AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Homemade: Ράδιο-τηλεσκόπιο
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Homemade: Ράδιο-τηλεσκόπιο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Mastrovox
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Johnny WhoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 380
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ραδιόφωνο χωρίς υποδοχή για εξωτερική κεραία απλά τυλίγοντας το καλώδιο της εξωτ. κεραίες γύρω από την τηλεσκοπική κεραία του ραδιοφώνου σου δημιουργώντας έτσι ένα πηνίο. Δεν το έχω βέβαια δοκιμάσει οπότε κάνει μια δοκιμή πρώτα άμα θες.

Μπορείς επίσης να ανοίξεις το ραδιόφωνο, να βγάλης την κεραία του και να συνδέσεις το ραδιοτηλεσκόπιο στη θέση της.

Επίσης, εγω σκέφτομαι το εξής σενάριο. Να βάλω μια παραβολική κεραία (πιάτο) και ένα LNB πάνω σε μια βάση για Dob, να χρησιμοποιήσω έναν συσσωρευτή μολύβδου- οξέως για τροφοδοσία, και πάνω στη βάση να κολλήσω τον ανιχνευτή σήματος και τον δέκτη. Δίπλα μπορώ να έχω το λάπτοπ και να λαμβάνω σήμα από αυτό με αναλογικό καλώδιο ήχου όπως αυτό στα ακουστικά. Dancing RadioDob, That `s it! Twisted Evil Twisted Evil

Υ.Γ.: Αν κάποιος θέλει, έχω σχέδια για δέκτη στα μεσαία.
Υ.Γ.:[2]Γίνεται και με κεραία Yagi, αλλά είναι πιο ογκώδης και βαριά.

filfilipOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 541
Τόπος: Olympic Village
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόλις έμαθα πως υπάρχει τρόπος μετατροπής των συχνοτήτων σε εικόνα μέσω γλώσσας προγραμματισμού MATLAB!!!! Θα σας ενημερώσω σύντομα αμέσως μόλις έχω νέα! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
minaskarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Μάρ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 221
Τόπος: Δράμα/Θεσσαλονικη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Υ.Γ.: Αν κάποιος θέλει, έχω σχέδια για δέκτη στα μεσαία.

Γιάννη δημοσίευσε εδώ τα σχέδια έτσι ώστε να είναι διαθέσιμα σε όλους. Cheesy Grin

Παράθεση:
Μόλις έμαθα πως υπάρχει τρόπος μετατροπής των συχνοτήτων σε εικόνα μέσω γλώσσας προγραμματισμού MATLAB!!!! Θα σας ενημερώσω σύντομα αμέσως μόλις έχω νέα!

Περιμένουμε Φίλιππε
Cheesy Grin

Φιλικά,
Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Johnny WhoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/08/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα έχω στην Αθήνα ενω τώρα είμαι Κοζάνη. Όταν γυρίσω θα τα δημοσιεύσω. Έιναι από το κιτ "Φτιάχνω το δικό μου ραδιόφωνο", που είχα πάρει ότανήμουν μικρός. Το πλεονέκτημά του είναι πως δεν χρειάζεται πλακέτα. Μπαίνουν όλα σε μια κλεμοσειρά. Dancing
Johnny WhoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/08/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αποφάσισα. Θα πάρω το μεγαλύτερο πιάτο πυ θα βρω στο μαγαζί με τα δορυφορικά, μια βάση για ντομπ (απο κάποιον που δεν τη χρειάζεται) και θα φτιάξω το ραδιοτηλεσκόπιο στο σχολίο. Στο σπίτι μου δεν χωρά 1μ πιάτο Brick wall . Αν όλα πάνε καλά, θα βάλω ένα soundcapture πρόγραμμα και θα συνθέσω εικόνες με GNU Octave, κάτι σαν το Matlab. Αν πετύχει, περιμένετέ με στην έβδομη πανελλήνια και με ένα δορυφορικό πιάτο, εκτός από το... μπουρί Cheesy Grin (dob) μου. Dancing Dancing Dancing Dancing
kambouOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 13 Ιαν 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 95
Τόπος: Θεσσαλονικη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/08/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καιρο περιμενα κατι τετοιο στο forum Dancing . . . τα μονο αρθρα που εβρισκα ηταν στα αγγλικα Brick wall
σκεφτομουν να κανω κατι σαν << ερασιτεχνικο ραδιοτηλεσκοπιο >>!!!!!!
Βεβαια εχω δορυφορικο εξοπλισμο αλλα αφου δεν βλεπω πλεον δορυφορικα καναλια λεω να πειραματιστω με αυτον!

Τωρα , ξερει κανεις πως θα γινει να συνδεθει η κεραια με τον υπολογιστη? Ωστε να ερχονται απευθειας τα σηματα σε αυτον ??? Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
βολιωτηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3301
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/08/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kambou έγραψε:

Τωρα , ξερει κανεις πως θα γινει να συνδεθει η κεραια με τον υπολογιστη? Ωστε να ερχονται απευθειας τα σηματα σε αυτον ??? Very Happy

Από τα σχέδια που είχα για τη δική μου ιδέα θυμάμαι ότι στη κεραία ενώνεις ομοαξονικό καλώδιο το οποίο στη συνέχεια πάει στον δέκτη.
Υπάρχει εξάρτημα για να ενώσεις τη κεραία με το ομοαξονικό.
Δε θυμάμαι πώς λέγεται αλλά θα το ψάξω να στο πω.Δεν είναι κάτι τραγικό.

ManiotOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Νοέ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 126
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/08/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σας,

μια μικρη παρεμβαση. Η χρηση μιας παραβολικης κεραιας για την συλλογη ραδιοσηματων ειναι ακριβως η ιδια (διεπεται απο τους ιδιους φυσικους νομους) με την χρηση του παραβολικου κατοπτρου στο τηελεσκοπιο για την συλλογη του ορατου φωτος.
Η διακριτικη ικανοτητα της κεραιας, η δυνατοτητα να εστιαζει στην επιθυμητη ραδιο συχνοτητα κτλ, πρεπει να μελετηθει αρκετα προτου καποιος προχωρησει στην αγορα της και μαλιστα αν προκειται για μια παραβολικη κεραια του εμποριου. Με αλλα λογια οι τεχνικες - κατασκευαστικες προδιαγραφες της πολυ πιθανο να μην επιτρεπουν το εγχειρημα. Ισως αποτελει καλη ασκηση για τον επιδοξο ραδιο αστρονομο να υπολογισει το απαιτουμενο ανοιγμα, P-V σφαλμα και strehl ratio της κεραιας του σε σχεση με το μηκος κυματος που θελει να παρατηρησει. Πληροφοριακα το κριτηριο Rayleigh λ/4 ελαχιστης επιτρεπτης παραμορφωσης στο μετωπο κυματος ισχυει και εδω, αρα η ελαχιστη παραμορφωση απο την ιδεατη επιφανεια της παραβολικης κεραιας ειναι λ/8 Αν θελει καποιος να <<πιασει>> την εκπομπη του υδρογονου στα 1.420 ΜΗz η αλλιως στα 21 cm μηκος κυματος(θεμελιωδης εξισωση της κυματικης¨Συχνοτητα Χ μηκος κυματος = ταχυτητα διαδοσης) τοτε η παραβολικη κεραια πρεπει να μην αποκλινει πανω απο 2,625 εκατοστα απο το ιδεατο παραβολικο σχημα. Επιπλεον εμφαση πρεπει να δοθει στον ενισχυτη του (μιλαμε για εκατομυριοστα του milliwatt που πρεπει να ενισχυθουν και να διαχωριστουν απο το θορυβο). Η ψυξη σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια ειναι μια λυση, οπως ακριβως σε μια CCD αλλα σε ακραια επιπεδα.

Βεβαια, υπαρχουν εφαρμογες, οπως η καταγραφη μετεωριτων στη ατμοσφαιρα, ηλιακη δραστηριοτητα και αλλες που εχουν λιγοτερες απαιτησεις, και ειναι πιο προσιτες.

Το σχετικο κεφαλαιο στο βιβλιο <Astronomy: A handbook> G. Roth, εκδοσεις Sky Publishing, ISBN: 0387911251 / 0-387-91125-1 ειναι ανεπιφυλακτα εξαιρετικο.

Καλη επιτυχια!!!

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Johnny WhoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/08/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι πολύ απλό να πάρεις σήμα στον υπολογιστή. Ανοίγεις τον satelite finder, ξεκολλάς τα καλώδια του δείκτη ή του βομβητή. Με ένα πολύμετρο εέγχεις την πολικότητα. Παίρνεις μια πρίζα για αναλογικό καλώδιο ήχου 3,5mm, μονοφωνικό και συνδέως το τερματικό τη μύτης με το θετικό καλώδιο. Το αρνητικό καλώδιο το συνδέεις με το τερματικό του περιβλήματος. Τροφοδοτείς το σύστημαόπως περιγράφεται εδώ
[url]
http://www.scienceinschool.org/2012/issue23/telescope/greek[/url]
. Επειτα παίρνεις ένα αναλογικό καλώδιο ήχου(σαν αυτό από τα ακουστικά) και συνδεέις την πρίζα που έφτιαξες με την θύρα μικροφώνου του υπολογιστη. Στη συνέχει κατεβάζεις το speclab, to εγκαθιστάς, το ρυθμίζεις και είσαι έτοιμος.
Η όλη διαδικάσια (αγνοώντας τα εμμονικά υπονούμενα για γενιάδες και αυθεντίες), περιγράφεται εδώ:
http://www.nastro.org.uk/how-to-build-a-radio-telescope.html
Μια επιφύλαξη: δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Αν μπορείς, δοκίμασέ το σε παλό μηχάνημα που δεν λυπάσαι πιθανώς να του κάνεις ζημιά.

βολιωτηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3301
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/08/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιτα κι αυτο

http://www.threehillsobservatory.co.uk/astro/radio_astronomy/radio_astronomy_1.htm

filfilipOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 14:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά, πως πάει το θέμα? Το έχει προχωρήσει κανείς?
Εγώ δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τίποτα! Sad

Επιστροφή στην κορυφή
minaskarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

filfilip έγραψε:
Παιδιά, πως πάει το θέμα? Το έχει προχωρήσει κανείς?
Εγώ δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τίποτα! Sad

Μια απ' τα ίδια και εγω Φιλιππέ, δεν εχω βρει χρόνο :\

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filfilipOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άντε να κάνει κάποιος την αρχή να ακολουθήσουμε!!!! Razz
Επιστροφή στην κορυφή
GreekdestinyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 611
Τόπος: Keppler 22-B,Ιωάννινα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 18:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρακολουθω το θεμα και λεω σιγα σιγα να αρχισω ετσι για την πλακα Smile αλλα το προβλημα ειναι οτι δν μπορω να διαθεσω πολλα χρηματα... Confused
View user's profile 
minaskarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 19:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Greekdestiny έγραψε:
Παρακολουθω το θεμα και λεω σιγα σιγα να αρχισω ετσι για την πλακα Smile αλλα το προβλημα ειναι οτι δν μπορω να διαθεσω πολλα χρηματα... Confused

Οποια λυση και να ακολουθησεις (δορυφορικό πιατο ή αυτοσχέδια κεραία) το κοστος είναι μικρο, πχ για την πρώτη 30ευρω για το πιατο, 15ε για LNB και SatFinder μαζι, συνολο 45 ευρώ, άντε 50 με τα καλώδια Wink

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Mastrovox Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 4 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης