Jump to content

Χρησιμότητα φίλτρου UHC-S της baader


mixaaliss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.. πριν 10 μερες αγορασα το UHC-S της baader,το οποιο και δεν μου φανηκε καθολου χρησιμο στην πρωτη του δοκιμη οποτε και το ανταλλασω η πουλαω.

Δυστηχως απο το πλανηταριο θεσσαλονικης δεν μου το αλλαζουν και δεν δεχονται επιστροφη.

Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει ενα μηνυμα. Σαν ανταλλαγη θα ηθελα Η το ΟΙΙΙ της baader η το moon and skyglow της ιδιας εταιριας. Ευχαριστω τα λεμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη δεν έχω σκοπό να χαλάσω την αγγελία σου αλλά το Uhcs είναι αρκετά καλό, ιδικά για τηλεσκόπιο μέχρι 10" είναι πάρα πολύ καλό στα Νεφελώματα αφού δεν κόβει αρκετό φως και αναδεικνύει πολύ ωραία τα νεφελώματα. Το moon and skyglow το έχω αλλά είναι απ'τα φίλτρα που δεν χρησιμοποιώ, το ΟΙΙΙ είναι πολύ καλό φίλτρο αλλά δεν κάνει για τηλεσκόπια κάτω απο 10" μιας και κόβει πολύ φως με αποτέλεσμα να χάνεις πολύ απ'το νεφέλωμα.

Εγω θα σου πρότεινα να του δώσεις μια ευκαιρία ακόμα ώστε να μπορέσεις να δεις τι μπορεί να σου προσφέρει αφου αν δεν σου κάνει αυτο τότε και τα υπόλοιπα μην νομίζεις ότι θα σου κάνουν κάτι μαγικό. Το μόνο μαγικό είναι ο σκοτεινός ουρανός!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι καλα εκανες και εγραψες, δεν χαλας τιποτα..

Πολυ πιθανο να εχεις δικιο... Ισως ειμαι στο οριο γιατι εχω τηλεσκοπιο 10'

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητώ κι εγώ συγγνώμη αν χαλάω την αγγελία, αλλά έχοντας στην κατοχή μου τόσο το φίλτρο UHC-S αλλά και O-III της Orion,

επιβεβαιώνω πως το O-III έχει κάτι παραπάνω να προσφέρει όταν παρατηρώ με το 10" μου. Για κάποια πιο αμυδρά νεφελώματα όμως,

προτιμώ να χρησιμοποιώ το UHC-S, μιας και όπως πολύ σωστά είπε ο Βασίλης, ακόμη και για ένα 10" τηλεσκόπιο είναι κάπως οριακό,

γιατί η χρήση του O-III κόβει αρκετό φως. Γνώμη μου, να κρατήσεις το UHC-S και να συγκεντρώσεις χρήματα για την αγορά ενός O-III.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κανένα όριο δεν εισαι και με 4" βλέπεις αισθητή διαφορά. Και με γυμνό μάτι (!) κάνουν διαφορά τα φίλτρα. Με Ηβ και γυμνό μάτι βλέπεις το νεφέλωμα Καλιφόρνια!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κανένα όριο δεν εισαι και με 4" βλέπεις αισθητή διαφορά. Και με γυμνό μάτι (!) κάνουν διαφορά τα φίλτρα. Με Ηβ και γυμνό μάτι βλέπεις το νεφέλωμα Καλιφόρνια!

Σε 4" δεν το έχω δοκιμάσει Γιώργο, στο 6" όμως που το έχω δοκιμάσει, κόβει αρκετό φως το O-III, σε σύγκριση με το UHC-S.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι μύθος ότι τα σκληρά narrowband φίλτρα κόβουν φως και δουλεύουν μόνο σε μεγάλα τηλεσκόπια. Βεβαίως και κόβουν φως, αλλά αυτή είναι η δουλειά τους. Εξάλλου δεν είναι για γενική χρήση παρά μονάχα για ορισμένα νεφελώματα και πλανητικά: έχω δει το lagoon από ED80 με ΟΙΙΙ και η διαφορά ήταν τεράστια.

(Την κάναμε την αγγελία του ανθρώπου...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεκτες ολες οι αποψεις..Μπερδευτηκα ομως λιγο...Οπως και να εχει θα κρατησω το φιλτρο για τωρα, και αργοτερα βλεπω..

Οποτε ακυρη η αγγελια για τωρα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη, μιας και έγινε σχετική συζήτηση το μετακινώ στις συζητήσεις για φίλτρα και αλλάζω τίτλο. Αν τελικά θελήσεις να το πουλήσεις, κάνε μια νέα αγγελία.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι μύθος ότι τα σκληρά narrowband φίλτρα κόβουν φως και δουλεύουν μόνο σε μεγάλα τηλεσκόπια. Βεβαίως και κόβουν φως, αλλά αυτή είναι η δουλειά τους. Εξάλλου δεν είναι για γενική χρήση παρά μονάχα για ορισμένα νεφελώματα και πλανητικά: έχω δει το lagoon από ED80 με ΟΙΙΙ και η διαφορά ήταν τεράστια.

(Την κάναμε την αγγελία του ανθρώπου...)

Ηλία, τόσο ο Βασίλης, όσο κι εγώ, δεν είπαμε πως το O-III δεν δουλεύει σε τηλεσκόπια μικρότερης διαμέτρου. Σαφώς και μπορεί

να χρησιμοποιηθεί και σε μικρότερα τηλεσκόπια σε ευδιάκριτα νεφελώματα. Για παράδειγμα, πριν από μερικούς μήνες παρατηρούσα το Lagoon

με το 10" και O-III και στη συνέχεια τοποθέτησα το O-III στο 6" και δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ιδιαίτερα η εικόνα που είδα.

Έκοβε αρκετό φως από το νεφέλωμα (κατά συνέπεια και λεπτομέρεια). Σε γενικές γραμμές, από το 6" προτιμώ να παρατηρώ με το UHC-S,

μιας και όταν το δοκίμασα στο ίδιο τηλεσκόπιο, με τον ίδιο προσοφθάλμιο (Nagler 16mm) και στον ίδιο στόχο, με ικανοποίησε περισσότερο αυτό

που είδα. Σε κάθε περίπτωση, δεν μιλώ για κραυγαλέες διαφορές, απλά υπαρκτές. Το O-III είναι ένα εξαιρετικό φίλτρο και πιστεύω

πως επιβάλλεται να έχει ένα ο κάθε παρατηρητής, κυρίως αν έχει στην κατοχή του ένα 10", οπότε και θα είναι εμφανής η διαφορά.

Είναι πολύ χρήσιμο όμως και το UHC-S κατά τη γνώμη μου και θα πρέπει να υπάρχει και αυτό στη συλλογή μας. :)

 

Υ.Γ. Όταν παρατήρησες το Lagoon από ED80 με O-III, τι προσοφθάλμιο φακό είχες στον εστιαστή; Η διαφορά ήταν τεράστια συγκρινόμενα χωρίς

τη χρήση φίλτρου; Επειδή με έβαλες στην πρίζα, θα κάνω μια δοκιμή στο Μ42 με το 102/500 με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω χρόνο και καθαρό

ουρανό, ανάμεσα στο O-III, το UHC-S αλλά και χωρίς τη χρήση φίλτρου και θα γράψω εδώ εντυπώσεις.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διαφορές στα φίλτρα Oiii και Uhc-s είναι μεγάλες και πιστεύω ότι ένας παρατηρητής θα πρέπει να τα έχει και τα δύο.

Το Oiii ανάλογα πόσο στενό είναι και ποιας εταιρείας είναι έχει και διαφορετικά απόδοση.

Εννοείτε ότι μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει και σε ένα μικρό τηλεσκόπιο και όπως είπε και ο Γιώργος ακόμα και με γυμνό μάτι, απλά σε κάποια Νεφελώματα το μάτι καταλαβαίνει την διαφορά στην φωτεινότητα, ακόμα και με το 16αρι στο Μ42 ή στο Μ8 είναι αισθητή η διαφορά, απ'την άλλη το Oiii αναδεικνύει κάποια νεφελώματα όπου το υπόλοιπα φίλτρα απλά δεν το φτάνουν π.χ Vail nebula και γενικότερα νεφελώματα που αποτελούνται απο διπλό ιονισμένο Οξυγόνο το Οiii είναι μονόδρομος για να τα δεις.

Τα νεφελώματα που δεν έχουν μόνο Οξυγόνο3 εμένα μου αρέσουν με Uhc-s ή Lumicon Deepsky filter(παρόμοιο φίλτρο) αφού τα αναδεικνύει πολύ καλύτερα και φυσικά δεν χάνεις το υπόβαθρο.

Όσο για την σύγκριση Uhc-s vs Lumicon Uhc θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνεται τέτοια σύγκριση είναι δυο διαφορετικά φίλτρα το Lumicon Uhc είναι πιο κοντά στο Oiii, αν κάποιος θέλει να κάνει σύγκριση ας συγκρίνει Uhc-s vs Lumicon Deepsky filter, δεν είπε κανείς αυτή τη σύγκριση απλά το αναφέρω.

 

 

Εδω μπορείτε να βρείτε ποιο φίλτρο είναι κατάλληλο για πιο Νεφέλωμα

Το κατάλληλο φίλτρο για κάθε νεφέλωμα

Νομίζω ότι όποιο Νεφέλωμα δεν είναι μόνο Oiii τότε με φίλτρο Oiii θα κόψει φως είτε έχεις μικρό τηλεσκόπιο είτε μεγάλο, απλά στο μεγάλο δεν σε ενδιαφέρει και τόσο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To OIII θα φιλτράρει τις ακτινοβολίες του νεφελώματος αλλά θα κόψει συγκριτικά περισσότερη ακτινοβολία από το υπόβαθρο, οπότε η αντίθεση θα ενισχυθεί, με οποιοδήποτε οπτικό μέσο, εφόσον το νεφέλωμα εκπέμπει αρκετή ακτινοβολία ΟΙΙΙ. Το αυτό ισχύει για κάθε φίλτρο. Με το UHC-s το νεφέλωμα είναι φωτεινότερο συνήθως (εξαρτάται από το κάθε νεφέλωμα και τις συχνότητες εκπομπής του) αλλά και το υπόβαθρο είναι φωτεινότερο καθώς αποκόπτονται λίγες συχνότητες. Οπότε η αντίθεση δεν είναι και τόσο μεγάλη. Αλλά για αρκετά νεφελώματα αυτό είναι αρκετό και η μεγαλύτερη λαμπρότητά τους τα κάνει πιο ευχάριστα, αν δεν ενοχλείται κανείς από μια εκτροπή προς το πράσινο που το χαρακτηρίζει.

Εγώ προτιμώ την μέση λύση, τα Narrowband UHC (Orion Ultrablock και Thousand Oaks LPII) έχοντας συγκρίνει τα Broadband- Narrowband- Line OIII με την αμεσότητα του τροχού φίλτρων.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη περισσότερο είχα κατά νου αυτά που διαβάζω -ουμε κατά καιρούς στο internet κλπ. όπου έχει περίπου βγει τελεσίδικα το συμπέρασμα ότι το OIII και το UHC παίζει καλά μονάχα σε μεγάλα διαμετρήματα. Στην περίπτωση του ED80 το χρησιμοποίησα καλοκαίρι στο τέλος της παρατήρησης, περίπου για πλάκα να δω αν θα έκανε τίποτα μέσα από τη έντονη θολούρα της φωτορύπανσης της Αθήνας στο νότο και απλά μου έκανε εντύπωση το αποτέλεσμα..

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είχα 31μμ πάνω στο διαγώνιο και ναι η διαφορά ήταν μεγάλη. Κάνε κι εσύ μια δοκιμή σε κάποιο σχετικά φωτεινό στόχο και πες μας για τα αποτελέσματά σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να καταθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία, όσες φορές έβαλα το OIII 1.25" Lumicon που έχω (εκτός από το 2" Orion OIII που έχω) στο 5" heritage και σε σκοτεινό πάντα ουρανό...ήταν σκέτη απογοήτευση!! Ισχύει για μένα ότι θες 10" και πάνω. Με τον Κώστα το είχαμε δοκιμάσει το ΟΙΙΙ και στο Nexstar του το 6"...και σε κατασκότεινο ουρανό μάλιστα...δεν έβλεπες σχεδόν τίποτα.

 

Παιδιά στα μικρά διαμετρήματα ΚΟΒΕΙ πολύ φως, τι να λέμε τώρα. Είναι πρακτικά άχρηστο για μένα το OIII σε τόσο λίγες ίντσες. Στις 10" και πάνω κάθε τι που θα δεις είναι φοβερό έως υπερθέαμα!! (12" και Veil!!!!!)

 

Τώρα αν κάποιοι βρίσκετε ότι σας αρέσει και ότι διακρίνετε λεπτομέρειες σε νεφελώματα με τέτοιο σκοτείνιασμα...πάω πάσο! :roll:

 

Μήπως μιλάμε μόνο για τα υπερφωτεινά νεφελώματα, Μ42 και Μ8 για παράδειγμα; Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που να είναι περισσότερο φωτεινό και να αντισταθμίζει στα μικρά διαμετρήματα...

 

Μήπως τελικά το όλο θέμα είναι υποκειμενικό; Γιατί αν λέει ο Ηλίας ότι είδε διαφορά που του άρεσε...δεν μπορώ παρά να τον πιστέψω χωρίς πολλή σκέψη!

 

Δεν ξέρω, λέω κάτι λάθος;

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δική μου εμπειρία απο την χρήση του ΟΙΙΙ (1,25") της MEADE στο 6" LXD-55 SN είναι θετικότατη!!

 

Ναί μέν κόβει αρκετό φώς , αλλά η διαφορά στην απόδοση το αντισταθμίζει και με το παραπάνω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την έκπληξή μου όταν το χρησιμοποίησα για να δώ το νεφέλωμα της Ελικας. Ενώ χωρίς το φίλτρο δεν φαινόταν τίποτα, μόλις το έβαλα τσούπ, νάτο το νεφέλωμα. Επίσης πολύ ικαλή απόδοση είχε σε νεφελώματα όπως αυτά του Πέπλου, της Λιμνοθάλλασας, του Εσκιμώου και της Μπλέ χιονόμπαλλας για να αναφέρω μερικά (είδατε άρχισα ήδη να χρησιμοποιώ την Ελληνική ορολογία :cheesy: )

 

Φυσικά αργότερα με το 10" και τώρα με το C11 η χρήση του είναι απόλαυση.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το ΟΙΙΙ της Baader (1,25") και το χρησιμοποιω πολύ συχνά στο SW 8".

Δυστυχώς δεν κρατάω σημειώσεις από τις παρατηρήσεις μου αλλά θυμάμαι αρκετές φορές που το έχω προτιμήσει από το Lumicon UHC κυρίως σε πλανητικά νεφελώματα. Δεν έχω μετανοιώσει καθόλου για την αγορά του. Επίσης μου αρέσει να το χρησιμοποιώ ακόμα και σε στόχους που ξέρω οτί το UHC δίνει καλύτερη εικόνα, έτσι από περιέργεια. Ακόμα και τότε, σε αρκετές περιπτώσεις, δεν με χαλάει η εικόνα που μου δίνει, βλέπω μια διαφορετική όψη του νεφελώματος, άλλες λεπτομέρειες, πτυχώσεις κτλ. έστω κι αν η εικόνα είναι πιο σκοτεινή. Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις, ίσως απλά μου αρέσει να παίζω με τον τροχό φίλτρων. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα παιδία! Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα κι εγώ, θα ήθελα τις προτάσεις σας για φίλτρο για νεφελώματα. Πιο συγκεκριμένα τι θα προτείνατε για πρώτο φίλτρο για SCT 9,25", O III ή UHC-S?

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Lumicon UHC, ιδανικό πρώτο φίλτρο νεφελωμάτων.

Thx για την απαντηση, θα το ψαξω. Εχεις να προτεινεις καποιο site με καλη τιμη;

Για ΟΙΙΙ θεωρεις το ηλεσκοπιο μου ειναι οριακο; θα σκοτινιαζει πολυ;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

$99 το έχουν σχεδόν όλοι απλά από Agena θα το βρεις με φτηνά ταχυδρομικά (μόνο $5-6):

 

http://agenaastro.com/lumicon-ultra-high-contrast-uhc-filter-1-25.html

 

Το OIII μια χαρά είναι για το τηλεσκόπιό σου και είναι το αμέσως επόμενο που θα έπαιρνα απλά το UHC έχει εφαρμογή σε περισσότερα αντικείμενα και αν είναι να έχεις ένα φίλτρο, είναι αυτό.

 

Παρεμπιπτόντως, χρησιμοποιείς φακούς 1.25" ή 2-ιντσους; Το 2-ιντσο φίλτρο έχει διπλάσια τιμή. Επίσης, αν έπαιρνες ΟΙΙΙ για κάποια αντικείμενα τύπου Veil (ο πιο κλασικός στόχος για ΟΙΙΙ) θα θες και το ανάλογο πεδίο για να το ευχαριστηθείς, έχεις μεγάλη εστιακή.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

$99 το έχουν σχεδόν όλοι απλά από Agena θα το βρεις με φτηνά ταχυδρομικά (μόνο $5-6):

 

http://agenaastro.com/lumicon-ultra-high-contrast-uhc-filter-1-25.html

 

Το OIII μια χαρά είναι για το τηλεσκόπιό σου και είναι το αμέσως επόμενο που θα έπαιρνα απλά το UHC έχει εφαρμογή σε περισσότερα αντικείμενα και αν είναι να έχεις ένα φίλτρο, είναι αυτό.

 

Παρεμπιπτόντως, χρησιμοποιείς φακούς 1.25" ή 2-ιντσους; Το 2-ιντσο φίλτρο έχει διπλάσια τιμή. Επίσης, αν έπαιρνες ΟΙΙΙ για κάποια αντικείμενα τύπου Veil (ο πιο κλασικός στόχος για ΟΙΙΙ) θα θες και το ανάλογο πεδίο για να το ευχαριστηθείς, έχεις μεγάλη εστιακή.

 

2ιντση διαγωνιο εχω. Ο πιο καλος προσοφθαλμιος που χω ειναι ο ES 24 82. Πιστευεις αρκει;

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεσαι λοιπόν ένα φίλτρο 2" το οποίο θα το βάζεις στα 2-ιντσα προσοφθάλμια όταν τα χρησιμοποιείς ή στον αντάπτορα 1.25"-2" όταν βάζεις 1.25 ιντσών προσοφθάλμια (λογικά θα έχει σπείρωμα).

 

Ο φακός που έχεις είναι πολύ καλός, σου δίνει μια σχετικά μικρή μεγέθυνση που θα σε βολέψει σε πάρα πολλά αντικείμενα. Με αυτό το φίλτρο θα κάνεις καλές παρατηρήσεις:

 

http://agenaastro.com/lumicon-ultra-high-contrast-uhc-filter-2.html

 

ΥΓ: Βγαίνουν και φίλτρα που βιδώνουν απευθείας στο πίσω μέρος των SCT πχ http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=11430

 

Εγώ θα προτιμούσα το στάνταρ 2" που μπορείς να το χρησιμοποιείς σε όλα τα τηλεσκόπια που τυχόν αποκτήσεις.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεσαι λοιπόν ένα φίλτρο 2" το οποίο θα το βάζεις στα 2-ιντσα προσοφθάλμια όταν τα χρησιμοποιείς ή στον αντάπτορα 1.25"-2" όταν βάζεις 1.25 ιντσών προσοφθάλμια (λογικά θα έχει σπείρωμα).

 

Ο φακός που έχεις είναι πολύ καλός, σου δίνει μια σχετικά μικρή μεγέθυνση που θα σε βολέψει σε πάρα πολλά αντικείμενα. Με αυτό το φίλτρο θα κάνεις καλές παρατηρήσεις:

 

http://agenaastro.com/lumicon-ultra-high-contrast-uhc-filter-2.html

 

ΥΓ: Βγαίνουν και φίλτρα που βιδώνουν απευθείας στο πίσω μέρος των SCT πχ http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=11430

 

Εγώ θα προτιμούσα το στάνταρ 2" που μπορείς να το χρησιμοποιείς σε όλα τα τηλεσκόπια που τυχόν αποκτήσεις.

 

Απ'ότι καταλαβαίνει τελικά θα χρειαστεί να πάρω και το OIII. Για τα Baader Ποια ειναι η γνώμη σου; Βλέπω ειναι λίγο τσιμπημένα στις τιμές τους. Αξίζουν την διαφορά στην τιμή λες;

 

ΥΓ: Πότε θα φτιαξει ο καιρος να παμε κανένα Παρνωνα;;; :roll:

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου πάρε πρώτα μόνο το UHC και δες πόσο σου αρέσει. Όπως επιλέξεις εσύ, βέβαια.

 

Τα baader είναι επίσης καλά φίλτρα απλά το UHC-S που βγάζουν δεν είναι αντίστοιχο των άλλων UHC που κυκλοφορούν γιατί δεν είναι τόσο στενού εύρους με αποτέλεσμα να μην πετυχαίνει την ίδια αντίθεση νεφελώματος-υποβάθρου.

 

Γνώμη μου να πάρεις ένα "κλασικό" UHC με τις καλύτερες εταιρείες να είναι μάλλον Lumicon και Astronomik.

 

Αν ψωνίσεις από Ελλάδα δε νομίζω τα βρίσκεις εύκολα αυτά ενώ τα baader υπάρχουν και σε ανταγωνιστικές τιμές πχ 131 ευρώ στο πλανητάριο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=933

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Και εγώ έχω αυτό το φίλτρο :( το οποίο ούτε εμένα με άρεσε. Το αργόρασα απο το πλανητάριο απο εκεί αγόρασα και το τηλεσκόπιο. Το αγόρασα γιατί μου αρέσει πολύ να παρατηρώ νεφέλωματα και πίστευα οτι αυτό το φίλτρο θα με διευκολύνει. Το είχε στα προαιρετικά αξεσουάρ και αρα αφού το προτείνουν αυτοί λεω θα βοηθάει...άλλα τελικά δεν έκανε τίποτα, μπορώ να πω οτι τα έκανε χειρότερα. Το δοκίμασα για πρώτη φορά στο Μ42 και το έδειχνε ποιο σκοτεινό. :( Πείτε μου γιατί έγινε αυτό και αν μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω;

 

 

 

 

Τηλεσκόπιο : Dobsonian Truss 130mm

BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης