Jump to content

Καταδιοπτρικά τηλεσκόπια


costas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα καταδιοπτρικό τηλεσκόπιο 200mm , έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα και θα ήθελα βοήθεια για την τελική μου επιλογή.

Τα μοντέλα που έχω επιλέξει είναι

VIXEN= VMC200L και VC200L

TAL200K και

CELESTRON= Advanced series C8SGT

Για το TAL200K διάβασα πολύ καλές κριτικές αλλά και ότι έχει προβλήματα με την ευθυγράμμιση των κατόπτρων του , με αποτέλεσμα ενώ είχα αποφασίσει ότι ήταν η καλύτερη λύση να αλλάξω γνώμη.

Γι'αυτό θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και να με συμβουλέψει για τα υπέρ και τα κατά αυτών των τηλεσκοπίων.

Ακόμη μία απορία που έχω είναι σε τι διαφέρει ένα τηλεσκόπιο με ανοικτό σωλήνα όπως το TAL200K kai ta VMC200L και VC200L σε σχέση με ένα κλειστού σωλήνα όπως τα schmidt-cassegrain.

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

τα sct έχουν στην είσοδό τους έναν λεπτό διορθωτικό φακό ο οποίος 'διαθλά' το εισερχόμενο φώς κατά έναν συγκεκριμένο, επιθυμητό τρόπο. Ετσι, ο πρωτεύων καθρέπτης δεν χρειάζεται να είναι παραβολικός, με αποτέλεσμα να είναι απλή και φτηνή η κατασκευή του.

Ο κλειστός οπτικός σωλήνας προστατεύει τον καθρέπτη από διάφορες ακαθαρσίες και ουσιαστικά μηδενίζει την ανάγκη για αποσυναρμολόγηση του σωλήνα προς συντήρηση. Το μόνο που χρειάζεται είναι καθάρισμα στον εμπρόσθιο διορθωτικό φακό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης