Jump to content

παρατήρηση πλανητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να διαβάσω τις γνώμες σας για το εξής θέμα ποια προσοφθάλμια θα διαλέγατε, ανεξαρτήτως κόστους, για παρατήρηση πλανητών;

Θα ήθελα να αναφέρετε συγκεκριμένες εταιρίες και τύπους προσοφθαλμίων

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φιλτρα εχεις ψαξει?Κοιτα στο:http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=1603213&CFTOKEN=7764983.Δε μας λες ομως τυπο τηλ.-μαλλον νευτωνιο-και αν θες μεγαλυτερο ειδωλο "η αντιθεση κατι στο οποιο παιζει ρολο και η διαμετρος
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PORFIRIS, η επιλογή σωστού προσοφθαλμίου για πλανήτες έχει άμεση σχέση με τον τύπο, το εστιακό μήκος και το f του τηλεσκοπίου.

Το μόνο κοινό σε όλες τις περιπτώσεις είναι ότι το προσοφθάλμιο πρέπει να έχει μικρό εστιακό μήκος ώστε να δίνει μεγάλη μεγέθυνση που είναι απαραίτητη για την παρατήρηση των πλανητών. Βέβαια η μεγέθυνση αυτή δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη από τη μέγιστη ωφέλιμη του τηλεσκοπίου.

Για επιλογή συγκεκριμένου τύπου προσοφθαλμίων πρέπει να δώσεις χαρακτηριστικά τηλεσκοπίου, γιατί δεν είναι όλοι κατάλληλοι για όλα τα τηλεσκόπια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκτος αν θες μια πιο γενικη τοποθετηση για την ποιοτητα των προσοφθαλμιων, την κατηγοριοποιηση και τα πλεονεκτήματα τους κατα τυπο (πχ Kelner, Plossl, Super Plossl, Erlfe, Koninkg κτλ)

καπου υπαρχει ενα αρθρο του Ματσοπουλου για αυτά, αλλα και τα αστρονομικα περιοδικα αφιερωνουν συχνα αρθρα τετοιου ειδους

προσωπικα δεν ειμαι τοσο ψαγμενος αλλα κάποιοι αλλοι μπορουν να βοηθησουν αν διευκρηνισεις περισσοτερο τι ζητας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά έχω ένα 8" MEADE LX200 GPS SC τηλεσκόπιο, αλλά πρώτη φορά ακούω και θα ήθελα περισσότερες διευκρινήσεις για το ότι ορισμένα προσοφθάλμια ταιριάζουν με συγκεκριμένους τύπους τηλεσκοπίων!

Σε ό,τι αφορά την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου δεν ρωτώ. Εννοείται ότι επιλέγεται ανάλογα με την επιθυμητή και την, αναλόγως των συνθηκών, εφικτή μεγέθυνση.

Ρωτώ για τύπο πχ ορθοσκοπικό, ploss κτλ αλλά και ποιας εταιρίας, Televue, Meade, Vixen κτλ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα θα προτιμουσα Orthoscopics της Kasai (ιδια με τα University Optics) τα ξεχωριζεις απο το Τ σε κυκλακι που εχουν πανω τους η ακομα και TMB super monocentrics (για τα οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια) με τριτη επιλογη Televue Plossls.

Αν μου χαριζαν οτι ηθελα τοτε Zeiss η Pentax Orthoscopics.

Το τηλεσκοπιο σου ειναι f/10 και πρακτικως ολοι οι προσοφθαλμιοι αποδιδουν καλα σε τοσο αργο εστιακο λογο.Το χω ξαναπει ειχα βαλει προσοφθαλμιο Huygenian 12.5mm δυο μονο στοιχειων σε αναλογο τηλεσκοπιο και παρατηρουσαμε τον Αρη,κανεις δεν αντεληφθη ποσο απλης και παλιας σχεδιασης ηταν.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχεις SCT δεν έχεις περιορισμούς. Για πλανήτες η καλύτερη επιλογή είναι οι Ultra Wide Angle της Meade που θεωρούνται εξαιρετικοί.

Βέβαια είναι πολύ ακριβοί, όμως ένας αρκεί. (ειδικά ο 4.7χιλ)

Βέβαια αυτά αφορούν τη σειρά 4000. Για τα 5000 δε γνωρίζω.

Πιο φθήνή λύση είναι οι Lanthanum της Vixen.

Από TeleVue ότι κι αν αγοράσεις είναι πολύ υψηλής ποιότητας αλλά και τιμής!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχεις SCT δεν έχεις περιορισμούς. Για πλανήτες η καλύτερη επιλογή είναι οι Ultra Wide Angle της Meade που θεωρούνται εξαιρετικοί.

Βέβαια είναι πολύ ακριβοί, όμως ένας αρκεί. (ειδικά ο 4.7χιλ)

Βέβαια αυτά αφορούν τη σειρά 4000. Για τα 5000 δε γνωρίζω.

Πιο φθήνή λύση είναι οι Lanthanum της Vixen.

Από TeleVue ότι κι αν αγοράσεις είναι πολύ υψηλής ποιότητας αλλά και τιμής!!!

Ηλία, αν πρόκειται για wide-angle σε f/10 ή "αργότερα", μάλλον φθηνότερος και με το μεγαλύτερο πεδίο (84 μοίρες) είναι o Widescan.

Τον έχω δοκιμάσει σε SCT της σειράς LX και ο κάτοχος του τηλεσκοπίου έμεινε άφωνος.

Επίσης δε νομίζω ότι οι πλανήτες χρειάζονται ευρυγώνιους (βλ.πολύ γυαλί), μάλλον γι'αυτό προτιμότεροι είναι οι ορθοσκοπικοί ή οι monocentric.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

τα παρακάτω είναι θεωρητικά αλλά και εμπειρικά στηριγμένα:

 

Για την παρατήρηση των πλανητών απαιτείται:

 

1) το μέγιστο δυνατό κοντράστ και

2) η μέγιστη δυνατή οξύτητα

 

Το πρώτο είναι σημαντικότερο κι από το δεύτερο γιατί στις μεγεθύνσεις που παρατηρούμε πλανήτες η οξύτητα του ειδώλου αν υποβαθμίζεται είναι από την ποιότητα του τηλεσκοπίου και το seeing και όχι τόσο από τον προσοφθάλμιο φακό.

 

Για να πετύχουμε το απολύτως σημαντικό καλό κοντράστ, πρέπει το φως περνώντας μέσα από τον προσοφθάλμιο μόνο να διαθλάται και όχι να διαχέεται. Οι μέτριες επιστρώσεις και τα πολλά οπτικά στοιχεία επιτρέπουν κάποια διάχυση λόγω πολλών εσωτερικών ανακλάσεων μειώνοντας το κοντράστ από ελάχιστα έως πάρα πολύ.

 

Συνεπώς για πλανητική παρατήρηση επιλέγουμε και χαιρόμαστε φακούς με λίγα οπτικά στοιχεία (ορθοσκοπικούς, Plossl, ή και monocentrics) και πλήρως πολυεπιστρωμένους (fully multi coated) ή τουλάχιστον πολυεπιστρωμένους (multi coated).

 

Για να δεις τη μέγιστη δυνατή πλανητική λεπτομέρεια πρέπει να παρατηρείς με μεγέθυνση που δίνει τη χρυσή τομή μεταξύ κοντράστ και μεγέθους ειδώλου. Γιά το τηλεσκόπιό σου η περιοχή αυτή είναι περίπου μεταξύ 200Χ και 260Χ. Με F=2000mm αυτό σημαίνει ότι οι καταλληλότεροι φακοί είναι από 10mm ως 7mm. Το τηλεσκόπιό σου έχοντας τη διορθωτική πλάκα Smidth, μεγάλη σχετικά κεντρική παρεμπόδιση και τρεις ανακλάσεις στην οπτική διαδρομή, δεν πρέπει να δεχθεί καμμία άλλη μείωση του κοντράστ. Εξάλλου, έχοντας ήδη ένα ακριβό τηλεσκόπιο είναι κρίμα να μη χρησιμοποιήσεις τις καλύτερες επιλογές για πλανητική παρατήρηση. Να ποιές είναι αυτές για το τηλεσκόπιό σου:

 

1. Ορθοσκοπικοί: Baader genuine ortho 9mm και 7mm (πανομοιότυποι με τους νέους University Optics HD στην αγορά της Αμερικής). Οι Baader/UO HD είναι οι μόνοι ορθοσκοπικοί της αγοράς που είναι πλήρως πολυεπιστρωμένοι ("phantom multi coated"). Αν τα € 100 είναι πολλά γιά ένα φακό «κατέβα» στους Kasai/University Optics (απλοί όχι HD). Δεν θα αναφερθώ εδώ στους πανάκριβους Zeiss (μόνο μεταχειρισμένοι) και Pentax.

 

2. Plossl: Μόνο μία πρόταση, o εκπληκτικός οπτικά Televue Plossl 8mm. Με δύο τέτοιους στο binoviewer της Baader (245Χ) βλέπω τους πλανήτες/Σελήνη καλύτερα από κάθε άλλη μέθοδο. Μόνο ελάττωμα του 8mm το πολύ οριακό eye relief με συνέπεια να θαμπώνει (νοτίζει) λίγο πιό γρήγορα.

 

3. TMB monocentrics. Ακριβοί, τριών στοιχείων, ίσως ελαφρά καλύτεροι από οτιδήποτε άλλο αλλά η διαφορά μάλλον δεν θα φανεί σε ένα S/C. Πολύ μικρό οπτικό πεδίο (νομίζω 30° ή 30°+).

 

Αν πρέπει να πάρεις μόνο ένα προσοφθάλμιο φακό διάλεξε μεταξύ του Baader ortho 9mm και του Televue 8mm. Αν αργότερα δελεαστείς για μεγαλύτερες μεγεθύνσεις, οι Baader υπάρχουν και σε εστ. μήκη 7, 6, 5mm.

 

Αν παρ΄όλα αυτά θέλεις φακούς με μεγαλύτερα οπτικά πεδία (αλλά περισσότερα οπτικά στοιχεία), οι Televue Nagler type 6 έχουν πολύ καλό κοντράστ και οξύτητα χρησιμοποιώντας 6 οπτικά στοιχεία αντί για 7 ή 8 που έχουν άλλοι υπερευρυγώνιοι φακοί.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Σ.Γ Απόλαυσε τον Άρη άμεσα με έναν Televue 8mm

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, εγώ έγραψα για ότι έχω δοκιμάσει. Ο Meade 4.7mm UWA είναι τέλειος, αλλά και ο Lanthanum 4mm είναι πολύ καλός.

Σε προσοφθάλμια με μικρό εστικό μήκος το λίγο γυαλί σε συνδιασμό με το μικρό exit pupil προκαλεί πολλά οπτικά παράσιτα και κουράζει πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) - Όλοι συμφωνούν ότι τα Zeiss Abbe Orthoscopics είναι πιθανώς τα τελεια πλανητικά προσοφθάλμια.

 

2) - Μερικές από τις καλύτερες πλανητικές παρατηρήσεις, είναι με τό 9mm, 13mm + 16mm Nagler. Όταν τό seeing είναι καλό μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το Televue Powermate 2.5X (η ένα 2x Televue Barlow) για υψηλότερες μεγεθύνσεις.

 

3)- Tα Takahashi LE series + Pentax Orthoscopics είναι επίσης άριστα πλανητικά προσοφθάλμια. Μερικοί φίλοι μπορούν να μην ξέρουν συγκεκριμένα ότι τα Televue Radians είναι σχεδιασμένα πλανητικά προσοφθάλμια. Τα έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλά.

Φτηνότερα αλλά καλά πλανητικά προσοφθάλμια:

4)- (Sorted by preference) : Brandon, University Optics (Orthos) + Televue Plossls, Meade Series 4000 (τα παλαιότερα), Celestron (Orthos), Celestron Ultima Series. Το Televue 8mm Plossl είναι καλό προσοφθάλμιο επίσης και το 11mm Televue Plossl.

 

Μια καλή ιδέα - όταν παρατηρείτε έξω με φίλους δοκιμασε τα διαφορετικά διαθέσιμα προσοφθάλμια και θα δείτε πια είναι καλύτερα για τα μάτια και για την τσέπη σας.

 

Φιλικά,

Frank

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, μπορείς να αναφέρεις περισσότερα για τους widescan?

Είναι συγκεκριμένης μάρκας? Μπορούμε να τους βρούμε στην Ελλάδα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνας Nagler με την βοηθεια ενoς powermate κανει για πλανητικη παρατηρηση; Ή λογω των πολλων στοιχειων υπαρχει προβλημα;Αληθεια οι Nagler για πια παρατηρηση ειναι καλοι;Παντως υπαρχει powermate 2X.Aν πατε στην σελιδα της Televue θα τον δειτε.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνας Nagler με την βοηθεια ενoς powermate κανει για πλανητικη παρατηρηση; Ή λογω των πολλων στοιχειων υπαρχει προβλημα;Αληθεια οι Nagler για πια παρατηρηση ειναι καλοι;Παντως υπαρχει powermate 2X.Aν πατε στην σελιδα της Televue θα τον δειτε.

 

- Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όπως τα προσοφθάλμια είναι "fully multi coated". Είναι επίσης μαυρισμένα στης άκρες φακών (blackened lens edges) και anti-reflection threads για maximum contrast.

 

- Tα Nagler είναι τα πιό ευπροσάρμοστα προσοφθάλμια - άριστα για όλους τους τύπους παρατηρήσεων, ειδικά με τα "fast" τηλεσκόπια.

 

- Ανέφερα το Powermate 2.5x μόνο επειδή με το 16mm Nagler μου δίνει ένα προσοφθάλμιο 6.4mm.

 

Tα Powermate 2X και 2.5x είναι άριστα.

 

Φιλικά,

Frank

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, μπορείς να αναφέρεις περισσότερα για τους widescan?

Είναι συγκεκριμένης μάρκας? Μπορούμε να τους βρούμε στην Ελλάδα?

Έχω έναν 20mm που τον προμηθεύτηκα απο την ΑΚΤΙΣ. Τον χρησιμοποιώ σε ένα 5ιντσο f/10 Maksutov και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι ιαπωνικής προέλευσης αλλά δεν θυμάμαι μάρκα. Η γκάμα περιλαμβάνει φακούς από 30mm (σύντομα και 40mm) μέχρι 8mm (αν θυμάμαι καλά), όλοι με 84 μοίρες AFOV. Παίζουν καλά σε f/10 και πάνω, η τιμή τους είναι γύρω στα 150 ευρώ, εκτός απο τον 30άρι που είνα λίγο ακριβώτερος. Παρατήρησα ότι δεν εμφανίζει το έντονο pin cushion του Nagler, αλλά δεν έχει βέβαια και την ίδια οξύτητα στην άκρη του πεδίου, ιδίως σε γρήγορα f/.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά επιτρέψτε μου να "ξαναζωντανέψω" το θέμα αυτό και να παρακαλέσω να μου πείτε τη γνώμη σας για προσοφθάλμιους πλανητικής παρατήρησης αλλά με νευτώνειο τηλεσκόπιο 8" f/6.

Σε ποιο βαθμό ισχύουν όσα προτείνατε παραπάνω;

Μία διευκρίνηση. Φορώ γυαλιά :shock: που θα ήθελα να μην τα βγάζω συχνά (αστιγματισμός) κατά την παρατήρηση.

Ευχαριστώ

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά επιτρέψτε μου να "ξαναζωντανέψω" το θέμα αυτό και να παρακαλέσω να μου πείτε τη γνώμη σας για προσοφθάλμιους πλανητικής παρατήρησης αλλά με νευτώνειο τηλεσκόπιο 8" f/6.

Σε ποιο βαθμό ισχύουν όσα προτείνατε παραπάνω;

Μία διευκρίνηση. Φορώ γυαλιά :shock: που θα ήθελα να μην τα βγάζω συχνά (αστιγματισμός) κατά την παρατήρηση.

Ευχαριστώ

 

Κατάλληλοι για τέτοιου είδους παρατήρηση είναι οι ορθοσκοπικοί, αλλά το eye relief τους είναι λίγο καλύτερο απο Ploessl στα μικρά εστιακά μήκη.

Αν έχεις καλό Barlow, μπορείς να εκμεταλλευτείς το eye relief ενός μεγαλύτερου φακού. Αλλιώς, νομίζω ότι οι Vixen Lanthanum και οι κλώνοι τους φημίζονται για το μεγάλο eye relief τους και θα σε βολέψουν (και οικονομικά).

Πριν απο λίγο καιρό, προμηθεύτηκα ένα ορθοσκοπικό 7mm και έναν καινούριο Vixen-Lanthanum-Wide-κλώνο (Baader Hyperion) 13mm, και φυσικά στην πρώτη παρατήρηση τους συνέκρινα και σε πλανήτες (Αρη-Κρόνο). Θα ήταν άδικο να κρύψω ότι ο (επίσης Baader) ορθοσκοπικός είχε καθαρό "προβάδισμα" στον Αρη, αλλά και ο Hyperion "στεκόταν" ανετότατα και σίγουρα καλύτερα από έναν αντίστοιχο Ploessl που έχω, παρά το πολλαπλάσιο γυαλί που έχει απο αυτό ενός ορθοσκοπικού. Υποθέτω ότι οι καλές επιστρώσεις είναι σημαντικός παράγοντας στην παρατήρηση πλανητών. Χρησιμοποιώ ένα 5" Maksutov f/10.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δεν νοείται επιλογή προσοφθαλμίου ανεξάρτητα από το τηλεσκόπιο με το οποίο θα χρησιμοποιηθεί. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι το 8ιντσο LX200 είναι αρκετά αργό και συγχωρεί πολλά στο σχεδιασμό του προσοφθαλμίου, αν ενδιαφέρεσαι για πλανητική παρατήρηση ψάξε για κάτι μεταξύ 6 και 8μμ. Απέφυγε wide angle σχεδιασμούς που συνήθως είναι φορτωμένα με πολύ "γυαλί" και προτίμησε κάτι απλό που αποτελείται από όσο το δυνατόν λιγότερα στοιχεία. Τα προσοφθάλμια τύπου UWA είναι καταπληκτικά για βαθύ ουρανό και για χαμηλότερες μεγεθύνσεις. Ιδανικότερη λύση ως προς κόστος/απόδοση θα ήταν κάποιο ορθοσκοπικό προσοφθάλμιο. Μία πρόταση είναι τα ορθοσκοπικά της Antares τα οποία είναι ουσιαστικά "κλώνοι" της University Optics, κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο στην Ιαπωνία και κοστίζουν τα μισά χρήματα. Θα μπορούσες να τα ψάξεις στο ebay ή να κάνεις ένα request στο Astromart. Φιλικά, Ηλίας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Antares Optical / Sky Instrumrnts είναι Kαναδικός έμπορος και τα περισσότερα προϊόντα του είναι καλά.

 

http://www.antaresoptical.com/

 

Για τους φίλους που φορούν γυαλιά εξετάστε τα "Antares Speers-Waler Long Eyerelief Series" προσοφθάλμια. Η χρησιμοποίηση του 10mm 14mm ή 16mm με ένα TeleVUe ή KLee Barlow θα σας δώσει το eyerelief και την μεγέθυνση που απαιτείται για τις πλανητικές παρατηρήσεις.

 

http://www.antaresoptical.com/eyepieces.htm

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο,Ηλία,Frank,

σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Από το προηγούμενο 5" ΕΤΧ έχω το βαλιτσάκι της προσφοράς της Meade. O 40άρης και ο 32άρης που περιέχονται νομίζω πως είναι ό,τι αξίζει από κει μέσα.Μιλάω για τους Super Plossl series 4000 ( που τελικά τώρα βλέπω ότι κάνα δυο μόνο γράφουν επάνω 4000.Οι άλλοι απλώς Super Plossl Meade.Ο,τι κάνω για πλανητική παρατήρηση το κάνω με τον 15άρη και τον 12άρη με χρήση του 2Χ Ultima της Celestron ακριβώς για να εκμεταλλευτώ λίγο το eye relief τους. Για κάτω από κει, 9,7 και 6,4 mm αν δεν απατώμαι, η κατάσταση δεν παλεύεται με τίποτα. Ασαφές είδωλο ( collimation κάνω συχνά ), φταίει και ο αστιγματισμός μου και βράσε όρυζα. Παρατηρώ χωρίς γυαλιά με το δεξί που δεν έχει πολύ αστιγματισμό αλλά σίγουρα δεν ικανοποιούμαι. Το ζητούμενο είναι μια μεγέθυνση πάνω από 200Χ που τώρα μου δίνει ο 12άρης με τον barlow.

Ορθοσκοπικούς λοιπόν με λίγο γυαλί ή lanthanum ( + κλώνους) για την περίπτωσή μου μπας και προλάβουμε τον Αρη στα καλά του ;

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορθοσκοπικούς λοιπόν με λίγο γυαλί

 

Παντα! δεν τιθεται θεμα συγκρισης!Στις μεγαλες μεγεθυνσεις με μικρη κορη εξοδου δεν εχεις προβλημα με αστιγματισμο,εκτος και εχεις πια παρα πολυ.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης