Jump to content

Προτάσεις σε Τρίποδες και Κεφαλές για χρήση με κιάλια


KonstantinosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν φτηνοί και γεροί τρίποδες για κιάλια;

Πολλές φορές γίνεται η ερώτηση για το τι τρίποδας είναι καλό να αγοράσει κάποιος για κιάλια. Σαν κανόνας καλό είναι να χρησιμοποιείται τρίποδας που να αντέχει το διπλάσιο από το βάρος που ζυγίζουν τα κιάλια σας και η κεφαλή κίνησης. Ο λόγος είναι ότι ο κατασκευαστής δίνει το βάρος που σηκώνει ο τρίποδάς του ακριβώς πάνω στον κάθετο άξονα του. Όμως τα κιάλια συνήθως στρέφονται σε γωνία ψηλά στον ουρανό με αποτέλεσμα το βάρος τους να βγαίνει εκτός του καθέτου άξονα. Έτσι δημιουργούνται ενοχλητικές ταλαντώσεις που διαρκούν. Ιδιαίτερα εάν σκέφτεστε να βγάλετε τα κιάλια αρκετά εκτός του κάθετου άξονα του τρίποδα, (πχ με κάποια κατασκευή) καλό είναι το βάρος που αντέχει να είναι πάνω από το διπλάσιο του βάρους που έχουν τα κιάλια σας.

 

Άλλο ένα σημείο που πρέπει να δώσετε προσοχή, είναι αυτό της κεφαλής που θα χρησιμοποιήσετε για το τρίποδό σας. Γενικότερα υπάρχουν οι κεφαλές με λαβές χειρισμού των κινήσεων, οι κεφαλές μπίλιας (ball head)με ρυθμιστικά φρένων της κίνησης και οι παραλληλόγραμμες.

 

Οι τιμές στα γερά τρίποδα είναι αρκετά ακριβές. Για τρίποδο που σηκώνει 12 κιλά, χωρίς κεφαλή, ένα Manfrotto κοστίζει 260 ευρώ. Όπως στα ποιοτικά κιάλια τα τελευταία χρόνια οι τιμές έχουν μειωθεί αρκετά με την είσοδο των Κινέζων στο παιχνίδι, το ίδιο αρχίζει να συμβαίνει και με τα τρίποδα. Πριν λίγους μήνες ήταν δύσκολο να βρεις τρίποδα για 16 κιλά και να μη τα χρυσοπληρώσεις. Τώρα και αυτά δείχνουν να παίρνουν τον δρόμο των χαμηλότερων τιμών.

 

 

Σκέφτηκα να φτιάξω το θέμα εδώ για να γράφουμε προτάσεις για τρίποδες και κεφαλές, ώστε να είναι κάπου συγκεντρωμένες. Εάν βρίσκετε καλές λύσεις καλό είναι να τις προσθέτετε ώστε να φτιαχτεί μία βάση με πολλές επιλογές.

Την αρχή θα κάνω με τις 2 λύσεις που μου έδωσαν τα μέλη φωτογραφικού φόρουμ. Πρόκειται για δύο τρίποδα από το Ίντερνετ, που έμεινα έκπληκτος με τις χαμηλές τιμές τους.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο είναι ένα σετ τρίποδου και κεφαλής μπίλιας.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Magnesium-Camera-Tripod-10Kg-VD361-ball-head-Dove-/270640005715?pt=US_Tripods&hash=item3f0366c253

 

Κατασκευάζεται στην Κορέα. Το βάρος που αντέχει το τρίποδο είναι 15 κιλά!!! Το βάρος που αντέχει η κεφαλή είναι 10 κιλά (22 λίμπρες) και έχει τρεις ρυθμιστικούς τροχούς κίνησης.

Ουσιαστικά αφού η κεφαλή αντέχει 10 κιλά αυτό υπολογίζουμε και σαν βάρος φόρτωσης, ασχέτως αν το τρίποδο αντέχει παραπάνω.

Το ύψος που προεκτείνεται το τρίποδο είναι 1,42μ. Άρα πρέπει να το χρησιμοποιεί κάποιος που τον βολεύει να παρατηρεί καθιστός (προσωπικά έτσι παρατηρώ ως επί το πλείστον). Έχει κεντρική κολόνα που εκτείνεται όχι όμως με γρανάζια και μανιβέλα.

Η τιμή τρίποδου + κεφαλής είναι 88 ευρώ.Τα μεταφορικά από Κορέα είναι δωρεάν.

 

Τι να πω... μοιάζει απίστευτο! Όσο για την ποιότητα και μετά από ανταλλαγή πμ, καταλήξαμε στο ότι τα παιδιά από το φωτογραφικό φόρουμ δεν έχουν δοκιμάσει τα συγκεκριμένα γιατί δεν έχουν τόσο βαρύ εξοπλισμό, αλλά είναι ευχαριστημένοι από αντίστοιχα που έχουν πάρει για λιγότερα κιλά.

 

151059124_Tripodtriad30ballhead.thumb.jpg.e364dfed424fc56ab74ccdee33aa03d4.jpg

Η εικόνα δεν αντιστοιχεί ακριβώς στην κεφαλή που έρχεται με το τρίποδο.

 

2063161412_TripodballheadVD-361.jpg.88f8cfd68048df9d8d44c82aadde4575.jpg

Η κεφαλή που έρχεται με το τρίποδο για 10 κιλά.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δεύτερο είναι ένα σκέτο τρίποδο χωρίς κεφαλή, για όσους αγοράσουν βαριά και ακριβά κιάλια. Διαθέτει κεντρική κολόνα που εκτείνεται χωρίς γρανάζια και μανιβέλα. Το βάρος που σηκώνει είναι 23 κιλά! Το ύψος του είναι 1,52μ με την κεφαλή υπολογίστε 10 ακόμη πόντους ψηλότερα.

 

Η τιμή του 81 ευρώ.Τα μεταφορικά από Κορέα είναι δωρεάν.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-T60-tripod-body-No-head-Canon-Nikon-Pantax-Sony-/280709169712?pt=US_Tripods&hash=item415b920230

604247289_Tripodtriad60b.thumb.jpg.a9971ed8778ad068fc92ae6cd9350bc2.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τιμή τρίποδου + κεφαλής είναι 88 ευρώ.Τα μεταφορικά από Κορέα είναι δωρεάν.

 

Νομίζω ότι πρέπει να συνυπολογίσεις και τον εκτελωνισμό + το ΦΠΑ.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτά τα ποσά δεν υπάρχει εκτελωνισμός και ΦΠΑ συνήθως. Προσφάτως έφερα από Κίνα αντικείμενο 120 ευρώ και δεν χρειάστηκε να πληρώσω τίποτα πλην του παγίου των 5 ευρώ. Διάβασε το θέμα "Αγορες από το εξωτερικο... " στο Astrovox, έχει όλες τις λεπτομέρειες.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την αναζήτηση μου για τρίποδα σε κιάλια, βρήκα αυτόν. Είναι ίσως λίγο "τσουχτερός" στα 138 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, αλλά φαίνεται σταθερός και έχει μέγιστο ύψος 1.80 (δυστυχώς εγώ πρέπει πάλι να σκύψω έστω και λίγο). Κάπου βρήκα και κάποιον μέχρι 1.90 αλλά τον έχασα. Έχει και μανιβέλα. Μήπως τον έχει κανείς να μου πει τη γνώμη του;

 

http://www.firstlightoptics.com/binocular-accessories/horizon-8115-2-way-heavy-duty-tripod.html

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητέ Κωνσταντίνε,

Καλησπέρα

 

Ωραίο θέμα άνοιξες.

 

Σαν λάτρης και χρήστης κιαλιών, θα έλεγα ότι μέχρι και τα 15x70 κανένα τρίποδο, φωτογραφικό, είναι κατάλληλο για πολύωρη αστρονομική παρατήρηση. Ο αυχένας θα ταλαιπωρείται το ίδιο, συν τη δέσμευση θέσης που έχουν τα κιάλια στηριγμένα στο τρίποδο. Μία καλύτερη λύση είναι η κάτωθι:

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

1596829318_ParallelogramBinocularMount.thumb.jpg.758167d91ad588693b9bfad4fd606571.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λευτέρη έχεις κάποιο Link για το πιο πάνω μηχανισμό...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναφέρθηκα στά κιάλια 15x70 και κάτω, γιατί κατά την γνώμη μου, αποτελούν ένα συμπληρωματικό όργανο μιάς αστρονομικής παρατήρησης και είναι εύκολα διαχειρήσημα με τα χέρια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Λευτέρη ευχαριστούμε για την συμμετοχή σου στο θέμα εδώ. Βέβαια η άποψή μου είναι ότι τα κιάλια δεν είναι απλώς ένα συμπληρωματικό όργανο μιας αστρονομικής παρατήρησης,αλλά αυτό συζητιέται ήδη εδώ:

 

Θα συμφωνήσω απολύτως στο ότι κιάλια και πολύωρη αστρονομική παρατήρηση σε τρίποδο δεν γίνεται. Ιδιαίτερα πάνω από τις 60 μοίρες έως το ζενίθ δεν γίνεται ούτε ολιγόωρη. Η λύση να βγαίνουν με κάποιο αξιόπιστο και σταθερό τρόπο εκτός τριπόδου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για να μην υπάρχουν πόνοι στον αυχένα όπως είπες είναι πολύ σωστά.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη χαμηλότερη τιμή για τρίποδο που έρχεται από Κίνα. Ο κατασκευαστής το δίνει για 8 κιλά, αλλά από προηγούμενη εμπειρία μου με ανάλογες κεφαλές που έχουν μόνο μία ρύθμιση, θα έλεγα να δοκιμαστεί με κιάλια μέχρι 2-2,5 κιλά. Όχι ότι δεν θα συγκρατήσει και περισσότερα κιλά, αλλά είναι πολύ απλή και ως εκ τούτου δύσκολη στο σταθερό σφίξιμο στο σημείο που σκοπεύουμε, κυρίως όταν τα κιάλια είναι σε κλίση πάνω από 45 μοίρες από τον οριζόντιο άξονα. Η κεντρική κολόνα ρυθμίζεται καθ' ύψος με το χέρι, όχι με μανιβέλα. Το maximum ύψος είναι 1.62 μ

 

Τιμή: 55 ευρώ τρίποδο και κεφαλή και δωρεάν μεταφορικά από Κίνα.

 

 

Πιστεύω μια πολύ καλή λύση για όποιον έχει ελαφριά κιάλια και θέλει να δαπανήσει λίγα χρήματα για κάτι απλό.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/DSLR-Canon-Nikon-PRO-Camera-Camcorder-Tripod-Ball-Head-/300575361128?pt=UK_Tripods_Monopods&hash=bin45fbb00868

 

Το κατάστημα στο ebay ονομάζεται " leefee2010 "

 

1596168839_Tripodballhead3.jpg.5003bf297c6705e71946b030f1171986.jpg

Για κιάλια με μικρό βάρος έως 2-2,5 κιλά μια απλή λύση, χαμηλού κόστους χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις. Τρίποδο και κεφαλή μπίλιας 55 ευρώ

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου να ανασύρω και κάποιες παλιότερες σχετικές συζητήσεις, που απαντούν και στο αμέσως παραπάνω ερώτημα:

www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1040&highlight=%EC%E1%ED%E9%E2%DD%EB%E1

www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7113&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%EC%E1%ED%E9%E2%DD%EB%E1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα. Η μανιβέλα μου άρεσε στον φθηνιάρη Hama. Ο Manfrotto μου δεν την έχει, αν και διαθέτει στιβαρότητα, ακρίβεια, ύψος και ένα σύστημα οριζοντίωσης της μπάρας το οποίο αποκλείει την μανιβέλα. Χρειάζονται όμως 2 χέρια και η ρύθμιση του ύψους είναι αδρή, με κίνδυνο κατάρρευσης της δοκού (μου έχει συμβεί 2-3 φορές).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα και χρονια πολλα.

απ'οτι βλεπω αυτοι οι τριποδες ειναι για DSLR και επειδη τυχαινει να εχω εναν, τι ανταπτορας χρειαζεται για να τοποθετηθπουν τα κυαλια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1346

 

ή αυτό

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1345

 

Αν μπορείς να βρεις κάτι μεταλλικό ακόμα καλύτερα.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε πολύ ωραία αυτά τα δύο που ανέσυρες, δεν τα είχα διαβάσει. Βλέπω ότι το θέμα απασχολεί από καιρό.

Να συμπληρώσω μόνο τα εξής που έχω παρατηρήσει:

 

Και εγώ πάντοτε προτιμούσα την μανιβέλα ρύθμισης ύψους της κεντρικής κολόνας, πιστεύοντας ότι έχει μεγάλο πλεονέκτημα σχετικά με την συρόμενη. Με τον καιρό και τις δοκιμές, αναθεώρησα εν μέρει μόνο την άποψή μου.

 

Η μανιβέλα, μου είναι απαραίτητη:

 

(+) Όταν αλλάζω συχνά ύψος στην γωνία παρατήρησης. Εάν πηγαίνω δηλαδή από τον ένα στόχο στον άλλο σε διαφορετικά σημεία του ουράνιου θόλου. Καθότι παρατηρώ από καθιστή θέση, η κίνηση της κολόνας με μανιβέλα είναι ευκολότερη έναντι της συρόμενης. Επίσης είναι αναγκαία όπου χρειάζομαι ακρίβεια ρύθμισης. Πχ σε τεστ απόδοσης, όπου μετράει η ακρίβεια δεκάτου χιλιοστού στην κάθετη μετακίνηση στον άξονά της.

 

(-) Το μειονέκτημα με την μανιβέλα και τα γρανάζια, είναι ότι οι φτηνοί μηχανισμοί, συνήθως αλλάζουν θέση στον στόχο που έχεις κεντράρει, μόλις σφίγγεις την βίδα στοπ. Ομοίως, έχω δει να είναι ασταθείς κατά την διάρκεια που κινούνται κάθετα με την μανιβέλα. Οφείλεται στο ότι μετακινούν τα κιάλια και οριζόντια, αριστερά-δεξιά. Πρέπει πιθανόν* να δώσει κάποιος αρκετά χρήματα για να αγοράσει τρίποδο με αξιόπιστο μηχανισμό γραναζιών. Όσο για τα τρίποδα για αρκετά κιλά (πάνω από 12) η κατασκευή μηχανισμού γραναζιών και μανιβέλας τα οδηγεί σε υψηλό κόστος που καλύτερα να μη το αναφέρουμε εδώ.

 

 

Η συρόμενη κολόνα από την άλλη:

 

(+) Είναι ικανοποιητική όταν κάνω πολύωρη παρατήρηση σε μία περιοχή πχ ένα αστερισμό και γύρω του, οπότε δεν έχω συχνές αλλαγές ύψους. Κατεβάζει το κόστος στο τρίποδο και έτσι μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με τρίποδο γερό και χαμηλής τιμής. Είναι αξιόπιστη, γιατί η κολόνα δεν πέφτει απότομα όταν ξεσφίγγω το στοπ αλλά η κίνηση μπορεί να γίνει με έλεγχο. Οι αλλαγές στο ύψος γίνονται πολύ γρήγορα σε σχέση με τον χρόνο που χρειάζομαι με την μανιβέλα και τα γρανάζια. Δεν είναι τυχαίο ότι οι επαγγελματίες φωτογράφοι τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιούν αυτόν το τύπο όλο και συχνότερα. Έχω μετατρέψει με επιτυχία ένα ξύλινο τρίποδο Jarrah της Oberwerk που σηκώνει 16 κιλά, με μία συρόμενη κολόνα διότι δεν έχει καθόλου. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ επιτυχημένο και χάρηκα όταν μου ζήτησαν πληροφορίες και πρόκειται να το υιοθετήσουν σύντομα και αυτοί στα ξύλινα τρίποδά τους! Με λίγα λόγια η συρόμενη κολόνα δουλεύει καλά στις παραπάνω περιπτώσεις.

 

(-) Τα μειονεκτήματα … δεν έχει μεγάλη ακρίβεια στην κάθετη ρύθμιση, θέλει να την συνηθίσεις για να την δουλεύεις από καθιστή θέση και με βαριά κιάλια.

 

 

* Το "πιθανόν" είναι γιατί δεν περίμενα να βρω τρίποδα σε τόσο χαμηλές τιμές για τόσα κιλά και με κεφαλή μπίλιας όπως αυτά στην αρχή του θέματος. Σίγουρα είναι παραπάνω από ικανοποιητικά σαν λύση, για να ξεκινήσει κάποιος με κιάλια και να μην επενδύσει πολλά, αποκτώντας όμως στιβαρό τρίποδο. Επειδή λοιπόν τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα, ίσως σύντομα να βρεθούμε στην θέση να διαβάζουμε για γερά τρίποδα φτιαγμένα για αρκετά κιλά που να περιλαμβάνουν και αξιόπιστο μηχανισμό μανιβέλας. Προς το παρόν όσο και αν έψαξα δεν έχω βρει κάτι ακόμη. Εάν κάποια στιγμή βρείτε εσείς, ας το συμπληρώσετε εδώ ώστε να είναι εύκολη η εύρεση από όλους μας.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα και χρονια πολλα.

απ'οτι βλεπω αυτοι οι τριποδες ειναι για DSLR και επειδη τυχαινει να εχω εναν, τι ανταπτορας χρειαζεται για να τοποθετηθπουν τα κυαλια?

 

Ρίξε μια ματιά στον μεταλλικό ΟRION L με 25 ευρώ της AKTIS http://www.aktistar.com/ στην κατηγορία "κιάλια- αντάπτορες".

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Άργησε κάπως αλλά ήρθε. :D

Όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα όσο και αν έψαχνα δεν έβρισκα τρίποδo με μανιβέλα για αρκετά κιλά σε χαμηλή τιμή. Τώρα υπάρχει αυτό

 

EDIT>> συμπληρώθηκε στο τέλος του ποστ

 

Tru Digital 72" inch Camera/Camcorder Tripod -Silver - With Deluxe Carrying Case στην τιμή των 47 ευρώ παραδομένο σπίτι μας.

http://www.ebay.com/itm/Tru-Digital-72-inch-Camera-Camcorder-Tripod-Silver-With-Deluxe-Carrying-Case-/181123852438?pt=US_Tripods&hash=item2a2bd2a896

 

πωλητής db_roth

 

 

και αυτό που είναι το ίδιο σε "επώνυμο" και κατά 12 ευρώ ακριβότερο

http://www.ebay.com/itm/72-POLAROID-PROFESSIONAL-HEAVY-DUTY-TRIPOD-FOR-NIKON-DIGITAL-CAMERAS-/290957425376?pt=US_Tripods&hash=item43be69fae0

 

πωλητής USA-SAVINGS

 

Έχουμε και λέμε: Σίγουρα η μανιβέλα θα εξυπηρετήσει περισσότερο. Ο κατασκευαστής το δίνει για 9 κιλά βάρος άρα μιλάμε για σταθερό τρίποδο με κιάλια έως περίπου 3 ίσως και 4 κιλά, έχει μανιβέλα στην κεντρική κολώνα αντί για συρόμενη με το χέρι. Αν δεν χρειάζεστε πολύ σταθερό τρίποδο ώστε να αγοράσετε κάποια από τα δύο τρίποδα για 15 και 23 κιλά στην αρχή του θέματος, ή αν δεν πρόκειται να αποκτήσετε αργότερα βαρύτερα κιάλια , πιθανόν αυτό να είναι μια καλή λύση. Σίγουρα πάντως είναι καλύτερη από τα ακριβότερα τριποδάκια που σηκώνουν λιγότερα κιλά. Μέχρι να βγει κάποιο ακόμη ποιο σταθερό και οικονομικό με μανιβέλα. Το μόνο που μένει είναι να το δοκιμάσουμε για να δούμε την ποιότητα και πόσο καλά τα καταφέρνει.

 

Έχω την εντύπωση ότι με όλα τα παραπάνω και με τόσο χαμηλές τιμές δεν υπάρχει λόγος πια, να μη αγοράζουμε τρίποδο σε κάθε αγορά κιαλιών.

 

Edit: 3/12/2013

 

Δοκιμάστηκε με τα εξής αποτελέσματα: Τα πόδια είναι μεταλλικά και πράγματι αντέχουν το βάρος που αναγράφουν. Η σύνδεση της στην κορυφή που συγκρατεί και την κεντρική κολώνα είναι πλαστική και υποχωρεί όταν το βάρος είναι μεγάλο. Δεν είναι δυνατόν να αφαιρεθεί η κεφαλή για να τοποθετηθεί άλλη. Οπότε ίσως είναι καλό και φτηνό για φωτογραφική χρήση, αλλά όχι για αστρονομική. Μέχρι να βγουν στην αγορά και άλλα στιβαρότερα με μανιβέλα, προτιμήστε προς το παρόν αυτά που αναφέρονται στην αρχή του θέματος.

 

Στην δοκιμή του φίλου Sevax η μανιβέλα έσπασε μετά από κάποια χρήση. Η κεφαλή δεν αξίζει καθόλου. Δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλος βάρος όπως το αναγραφόμενο 9 κιλών.

 

Οπότε μην το πάρετε δεν αξίζει για να διαχειριστεί τα κιλά που αναγράφει.

 

591611421_72inchtripodgearcentercolumn.JPG.477719737fcece169d2157f779397b66.JPG

Τρίποδο με κεντρική κολόνα και μανιβέλα

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

τι λετε για τα παρακατω 2 τριποδα?προκειται να υποδεχτουν κιαλια bresser 20x80 βαρους περιπου 2-2.3 kg.

 

1)http://www.ebay.com/itm/Hama-Star-63-Tripod-Digital-Camera-Aluminium-Tripod-with-QR-Pan-Head-Bag-New-/141144282878?pt=UK_Tripods_Monopods&hash=item20dcdad6fe

 

2)http://www.ebay.com/itm/HORUSBENNU-NEO-1128L-Camera-Tripod-w-Case-BH-28D-Ball-Head-for-DSLR-SLR-/261302155019?pt=UK_Tripods_Monopods&hash=item3cd6d2770b

 

αν καποιος εχει να προτεινει κατι άλλο (οσο πιο χαμηλο σε τιμη τοσο το καλυτερο) ή εχει εμπειρια σε μια από τις παραπανω ας καταθεσει την αποψη του..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

• Ο πρώτος τρίποδας Hama Star 63 κλασσικός κινέζικoς φτηνός, έχει απασχολήσει γενικότερα με την χαμηλή τιμή του και την μανιβέλα που διαθέτει. Δεν κάνει όμως για παρατήρηση γιατί είναι ελαφρύς, ασταθής, με πλαστικό στην κεφαλή και την μανιβέλα και τα 4 κιλά που αναφέρει είναι απλώς ευσεβής πόθος για να παραμείνουν σταθερά. Έχει πουληθεί πολύ και πάντοτε διαβάζω ότι δεν έχει ικανοποιήσει τους αγοραστές του για κιάλια. Φαντάσου ότι και αυτός που είχα προτείνει να δοκιμάσουμε με μανιβέλα που είναι ακριβότερος, αποδείχτηκε μετά την δοκιμή ότι δεν είναι ο ιδανικός για κιάλια, ιδιαίτερα για βαριά.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι για σωστή παρατήρηση πρέπει ο τρίποδας να σηκώνει το ελάχιστο το διπλάσιο του βάρους των κιαλιών. Το να σηκώνει το 3πλάσιο και παραπάνω σημαίνει απροβλημάτιστη παρατήρηση. Προσωπικά πάντοτε επιλέγω τρίποδα με 3 και 4 φορές βάρος φόρτωσης από αυτό που έχουν τα κιάλια μου.

Φυσικά το βάρος φόρτωσης δεν είναι ο μοναδικός κανόνας. Η ποιότητα των υλικών και της κατασκευής παίζει μεγάλο ρόλο.

 

• Ένα παράδειγμα είναι το δεύτερο link που αναφέρεσαι, για τον HORUSBENNU NEO-1128L μαζί με κεφαλή μπίλιας. Ο τρίποδας αυτός δείχνει στιβαρός, έχω δοκιμάσει αντίστοιχο με τέτοια πόδια. Όμως εκεί που πάσχει το σύνολο, είναι η κεφαλή μπίλιας.

Αν επιλέξετε τελικά κεφαλή μπίλιας (και πολύ καλά θα κάνετε κατά την γνώμη μου), εάν δεν είναι δοκιμασμένη πρέπει να προσέξετε το βάρος που σηκώνει και τους μοχλούς χειρισμού που διαθέτει. Την συγκεκριμένη δεν την συνιστώ για αγορά. Έχει μόνο ένα μοχλό για σφίξιμο. Οι κεφαλές που πραγματικά θα μας φανούν χρήσιμες πρέπει να διαθέτουν 3 μοχλούς. Έναν μεγάλο γενικό, έναν για μικρορύθμιση και έναν για το αζιμούθιο.

 

Η δική μου πρόταση στο ερώτημά σου, είναι η επιλογή κάποιου από τους δύο στα αρχικά ποστ. Ή άλλη προσιτή λύση ώστε να είναι και αρκετά ικανοποιητική, είναι το ψάξιμο για τρίποδα χωρίς μανιβέλα αφού ακόμη δεν έχουν πέσει οι τιμές τους,

που να σηκώνει 6 κιλά τουλάχιστον (8 ακόμη καλύτερα)

με χοντρά πόδια

χωρίς πολύ πλαστικό στο σημείο που αυτά ενώνονται στην κεφαλή.

Και μια κεφαλή τουλάχιστον για 8 κιλά, περίπου στα 25 δολάρια, για παράδειγμα σαν αυτή που είναι και δοκιμασμένη http://www.ebay.com/itm/Pro-Metal-Ballhead-Quick-Release-Plate-for-Canon-6D-700D-650D-600D-1100D-LF23-/141145452346?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20dcecaf3a

 

Εύχομαι να βρεις το καλύτερο.

Καλές γιορτές

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολύ κατατοπιστικος στις απαντησεις σου κωνσταντινε! =D>

 

βρηκα αυτό:http://www.ebay.com/itm/64-Pro-Camera-Camcorder-Tripod-Stand-Tilt-Pan-Ball-Head-For-Canon-Nikon-WF6662A-/121116580978?pt=US_Tripods&hash=item1c331c5c72 το οποιο λεει ότι σηκωνει 8kg αλλα βλεπω έναν μοχλο στην κεφαλη μπιλιας..

 

http://www.ebay.com/itm/Alloy-Unipod-Video-Monopod-3-Leg-Base-Stand-Tripod-f-DSLR-Camera-Camcorder-DV-/111216922940?pt=US_Tripods&hash=item19e50b913c αυτό εδώ κωνσταντινε νομιζω θα μπορουσε να συνδυαστεί με την κεφαλη μπιλιας που προτείνεις ε?

 

παιδια ευχομαι σε ολους μας καλες γιορτες υγεια κ καθαρους ουρανους! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μοχλός που βλέπεις στο πρώτο link είναι για να απελευθερώνει την μπίλια. Έχω και την υποψία ότι η κεφαλή είναι μονοκόμματη με την κολόνα του τρίποδα. Διαθέτω μια παρόμοια κεφαλή την Manfrotto 488, βλέπω μάλιστα την έχουν στα 110 ευρώ. Πολύ καλή κατασκευή και σηκώνει τα 8 κιλά που αναγράφει. Έχει και ένα περιστροφικό μοχλό για να σφίγγει την μπίλια εκτός από τον μοχλό για την κίνηση κατά αζιμούθιο. Άψογη για φωτογραφική χρήση. Αλλά δεν κάνει για παρατήρηση με κιάλια.

Όχι ότι δεν τα κρατάει, θα σφίξει μια χαρά. Αλλά όπως θα δεις στην πράξη, χρειάζεσαι διαφορετικές ρυθμίσεις και εντάσεις στην κεφαλή μπίλιας για τα κιάλια σου, που μόνο οι τρεις μοχλοί μπορούν να τις προσφέρουν (σήμερα). Αυτό είναι και ένα από τα πλεονεκτήματά της.

Ετοιμάζω ένα άρθρο σχετικό με τις κεφαλές μπίλιας, όπου θα μπορέσω να συγκεντρώσω και να μοιραστούμε τα όσα έχω μάθει γι αυτές και την χρήση τους.

 

 

Τώρα Γιώργο για το δεύτερο λινκ με το μονόποδο και την κεφαλή μπίλιας… τι να πω; Μου θυμίζει τα όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς για να στηρίζουμε τα κιάλια σε σκουπόξυλο. :D Ξεφύγαμε νομίζω από την συζήτηση για σοβαρή ή συστηματική παρατήρηση του ουρανού. Τι λες και εσύ;

 

Θα έλεγα να συνεχίσεις το ψάξιμο για σκέτο τρίποδα να συνδυαστεί με την κεφαλή που προτείνω παραπάνω ή κάποια άλλη σχετική. Θα το κοιτάξω και εγώ, έτσι και αλλιώς έχω καιρό να κάνω update στο ψάξιμο για τρίποδες.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης