Jump to content

Homemade: Ράδιο-τηλεσκόπιο


minaskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

radiojove1_copy_small.jpg

Όσον αφορά την κεραία φαίνεται απλή και ενδιαφέρουσα κατασκευή. Ξέρει κανείς πως να φτιάξω το Shortwave radio receiver; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Θα ήταν ωραίο να ακούσουμε και να καταγράψουμε τα ραδιοκύματα που εκπέμπει ο Δίας με την Ιώ. Ορίστε το link του άρθρου με τις οδηγίες κατασκευής: http://thilinaheenatigala.blogspot.gr/2008/11/listen-to-jupiter.html

 

Επίσης υπάρχει και αυτό το site: http://www.ukaranet.org.uk/uk_amateurs/bobgreef/

 

Λοιπόν τι λέτε;

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υπάρχει και αυτό που είναι ευκολότερο στην κατασκευή του

 

http://www.scienceinschool.org/2012/issue23/telescope/greek

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

filip πραγματι ειναι εκολοτερο αλλα θα ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις.αντι για δορυφορικο πιατο μπορω να χρησιμοποιησω κατι αλλο(οχι επειδη ειναι ακριβο,μα φτηνο ειναι,αλλα για να μην μπαινω σε διαδικασιες να παραγγελνω και τετοια).ειναι καλο οσο το αλλο του minaskar?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

filip πραγματι ειναι εκολοτερο αλλα θα ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις.αντι για δορυφορικο πιατο μπορω να χρησιμοποιησω κατι αλλο(οχι επειδη ειναι ακριβο,μα φτηνο ειναι,αλλα για να μην μπαινω σε διαδικασιες να παραγγελνω και τετοια).ειναι καλο οσο το αλλο του minaskar?

 

Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω! Πιστεύω πως του minaskar πρέπει να είναι πιο ευαίσθητο (άρα να λαμβάνει καλύτερα τα σήματα)!!! Καλύτερα όμως σε αυτό να απαντήσει κάποιος ραδιοερασιτέχνης ή όποιος έχει γνώσεις ηλεκτρονικής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δυο φαίνονται εύκολα στην κατασκευή αν και νομίζω το "δικο μου" κερδίζει λόγω απλότητας (ενα κομμάτι σύρμα και μια μεταλική επιφάνεια) :cheesy:
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά το φορτώνεις και σε ένα τρίποδο με αλταζιμουθιακή βάση και είσαι κομπλέ! ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και απλά χρειάζεσαι και ένα τέτοιο http://viewitem.eim.ebay.gr/Shortwave-AM-FM-SW-9-Band-Radio-Receiver-W-Clock-Off-On/150655769099/item για να λαμβάνεις τα ραδιοκύματα των 21mhz
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σωστά! Και μπορείς να βρεις σχεδόν παντού και πάμφθηνα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και προτιμώ να το φτιάξω μόνος μου αν βρω τα σχέδια
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το κυκλικό είναι χάλκινο ενώ το άλλο που ειναι σαν πλέγμα είναι απλό συρμα περίφραξης.. Αύριο με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να κοιτάξω για ραδιοφωνικούς δέκτες παγκόσμιας λήψης στην αγορά.
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρωταω επειδη εγω ειμαι εντελως αρχαριος με την ραδιοατρονομια και βλεπω πως εσεις ξερετε κατι παραπανω(για να μην πω πολλα),μηπως υπαρχει κανενας τροπος να κανω το ραδιοτηλεσκοπιο πιο ευαισθητο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω φίλε, μόλις το φτιάξω και το τελειώσω ίσος να έχω πλέον αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία για να σου απαντήσω :o
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη η συχνοτητα που αναφερεται ειναι στους 21 ΜΗζ δεν χρειαζεται ιδιαιτερη ευαισθησια..

 

οι δεκτες ραδιοφωνακια δεν θα αποδωσουν. αν καποιος απο εσας μπορει να κανει κατασκευες καλο ειναι να δοκιμασει εναν δεκτη τεχνολογιας SDR. αυτο γιατι θα σας δωσει realtime εποπτικη εικονα των σηματων. ειτε σε time domain ειτε σε Frequency (analyser). αν θελει καποιοες πληροφορες ας μου στηλει ενα εμαιλ

 

sv1jgw@hotmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα κανω και μια τελευταια ερωτηση.μηπως θα μπορεσω να σχηματισω εικονεσ οπως αυτη http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Onde-radioM87.jpg(βεβαια οχι μακρινων γαλαξιων αλλα του ηλιου η του δια)Αν ναι πως?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό και πρωτοποριακό. Θα ήθελα να μάθω πόσο σου κόστισε και πώς μπορούμε να φτιάξουμε ένα δέκτη με χαρακτηριστικά κτλ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα ξεκινήσω την κατασκευή του ραδιοτηλεσκόπιου με πιάτο και lnb... μόλις το έχω έτοιμο θα σας δώσω εικόνες και αποτελέσματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη δεν έχω αγοράσει ακόμα όλα τα υλικά που χρειάζομαι για να ξέρω τιμή. Φίλιππε περιμένουμε φωτογραφίες :cheesy:

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρεις κανείς σε ποια συχνότητα πρέπει να βάλουμε τον δέκτη για να πιάσουμε σήματα της Ανδρομέδας πχ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιστεύω πως η ευαισθησία αυτού του οργάνου είναι τέτοια ώστε να πιάσεις ραδιοκύματα από τόσο μακριά, εκεί χρειάζονται άλλες διατάξεις πιο μεγάλες και ακριβές

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης