Jump to content

βοήθεια..δεν ξέρω τι να επιλέξω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν εισασταν αναμεσα σε αυτα τα δυο ποιο θα επιλεγατε?κ γιατι?

(λαμβανοντας παντα υποψην οτι το χομπυ θα κρατησει κ οτι τα αγοραζω κ για μελλοντικη χρηση.. :D )

 

 

Celestron Accessory Case (5 προσοφθ, 1 Barlow 2X, 6 φίλτρα, μεταλλική θήκη)

 

ή

 

 

Σέτ Τ-S: με μεταλλικό βαλιτσάκι (SPlossl 6mm, SPlossl 9mm, WA15mm, SPlossl 32mm, Barlow 2X, Teleextender, 6 φίλτρα)

 

περισσοτερες πληροφοριες για τα προιοντα..

http://www.aktistar.com :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν εισασταν αναμεσα σε αυτα τα δυο ποιο θα επιλεγατε?κ γιατι? (λαμβανοντας παντα υποψην οτι το χομπυ θα κρατησει κ οτι τα αγοραζω κ για μελλοντικη χρηση.. :D )

Celestron Accessory Case (5 προσοφθ, 1 Barlow 2X, 6 φίλτρα, μεταλλική θήκη)

ή

Σέτ Τ-S: με μεταλλικό βαλιτσάκι (SPlossl 6mm, SPlossl 9mm, WA15mm, SPlossl 32mm, Barlow 2X, Teleextender, 6 φίλτρα)

 

Έχω αυτό της Celestron και νομίζω ότι είναι καλό για την τιμή του.

Απο το κομμάτια του συμπάθησα τον 32mm κι ένα-δυό φίλτρα. Στο δικό μου βγήκε καλός και ο Barlow, ενώ στο σετ ενός φίλου ήταν τόσο κακός που επιστράφηκε. Απο ότι κατάλαβα πάντως, αξίζει να επενδύσεις απο την αρχή σε καλύτερους προσοφθάλμιους.

Πιστεύω ότι και το σετ της T-S θα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα, αν και μου φαίνεται ελκυστικότερο λόγω WA15mm.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα λεφτά αυτά παίρνεις ένα PLOSSL AΠΟ 40mm έως 8mm της ΤELEVUE?

Αν δεν κάνω λάθος , παίρνεις.Πάρε κάτι καλό φίλε.

Ο MARINOS ορθά προτείνει καλά κομμάτια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα λεφτά αυτά παίρνεις ένα PLOSSL AΠΟ 40mm έως 8mm της ΤELEVUE?

Αν δεν κάνω λάθος , παίρνεις.Πάρε κάτι καλό φίλε.

Ο MARINOS ορθά προτείνει καλά κομμάτια.

 

εχετε καμια αλλη προταση για καποιο παρομοιο σετ???

διαθετω εως 200Ε

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 προσοφθαλμιους της Μπααντερ Hyperion 108 η μοναδα. 216 μια χαρα. και εχεις 68μοιρες

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

amgamer,το προσοφθαλμιο ειναι το μισο τηλεσκοπιο..αν εχεις κακης ποιοτητας προσοφθαλμια ακομα κ τα καλυτερα οπτικα να εχεις το αποτελεσμα θα ειναι σε καθε περιπτωση πολυ κατωτερο του αναμενομενου.Για αυτο προτεινω καθε φορα αγορα ενος πολυ καλου κομματιου..σιγα σιγα θα φτιαξεις την συλλογη απο καλα προσοφθαλμια.Οχι βιαστικες κινησεις κ ψαξε τι ταιριαζει στο δικο σου τηλεσκοπιο.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Celestron Accessory Case (5 προσοφθ, 1 Barlow 2X, 6 φίλτρα, μεταλλική θήκη)

 

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο βαλιτσάκι είναι αρκετά καλό, για αρχή. Βέβαια εγώ το πήρα δωρεάν, μαζί με το τηλεσκόπιο (ειδική προσφορά) και μάλλον μόνο έτσι αξίζει. Τα προσοφθάλμιά του είναι αρκετά καλά, αλλά ο Barlow δεν λέει τίποτα. Το moon filter είναι φανταστικό. Πήρα και το LPR μαζί και είναι πάρα πολύ καλό (αλλά ακριβό). Η θήκη βολεύει πάρα πολύ. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αλλά θα ήθελα πολύ έναν Klee και τα υπόλοιπα της Univercity Optics, ή κάτι σε TeleVue, ή σε Baader Hyperion. Ίσως με το επόμενο τηλεσκόπιό μου (ζαχαρώνω κάτι σε Orion Optics M-C).

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Celestron Accessory Case (5 προσοφθ, 1 Barlow 2X, 6 φίλτρα, μεταλλική θήκη)

 

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο βαλιτσάκι είναι αρκετά καλό, για αρχή. Βέβαια εγώ το πήρα δωρεάν, μαζί με το τηλεσκόπιο (ειδική προσφορά) και μάλλον μόνο έτσι αξίζει. Τα προσοφθάλμιά του είναι αρκετά καλά, αλλά ο Barlow δεν λέει τίποτα. Το moon filter είναι φανταστικό. Πήρα και το LPR μαζί και είναι πάρα πολύ καλό (αλλά ακριβό). Η θήκη βολεύει πάρα πολύ. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αλλά θα ήθελα πολύ έναν Klee και τα υπόλοιπα της Univercity Optics, ή κάτι σε TeleVue, ή σε Baader Hyperion. Ίσως με το επόμενο τηλεσκόπιό μου (ζαχαρώνω κάτι σε Orion Optics M-C).

 

 

τα celestron ειναι fully multicoated..

για τα Τ-S ξερει κανεις????

τα vixen τι λενε???

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω ενα ολοκληρωμενο σετακι με φιλτρακια οπως αυτο της celestron..

υπαρχει τπτ αλλο καλυτερο στα ιδια λεφτα??????

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα celestron ειναι fully multicoated..

για τα Τ-S ξερει κανεις????

τα vixen τι λενε???

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω ενα ολοκληρωμενο σετακι με φιλτρακια οπως αυτο της celestron..

υπαρχει τπτ αλλο καλυτερο στα ιδια λεφτα??????

 

Δε νομίζω να βρεις τίποτα αξιόλογο με τόσα πολλά κομμάτια και σ'αυτό το ποσό.

Μπορείς να πας στη σελίδα της Teleskop Service που φτιάχνει το σετ να δεις αν λέει κάτι για τα coatings.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα celestron ειναι fully multicoated..

για τα Τ-S ξερει κανεις????

τα vixen τι λενε???

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω ενα ολοκληρωμενο σετακι με φιλτρακια οπως αυτο της celestron..

υπαρχει τπτ αλλο καλυτερο στα ιδια λεφτα??????

 

Δε νομίζω να βρεις τίποτα αξιόλογο με τόσα πολλά κομμάτια και σ'αυτό το ποσό.

Μπορείς να πας στη σελίδα της Teleskop Service που φτιάχνει το σετ να δεις αν λέει κάτι για τα coatings.

 

εχω ψαξει στην σελιδα αυτη..αλλα δν λεει κατι! :(

μαλλον θα παρω τα celestron! :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω ψαξει στην σελιδα αυτη..αλλα δν λεει κατι! :(

μαλλον θα παρω τα celestron! :D

 

Με γειά, δεν θα δυσαρεστηθείς εκτός κι αν σου κάτσει κακό κομμάτι.

Πάντως, αφού όπως βλέπω έχεις ήδη κάποια προσοφθάλμια για αρχή, μπορείς με τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα-δυό καλά και ένα φίλτρο Contrast Booster, π.χ. για τους πλανήτες. Έτσι θα φτιάξεις σιγά-σιγά μια συλλογή από επιμέρους καλά κομμάτια, ανώτερα απο οποιοδήποτε οικονομικό σετ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω λεω να μην παρεις τιποτα ακομα! Μαζεψε λεφτα και αλλαξε τηλεσκοπιο κατ αρχην! Παρε ενα απο 6" η ακομα 8" και πανω.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Armager έγραψε

μαλλον θα παρω τα celestron!

 

 

Armager καλησπέρα κι από έμένα.

Επειδή έχω το συγκεκριμμένο kit της Celestron που αναφέρεις σου λέω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.Ίσως μία μικρή αμφιβολία για τον Barlow,αλλά τα υπόλοιπα κομμάτια είναι πολύ καλά.

Η αγορά σου για τα λεφτά της είναι καλή

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα δεν είναι αν ένα τέτοιο σετ αξίζει τα λεφτά του. Τα αξίζει γιατί περιέχει πολλά κομμάτια. Το πρόβλημα είναι ότι αγοράζοντας ένα τέτοιο σετ θα μείνει κάποιος πολύ καιρό προσκολλημένος σε φακούς και φίλτρα μέτριας ποιότητας (δεν γίνεται να είναι πραγματικά καλής) και όταν κάποτε χρησιμοποιήσει προσοφθάλμιους υψηλής ποιότητας θα λυπηθεί πολύ για το πως παρατηρούσε επί χρόνια. Η διαφορά μεταξύ φθηνών και ακριβών προσοφθαλμίων είναι μεγάλη - όταν το τηλεσκόπιο είναι καλό. Και δεν συνίσταται μόνο στις οπτικές διαφορές, αλλά και στην ευκολία χρήσης και τη γενικότερη ποιότητα της παρατήρησης.

 

Για ένα καλό τηλεσκόπιο, το φθηνό σετ είναι κακή λύση. Αντίθετα η απόκτηση καλών φακών σιγά-σιγά και με επιλεγμένα εστιακά μήκη και οπτικά πεδία, κάνει τις παρατηρήσεις απόλαυση και αξιοποιεί το τηλεσκόπιο.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπερα

Φιλε amgamer θα συμφωνησω με τον giorgosgr . Ειναι καλυτερα να επενδυσεις σε τηλεσκοπιο παρα σε αυτα τα set φακων .

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα δεν είναι αν ένα τέτοιο σετ αξίζει τα λεφτά του. Τα αξίζει γιατί περιέχει πολλά κομμάτια. Το πρόβλημα είναι ότι αγοράζοντας ένα τέτοιο σετ θα μείνει κάποιος πολύ καιρό προσκολλημένος σε φακούς και φίλτρα μέτριας ποιότητας (δεν γίνεται να είναι πραγματικά καλής) και όταν κάποτε χρησιμοποιήσει προσοφθάλμιους υψηλής ποιότητας θα λυπηθεί πολύ για το πως παρατηρούσε επί χρόνια. Η διαφορά μεταξύ φθηνών και ακριβών προσοφθαλμίων είναι μεγάλη - όταν το τηλεσκόπιο είναι καλό. Και δεν συνίσταται μόνο στις οπτικές διαφορές, αλλά και στην ευκολία χρήσης και τη γενικότερη ποιότητα της παρατήρησης.

 

Για ένα καλό τηλεσκόπιο, το φθηνό σετ είναι κακή λύση. Αντίθετα η απόκτηση καλών φακών σιγά-σιγά και με επιλεγμένα εστιακά μήκη και οπτικά πεδία, κάνει τις παρατηρήσεις απόλαυση και αξιοποιεί το τηλεσκόπιο.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

 

σεβαστα ολα αυτα..

αλλα δν νομιζεται πως ακομα ειναι πολυ νωρις για πιο ακριβο εξοπλισμο??

σαν αρχαριος που ειμαι δν θα ταν καλο να παρω ενα τετοιο πακετο που να περιεχει καποια πραγματα ωστε να εξοικοιωθω?

δν νομιζω πως ειναι κ πολυ κακης ποιοτητας!..

τι να πω δλδ για τα kelner που ειχε μεσα το τηλεσκοπιο! :oops:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ξεχασα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε amgamer,

πιθανόν να έχεις δίκιο. Άλλωστε κι εγώ πριν καταλήξω στο σύστημα προσοφθαλμίων που χρησιμοποιώ, δοκίμασα διάφορες ποιότητες και σχεδιάσεις και αυτό συνέβαλε σημαντικά στην όποια εμπειρία έχω τώρα. Όμως οι νεότεροι στην παρατήρηση δεν είναι απαραίτητο να κινηθούν διά της αργής και δύσκολης οδού αφού μπορούν να βοηθηθούν από την ήδη καταγεγραμμένη εμπειρία.

 

Συχνά πάντως αναρρωτιέμαι αν οι «συμβουλές» έχουν πραγματική αξία ή ο καθένας πρέπει να διανύσει μόνος του το δρόμο της δοκιμής, του λάθους, της επιτυχίας, της ανακάλυψης για να κατανοήσει σε βάθος τα ευρήματα.

 

Πάντως οι «συμβουλές» προσφέρονται ώστε ο καθένας να τις αξιοποιήσει όπως νομίζει.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω απολυτως.Ειναι απαραιτητο εφοδιο η αναπτυξη προσωπικης εμπειριας,εκτος απο τις κατευθηνσεις,ωστε ανεβαινοντας επιπεδα,να κατανοουμε,και να εκτιμουμε συνειδητα,τις διαφορες.Το στοιχειο του πειραματισμου ετσι κι αλλιως ,ειναι η μονη οδος για καποιον νεοφωτιστο,ωστε να αναπτυξει προσωπικο ''στυλ''.Ειναι καλο καποιος να καθοδηγειται σωστα ως προς τη θεωρια.Αν ομως η πραξη υπαγορευει''συμβιβασμο η τιποτα''?Η μεγαλη αληθεια τελικα, ειναι οτι ολοι ξερουμε τι πραγματικα θελουμε και παραλληλα ξερουμε γιατι δεν το εχουμε. Βεβαια ειναι προτιμοτερο το ''φτωχος εξοπλισμος με πολλες γνωσεις και επιθυμιες'' παρα το αντιθετο.Και επειδη το ενα παρεχεται δωρεαν(γνωσεις-επιθυμιες),δεν συμβαδιζει ποτε με το αλλο(εξοπλισμος) :) .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συχνά πάντως αναρρωτιέμαι αν οι «συμβουλές» έχουν πραγματική αξία ή ο καθένας πρέπει να διανύσει μόνος του το δρόμο της δοκιμής, του λάθους, της επιτυχίας, της ανακάλυψης για να κατανοήσει σε βάθος τα ευρήματα.

 

 

εχω την αισθηση οτι τα λες καλυτερα και απο τον Καβάφη "σαν βγεις στον πηγεμο για την ιθακη..."

 

και ο Κοστακις το εθεσε πολυ ομορφα

καθαρους (?) ουρανους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης