Jump to content

Περιοδικό σφάλμα στην EQ3-2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.Έχω αντιμετοπίσει ένα πρόβλημα με την EQ3-2.Σε αστροφωτογράφιση μιας νύχτας πήρα πολύ καλά αποτελέσματα χρησιμοποιόντας το 6" skywatcher και την pentax σε piggy back ή σε κύρια εστία.Μετά από μερικές βραδιές με τις ίδιες συνθίκες (χωρίς αέρα και με τον ίδιο εξοπλισμό στην στήριξη) μου δημιούργισε κυματάκια για είδωλα αντί για σημεία.Αν ήταν κακή πολική ευθηγράμιση καμπύλη και όχι σαν γλάρος.Το μοτέρ είναι αυτό που προβλέπεται για αυτή τη βάση.Τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω και να μην χαλάσω άλλο φιλμ;Παραθέτω και μια φωτογραφία παράδειγμα.

00610028.jpg.1e7dcf481defb742f6efb836c50dc9a4.jpg

00610024.jpg.1b0aa72ee796d42b429ed510b36d117d.jpg

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμπειροι φίλοι θα σου εξηγήσουν.

Εγω παντως θέλω μία φωτο του μοτέρ!

Το μοτέρ έχει χειριστήριο?

Αν ναι , στειλε και του χειριστηρίου!

Αν είναι ιδιο με της HEQ5 θα το μετατρέψουμε για autoguiding!

Αλλιώς ... εχει ο Θεός!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Maxplank στέλνω τη φωτογραφία του μοτέρ.Πάντως μπες στις φωτογραφίες πορτρέτα του ουρανού να δεις φωτογραφίες με τν ίδιο εξοπλισμό όπως ανέφερα στο πρώτο μήνυμα.

100_1864.jpg.c95237ff9e621e96a3c319815d22c0e7.jpg

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ακριβώς κάνει το autoguiding σε αθτό το χειριστήριο και τι εξοπλισμό χρειάζεται επιπλέων (υπολογιστή κοντά στο τηλεσκόπειο;).Ευχαριστώ για την σελίδα,μάλλον θα μου φανεί χρήσιμη.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί Φίλοι,

 

Το auto guiding μπορεί να γίνει δίνοντας εντολές στην ηλεκτροκίνητη στήριξη από ένα χειριστήριο, από μια ccd camera ή από έναν υπολογιστή που τρέχει κάποιο λογισμικό ερμηνεύοντας τη μετακίνηση του παρατηρούμενου αντικειμένου.

Συνηθισμένο πρότυπο για τέτοιου είδους έλεγχο είναι το SBIG ST-4. Αυτό στην απλούστερη μορφή του αποτελείται από 5 αγωγούς: Dec +, Dec -, RA +, RA -, κοινός. Ενώνοντας τον κοινό αγωγό (ground) με έναν από τους υπόλοιπους προκαλείται η κίνηση της στήριξης προς την αντίστοιχη κατεύθυνση.

Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες στηρίξεις που διαθέτουν autoguide port (ο καθένας πρέπει βέβαια να το επιβεβαιώσει με το εγχειρίδιο του κατασκευαστή πριν επιχειρήσει οποιαδήποτε επέμβαση !!!).

Μπορεί λοιπόν να φτιαχτεί ένα χειριστήριο χειρός με 4 μπουτόν που στρέφουν το τηλεσκόπιο σε όλες τις κατευθύνσεις. Το τηλεσκόπιο που διαθέτω είναι ένα Celestron C8-NGT και η στήριξή του AS_GT διαθέτει autoguide θύρα. Κάνοντας κλικ εδώ μπορείτε να δείτε ένα χειριστήριο που είχα πριν καιρό φτιάξει για manual guiding: http://uk.geocities.com/starguider1/autoguide_port.htm

Εάν μιλάμε για έλεγχο από υπολογιστή, συνηθίζεται να δίδονται οι εντολές από τη παράλληλη θύρα του χρησιμοποιώντας τα 4 από τα 8 bit που συνολικά διαθέτει (ένα bit για κάθε κατεύθυνση). Καλό είναι σε μια τέτοια περίπτωση να γίνει ηλεκτρικός διαχωρισμός του κυκλώματος της στήριξης και του υπολογιστή. Αυτό επιτυγχάνεται εύκολα με ένα relay-box. ΄Ένα κύκλωμα δηλαδή που οδηγείται από το pc να ενεργοποιεί ένα ρελέ και οι επαφές του τελευταίου κλείνοντας να γεφυρώνουν τα παραπάνω σήματα. Ένα ρελέ για κάθε bit και κατ’ επέκταση μια επαφή ρελέ για κάθε κατεύθυνση.

 

Στη περίπτωση του Παναγιώτη και σύμφωνα με την υπόδειξη του Maxplanck, το adaptor που δίνει ο Ιταλός όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, κατά τη γνώμη μου συνδέει αγωγούς στα άκρα των μπουτόν του χειριστηρίου και τα δίνει σε καλώδιο με βίζμα τύπου RJ ώστε να είναι διαθέσιμα σε τυποποιημένη μορφή προκειμένου να συνδεθεί με μια ccd camera ή έναν υπολογιστής κατά τα προαναφερθέντα.

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος – Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μοναδικό που δείχνει να χρειάζεται ειναι μια webcamera και το guidedog(freeware software!)

Ε ναι , πρέπει και ο η/υ να είναι σχετικά κοντά στο τηλεσκόπειο.

Μέχρι τη ... Κυριακή θα έχουμε μάθει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Η webcamera έρχεται, το guidedog έχει κατεβαστεί, οδηγιτικό θα αγοραστεί την Πέμπτη από το lidl, θα φτιαχτεί πλατφόρμα για την τοποθέτηση και των 2 τηλεσκοπίων στην EQ3-2 και ο Η/Υ είναι έτοιμος να ανέβει ταράτσα και η τοποθέτηση πυλώνα είναι στις μετρήσεις διαστάσεων. ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ!!!

Η ερώτηση (προς Βασίλη κυρίως, που έχει το ίδιο χειρηστήριο με το δικό μου) είναι για το autoguiding με το καλώδιο των Ιταλών. Είχαν 2 προσφορές, μία με 15€ και μία με 69€. Τι είναι το Guide Port Interface Adapter; Τώρα έχουν μόνο μία με 13€, τι έχει αυτή; Μετά την τοποθέτηση τι καλώδιο χρειάζεται για τη σύνδεση με τον Η/Υ και έξτρα θέλει γενικά για να λειτουργήσει;

(Ελπίζω το budjet να φτάσει για όλα αυτά :-k [-o< )

 

Ευχαριστώ.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου το προβλημα σου ισως οφειλεται στην τροφοδοσια σε συνδυασμο με οχι τοσο καλο ζυγισμα του συστηματος.παρομοιο προβλημα ειχα και εγω .Οπως αποδειχτηκε ηταν οι μπαταριες που δεν ειχαν ρευμα για να αντισταθμησουν το κακο ζυγισμα.Βεβαια και μετα την διορθωση λογω των μπαταριων το προβλημα μεγαλωνε.Καταργεισα τις μπαταριες,εφτιαξα ενα τροφοδοτικο και ολα εγιναν οπως επρεπε να ειναι.

 

Και κατι αλλο : οτι μετατροπη και να κανεις οπως αυτη που σκεφτεσαι να εισαι πολυ προσεκτικος γιατι ο PIC της ATMEL που ειναι η καρδια του συστηματος ειναι πολυ ευαισθητος στις επιπλεον των 6 V τασεων.

Η μεγιστη ασφαλης ειναι τα 6.1 V οτιδηποτε περισσοτερο θα τον καψει και θα πρεπει να βρεις αλλο και να το προγραμματισεις.

Γινεται η μετατροπη αλλα προσοχη, κυριως στην τροφοδοσια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν φίλοι ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή

Συμφωνω απόλυτα οτι χρειαζεται ένα καλό εξωτερικό τροφοδοτικό το οποίο μπορεί καποιος ειτε να το κατασκευάσει είτε να το παρει έτοιμο απο καποιο καταστημα ηλεκτρονικών έναντι 25 ευρώ.

Εχω δημοσιεύσει σχετική φωτό στο Mastrovox.

Μια καλή πολική ευθυγράμμιση ειναι απαραίτητη,είτε απευθείας είτε με τη μέθοδο της διολίσθησης!!!

Το κιτ της Shoestring βγαίνει ακριβώς για το δικό σου χειριστήριο!

Θα πρόσεξες φυσικά οτι απεικονίζεται και στη φωτόγραφία στο site τους.

Το Guide port interface adaptor συνδεεται στη παράλληλη θύρα και (πολύ σωστα )αξιοποιει μέρος των pins για τη συνδεση με το τήλε.

Εχει μέσα τέσσερεις οπτοζεύκτες για ηλεκτρική απομόνωση και τεσσερεις αντιστάσεις(τεχνικές λεπτομέρειες που δεν πολυενδιαφέρουν σε πρώτη φάση)

Χρειάζεται όμως και το καλώδιο που προτείνουν πιο κάτω.

Αρα αγοράζεις το GUIDE PORT INTERFACE ADAPTER WITH SΤ4 AUTOGUIDE PORT FOR ΕQ MOUNTS στα 67 ευρ'ω + 25 ευρώ για αποστολή!!!

-----------------

Εγω το έχω πάρει και το έχω συνδέσει.

Η διαδικασία ειναι απλή, χρειαζεται ομως κολλητήρι!

Αν δεν έχεις ξαναδουλέψει κολλητήρι θα σε βοηθήσει κάποιος σχετικός(π.χ. σε καποιο εργαστήριο!)

----------------

Το δοκίμασα για πρώτη φορά χτες το βράδυ.

Πρωτες εντυπώσεις θετικές,χωρίς όμως να φτανει την γλυκειά λειτουργία της EQ6SKYSCAN!

Εχω δωσει εντελώς διαφορετικές τιμές στο Guide Dog απ'οτι με την EQ6.

Το μοναδικό που μένει να διορθώσω είναι η ελαφριά "νευρικότητα" που παρουσιάζεται.

Βέβαια με μια δοκιμή δεν πετυχαίνονται όλα,ειδικά αν είναι και η πρωτη καλή νύχτα μετα απο καιρό και το κινητό χτυπά ασταμάτητα απο ακόμα δυο φιλους που ρυθμίζουν την ... Εq6 για αutoguide!!!

----------------

Φίλε Θέμη το ολοκληρωμένο προστατευεται απο σταθεροποιητή και ως εκ τουτου δεν εμφάνισε κανενα πρόβλημα ακόμα κι όταν τροφοδότησα τη βάση με ... 20volt(απροσεξία μου!)

---------------

Ακολουθεί φωτό οπου εμφανίζεται το χειριστηριο συνδεδεμένο καθως και το pwer pack απο το Lidl!

1.thumb.jpg.65d60a957ea32abfb5d4ae3539205fc2.jpg

1.thumb.jpg.c99148ba1a74f99412257e8f85b9e323.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου υπο αλλες συνθηκες θα ειχες δικιο. Το χειριστηριο που εχεις δουλευει νομιζω στα 12 v και οντως πρεπει να διαθετει σταθεροποιητη τασης. Το χειριστηριο που ειδα στην φωτογραφια του φιλου (και το οποιο ειναι ιδιο με το δικο μου) δεν εχει. Εβαλα καποια στιγμη αλκαλικες μπαταριες κορυφαιας εταιριας και καηκε. η μετρημενη ταση ηταν περιπου 6.3 V. Χρειαστηκε να στειλει η Celestron τσιπακι απο Αμερικη. Το προβλημα αυτο ηταν πολυ συνηθισμενο ( με αλκαλικες μπαταριες καιγοταν πολυ ευκολα) τον πρωτο καιρο που βγηκε αυτο το χειριστηριο και τα παραπονα στα foroum πολλα.Ετσι βγηκε η δικη σου εκδοση με καλυτερη σχεδιαση.

Προσεξε τα καλωδια αποκλισης και ορθης αναφορας ειναι 2 λευκα ενω στο δικο σου ειναι ενα σπιραλ που συνδεεται στην βαση(το λευκο προφανως ειναι η μετατροπη).

Παντως σε προσεκτικοτερη ματια βλεπεις και διαφορες αναμεσα στα δυο χειριστηρια (το δικο μου και του φιλου) :στο δικο μου που το αγορασα περιπου 2001-2002 αν θυμαμαι καλα, εχει ετικετα στης Celestron με το κωδικο του προιοντος #93523 ενω τα αλλο ,οχι (ειναι ιδια αλλα αλλαξε η Celestron τροπο διαθεσης του προιοντος).

Και κατι τελευταιο, η μετατροπη που ειχε γινει επιτυχως σε αυτο το χειριστηριο δεν γνωριζω αν ειναι η ιδια με αυτην που προτεινεται τωρα.

Σιγουρεψου πρωτα για την συμβατοτητα γιατι θα ταλαιπωρηθεις.

Προσοχη λοιπον στην κατασκευη.

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμπληρωμα στο προηγουμενο μηνυμα: μπηκα στο site που δινει ο φιλος maxplanck. Το χειριστηριο ειναι το ιδιο.γινεται λοιπον η μετατροπη (τελικα ειναι ακριβως η ιδια που ειχε προταθει πριν χρονια). Προσοχη ομως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, ωστόσο μου φαίνεται για λανθασμένη εστιακή απόσταση η για κάποια ανωμαλία της στήριξης ή της θέσης του φακού. :shock:

 

Μην το παίρνετε της μετρητίς, δεν είμαι καθόλου σίγουρος....

Δευτεροετής φοίτητής μηχανολογίας ΕΜΠ

Έτός γεννήσεως 1986

 

Υ.Γ: Για όσους παραξενέυονται δεν είμαι 55 ετών αλλα 19, τα 55 χρόνια είναι ο χρόνος που πέρασε απο τον θάνατο του γνωστού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα και συγνώμη για το άσχετο του μηνύματος..... :roll:

Φίλε Nicola Tesla μου λες σε παρακαλώ πως γίνεται να είσαι 55 χρονών και να έχεις γεννηθεί το 1986?? :shock: :shock: ?? :lol: :lol: :lol:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν φίλοι ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή

Συμφωνω απόλυτα οτι χρειαζεται ένα καλό εξωτερικό τροφοδοτικό το οποίο μπορεί καποιος ειτε να το κατασκευάσει είτε να το παρει έτοιμο απο καποιο καταστημα ηλεκτρονικών έναντι 25 ευρώ.

Εχω δημοσιεύσει σχετική φωτό στο Mastrovox.

Μια καλή πολική ευθυγράμμιση ειναι απαραίτητη,είτε απευθείας είτε με τη μέθοδο της διολίσθησης!!!

Το κιτ της Shoestring βγαίνει ακριβώς για το δικό σου χειριστήριο!

Θα πρόσεξες φυσικά οτι απεικονίζεται και στη φωτόγραφία στο site τους.

Το Guide port interface adaptor συνδεεται στη παράλληλη θύρα και (πολύ σωστα )αξιοποιει μέρος των pins για τη συνδεση με το τήλε.

Εχει μέσα τέσσερεις οπτοζεύκτες για ηλεκτρική απομόνωση και τεσσερεις αντιστάσεις(τεχνικές λεπτομέρειες που δεν πολυενδιαφέρουν σε πρώτη φάση)

Χρειάζεται όμως και το καλώδιο που προτείνουν πιο κάτω.

Αρα αγοράζεις το GUIDE PORT INTERFACE ADAPTER WITH SΤ4 AUTOGUIDE PORT FOR ΕQ MOUNTS στα 67 ευρ'ω + 25 ευρώ για αποστολή!!!

-----------------

Εγω το έχω πάρει και το έχω συνδέσει.

Η διαδικασία ειναι απλή, χρειαζεται ομως κολλητήρι!

Αν δεν έχεις ξαναδουλέψει κολλητήρι θα σε βοηθήσει κάποιος σχετικός(π.χ. σε καποιο εργαστήριο!)

----------------

Το δοκίμασα για πρώτη φορά χτες το βράδυ.

Πρωτες εντυπώσεις θετικές,χωρίς όμως να φτανει την γλυκειά λειτουργία της EQ6SKYSCAN!

Εχω δωσει εντελώς διαφορετικές τιμές στο Guide Dog απ'οτι με την EQ6.

Το μοναδικό που μένει να διορθώσω είναι η ελαφριά "νευρικότητα" που παρουσιάζεται.

Βέβαια με μια δοκιμή δεν πετυχαίνονται όλα,ειδικά αν είναι και η πρωτη καλή νύχτα μετα απο καιρό και το κινητό χτυπά ασταμάτητα απο ακόμα δυο φιλους που ρυθμίζουν την ... Εq6 για αutoguide!!!

----------------

Φίλε Θέμη το ολοκληρωμένο προστατευεται απο σταθεροποιητή και ως εκ τουτου δεν εμφάνισε κανενα πρόβλημα ακόμα κι όταν τροφοδότησα τη βάση με ... 20volt(απροσεξία μου!)

---------------

Ακολουθεί φωτό οπου εμφανίζεται το χειριστηριο συνδεδεμένο καθως και το pwer pack απο το Lidl!

 

Maxplanck τα 12V στο τηλεσκόπιο τα δίνεις από Output DC 12V Max 10A γιατί εγώ τα έδινα από το DC Output 12V αλλά 1Α. Αν το δώσω και εγώ από εκεί δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Στην αρχή μάλιστα δεν το έδινα από τα 12V αλλά από τα 9 V γιατί εκείνα μου έδιναν 12V και τα 12V μου έδιναν 14V, αλλά τώρα μετά από καιρό χρήσης βλέπω ότι έχει σταθεροποιηθεί και μάλιστα στα 9V δεν δουλεύει το Autostar μου. Αλλά βλέποντας την δική σου εικόνα με έβαλες σε σκέψεις.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι 55 χρονών, 19 είμαι αλλά έχω βάλει ως ημερομηνία γέννησης "2 φεβρουαρίου του 1950", ημερομηνία θανάτου του συνονόματου μου Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή που τον θεωρώ αν όχι τον κορυφαίο, απ' τους κορυφαίους επιστήμονες που γεννήθηκαν ποτέ. O:)

 

Φίλε Αργύρη δεν έχει τύχει ποτέ να εκτιμάς τόσο πολύ έναν άνθρωπο ώστε να βάζεις μερικά δικά του στοιχεία σε προφίλ; :idea:

Δευτεροετής φοίτητής μηχανολογίας ΕΜΠ

Έτός γεννήσεως 1986

 

Υ.Γ: Για όσους παραξενέυονται δεν είμαι 55 ετών αλλα 19, τα 55 χρόνια είναι ο χρόνος που πέρασε απο τον θάνατο του γνωστού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά κάνεις και το λες, ήταν μεγάλος Μαθηματικός και μάλιστα από την περιοχή μας (θράκη), δάσκαλος του Albert Eistain. Και ο Τέσλα (Σέρβος) άλλος μεγάλος εφευρέτης αλλά δυστυχώς ξέρουμε λίγα πράγματα από όλα όσα έχει κάνει!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Αργύρη έβαλα στην υπογραφή μου τη διευκρίνηση που ζήτησες, ωστόσο θα ήθελα την επομενη φορά που θα έχεις αναλογη απορια για μένα να τη κάνεις με π.μ και όχι δημοσίως, όπως έκαναν και άλλοι. Και φυσικά τους απάντησα με χαρά, μια και δεν ήταν τίποτα περίεργο...

 

Ευχαριστώ!

Δευτεροετής φοίτητής μηχανολογίας ΕΜΠ

Έτός γεννήσεως 1986

 

Υ.Γ: Για όσους παραξενέυονται δεν είμαι 55 ετών αλλα 19, τα 55 χρόνια είναι ο χρόνος που πέρασε απο τον θάνατο του γνωστού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης