount να σέβονται τις χρωματικές της επιλογές.

Ερώτηση: Τάσο, γιατί είπες πως θέλεις και την επιλογή του Straight Through ερευνητή πέραν του RACI;

Όπως κατάλαβες γλυτώσαμε τις λίμες και τις τροχόβουρτσες!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί μέσα στην πόλη αν θελήσεις να κάνεις παρατήρηση (πλανητική και κάνα Μ42 δηλαδή..) δύσκολα θα στοχεύεις με τον RACI μόνο του, θα θες να εγκαταστήσεις και τον όποιο μονής μεγέθυνσης έχεις!

 

Βολεύει αφάνταστα εκεί ο original SW της μάνας του, ο straight through (που ξέρω πως δεν έχεις τώρα εσύ, αν και θα τον βγάλεις από το 8" φαντάζομαι! :mrgreen: ) γιατί ΜΟΝΟ με αυτόν μπορείς να στοχεύσεις αυτούς τους λιγοστούς στόχους μέσα στην φωτορύπανση έχοντας και τα 2 μάτια ανοικτά και το ένα από τα δύο στον ερευνητή.

 

Εγώ όταν το βγάζω για να δω π.χ. Δία ή Κρόνο έχω μόνο αυτόν και βολεύομαι πανεύκολα. Το να στοχεύσεις με έναν "μοναχικό" RACI...αποτελεί όπως λες και εσύ....ακροβατική επιχείρηση! :lol:

Θέλει να έχει παρέα και Telrad ή Rigel... :roll:

 

Δηλαδή αυτό το δίδυμο (RACI+telrad) εγώ το χρησιμοποιώ μόνο σε κανονική εξόρμηση με σκοτεινό ουρανό.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πλανήτες και το M42 φαίνονται και με γυμνό μάτι, αρκεί ένα RDF ή Rigel.

Έχω μεν τώρα τον SV στο 12ρι και τον Celestron 9x50 στο 8ρι (και ακόμη έναν 6x30 με Synta συμβατή βάση), αλλά βρίσκονται σε διαφορετικές βάσεις. Αν μπορούσα να βρώ μία- δύο υποδοχές για τον Quick Relese (όπως πωλούνται για τον Rigel και τον Telrad) ή ακόμη καλύτερα, αγοράζοντας άλλη μια τέτοια βάση θα έχω προσαρμοσμένα και RACI και Straight through και συμβατές βάσεις υποδοχείς σε όλα τα τηλεσκόπια.

Παραθέτω φωτογραφία του Quick Release. Έχετε δει πουθενά να πωλείται τέτοια βάση, ή να αγοράσω κάποτε έναν ολόκληρο; Πάλι θα μου λείπει όμως ένα τμήμα της βάσης που βιδώνεται στο τηλεσκόπιο (το αντίστοιχο με το "shoe" δηλαδή). Το 8ρι θα παραμείνει αστροαλματικό, Telrad έχει, ωραίο θα ήταν να δέχεται και τον SV50.

1932_KZ47QFFSCP.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε.

Δοκίμασα και μπορώ να δω άνετα τους κύκλους του Rigel και μέσα από τον SV ή τον οποιοδήποτε φακό χωρίς να βρίσκει το κεφάλι μου. Η κίνηση του αυχένα είναι η ελάχιστη. Και όπως είπα δεν αποκλείεται και το U-Boot (Telrad).

DSC03075.thumb.JPG.9e52151486abaf666c9ba5921e2443ed.JPG

DSC03074.thumb.JPG.a4c82e8a160c260863f6e5d7d2ebf51a.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα και μαγνήτες. Τώρα θέλω να παραγγείλω τα πρώτα απαραίτητα πράγματα να έρχονται.

Από Astrozap αυτά

12 Inch Light Shroud - Sky Watcher

swft1-Large.jpg

12 Inch Light Shield

astrozap_light_shield_Dobsonian.jpg

Dust Cover - 12 - Dobsonian & Newtonian

dusttop.jpg

Ερωτήσεις:

 

1. Είναι κάτι άλλο χρήσιμο από εκεί, να το πάρω επί τη ευκαιρία;

 

2. Όταν βάλω το φωτοχιτώνιο το κάτω καπάκι δεν θα έχει νόημα καθώς δεν θα είναι προσβάσιμο και θα το βάζω από πάνω. Σωστά; Το 2o Dust Cover θα είναι χρήσιμο ή να το αφαιρέσω; Ίσως πάρω ένα για το C6 καλύτερα, που να μπαίνει πάνω από το παρέκταμα δρόσου, ίσως και ένα παρέκταμα για το C4.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Bob's Knobs αυτά:

 

1. Knobs for SkyWatcher 5”, 6”, 8”, 10” Newtonian Primary

Primary collimation

Knobs: Black plastic, 16 mm (5/8”) diameter

Threads: Stainless steel

Primary Lock

Knobs: Black plastic, 16 mm (5/8”) diameter

Threads: Stainless steel

swpri1.png

 

Για το 8ρι που ακόμη έχει Allen το παραπάνω

 

2. Knobs for SkyWatcher Newtonian Secondary (5”, 6”, 8”, 10”, 12”)

Knobs: Black plastic, 13 mm (1/2”) diameter

Threads: Stainless steel

xtset-3-2.png

x2 για το 8ρι και το 12ρι.

 

Επιβεβαιώστε μου μόνο, τόσο για το ένα όσο και για το άλλο, μήκος 30 ή 35mm;

Στο 130 Heritage έβαλα 30mm. Το ίδιο είναι και εδώ;

 

Ευχαριστώ όποιον βοηθά, τον Τάσο πρώτα απ' όλους που έχει βοηθήσει πάρα πολύ. =D>

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης