Jump to content

Τι περιμένετε περισσότερο να πετύχει το Curiosity Rover;


Bi2L

Τι περιμένετε περισσότερο να πετύχει το Curiosity Rover στον Αρη;  

94 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι περιμένετε περισσότερο να πετύχει το Curiosity Rover στον Αρη;

    • Να κατανοήσουμε καλύτερα τη γεωλογική του εξέλιξη
      23
    • Να δώσει οριστική απάντηση στο ζήτημα ύπαρξης ζωής στον Άρη
      46
    • Να ανοίξει το δρόμο για μια μελλοντική βάση στον Άρη
      18
    • Εντυπωσιακές φωτογραφίες και βίντεο
      2
    • Δεν περιμένω πολλά
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Curiosity Rover, το μεγαλύτερο Rover που έχει υπάρξει, βρίσκεται καθ΄ οδόν στον Κόκκινο Πλανήτη και τα ξημερώματα της Δευτέρας 6 Αυγούστου 2012 θα βρίσκεται στον Κρατήρα Gale μεγέθους 196χλμ. για να ξεκινήσει το μακρύ ταξίδι της αναζήτησης, εσείς τι περιμένετε περισσότερο να πετύχει το Curiosity Rover στον Αρη;

Curiosity2.jpg.c2af4c43cc9a32fc51fc0d9549b05243.jpg

Curiosity.jpg.b2f9b82f65202602c80174fbd8c8840f.jpg

Gale.jpg.f612e8e5f6fc88727b30593da1948709.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλάκη εγώ το δεύτερο ψήφισα αλλά...κάτσε πρώτα να προσγειωθεί με το καλό...γιατί είναι ΠΟΛΥ ζόρικα τα πράγματα!! Μιλάμε για πολλές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται 1η φορά όπως το Skycrane και οι πύραυλοι πάνω στο όχημα...ας ελπίσουμε όλα αυτά να παίξουν ρολόϊ...λένε πως υπάρχει η μεγαλύτερη ανησυχία στην ομάδα του JPL στην NASA, που είχανε ποτέ, με οποιοδήποτε από τα οχήματα που έχουν σταλεί έως τώρα.

 

Καταλαβαίνεις... :roll:

[-o< [-o< [-o<

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ το 2 ψήφισα Βασίλη, με την ελπίδα να βρεί τα πολυπόθητα "αποτυπώματα" ζωής. Αν όχι το ερώτημα θα παραμένει.

Εδώ απευθείας η προσεδάφιση στον κόκκινο πλανήτη

http://www.cosmosmagazine.com/marslanding

(προσάρωση, αν και κακόηχο σωστό πρέπει να είναι γιατί διαβάζω συνέχεια περί προσγείωσης στον Άρη #-o :D )

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικά να προσεδαφιστεί!!! Πολύ δύσκολο το εγχείρημα και πολλές οι παράμαετροι που μπορεί να στραβώσουν. Αν λάβουμε υπ όψιν και την γκαντεμιά σε σχεση με τον Άρη πολύ φοβάμαι ότι δεν θα ξανακούσουμε για το Curiosity. Μακάρι να βγω ψέυτης!!!

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με την σειρά μου το 2 ψήφισα και ελπίζω να μάθουμε περισσότερα σχετικά

με την οποιαδήποτε μορφή ζωής υπάρχει στον Άρη.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως η 2η απάντηση είναι που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Από εκεί και πέρα εφόσον απαντηθεί αυτό το ερώτημα πιστεύω πως έχει μεγάλο ενδιαφέρον η γεωλογική δομή του πλανήτη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους, το δημοψήφισμα ήταν επιλογή των Mods του Astrovox και όχι μόνο δικό μου, εγω απλά το ανέβασα :wink:

 

Πιστεύω ότι η προσεδάφιση του Curiosity θα γίνει με επιτυχία, ίσως μερικές εκατοντάδες μέτρα πάρακατω απ'το προβλεπόμενο σημείο, πάντως πιστεύω ότι δεν θα φυτευτεί στο Αρειανό έδαφος.

 

Τώρα σχετικά με το τι περισσότερο θα πετύχει η αποστολή Curiosity, Η αποστολή θα κινηθεί/κινητέ πάνω στην ανεύρεση ζωής στον Κόκκινο πλανήτη και οι φορολογούμενοι Αμερικανοί πλήρωσαν 2δις $ για την αποστολή αυτή, οπότε τα περισσότερα δημοσιεύματα θα αφορούν αυτο. Νομίζω ότι το ζήτημα ύπαρξης ζωής στον Άρη δεν θα το απαντήσει, και πιο σωστά, πιστεύω ότι δεν θα βρει ίχνη ζωής (σόρρυ παιδιά, αλλά δεν νομίζω ότι ο Αρης μπόρεσε να διατηρήσει για αρκετό χρονικό διάστημα τις κατάλληλες συνθήκες ώστε να αναπτυχθεί κάποια ζωή). Περισσότερο πιστεύω ότι το Curiosity θα βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα τη γεωλογική του εξέλιξη αλλά και την μορφολογία του παρά το αν υπήρχε ή υπάρχει ζωή εκεί, το σίγουρο είναι ότι θα μας στείλει αρκετές φωτογραφίες και βίντεο αφού με αυτο τον τρόπο δεν θα πολυ γκρινιάζουν οι πολίτες για το που πήγαν τα λεφτά τους μιας και θα παίρνουν ικανοποίηση απ'τα υπέροχα κόκκινα τοπία.

 

 

 

Εδώ απευθείας η προσεδάφιση στον κόκκινο πλανήτη

http://www.cosmosmagazine.com/marslanding

(προσάρωση, αν και κακόηχο σωστό πρέπει να είναι γιατί διαβάζω συνέχεια περί προσγείωσης στον Άρη #-o :D )

Ευχαριστούμε Αλέξη.

 

Εδω το λινκ απ'το Nasa Tv

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/nasatv/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πληροφορίες από τον ΟΦΑ: http://www.ofa.gr/news/curiosity.html

 

Μεταξύ άλλων, ζωντανές μεταδόσεις της προσεδάφισης:

 

NASA TV: http://www.nasa.gov/ntv

NASA JPL Live: http://www.ustream.tv/NASAJPL2

Curiosity Cam: http://www.ustream.tv/NASAJPL

ESA's European Space Operations Centre: http://www.esa.int/esaCP/SEMRLUSX55H_index_0.html

Universe Today’s Live Webcast: http://www.youtube.com/universetoday/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα θα τα ήθελα, ιδίως το 1 και το 2, αν και ασυνείδητα επέλεξα το 2ο και εγώ. Αλλά το 1 και το 2 συνδέονται στενά, ούτως ή άλλως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από ένα ταξίδι 565 εκατομμυρίων χλμ. η αλήθεια είναι ότι προσδοκώ πολλά! Πρώτα απ’ όλα έχω αγωνία, αν θα λειτουργήσει ο συνδυασμός συστημάτων (αλεξίπτωτα, ειδικά σχεδιασμένοι προωθητήρες κ.α.) που είναι ενσωματωμένα στο σκάφος, για να βοηθήσουν το Curiosity, ώστε να προσεδαφιστεί όσο πιο "μαλακά" γίνεται και να μην υποστεί ζημιά κανένα από τα προηγμένα και υπερευαίσθητα όργανα που διαθέτει, δεδομένου ότι θα μπει στην ατμόσφαιρα του Άρη με ταχύτητα περίπου 20 χιλιάδων χλμ/ώρα!!!

Στη συνέχεια, περιμένω να ακούσω και να δω τον "Κάπτεν Κερκ", κυβερνήτη του διαστημόπλοιου USS Enterprise στην αγαπημένη τηλεοπτική σειρά Star Trek, που άφησε εποχή και απέκτησε εκατομμύρια φανατικούς φίλους σε όλο τον κόσμο, αφού, όπως έγινε γνωστό, η NASA συμφώνησε με τον ηθοποιό Ουίλιαμ Σάτνερ, να είναι εκείνος που θα περιγράψει την στιγμή της προσεδάφισης!

Μετά, και αφού περάσουν "τα επτά λεπτά του τρόμου", να δοθεί και το σύνθημα για τα πανηγύρια, που θα δώσει ο δορυφόρος Mars Odyssey, που έχει "εγκατασταθεί" σε ένα σημείο από το οποίο θα μπορεί να παρακολουθεί τη διαδικασία προσεδάφισης του ρομποτικού εξερευνητή και θα στείλει σήμα, αν όλα πήγαν ομαλά και αν το Curiosity προσεδαφίστηκε με επιτυχία.

Ε, και αν αυτά πάνε κατ’ ευχήν, τότε περιμένω όλα τα παραπάνω της ψηφοφορίας, και επί πλέον το Curiosity να αντέξει πολύ περισσότερο απ’ όσο το προορίζουν, να σκαρφαλώσει τις πλαγιές του όρους Σαρπ, που υψώνεται στο κέντρο του κρατήρα Γκέιλ και καταλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος της λεκάνης του, μα πάνω απ’ όλα, να βρει και να μας αποκαλύψει το μυστικό αρχείο της γεωλογικής ιστορίας του Άρη, που εδώ και τουλάχιστον ένα δισεκατομμύριο χρόνια κρύβει!

Ψήφισα το 1, αλλά μ’ έτρωγε το χέρι να πατήσω και το 2.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το "Εντυπωσιακές φωτογραφίες και βίντεο". Κάτι συντηρητικό,και λιγότερο επιστημονικό.

Απλά το "οριστική απάντηση για ζωή" μου φαίνεται πολύ risky.

προτιμώ να Εντυπωσιαστώ(περιμένοντας λιγότερα), απ'το να απογοητευτώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια τεράστια εκπλήρωση (λανντινγκ) λόγω της τεχνολογικής προόδου της ανθρωπότητας , και ακόμα μεγαλύτερες οι σύγχρονες υποθέσεις που θα κάνουμε , για ακόμα μια φορά , ως αποτέλεσμα των επίσης σύγχρονων ερευνών !

 

Αλλά ψήφισα ''δεν περιμένω πολλά'' μέσα στο όλο κλίμα για το αν θα έχουμε καλό λανντινγκ ή όχι !

Γιατί μου γενάτε η απορία: εδώ δεν είμαστε σίγουροι αν θα το προσγειώσουμε , και πρέπει να είμαστε σίγουροι οτι θα είναι ακριβή τα αποτελέσματα αν βρούμε ή όχι εκει πάνω ένα από τα άπειρα βακτήρια που κυκλοφορούν ανεμπόδιστα στις πάμπολλες γειτονιές του σύμπαντος ?

Απογοητευμένος γιατί αν είναι ανά σαράντα πενήντα χρόνια να πηδάμε από πλανήτη σε πλανήτη δεν μας βλέπω να πηδάμε έξω από τούτο εδώ το βαρυτικό σύμπλεγμα , αν δεν μας βοηθήσει κανας αστεροειδής !

Ας ελπίσουμε όμως οτι θα πάρουμε πληθώρα από εντυπωσιακές φωτογραφίες και βίντεο για να ταξιδέψουμε και εμείς λίγο μαζί του !

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 2. Σε νέα ανάλυση στοιχείων από προηγούμενες αποστολές ανακαλύφθηκαν ίχνη μικροοργανισμών. Το θέμα είναι αν ήταν Αριανοί ή τους μεταφέραμε εμείς εκει. Φυσικά, θα μάθουμε και για την γεωλογική του εξελιξη. :cheesy:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας σήμερα για την επιτυχή προσεδάφιση του Curiosity στον Άρη, αισθάνθηκα μεγάλη αισιοδοξία για το μέλλον των αποστολών και των ανακαλύψεων. Το νέο εργαστήριο που στάλθηκε στον Άρη φέρει πολλά όργανα, τα περισσότερα από αυτά νέας τεχνολογίας, τα οποία θεωρώ είναι ικανά να μας πάνε ένα βήμα παραπέρα από αυτά που γνωρίζουμε μέχρι στιγμής :)

Θεωρώ πως το λιγότερο που θα μας προσφέρει είναι υψηλής ανάλυσης εικόνες από την επιφάνεια του Άρη! Πάντως στην περιοχή που προσεδαφίστηκε ( Gale Crater) είναι ένα από τα πιο συναρπαστικά μέρη του Άρη ( ύψους 5 Κm) μιας και θεωρείται από τα πιο πιθανά σημεία να βρίσκεται κάποιο ίχνος βακτηριακής ζωής ( στο εν λόγω σημείο υπάρχει σπηλιά ηλικίας 3,5 δισ. ετών) :D

Τώρα αν θα μας προσφέρει δυνατότητες για μελλοντικές αποστολές τον πλανήτη, δεν το γνωρίζω μιας και ο κύριος σκοπός της αποστολής είναι γεωλογικής φύσης (ανάλυση του εδάφους κλπ)..Το θεωρώ δευτερεύουσα σημασία ακόμη, να εστιάσουμε σε μελλοντικές αποστολές αστροναυτών στον πλανήτη μιας και αυτό δεν πρόκειται να γίνει πριν το 2040 :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το επίτευγμα είναι σίγουρα πολύ μεγάλο. Οι προσδοκίες μας?

Με τα σημερινά δεδομένα αυτό που μπορούμε να περιμένουμε είναι περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα γεωλογικά στοιχεία του Αρη.

Τιποτα περισσότερο κατα τη γνωμη μου. Και όσον αφορά μελλοντική βάση στον κόκκινο πλανητη, νομίζω οτι πρωτα θα πρεπει να δούμε μια θεαματική εξέλιξη στον τομέα της τεχνολογίας και της αεροδιαστημικής.

Βιντεο και φωτογραφίες υψηλης ανάλυσης? Σιγουρα ναι!

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

 

Αυτά ακριβώς μου ανέφεραν οτι περιμένουν και οι Αμερικάνοι φίλοι μας...

 

===========================

 

Το επίτευγμα είναι σίγουρα πολύ μεγάλο. Οι προσδοκίες μας?

Με τα σημερινά δεδομένα αυτό που μπορούμε να περιμένουμε είναι περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα γεωλογικά στοιχεία του Αρη.

Τιποτα περισσότερο κατα τη γνωμη μου. Και όσον αφορά μελλοντική βάση στον κόκκινο πλανητη, νομίζω οτι πρωτα θα πρεπει να δούμε μια θεαματική εξέλιξη στον τομέα της τεχνολογίας και της αεροδιαστημικής.

Βιντεο και φωτογραφίες υψηλης ανάλυσης? Σιγουρα ναι!

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως γνήσιος ψυχανώμαλος που είμαι, επέλεξα την τρίτη επιλογή :mrgreen:

Αποικισμός και γαιωδιαμόρφωση του Άρη :cheesy:

 

future_004.jpg

 

255275_10151135467278234_913818241_n.jpg

 

Όσον αφορά όσους γκρινιάζουν για τα 2 δις δολάρια, οι καπιταλιστικοί-εμπορικοί Ολυμπιακοί Αγώνε$ έφαγαν σχεδόν τα 10πλάσια. Για να μη μιλήσω για το πόσα λεφτά πετάγονται σε όπλα και σφαγές συνανθρώπων μας :x :x :x :x

 

603531_457714894249527_880981644_n.jpg

 

600128_452255838141201_747399565_n.jpg

 

 

 

 

 

(Εκτός θέματος: Ζούμε σ' έναν πλανήτη αφθονίας και υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ούτε τα σημαντικότερα. Σκ@τ@ νοημοσύνη υπάρχει τελικά :( )

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όνειρο των Σεργκει Καραλιόβ(Ρώσος της ΕΣΣΔ) και του Βέρνερ Βονμπράουν(Γερμανός της ναζιστικής Γερμανίας και της Αμερικής) ήταν το ταξίδι στον Άρη. Ο πρώτος πέθανε πρόωρα και ο δεύτερος εκτοπίστηκε μόλις έπαψε το ενδιαφέρον της κούρσας του διαστήματος. Τότε τα χρήματα που δαπανούσαν ήταν αμέτρητα προς χάριν του ταξικού πολέμου. Σήμερα δεν υπάρχουν αυτές οι δυο αντίπαλες δυνάμεις και το ενδιαφέρον για την πιο σημαντική αποστολή του ανθρώπου στη μίζερη ζωή του είναι μηδαμινό. Απ' το 1990 η ανθρωπότητα αντί να κάνει βήματα μπροστά, όλο και βυθίζεται σε μια άβυσσο που δεν έχει πάτο. Αντί να προοδεύει το είδος μας ώστε να φτάσουμε άλλους πολιτισμούς(εξωγήινους), μας ενδιαφέρουν(που λέει ο λόγος) τα συμφέροντα μιας κλίκας καπιταλιστών ώστε να μην χάσουν την δύναμη τους. Η εκμετάλλευση, ακόμη(!), νεκρών μορφών ζωής όπως το πετρέλαιο, κάρβουνο ή φυσικό αέριο το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι η καταστροφή του περιβάλλοντος, την υπερθέρμανση του πλανήτη και τελικώς τον αυτό-Αρμαγεδδώνα. Το τελικό συμπέρασμα μου είναι:

Αν δεν απαλλαγούμε από τους δυνάστες μας, τους καπιταλιστές, ο ανθρώπινος πολιτισμός δεν θα εξελιχθεί ποτέ και δεν θα πάμε ΠΟΤΕ στον Άρη γιατί το μόνο που μετράει είναι αν βγάζουν κέρδος αυτοί.

Ο Αινστάιν είχε πει γιατί σοσιαλισμό και εγώ σήμερα καταλαβαίνω γιατί. Ο άνθρωπος για να φτάσει το ενεργειακό επίπεδο των εξωγήινων που κάνουν αστροταξίδια για να μη πω γαλαξιακά ταξίδια πρέπει να ξεπεράσει την ιδιοτέλεια του και να συνεισφέρει για το κοινό καλό του είδους που ανήκει. Και η απάντηση είναι: ''σοσιαλισμός ηλίθιε...'' ](*,)

Γκαγκάριν Γιούρι Αλεξέεβιτς(Гагарин Юрий Алексеевич): Ο πρώτος άνθρωπος που μπήκε σε τροχιά γύρω από το μητρικό πλανήτη του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Yuri .

=D> =D> =D> =D> =D>

Πολύ καλό πολιτικό μανιφέστο και πολύ σχετικό με το τι περιμένουμε από το curiosity .

Επίσης κατάφερες το πρώτο σου post σε forum ερασιτεχνικής αστρονομίας να αφορά τη μάχη κατά της κλίκας των κακών καπιταλιστών .

=D> =D> =D> =D> =D>

 

 

Και είμαι σίγουρος ότι με την πτώση του καπιταλισμού θα σταματήσουμε αυτόματα την εκμετάλλευση νεκρών μορφών ζωής .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης