Jump to content

Τι βλέπετε όταν παρατηρείτε το Δία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο κάτω link είναι ένα post από το cloudynights στο οποίο υπάρχουν 5 εικόνες του Δία. Ο τύπος ζητά να του πουν οι άλλοι με ποια εικόνα μοιάζει περισσότερο ο Διας όταν τον παρατηρούν από το τηλεσκόπιο τους (εμείς θα αγνοήσουμε τους περιορισμούς μεγέθους που βάζει).

 

Θα ήθελα λοιπόν να μας πεί ο καθένας ποια εικόνα μοιάζει περισσότερο με το τι δείχνει το τηλεσκόπιό του. (καλό θα ήταν να γράφουμε και για ποιο τηλεσκόπιο μιλάμε)

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Board/telescopes/Number/569201/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Σέργιε,

 

Με το τηλεσκόπιό μου είμαι μεταξύ 4 και 5 μέσα από την πόλη όταν η ορατότητα δεν είναι καλή. Όταν η ορατότητα είναι καλή τότε μπορώ να φτάσω τα 3 και 2.

Τηλεσκόπιο Vixen 4" achromatic refractor+Vixen LV 4mm eyepiece.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέχασα να γράψω ότι η μοναδική φορά που είχα την ευκαιρία να δω το Δία σε κάπως καλή για παρατήρηση θέση με το Orion 200mm f/6 ήταν από τους Αμπελόκηπους και η εικόνα έμοιαζε περισσότερο με 3. Η παρατήρηση είχε γίνει μαζί με τον Κώστα και αν θυμάμαι καλά είχαμε χρησιμοποιήσει το Televue 3Χ barlow του Κώστα και το δικό μου 9mm Vixen Lanthanum.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το MEADE 6’’ S/N από την Σπάρτη έμοιαζε με την 4 , αλλά σε σκοτεινό ουρανό έφερνε πολύ στην 3 ( χρησιμοποιώντας προσοφθάλμιο MEADE UWA 4,7)

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με Mak 5" της Sky Watcher, μέσα από την πόλη Της Λάρισας θα έλεγα ότι η εικόνα μου μοιάζει περισσότερο με την εικόνα 4.
1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας παιδια εγω με το δικο μου 6'' αχρωματικο της celestron (synta) στις 200χ περσυ σε χωριο λιγα χιλιομετρα απο την θεσσαλονικη ειχα εικονα παρομοια με την 2.

Δεν θα ξεχασω ποτε εκεινη την βραδια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με νευτώνιο 10" f/4.8 (Orion Optics λ/4) και binoviewer Baader Mark V + δύο Televue Plossl 8mm (245Χ), η λεπτομέρεια ήταν μεταξύ των εικόνων 2 και 3, μάλλον προς το 2 περισσότερο - Μάιος 2005, Αμπελόκηποι. Με μονούς ορθοσκοπικούς προσοφθάλμιους φακούς, μάλλον περισσότερο προς το 3. (Όμως τότε δεν είχα ακόμη τον Televue Powermate 2.5X που απ΄όσο έχω δοκιμάσει είναι ανεπανάληπτα οξύς.)

 

Φιλικά Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με Νευτώνειο (SkyWatcher 8") f5 και 9mm Celestron προσοφθάλμιο η εικόνα μοιάζει με την 3. Παραττήρηση μέσα Ιουλίου 2005 γύρω στις 21.30μμ

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Κατ' αρχήν οι φωτογραφίες είναι έγχρωμες.

Βλέπετε χρώματα στον Δία;

Εγώ όχι

Αν ξεχάσω τα χρώματα τότε από Αθήνα είμαι στο 3 με 4, με το 5" αχρωματικό F=1000mm ιδιοκατασκευή όταν ο Δίας ήταν περίπου 30-40 μοίρες πάνω από τον δυτικό ορίζοντα.(Όταν τελείωσα την κατασκευή του τηλεσκοπίου μου ο Δίας εκεί βρισκόταν. Δεν τον πρόλαβα κοντά στο ζενιθ)

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παύλο καλησπέρα,

ναί φαίνονται χρώματα στον Δία. Οι δικές μου παρατηρήσεις που έγιναν,όπως γράφω,μέσα Ιουλίου γύρω στις 21.30-22.00 μμ, όταν ο Δίας βρίσκονταν ψηλά στον ορίζοντα (60-65 μοίρες) και τα χρώματά του φαίνονταν ξεκάθαρα.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη καλησπέρα σου,

Λες επειδή έχω αχρωματικό να μην είδα τα χρώματα; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Αστειεύομαι πιθανότατα ο χαμηλός ορίζοντας και το η διαταραχή να μην μου το επέτρεψε. Κανω υπομονή ως την επόμενη Άνοιξη...

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στην καλυτερη ισως λιγο χειροτερα απο το 3 αλλα παντα στο 4-5 ειμαι... Δια με το 10ρι δεν εχω δει ακομα παντως (ντροπη μου)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας παιδιά,

 

Η πλανητική παρατήρηση επηρεάζεται από τις ατμοσφαιρικές συνθήκες και ο Δίας δεν είναι εξαίρεση. Για τις λεπτομερείς πλανητικές παρατηρήσεις πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μεγέθυνση από 200x και υψηλότερα.

(Τόσο όπως θα επιτρέψει η νύχτα )

 

Όπως έχουμε αναφέρει ήδη το τηλεσκόπιό σας πρέπει να είναι σε υψηλής οπτικής ποιότητας, με καλά προσοφθάλμια, και να έχει άριστη ευθυγράμμιση.

 

Για τα τηλεσκόπιά μου στον Δία :

Καταδιοπτρικο - Celestron SPC8 Sct - (average) μέσος όρος 3

Καταδιοπτρικο - Orion 5" Maksutov - μέσος όρος 2-3

Διοπτρικο - 6" f/12 - μέσος όρος 2

Κατοπτρικο - Meade 12.5" f/4.8 - μέσος όρος 2

Κατοπτρικο - Parks 8" f/8 - μέσος όρος 2

 

Στις εξαιρετικές "seeing" νύχτες έχω δει τον Δία κοντά στο 1.

 

Για τους φίλους που παρατηρούν τον Αρη - έχω παρατηρήσει μια "σημαντική" αύξηση του Αριανού δίσκου στις τελευταίες εβδομάδες -

ακόμα καλύτερες απόψεις θα έρθουν από τώρα και για μερικές εβδομάδες που ακολουθούν.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης