Jump to content

Συμβουλές για έναν αρχάριο παρακαλώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι ένα νέο μέλος και στο forum αλλά και στο "club" της αστρονομίας γενικότερα. Αγόρασα πριν εναν μήνα ένα τηλεσκόπιο Skywatcher 1309EQ2 (όχι καινούργιο, από ιδιώτη). Το τηλεσκόπιο όταν το αγόρασα είχε μόνο ένα προσοφθάλμιο (Super 10mm). Επίσης αγόρασα το NightWatch καθώς πληροφορήθηκα ότι είναι το καλύτερο βιβλίο για τον αρχάριο αστρονόμο.

Μέχρι στιγμής οι παρατηρήσεις μου έχουν περιοριστεί στην Σελήνη. Θα ήθελα να πάω ένα βήμα παρακάτω (παρατήρηση Δία και Κρόνου). Θα ήθελα να μάθω κατά πόσον μπορώ να παρατηρήσω Δία και Κρόνο με τον υπάρχων εξοπλισμό του τηλεσκοπίου (στόχευσα μία φορά στον Δία αλλά δεν μπορούσα να διακρίνω τίποτα σχεδόν - παρόλο που έχω διαβάσει ότι τον Δία μπορούμε να τον παρατηρήσουμε άνετα με 50x μεγέθυνση, όταν το Super 10mm έχει μεγέθυνση 90x).

Τέλος θα ήθελα να μου πείτε τι εξολπισμό μου προτείνετε για παρατήρηση Δία και Κρόνου. Έχω βρεί ένα site (www.astroshop.biz) από το οποίο θα ήθελα να αγοράσω διάφορα. Υπάρχει κάποιο site με δείγματα φωτογραφιών πλανητών από αντίστοιχα τηλεσκόπια σαν το δικό μου?

 

Petergr.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ορισες Peter στη παρεα! Το τηλεσκοπιο σου μπορει να παρατηρησει παπαδες κατω απο ενα καθαρο ουρανο!! Μπορεις να το εκμεταλευτεις γιατι ξερω οτι ειναι και πολυ καλο μοντελο αλλα εχει και αξιοπρεπη οπτικα.

Δε το συζηταμε. Κρονο και Δια μπορεις να δεις κανονικοτατα με καλες λεπτομερεις. Ολο το θεμα ειναι πρωτα να εξικοιωθεις με το μηχανημα σου. Αυτο ειναι θεμα χρονου και του ποσο ασχολεισαι με το ιδιο. Καλο ειναι και το διαβασμα αλλα προσπαθησε και να εξικοιωθεις. Δεν ειναι τιποτα. Σιγα σιγα.

Αυτο το καιρο εκτος απο Σεληνη που ειναι το πιο ενδιαφερον πρωτοπαρατηρουμενο αντικειμενο μπορεις να παρατηρησεις επισης την Αφροδιτη (λιγο μετα τη δυση στο δυτικο ουρανο χαμηλα) που ειναι πολυ λαμπρη, καθως επισης και τον Αρη ο οποιος ανατελει γυρω στις 3 αν δε κανω λαθος και ειναι ενα πολυ εντυπωσιακο κατακοκκινο αστερι.

Οσον αφορα τους προσοφθαλμιους ενας μοναχα 10αρης δε φτανει για να λεμε την αληθεια. Θα χρειαστεις εναν 25αρη για μεγαλυτερο πεδιο και μικροτερη μεγεθυνση ετσι ωστε να στοχευεις (εδω μαλλον εντοπιζεται το προβλημα του οτι δε μπορουσες να δεις το Δια γιατι με 10αρη προσοφθαλμιο εχεις μεγαλη μεγεθυνση αρα και αρκετα μικροτερο πεδιο, γεγονος που καθιστα δυσκολο το να βρεις και να κεντραρεις το αντικειμενο σου) και ισως κι ενα barlow ο οποιος ειναι ενας προσοφθαλμιος ο οποιος τριπλασιαζει ή διπλασιαζει τη μεγεθυνση των αλλων δυο.

Μη σου φαινεται βουνο. Πολυ γρηγορα θα εξικοιωθεις και θα καταλαβεις πως δουλευει αυτο το μηχανημα, πως ευθυγραμιζεται κλπ. Ομως πρωτα εξικοιωσου και ολα τα αλλα ερχονται. Οτι απορια εχεις τη καταθετεις εδω στο forum :wink:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Petergr,

να συμπληρώσω τον KOTS στα αξεσουάρ : ένα red-dot finder θα σου κάνει τη ζωή αρκετά ευκολότερη στο ψάξιμο. Αν πάρεις barlow φρόντισε να είναι της προκοπής (πχ.Celestron Ultima). Επειδή γνωρίζω αρκετά το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, νομίζω ότι αδικείται από τους φακούς που το συνοδεύουν. Ακόμη κι αυτοί που πωλούνται σε βαλιτσάκια από γνωστές εταιρίες, σε καλές τιμές, είναι καλύτεροι απο τον Super-10 σου. Επίσης, αν πάρεις κάποιο ευρυγώνιο μοντέλο προσοφθαλμίου, να είναι καλής ποιότητας (=αλμυρός), οι φθηνοί δείχνουν απαίσια στα νευτώνεια λόγω χαμηλού F/... . ; Ένα άλλο φθηνό αξεσουάρ, αποκλειστικά για τους πλανήτες, θα ήταν κάποια χρωματιστά φίλτρα (πχ. πορτοκαλί, γαλάζιο),

αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι θεαματικά (ούτε και η τιμή).

Τέλος, ακόμη και να δείς φωτογραφίες βγαλμένες από το δικό σου ακριβώς τηλεσκόπιο, δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις το πως θα δείχνει με σκέτη οπτική παρατήρηση, τα οπτικά των φωτογρ.μεθόδων είναι πολύ πιό ευαίσθητα απο τα μάτια μας.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνω απολυτα με τα παραπανω

 

οι αγορες που σου προτεινουν ειναι αναγκαιοτατες αλλα!

 

1. περιμενε λιγο γιατι θα υπαρξει στην αλλη εβδομαδα (σε ενα αστροπαρτυ εντος Αθηνων!) )η ευκαιρια να δουλεψεις με ενα ιδιο τηλεσκοπιο εξοπλισμενο.

 

2. ετσι και αλλιως καλο ειναι να ζυγιζεις τις αγορες σου καθε φορα αναλογα με τις αστρονομικες σου αναγκες (πχ ενας ερευνητης red dot ειναι αμεσα χρησιμος, αλλα ενα φιλτρο μπορει να πειμενει μεχρι να εξοικειωθεις)

 

καθαρους ουρανους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για όλα τα παραπάνω. Αρχικά να πω ότι όταν είπα πως δεν μπόρεσα να δω τον Δία, εννοούσα ότι δεν μπόρεσα να δω λεπτομέρειες στον Δία (είδα απλά μία κουκίδα σε μέγεθος φακής). Πήρα τηλέφωνο στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης και μου είπαν ότι για να παρατηρήσω Κρόνο και Δία πρέπει να έχω μεγέθυνση τουλάχιστον 150x. Έτσι, προσανατολίζομαι στην αγορά των εξής:

- Barlow 3x αχρωματικός (MEADE)

- Προσοφθάλμιο 6,3mm Plössl (Skywatcher) ή Προσοφθάλμιο 7,5mm Plössl (Skywatcher)

 

Τι θα μου προτείνατε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με τους φίλους.

Το συγκεκριμένο κομμάτι μόνο στο θέμα του finder πάσχει, αλλά στη κατηγορία τιμής που κινείται είναι λίγο δύσκολο να απαιτηθεί και ακριβό finder !

Προσωπικά θα προτεινα(κατα σειρά προτεραιότητας):

1)Εξοικείωση

2)Ενας καλός 25mm προσοφθάλμιος(και λίγο μεγαλύτερος καλά θα ειναι!)

3)Ενας καλός barlow

4)Eνας καλός 10mm προσοφθάλμιος

5)Ιδιοκατασκευή και προσαρμογή ενός 8χ50 finder(διοπτρικό!)

ή

προσαρμόζεις πανεύκολα ένα ζευγάρι κυάλια(έστω και φθηνά!!!)

6)Εξοικείωση πάλι

7)Τρία καλά φίλτρα(Σελήνης,ΟΙΙΙ,ο'τι προτείνουν οι φίλοι!)

8)Προσαρμογή αστροστάτη(δε θυμάμαι αν παίρνει μοτέρ και στούς δύο άξονες)

9)Αγορά αντάπτορα προσαρμογής φωτογραφικής μηχανής και πρωτες προσπάθειες φωτ/σης!

10)Εξοικείωση!!!!!!

Ρωτάς ο΄τι δε καταλαβαίνεις!Ολο και κάπιος θα ξέρει να σου πεί!

Well come

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Πετρο (αν δε κανω λαθος) ο Maxplanck σου προτεινε καποια πραματα τα οποια σου ειχα προτεινει εγω.

Μη προσανατολιστεις σε 7.5 η 6.3 προσοφθαλμιους. Ακουσε με. Η μεγεθυνση δε παιζει το πρωτο ρολο. Δε θα καταφερεις ευκολα να εξικοιωθεις. Παρε το barlow οπως ειπες και σου προτειναμε κι εμεις αλλα απο προσοφθαλμια στρεψου σε εναν 25 που οπως σου ειπα παραπανω δινει μικρη μεγεθυνση αρα και μεγαλυτερο πεδιο. Συνεπως κεντραρουμε το τηλεσκοπιο μας σε μικρη μεγεθυνση και υστερα του τα χωνουμε :P !

Με εναν 7.5 ή 6.3 θα εχεις σχεδον τη διπλασια μεγεθυνση απο τον 10 σου οποτε μιρκοτερο πεδιο αρα ακομη πιο δυσκολο να κεντραρεις αντικειμενο.

Συνεπως καταληγουμε..

1 barlow 3x

1 25mm με καλο πεδιο πανω απο 50 μοιρες

 

Στην επομενη αγορα

1 6.3mm/ 7.5mm

1 φιλτρο Σεληνης

 

Εξικοιωσου με αυτα. Μαθε να τα χρησιμοποιεις με κλειστα ματια (να αρπαζεις προσοφθαλμιο με κλειστο ματι και να ξερεις ποιον κρατας που λεει ο λογος).

Αργοτερα με το που γινουν τα παραπανω και εχεις καταλαβει τις ευθυγραμμισεις τους υπολογισμους μεγεθυνσεων, τη σχεση μεγεθυνσης με πεδιο καθως επισης να ξερεις πως να το χειριζεσαι και να το φροντιζεις το τηλεσκοπιο (γιατι εγω το πρωτο μου το διελυσα :roll: ) και να μαθεις και τον ουρανο, τοτε θα προχωρησεις στα υπολοιπα, δηλαδη αστροστατες και ιστοριες...

Οτι θελησεις εμεις ειμαστε εδω! :wink:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Petergr,

 

Αν προχωρησεις με Barlow, πιστευω να αξιζει να παρεις εναν που ειναι 2x και οχι 3x. Αν σου το επιτρεπει ο προυπολογισμος σου, παρε το TeleVue 2x Big Barlow (επιτρεπει τη χρηση προσοφθαλμιων 1,25" και 2").

 

Οσον αφορα προσοφθαλμια, ειναι ΠΟΛΥ καλη ιδεα να παρεις κατι για ευρης πεδιου παρατηρηση και ερευνα. Πχ. 30, 40 και 50 χιλ ... παλι, αν το επιτρεπει ο προυπολογισμος σου, ο TeleVue 55mm Plossl ειναι μια καλη επιλογη. Αν τα χρηματα που διαθετεις ειναι λιγοτερα, υπαρχουν αλλες καλες προσφορες γυρω στα 30, 35 και 40 χιλ.

 

Ενα απο τα καλυτερα (και φθηνοτερα) αξεσουαρ που πρεπει να εχει ο καθενας μας ειναι το Telrad η Red Dot Finder. Αξιζει τον κοπο να αποκτησεις ενα απο αυτα αμεσως.

 

Να εχεις υποψιν σου οτι οι μεγαλες μεγενθυσεις ειναι εφικτες οταν το seeing το επιτρεπει και ταυτοχρονα εισαι μεσα στα οριο του τηλεσκοπιου σου. Σε γενικο επιπεδο και με καλο seeing, θα εχεις οριο περιπου 50x για καθε ιντσα που το τηλεσκοπιο σου διαθετει.

 

Και κατι τελευταιο ... αν συμφωνησουμε οτι θα παρεις ενα Barlow, η επιλογη προσοφθαλμιων που ακολουθει θελει προσοχη. Πχ. διαφωνω με το παραδειγμα πιο πανω οπου προτεινει ο φιλος ενα Barlow 3x με προσοφθαλμιο 25 χιλ και για δευτερη αγορα σου προτεινει ενα προσοφθαλμιο 6,3 η 7,5 χιλ. Ο λογος ειναι οτι ο συνδυασμος των δυο αγορων δεν σου προσφερει τιποτα το νεο αλλα ειναι περιττο (Barlow 3x + προσοφθαλμιο 7,5 χιλ ειναι το ιδιο με προσοφθαλμιο 25 χιλ χωρις Barlow).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αναζήτηση αστρικών σμηνών βοηθήθηκα πολύ απο τον 8χ50 finder που έχω.Τα κυάλια βοήθησαν επίσης.Επιμένω στην βελτίωση του finder σαν μια απο τις πρώτες κινήσεις σου!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Petergr

 

Επικεντρώνοντας στη βασική σου ερώτηση για την παρατήρηση των πλανητών, είναι πολύ σημαντικά τα εξής:

 

1. Να ευθυγραμμίσεις πολύ καλά τα κάτοπτρα του τηλεσκοπίου σου. Η διαδικασία της ευθυγράμμισης (collimation) είναι απαραίτητη, αλλιώς οι πλανήτες μπορεί να φαίνονται σαν θολοί δίσκοι χωρίς λεπτομέρεια, ακόμη κι όταν βρίσκονται ψηλά στον ουρανό. Πάντως ο Δίας είναι φυσιολογικό να φαίνεται θολός αυτή την εποχή αφού βρίσκεται πολύ χαμηλά στον ορίζοντα.

 

2. Χρησιμοποίησε έναν καλό ορθοσκοπικό ή Plossl προσοφθάλμιο φακό που να σου δίνει μεγέθυνση περίπου 150Χ-220Χ (βέλτιστο κοντράστ/λεπτομέρεια για το τηλεσκόπιό σου). Ίσως 180Χ είναι το όριο για πλανητική παρατήρηση με τηλεσκόπιο διαμέτρου 130mm.

 

3. Απόφυγε τους φθηνούς Barlow όπως ο 3Χ της Meade. Πολύ καλύτερη επιλογή ένας Celestron Ultima 2X. Προτίμησε πάντως να πετύχεις τις παραπάνω μεγεθύνσεις χωρίς Barlow για να έχεις το μέγιστο δυνατό κοντράστ. Φρόντισε οι φακοί σου να έχουν πολύ καλές επιστρώσεις.

 

4. Στις μεγάλες μεγεθύνσεις η στήριξη του τηλεσκοπίου γίνεται πολύ σημαντική. Με την EQ2 μπορεί να έχεις ενοχλητικές ταλαντώσεις, οπότε θα πρέπει να την αναβαθμίσεις για λεπτομερή παρατήρηση των πλανητών.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρετε κανένα ξένο site που να στέλνει Ελλάδα με αντικαταβολή?

Δεν πιστευω να βρεις κατι τετοιο! :cry:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρετε κανένα ξένο site που να στέλνει Ελλάδα με αντικαταβολή?

Δεν πιστευω να βρεις κατι τετοιο! :cry:

 

Έχω ήδη βρει ένα στην Γερμανία (www.astroshop.biz). Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και άλλα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος οτι κάνουν διεθνείς πωλήσεις με αντικαταβολή?

Αλλο πράγμα οι πωλήσεις μέσω internet, κι άλλο οι πωλήσεις μέσω internet με αντικαταβολή. Αυτό ακριβώς σου είπε ο aristarchus.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα μία υποθετική αγορά και αφού έδωσα στοιχεία στο Payment method υπήρχε επιλογή Payment on delivery. Έστω, υπάρχει κάποια εταιρεία η οποία να έχει site (για να μπορούμε να δούμε τι υπάρχει διαθέσιμο) και να στέλνει αντικαταβολή? Ακόμη κι αν χρειαστεί να πάρουμε τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουμε την παραγγελία.

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το astroshop.biz στέλνει με αντικαταβολή με κόστος ~6Ε στην Ελλάδα.

Πληροφορίες θα βρεις εδώ http://www.astroshop.biz/shop/en/cms/agb/

 

Επίσης μετά από ένα μηνα περίπου ψάξιμο, βρήκα ότι το astroshop.biz έχει από τις καλύτερες τιμές στην Ευρώπη σε τηλεσκόπια. Επίσης θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και το http://www.aktistar.gr μιας και είναι στην Θεσσαλονικη έχει πολύ καλες τιμές για Ελλάδα και δέχεται διάφορους τρόπους πληρωμής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η δυνατότητα είναι όντως πολύ εξυπηρετική, καθώς η επιβάρυνση στην τελική τιμή είναι πολύ λογική.

Νομίζω οτι είναι μία καλή εναλλακτική λύση για όσους δεν διαθέτουν ή δεν θέλουν να χρησιμοποιούν πιστωτική κάρτα για αγορές μέσω internet.

Ακόμη και η ηλεκτρονική μεταφορά με έμβασμα κοστίζει πολύ περισσότερο (περίπου €25).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, προσέξτε λίγο περισσότερο τις τιμές! Mια σύγκριση που έκανα σε προϊόντα που με ενδιαφέρουν (ισημερινές στηρίξεις, προσοφθάλμιοι φακοί, κιάλια) δείχνουν σημαντικά ακριβότερες τιμές στο astrobiz απ' ότι π.χ. σε γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης που δημοσιεύει τις τιμές του. Δεν είναι δεδομένο ότι οι αγορές από το εξωτερικό είναι πάντα φθηνότερες! (Αν θέλετε οπωσδήποτε αγορές από Ευρώπη, το astrobiz δεν είναι φθηνότερο σε όλα τα προϊόντα!)

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης