Jump to content

Μπορώ να βλέπω και επίγεια αντικείμενα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορω με ενα τηλεσκοπειο βλεπω και επιγεια αντεικιμενα;

η μονο αστερια και πλανητες;

Εχω παρει κατι κιαλια απο γερμανια μεσου ιντερνετ με αντικαταβολη συγκεκριμενα Bresser special zoom 10-30x60 απο

 

http://www.optical-systems.com/product_info.php/name/Bresser_Special_Zoomar_10-30x60_Binoculars/products

 

αλλα δεν μπορω να δω πλανητες οπως λετε κρονο...διας.κ.τ.λ

 

και οταν κανω ζοομ τερμα δηλ.30 τα βλεπω θολα ακομα και τα επιγεια αντικειμενα

μεχρι τα 25 ειναι αρκετα καθαρα

 

αν παρω ενα τηλεσκοπειο θα κανω και τα δυο πραγματα που θελω δηλ. να βλεπω και ουρανια και επειγεια

 

η να παρω κατι αλλο π.χ spotting scopes

αυτα τι διαφορετικο κανουν απο τα τηλεσκοπεια;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά,

κατ' αρχήν όλα τα τηλεσκόπια μπορούν να δείξουν επίγεια αντικείμενα αν τα στρέψεις προς τα αντικείμενα αυτά. Η διαφορά με τα εξειδικευμένα spotting scopes είναι οτι δεν παρεμβάλλονται σχετικοί φακοί για να φαίνεται ορθό το είδωλο, δηλαδή όχι ανάποδα πάνω-κάτω και αριστερά-δεξιά. Στην αστρονομία η αναστροφή του αντικειμένου δεν παίζει ρόλο, και εξαρτάται από τον τύπο του τηλεσκοπίου.

 

Για τα κιάλια που πήρες, όταν κοιτάζεις κάποιο πολύ κοντινό αντικείμενο είναι λογικό να μην μπορείς να εστιάσεις. Υπόψη, οτι άλλο πράγμα είναι η εστίαση (focus) που συνήθως ρυθμίζεται με ένα ροδάκι, και άλλο η μεγέθυνση (zoom) που ρυθμίζεται με άλλο χειριστήριο. Η διαδικασία είναι να κάνεις εστίαση με χαμηλό zoom μέχρι να "ξεθολώσει" το είδωλο, και στην συνέχεια να κάνεις τόσο zoom όσο σου είναι χρήσιμο και να ξαναεστιάσεις.

 

Για πλανήτες, η μεγέθυνση που σου προσφέρουν τα κιάλια σου είναι χαμηλή για να δείς λεπτομέρεις. Για τον υπόλοιπο ουρανό όμως, και ιδίως το φεγγάρι, μπορείς να δείς υπέροχα.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω φιλε μου

 

αλλα τι μου προτινεις να παρω???

ενα φθινο τηλεσκοπειο που να βλεπω και επιγεια

 

η ενα spotting scopes ????

 

που εχει και οικονομικοτερα

 

ααα και ποιο ειδος τηλεσκοπεια βλεπουν ορθα τα αντικειμενα????/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι σε πρώτη φάση πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς τα κιάλια σου.

Πολύ πιθανόν να σε καλύψουν τόσο για επίγεια όσο και για αστρονομική χρήση.

Αν τελικά αποφασίσεις οτι δεν σε καλύπτουν, μπορείς να ξαναθέσεις το ερώτημα.

Αλλά προς το παρόν, όταν ακόμα δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι μπορείς να κάνεις με τον εξοπλισμό που ήδη έχεις, μάλλον πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στα κιάλια για παρατήρηση και στο internet για ενημέρωση.

Δεν νομίζω οτι έχει νόημα σε αυτή την φάση να σου εξηγήσω ποιά τηλεσκόπια είναι κατάλληλα για επίγεια παρατήρηση κλπ.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε gk33 γεια σου.

 

Χωρίς να μπορώ να γνωρίζω την τωρινή σχέση σου με την αστρονομία, θα σου δώσω κι εγώ μερικές γενικές οδηγίες συμπληρώνοντας τον Άγγελο λέγοντας, ότι, πέραν από τα κιάλια σου, για να μάθεις τον ουρανό, χρειάζεσαι επίσης ένα εισαγωγικό βιβλίο αστρονομίας, ένα αστρονομικό επιπεδόσφαιρο, για να βλέπεις πού βρίσκεται ανά πάσα στιγμή ο κάθε αστερισμός στον ουρανό, και ακόμα καλύτερα, έναν χάρτη με τα σπουδαιότερα ουράνια σώματα, και βέβαια, όσο δυνατόν περισσότερο σκοτεινό ουρανό.

 

Φιλικά

 

PapGeo

 

--------------------------

Υπό μορφή ανεκδότου: Κάποτε είχα συναντήσει έναν ευχάριστο και καλοκάγαθο μεσήλικα οικογενειάρχη, ο οποίος, όταν έμαθε ότι ασχολούμαι με την αστρονομία, έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον να μάθει για τα τηλεσκόπια. Αφού λοιπόν είχε περάσει αρκετή ώρα και με ιδιαίτερη χαρά και πάθος του εξηγούσα για τα ουράνια θαύματα που μπορούσε να δει, με ρώτησε: «Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για επίγεια παρατήρηση?» Ναι, του απάντησα, με κάποιες προϋποθέσεις σε ορισμένους τύπους τηλεσκοπίων. «Ωραία!» μου ανταπάντησε, «θα αγοράσω ένα, θέλω όταν πηγαίνω Λουτράκι να χαζεύω τα κότερα στη θάλασσα. Περπατάνε πάνω τους κάτι μανούλια, άλλο πράμα!» (!!!) (φίλε gk33 μπαρδόν – δεν υπονοούσα κάτι).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω φιλοι μου Αγγελε και Papgeo

 

για τις συμβουλες σας

 

Εγω δηλωσα απο την αρχη οτι ειμαι ασχετος ακομα με την αστρολογια .

Αλλα μετακομισα προσφατα στο καινουργιο μου σπιτι που βρισκετε εξω απο την πολη μας, ΜΥΤΙΛΗΝΗ εχω καταπλικτικη θεα, κατασκοτεινο ουρανο, τους <φιλους μας > Τουρκους απεναντι μου και λεω αν μπορω να βλεπω κανενα <χανουμακι>> καλα θα ειναι για το χειμωνα εεεεε

 

πλακα κανω

 

πηρα τα κιαλια αλλα δεν μπορω να τα δω....

και λεω μια που θα παρω κατι καλυτερο να ασχοληθω και με την αστρονομια, αν μου αρεσει.

Αν βαρεθω τα αστρα να βλεπω τουλαχιστων τα χανουμακια

 

Ψαχνοντας για τα κιαλια βρηκα και εσας και ειπα να σας ρωτησω σαν ποιο ειδικοι τι προτινετε να παρω τηλεσκοπειο η κατι καλυτερο απο κιαλια

 

Κατεβασα το προγραμα χαρτης του ουρανου και το μαθαινω καμια βοηθεια απο κανεναν σας???

 

 

ευχαριστω για το χρονο σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω φιλοι μου Αγγελε και Papgeo

 

για τις συμβουλες σας

 

Εγω δηλωσα απο την αρχη οτι ειμαι ασχετος ακομα με την αστρολογια .

Αλλα μετακομισα προσφατα στο καινουργιο μου σπιτι που βρισκετε εξω απο την πολη μας, ΜΥΤΙΛΗΝΗ εχω καταπλικτικη θεα, κατασκοτεινο ουρανο, τους <φιλους μας > Τουρκους απεναντι μου και λεω αν μπορω να βλεπω κανενα <χανουμακι>> καλα θα ειναι για το χειμωνα εεεεε

 

πλακα κανω

 

πηρα τα κιαλια αλλα δεν μπορω να τα δω....

και λεω μια που θα παρω κατι καλυτερο να ασχοληθω και με την αστρονομια, αν μου αρεσει.

Αν βαρεθω τα αστρα να βλεπω τουλαχιστων τα χανουμακια

 

Ψαχνοντας για τα κιαλια βρηκα και εσας και ειπα να σας ρωτησω σαν ποιο ειδικοι τι προτινετε να παρω τηλεσκοπειο η κατι καλυτερο απο κιαλια

 

Κατεβασα το προγραμα χαρτης του ουρανου και το μαθαινω καμια βοηθεια απο κανεναν σας???

 

 

ευχαριστω για το χρονο σας

 

Εννοείς Αστρονομία φίλε μου!!! γιατί όταν ακούω την λέξη Αστρολογία τρελαίνομαι sorry!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..Τωρα το χαρτες του ουρανου πως θα σε βοηθησει στο να δεις τα ΄χανουμακια' ,ειναι κατι που θα ηθελα μαθω και εγω...

 

Πρεπει πρωτα να κατσεις και να βρεις τι θελεις να κανεις σχετικα με το εξοπλισμο σου(κιαλια η οτιδηποτε αλλο) ειτε με ερευνα στο internet ειτε παρακολουθωντας τις συζητησεις εδω στο forum,οπως πολυ σωστα ανεφεραν οι κυριοι PapGeo και rama.

 

Αν τελικα αποφασισεις να ασχοληθεις με την αστρονομια,τα παιδια εδω μεσα ειναι κατι παραπανω απο προθυμα να σε βοηθησουν στα πρωτα σου βηματα(το λεω εκ πειρας αυτο)

 

Φιλικα,Σπυρος και καλως ηρθες...

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης