Jump to content

Πώς θα ελέγξω ότι το ηλιακό φίλτρο είναι ασφαλές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. αγόρασα την μεμβράνη baader, έφτιαξα και θήκη και όλα ωραία και καλά. Πώς όμως θα σιγουρευτώ πριν την βάλω στο τηλεσκόπιο (dob 8") ότι είναι ασφαλής; Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να την κρατήσω μπροστά από τον ήλιο =D> =D> =D> και να ελέγξω για τυχόν διαρροές φωτός. Μήπως όμως υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος πριν κοιτάξω από το προσοφθάλμιο που η λαμπρότητα θα έχει πολλαπλασιαστεί; Επίσης διάβασα στο forum ότι υπάρχουν μερικές ατέλειες στην μεμβράνη, αλλά δεν μπόρεσα να βρω αν πρέπει ή όχι να φρικάρω, ή αν υπάρχει κίνδυνος για την όραση μου. και κάτι τελευταίο. Υπάρχει κάποια μέγιστη χρονική περίοδος για την παρατήρηση ή είναι απόλυτα ασφαλής;;; :-k :-k Σας κούρασα το ξέρω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχή μιας και χρησιμοποιείς το ...mitsaras...γιατί στο προφίλ σου δεν αναφέρεις το όνομά σου...ας πούμε ...Δημήτρης.... :roll:

 

Λοιπόν φίλε από τη στιγμή που το Astrosolar Baader filter δεν είναι κατεστραμένο...δηλ.δεν έχει κάποια τρούπα κ.λ.π.... :mrgreen: μπορείς να δεις άνετα χωρίς φόβο ....αλλά με πολύ πάθος... :-({|= \:D/

Βέβαια δε ξέρω αν μείνεις τόσο ικανοποιημένος όσο αν έβλεπες με ένα Η-alpha τηλεσκόπιο.. :roll:

Διάβασε και κάτι από ΕΔΩ για να μάθεις κάτι περισσότερο...

 

Καλές παρατηρήσεις λοιπόν.... \:D/ :-k

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το mitsaras έχει άλλο στύλ... Στο θέμα μας όμως, δεν έχω ιδέα τι θα δώ ούτως η άλλως.Είναι σαν την kinder έκπληξη. είμαι σχετικά νέος στο χώρο και δεν ξέρω πολλά πράγματα σχετικά με τον εξοπλισμό. Θεώρησα καλή ιδέα το συγκεκριμένο φίλτρο και διάβασα πολλά θετικά σχόλια για αυτό. η απορία μου όμως παραμένει. πως θα ελέγξω ότι η κατασκευή μου και το φίλτρο είναι κατάλληλα; και θα πρέπει να προσέχω με το συγκεκριμένο φίλτρο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πως θα ελέγξω ότι η κατασκευή μου και το φίλτρο είναι κατάλληλα; και θα πρέπει να προσέχω με το συγκεκριμένο φίλτρο;

 

Εχω κι εγώ το συγκεκριμένο φίλτρο εδώ και 2-3 χρόνια. Το χρησιμοποιώ αρκετές φορές (ειδικά όταν υπάρχουν ενδιαφέρουσες κηλίδες στον ήλιο) με το dob 8".

Η παρατήρηση νομίζω πως δεν έχει χρονικό όριο (όπως γράφει κι ο Πέτρος παραπάνω), εκτός κι αν σε κάψει ο ήλιος.... οπότε οι αντοχές ελαττώνονται... :mrgreen: :mrgreen:

Το φίλτρο είναι ασφαλές. Ούτως ή άλλως το χρησιμοποιούν πάαααρα πολλοί ερασιτέχνες που ζητούν μιά οικονομική λύση για την ηλιακή παρατήρηση στο λευκό φως. Νομίζω πως αν παρατηρήσεις την επιφάνεια του φίλτρου και δεν υπάρχουν ελαττωματικά σημεία είναι ασφαλές. Μεγάλη προσοχή να δώσεις στη σταθεροποίησή του στο στεφάνι που έφτιαξες, δηλαδή όσο μπορείς να είσαι σίγουρος ότι η μεμβράνη δεν θα πέσει από το στεφάνι και να αφήσει το τηλεσκόπιο ακάλυπτο... όπως και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κουνηθεί από τη θέση του το στεφάνι. Γενικά κάθε φορά πριν ξεκινήσεις την παρατήρηση θα το ελέγχεις ώστε να μην έχει υποστεί κάποια φθορά (αν έχει κάποια τρύπα ή αν έχει σκιστεί). Προτείνω κατά την αποθήκευση να καλύπτεται με τη ζελατίνη που έχει στη συσκευασία.

Μετά από όλα αυτά αν συνεχίζεις να μην εμπιστεύεσαι τη μεμβράνη καλύτερα να την δωρίσεις σε κάποιον φίλο σου και να αγοράσεις κάποιο άλλο καλύτερο (αλλά και πιό ακριβό) φίλτρο! :wink:

 

Αυτά από μένα!

Καλές παρατηρήσεις!

Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε mitsara και εγω με την ιδια καχυποψια αντιμετώπισα το φιλτρο και αυτό διότι κατά την τοποθέτηση του στο στεφάνι που έφτιαξα σύμφωνα με τις οδηγίες, έγιναν 1-2 τσακίσματα.

 

Το φίλτρο έχει διπλή επικάλυψη, μονού στρώματος στις δύο όψεις του, οπότε εαν δημιουργηθούν πόροι ή ξεφλούδισμα στην μια πλευρά να καλύπτεται απο την άλλη πλευρά.

 

Παρόλα αυτά πριν απο την πρώτη χρήση δοκίμασα το φίλτρο με τον δικό μου τρόπο, τον οποίο προτείνω σε όλους (γιατί κατασκευαστικά σφάλματα συμβαίνουν και στα καλύτερα υλικά...).

 

Λοιπόν, ο πρακτικός τρόπος ελέγχου είναι να βάλεις όρθιο εναν μικρό φακό LED (πχ πάνω σε ενα τραπέζι ώστε να φωτίζει προς το ταβάνι) κατόπιν να βάλεις γύρω απο τον φακό εναν κύλινδρο (πχ το αδειο ρολό απο το χαρτί υγείας ή κουζίνας ή κάτι με διάμετρο περίπου 10 πόντους).

Κατόπιν βάλε το Astrolosar πάνω απο τον κύλινδρο ώστε να καλύψει το άνω μέρος και να μην φαίνεται το φως απο τον φακό.

Σβήσε τα φώτα και με εναν μεγενθυτικό φακό πλησίασε πάνω απο το φίλτρο και ψάξε για διαρροές φωτός. Εαν δεν δεις κάτι τότε το φίλτρο είναι ασφαλές, εαν δεις έστω και μικρούς φωτεινούς πόρους ή γραμμούλες, τότε το φίλτρο είναι κατεστραμένο.

 

Ιδανικά, μπορείς να χρησιμιοποιήσεις και ενα μικρό φορητό μικροσκόπιο ώστε να εξερευνήσεις διεξοδικά την επιφάνεια του φίλτρου.

 

Στην περίπτωση μου, ο έλεγχος που έκανα με ενα 70Χ μικροσκόπιο και φακό με 2 6βολτα LED ανακάλυψα πάνω απο 100 μικρορωγμές και τρύπες σε μια επιφάνεια 10 τετραγωνικών εκατοστών...

 

Στην διάθεση σου για επιπλεόν πληροφορίες...

 

 

Mark Hero

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να διορθώσω: Εννοώ 10 μικροοπές σε 100 τετραγωνικά εκατοστά φίλτρου.

 

Οι μικροοπές με διάμετρο η οποία όμως δεν επέτρεπε την αδιάθλαστη διέλευση του φωτός. Αυτό πρακτικά σημαίνει στην περίπτωση αυτή, οτι εαν το φίλτρο χρησιμοποιηθεί όχι τεντωμένο (όπως αναφέρεται και στις οδηγίες απο την Baader) δεν θα υπάρχει άμεση διέλευση ατινοβολίας....

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αισθάνομαι την όλη διαδικασία ως μια εξτριμ "κυτταρολογική" εξέταση....MarkHero..!!!!

 

Νομίζω ότι εάν η μεμβράνη δεν έχει κάποιες τρύπες εμφανείς ή κάποιο σχίσιμο ...όλα τα άλλα είναι υπερβολικά.

 

Το παν είναι η σωστή κατασκευή του πλαισίου όπου θα στηριχθεί η μεμβράνη για να μη μπορεί να φύγει...κατά τη διάρκεια της παρατήρησης και φυσικά από το τηλεσκόπιο...

Όπως επίσης δεν πρέπει να είναι "τεζαρισμένη" αλλά να είναι κάπως μπόλικη και να δίνει την αίσθηση του "τσαλακωμένου"....:mrgreen:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακάτω παραθέτω ενα ενδιαφέρον άρθρο σχετικό με το θέμα (Eye safety and Solar Eclipses), γιατί η όραση μας είναι πολύτιμη

8)

http://www.eclipse2017.org/Chou%20eye%20safety.HTM

 

 

Επιπλέον για όποιον ενδιαφέρεται, εναν εναλλακτικό τρόπο δημιουργίας του φίλτρου χρησιμοποιώντας ενα κουτί Nescafe!

:lol: :lol:

 

http://stargazerslounge.com/diy-astronomer/109614-nescafe-baader-astro-solar-filter.html

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Βλέπω ακόμα μια χαρά. χρησιμοποίησα το φίλτρο και δούλεψε πολύ καλά. μέτρησα περίπου 25 ηλιακές κηλίδες, υποθέτω μικρού μεγέθους, ξενέρωσα λίγο γιατί περίμενα περισσότερες λεπτομέρειες στην επιφάνεια του ήλιου, αλλά δεν πειράζει, ήταν όμορφο θέαμα έτσι και αλλιώς. Το πλαίσιο έκανε την δουλεία του και με το παραπάνω (για αυτό ανησυχούσα περισσότερο παρά για το φίλτρο). Μια παραλλαγή που έκανα έκανα στο πλαίσιο (για όποιον ενδιαφέρετε) αγόρασα λευκή αυτοκόλλητη ταινία velcro κόλλησα τέσσερα μακρόστενα κομμάτια στο τηλεσκόπιο και άλλα τέσσερα στο πλαίσιο, νομίζω ότι είναι απίθανο να φύγει από την θέση του. Επίσης δεν επηρεάζει την αισθητική μιας και είναι στο ίδιο χρώμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

φιλε μιτσο καλες παρατηρησεις,εγω θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις:

1)H-a τηλεσκοπιο τι εννοουμε?(υπαρχει καποια κατηγορια?δλδ το dob 8" τι ειναι?)

2)Φιλε Mark αυτη η πατεντα-κατασκευη με τον nescafe ξερεις αν ειναι καλη? και δουλευει χωρις επιπτωσεις?

Σας ευχαριστω πολυ. :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω πολυ !!! :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα και απο μενα.

εχω ενα dob 8'' και ειμαι ενα βημα πριν την αγορα της μεμβρανης Astrosolar Baader και την κατασκευη του φιλτρου οπως περιγραφεται στην σελιδα του πλανηταριου (αυτο με τα πιατακια).

Εχω ομως εναν ενδιασμο. φοβο θα ελεγα καλυτερα.

επειδη δεν εχω κανει ποτε ηλιακη παρατηρηση, ψιλοαγχωνομαι με το γεγονος οτι το μονο που με προφυλασσει απο μια σοβαρη βλαβη στα ματια ειναι μια μεμβρανη και ακομη περισσοτερο φοβαμαι μηπως κατι παει στραβα και φυγει το φιλτρο απο την θεση του. αν για παραδειγμα ειναι καποιο παιδι εκει κοντα (που οσο να΄ναι καποια στιγμη θα ξεθαρεψω και θα κοιταω και απογευματακι που ειμαι σπιτι και εχω χρονο) και πειραξει εστω και καταλαθος το φιλτρο...

επισης μηπως βλεποντας με τα παιδια (που ειναι τωρα 5 και 2 χρονων) επιχειρησουν στο μελλον καποια στιγμη που δεν θα ειμαι σπιτι να κανουν το ιδιο...

με λιγα λογια φοβαμαι να "ανοιξω πορτες" για τετοιου ειδους (επικυνδυνες) παρατηρησεις...

ειναι υπερβολικα ολα αυτα η εχουν απασχολησει και καποιον απο εσας?

επισης μια αλλη ερωτηση. εκτος απο ηλιακες κηλιδες θα μπορεσω να δω κατι αλλο με αυτον τον τροπο? π.χ. καποια λεπτομερεια στο στεμμα?

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το baader astrosolar είναι απόλυτα ασφαλές φίλτρο, μη σε ξεγελά η ταπεινή του εμφάνιση.

 

Όσον αφορά το συναίσθημα ανασφάλειας που σου προκαλεί, νομίζω πως με σωστή τοποθέτηση και στοιχειώδη επίβλεψη του χώρου και των παιδιών δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επίσης, νομίζω πως καλύτερη προσέγγιση είναι να μάθουν τα παιδιά τους κινδύνους και να τους αντιμετωπίζουν με υπευθυνότητα παρά να μην έρθουν καθόλου σε επαφή με αυτή τη διαδικασία.

 

Όσον αφορά το στέμμα, όχι δε θα το δεις με το astrosolar. Ελπίζουμε να υπάρχουν καλές κηλίδες εκείνη την ημέρα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης μια αλλη ερωτηση. εκτος απο ηλιακες κηλιδες θα μπορεσω να δω κατι αλλο με αυτον τον τροπο? π.χ. καποια λεπτομερεια στο στεμμα?

 

Αγαπητή Κυρία,

Κοιτάξτε και λίγο ΕΔΩ!!

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ήλιος φαίνεται με το Astrosolar σε μεγέθυνση 1x.

Η Αφροδίτη φαίνεται με γυμνό οφθαλμό (φωτεινή σε φόντο χαμηλής φωτεινότητας).

Η Αφροδίτη θα φαίνεται ως σκούρα κηλίδα επάνω στον φωτεινό δίσκο του ηλίου χρησιμοποιώντας Astrosolar χωρίς τηλεσκόπιο (πχ τα "γιαλιά" εκλείψεων); :?:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ την είχα την απορία και από μια έρευνα στο διαδίκτυο έβγαλα το συμπέρασμα πως η διάβαση φαίνεται με τα γυαλιά των εκλείψεων.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι όπως τα λέει ο Ανδρέας είναι. Με αυτόν τον τρόπο όμως το φαινόμενο δεν είναι ιδιαιτέρως απολαυστικό. Αν κάποιος έχει κιάλια, είναι προτιμότερο να φτιάξει φίλτρα γι αυτά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης μια αλλη ερωτηση. εκτος απο ηλιακες κηλιδες θα μπορεσω να δω κατι αλλο με αυτον τον τροπο? π.χ. καποια λεπτομερεια στο στεμμα?

 

Αγαπητή Κυρία,

Κοιτάξτε και λίγο ΕΔΩ!!

 

Κ. Πετρο ευχαριστω πολυ για την παραπομπη.

κριμα βεβαια γιατι ελπιζα οτι θα μπορουσα να δω και κατι ακομα... :cry:

σκεφτομαι παντως να το φτιαξω το φιλτρο, με την ευκαιρια της διαβασης.

με την παρατηρηση ηλιου βεβαια δεν εχω ασχοληθει καθολου, αλλα αυτο που εχω να πω ειναι οτι τα σκιτσα σας (οσα εχω δει στο δελτιο ηλιακης δραστηριοτητας, το οποιο δεν παρακολουθω ομως ιδιαιτερα) ειναι το λιγοτερο καταπληκτικα. και μου ειναι αδιανοητο το οτι καποιος μπορεσε να τα χαρακτηρισει "κακογουστα". :shock: (λυπαμαι και μονο που το αναφερω...)

η δουλεια σας ειναι εξαιρετικη και μην αφησετε κανεναν να σας πεισει για το αντιθετο... :wink:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Όσον αφορά τα φίλτρα στα κιάλια, δεν θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν δυο φίλτρα για τηλεσκόπιο με ίδια διάμετρο με αυτή των κιαλιών (αντί να τα φτιάξω με δυο φύλλα απο το αντίστοιχο υλικό, όπως δείχνει το Πλανηταριο);
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και μπορείς. Να προσέξεις μόνο όταν το δοκιμάσεις και ΠΡΙΝ την οπτική παρατήρηση να τα έχεις ελέγξει πχ κάτω από μια λάμπα για τυχόν φθορά που να επιτρέπει το φως του Ήλιου να περάσει, καθώς επίσης και να τα ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ πολύ καλά ώστε να μην υπάρχει περίπτωση κάποιο να φύγει κατά την οπτική παρατήρηση!!!

Safety first...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο φυσικος που εχουμε στο σχολειο μου, με ειπε οτι ακομα και με φιλτρο ηλιου δεν πρεπει να κοιτας τον ηλιο για πολυ ωρα... αληθευει;
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω οτι αληθεύει αυτό,εκτός και αν ο φυσικός σου δεν κατάλαβε καλά.Τα φίλτρα του <<εμπορίου>> ίσως να μην κανουν αλλά τα φίλτρα που χρησιμοποιούμε στα τηλεσκόπια είναι εντελώς ακινδινα για όση ωρά και αν κοιτας.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο φυσικος που εχουμε στο σχολειο μου, με ειπε οτι ακομα και με φιλτρο ηλιου δεν πρεπει να κοιτας τον ηλιο για πολυ ωρα... αληθευει;

 

άραγε να έχει κοιτάξει ποτέ τον ήλιο με φίλτρο ο φυσικός στο σχολείο σου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης