Jump to content

Το τραγούδι του Κρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από γνωστο επιστημονικό περιοδικό υπάρχει το ακόλουθο άρθρο "Τραγουδούν οι πλανήτες?Ναι και μάλιστα με τρομακτικούς σκοπούς.Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσε το διαστημόπλοιο cassini που από τον Απρίλιο του 2002 κατασκοπεύει τον Κρόνο και μέχρι σήμερα έχει ηχογραφήσει πάνω από 347 ώρες του μοναχικού του τραγουδιού.Οι παράξενοι ήχοι οφείλονται σε έντονες εκπομπές ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων που συνδέονται με την αύρα των πόλων του πλανήτη και καταγράφηκαναπό τον υπερσύγχρονο εξοπλισμό του cassini. Ο Γουίλιαμ Καρθ από το πανεπιστήμιο του Αιόβα ο οποίος χρόνια τώρα ακούει το σκοπό του Κρόνου, παραδέχεται ότι δεν γνωρίζει τι προκαλέι αυτές τις εκπομπές αλλά υπενθυμίζει ότι και η Γη παράγει παρόμοιους ήχους που είναι γνωστοί από το 1979." Ασχολίαστο!Κατεβάστε το εδώ http://www-pw.physics.uiowa.edu/space-audio/cassini/SKR1/
"Όποιοι κι άν είστε σας χαιρετάμε..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτος ο Πυθαγόρας έκανε λόγο για τη μουσική των "σφαιρών".

http//peyote.com/jonstef/spheres.htm

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aμαν τι ηταν αυτο??Ανατριχιασα που το ακουσα... :oops: Πραγματι τρομακτικο!!

 

Παναγώτη κι εγώ το ίδιο.ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ :shock:

Αωαρωτιέμαι μάλιστα, άν οι παραγωγοί και οι ηχολήπτες ταινιών τρόμου πρέπει να αναζητήσουν παρόμοιους ήχους για τα έργα τους.

 

Φίλε EVILSTAR πραγματικά πολύ καλό.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενδιαφέροντες θα έλεγα... πάντως δεν θα θέλα να ζω σε έναν πλανήτη που ακούγεται έτσι... εάν ακούγεται με τα αυτιά μας...

αν και στην αρχή μου φάνηκαν σαν υποθαλάσσιοι ήχοι μετά γίνονται όντως τρομακτικοί...

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά επιβλητική "φωνή" έτσι όπως αρμόζει στον πλανήτη και στην παρουσία του στο ηλιακό σύστημα.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπρρρ ο εξω απο δω ηταν αυτος? :?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή αναφέρθηκε στο πρώτο post ότι και η Γη βγάζει παρόμοιους ήχους, μήπως υπάρχει πουθενά αντίστοιχο δείγμα;

Έτσι για να συγκρίνουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι φίλε μου αντίστοιχα εδώ θα βρείς πολλούς ήχους της Γής!

http://www-pw.physics.uiowa.edu/space-audio/sounds/

"Όποιοι κι άν είστε σας χαιρετάμε..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, καλά λέει ο αστρολόγος του 090 στην TV προς την (δήθεν) αδημονούσα ακροάτρια: «Κούκλα μου δεν προχωράει η σχέση σου, γιατί ο καλός σου επηρεάζεται από τον Κρόνο, που είναι βαρύς και κακός πλανήτης» (!!!)

 

Κύριοι, μετά από αυτά, πρέπει να το παραδεχθούμε. Η αστρολογία μας έχει βάλει τα γυαλιά! Γιατί γνωρίζει από εκατοντάδες χρόνια, πόσο απαίσιος είναι (και ακούγεται) αυτό το παλιόπαιδο ο Κρόνος.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγία μου... Ένας πλανήτης που αναπνέει.... :shock: . Δέος με πιάνει... Σκέφτομαι να είμαι στο cassini, να βλέπω αυτό το γίγαντα από ένα "παράθυρο" και να ακούω αυτούς τους ήχους live!! Παναγία μου....!!!
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ιδεα μου η ο ηχος εχει καποια περιοδικοτητα?

Οπως και να ειναι μοιαζει με τα εφε στις ταινειες οταν φυσαει.

Ας σκευθουμε ομως οτι αυτο ειναι 1 δειγμα της φυσης

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν ήχος είναι σίγουρα εντυπωσιακός και ανατριχιαστικός... Σίγουρα θα μπορούσε να είναι πηγή έμπνευσης για την τέχνη.

 

Βλέποντας όμως τις συχνότητες στο διάγραμμα, που φαντάζομαι ότι αντιστοιχεί στο αρχείο ήχου σκέφτομαι ότι αφενός η συχνότητα είναι πάνω από το όριο ακοής του ανθρώπινου αυτιού, όπως γράφει και από κάτω, επιπλέον δεν πρόκειται για ηχητικά κύματα αλλά για ηλεκτρομαγνητικά το οποία δεν τα ακούει κανείς αλλά τα "βλέπει" (τουλάχιστον ένα πολύ μικρό τους τμήμα, το οπτικό φως). Επίσης όπως γράφει από κάτω ο ρυθμός αναπαραγωγής έχει επιταχυνθεί κατά 22 φορές.

 

Οπότε ασφαλώς δεν θα ακούσει ποτέ κανείς αυτούς τους ήχους πλησιάζονται στον Κρόνο, απλά αυτό είναι μια αναπαράσταση του ηλεκτρομαγνητικού του πεδίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς! Μάλλον τούβλο πέταξα πριν!! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... :D (Εντάξει, τώρα αν πάω στον Κρόνο με το cassini δε θα χρειάζεται να ανησυχώ για live συναυλία τρόμου... :D :D )
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Κώστα, έτοιμος ήμουν να γράψω τα ίδια πράγματα γιατί είχαμε γίνει λίγο science fiction!

Ασφαλώς πρόκειται για μια «ακουστική αναπαράσταση» της μεταβλητότητας των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, και όχι για το αληθινό ακουστικό περιβάλλον πάνω από τον Κρόνο (Τι ήχο να έχουμε βρε παιδιά στο κενό; :lol:)

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να τίθεται θέμα να μην κατάλαβε κανείς εδώ μέσα ότι δεν πρόκειται να ακούσουμε αυτό τον ήχο πλησιάζοντας τον κρόνο(λέμε τώρα!)εξάλλου μιλήσαμε για ηλεκτρομαγνητικά κύματα στην αρχή και ότι αυτή είναι η μετάφρασή τους αν όντως μεταφράζονται σε ήχο..Πάντως εγώ δεν θα το έλεγα εξωπραγματικό αλλά πραγματικό εφόσον υπάρχει,καταγράφεται και μεταφράζεται έστω με αυτόν τον τρόπο.
"Όποιοι κι άν είστε σας χαιρετάμε..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φίλε Evilstar, δεν διαφωνώ, απλά αυτού του είδους οι αναπαραστάσεις είναι καθαρά υποκειμενικές, αν για παράδειγμα επιταχύνει κανείς τον ρυθμό αναπαραγωγής και βάλει τον ήχο μιας τρομπέτας τότε από ατμοσφαιρικό-space progressive με πινελιές ψυχεδελικού θα γίνει jazz αυτοσχεδιασμός...

 

Φυσικά αυτή η τεχνική της αναπαράστασης χρησιμοποιείται συχνά στην αστρονομία, ειδικά στις ραδιοεικόνες με τον ψευδοχρωματισμό μιας και είναι αναγκαίος για την απεικόνηση πραγμάτων που τα μάτια μας δεν συλλαμβάνουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης