AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;
Δε με ενδιαφέρει, με ικανοποιούν τα έτοιμα τηλεσκόπια που διατίθενται
19%
 19%  [ 13 ]
Θα ήθελα αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου για μια τέτοια κατασκευή
22%
 22%  [ 15 ]
Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου
44%
 44%  [ 30 ]
Έχω μια κατασκευή τηλεσκοπίου στα σκαριά
2%
 2%  [ 2 ]
Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο και ίσως φτιάξω και άλλο στο μέλλον
10%
 10%  [ 7 ]
Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο αλλά δεν θα φτιάξω άλλο
1%
 1%  [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 68

Συγγραφέας Μήνυμα
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4997
Τόπος: Ampelogardens
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το "κίνημα" ΑΤΜ ξεκίνησε στις ΗΠΑ την περίοδο της οικονομικής κρίσης με την κατασκευή κατόπτρων. Το τηλεσκόπιο ειναι το οπτικό σύστημα οπότε για μένα πραγματική κατασκευή είναι η κατασκευή των οπτικών το σε τι σωλήνα θα μπούνε κάνει το τηλεσκόπιο λιγότερο η περισσότερο εύχρηστο η φορητό όμως το πως θα δείχνει τα ουράνια αντικείμενα θα είναι το ίδιο. Προσωπικά (και τονίζω το προσωπικά) πραγματικά ολοκληρωμένη κατασκευή είναι η κατασκευή και των οπτικών που ειναι πρόκληση από μόνη της και ευχαρίστηση αν και θέλει πολύ χρόνο που δεν ξέρω αν μπορώ να διαθέσω. Κατά τα άλλα η κατασκευή κυμαίνεται από απλή συναρμολόγηση εξαρτημάτων και οπτικών του εμπορίου μέχρι κατασκευή μέρους ή όλων των μηχανικών και οπτικών μερών ενός τηλεσκοπίου.
Με κατασκευή truss δεν θα έμπλεχα με τίποτα. Στο βιβλίο "The dobsonian telescope" που αγόρασα πριν χρόνια και το διάβασα συμπέρανα πως ειναι πολύ καλό βιβλίο για όποιον θέλει να στήσει βιοτεχνία ή βιομηχανία κατασκευής τηλεσκοπίων. Μέχρι 12" και σωλήνα θα έφτιαχνα μονος μου. Αν κάποιος έχει τα εργαλεία εργαστήριο και εμπειρία μπορεί να το αποπειραθεί αν δεν εισαι ήδη έμπειρος σε κατασκευές φαντάζει πολύ δύσκολο.

Andreas72Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 787
Τόπος: Γραμματικό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για ποιο λόγο να κατασκευάσω αφού υπάρχουν τόσα ωραία τηλεσκόπια έτοιμα στην αγορά... Cheesy Grin Cheesy Grin
Άλλωστε αν φτιάξουμε όλοι τηλεσκόπια οι εταιρίες τι θα κάνουνε, θα κλείσουνε Question Rolling Eyes

Υ.Γ : Ναι το συγκεκριμένο το ζαχαρώνω εδώ και 2-3 χρόνια, αλλά μάλλον θα εξακολουθώ να το ζαχαρώνω για αρκετά ακόμα. Crying or Very sad Crying or Very sad

bs.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  13.49 KB
 Διαβάστηκε:  210 φορές

bs.jpg

Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2152
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην παίζεις με τον πόνο μου!!!!

Laughing Laughing

Το συγκεκριμένο το ζαχαρώνω ΜΙΑ ΖΩΗ, ακόμη και πριν μάθω για αυτό, αυτό ήθελα!! Mr. Green
Πάντως σε νιώθω... Drool

http://obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

View user's profile Αποστολή email 
Andreas72Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 787
Τόπος: Γραμματικό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσος Βράτολης έγραψε:
Μην παίζεις με τον πόνο μου!!!!

Laughing Laughing

Το συγκεκριμένο το ζαχαρώνω ΜΙΑ ΖΩΗ, ακόμη και πριν μάθω για αυτό, αυτό ήθελα!! Mr. Green
Πάντως σε νιώθω... Drool

http://obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

Δεν μπορείς να πεις έτσι Τάσο??Είναι το απόλυτο εργαλείο,είναι ΚΟΥΚΛΙ πραγματικό!!!
Πόσα βράδια που αραδιάζω μπινελίκια διότι δεν πάει τίποτα καλά δεν έχω πει να τα δώσω όλα και να πάρω το συγκεκριμένο να βρω την ησυχία μου... Cool Cool Very Happy

Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άσε τώρα Ανδρέα γιατί αν αρχίσω να περιγράφω για το συγκεκριμένο ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΛΥΤΟ εργαλείο...θα μας πάρουν με τα ρόπαλα, θα χαλάσει όλο το νήμα!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Νευτώνειο για Deep sky τηλεσκόπιο από το συγκεκριμένο 22" Ultra Compact...ΤΕΛΟΣ!!!

Θα πω μόνο τα παρακάτω...

Είναι 2.24μ το ζενίθ του που με ένα μικρό δίσκαλο με κουπαστή το φτάνω άνετα (μιλάω για μένα που είμαι 1,90μ). Μεταφέρεται πιο εύκολα από οποιοδήποτε άλλο BIG DOBSONIAN...είναι οι μόνες 22 ίντσες που τις πας όπου θες για πλάκα! Mr. Green

Είναι 22 ίντσες! Μια καλή γιατρειά για τον πυρετό της διαμέτρου...
Είναι ποιότητας Obsession, ΤΕΛΕΙΑ κίνηση, ενσωματωμένο tracking και Push to με ServoCAT και ArgoNavis...

Αυτά...άσε με τώρα πάω να κάνω ένα τσιγάρο νοητά στο μπαλκόνι να μου φύγει ο νταλκάς...και ας μην καπνίζω...κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνω τους καπνιστές! Very Happy Brick wall Brick wall Brick wall

Έχω ορκιστεί να το αποκτήσω ακόμη και αν φτάσω 90 ετών και βλέπω αστέρες μόνο μέχρι 1ου μεγέθους!! Dancing Mr. Green

Μικρό offtopic...συγχωράτε μας! Συνεχίστε οι υπόλοιποι...

cptfurzOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 631
Τόπος: Καλαμακι - Αλεποχωρι - Kαστελλόριζο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρομοιες ultralight κατασκευες φτιάχνουν ημιεπαγγελματίες στο εξωτερικό με οπτικά γνωστων κατασκευαστων και τις πουλάνε. Εχει αγοραστει και στην Ελλάδα ενα παρόμοιο (14") απο μέλος του Astrovox (ζαχαρωνω ενα και εγω αλλα ας οψεται η troika ...)
Αυτό που ειπώθηκε από τον Γιώργο οτι και το κάτοπτρο πρεπει να φτιαχτεί απο τον ερασιτέχνη μπορει να ακουγεται extreme αλλα είναι σωστό. Απαιτούνται βεβαια εξειδικευμένες γνωσεις όργανα και υπομονη.

Lunt LS100THA DS PT
Skylight 100 / f15
Meade Lightbridge 12” HiLux
Celestron Nexstar 8SE
IN ED 70/420
Mod PST102/1000, CaK module
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4997
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και η απλή συναρμολόγηση έχει ένα μεγάλο υπέρ πάντως φτιάχνεις ένα τηλεσκόπιο στα μέτρα σου με τα κομμάτια του εμπορίου που εσύ θεωρείς καλύτερα και είναι δύσκολο να τα βρεις όλα σε ένα έτοιμο τηλεσκόπιο. Τα truss δεν μου αρέσουν αισθητικά αν και σε τηλεσκόπια άνω των 12" γίνονται σχεδόν υποχρεωτικά για λόγους φορητότητας. Για μένα το ιδανικό τηλεσκόπιο που θα ήθελα θα ήταν ένα 12" ισημερινό νευτώνιο σε μόνιμη εγκατάσταση με εστιακό λόγο f/7-f/8 που γενικώς είναι ο καλύτερος εστιακός λόγος για νευτώνια για πολλούς λόγους που τους έχω αναπτύξει στο παρελθόν.
Αν ήταν να διαλέξω truss σώνει και καλά θα διάλεγα το portaball και όχι κλασσικο dobsonian. Η κατασκευή τέτοιου τηλεσκοπίου ωστόσο ειναι μάλλον δυσκολότερη από κανονικό χωροδικτύωμα (ας κόψουμε την λέξη "truss" και ας εξελληνίσουμε την ορολογία).

Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cptfurz έγραψε:
Παρομοιες ultralight κατασκευες φτιάχνουν ημιεπαγγελματίες στο εξωτερικό με οπτικά γνωστων κατασκευαστων και τις πουλάνε. Εχει αγοραστει και στην Ελλάδα ενα παρόμοιο (14") απο μέλος του Astrovox (ζαχαρωνω ενα και εγω αλλα ας οψεται η troika ...)

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο 14" του Στάθη (Efstathios)...γιατί σε σύγκριση με τα συγκεκριμένα UC Obsession και γενικά...από όλες τις απόψεις...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!! Ούτε λόγος...δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο που έχει 10.000 δολλάρια. Rolling Eyes

Αν μιλήσουμε για πιο ήπιο κόστος, πάω πάσο...αλλά εδώ ότι πληρώσεις παίρνεις κυριολεκτικά!

Επίσης δεν είναι τυχαίο που τις φορές που έχω προσωπικά χειριστεί κάποιο Obsession...τις θυμάμαι ανεξίτυλα! Whistle

cptfurzOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσος Βράτολης έγραψε:

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο 14" του Στάθη (Efstathios)...γιατί σε σύγκριση με τα συγκεκριμένα UC Obsession και γενικά...από όλες τις απόψεις...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!! Ούτε λόγος...δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο που έχει 10.000 δολλάρια. Rolling Eyes

Ναι σε αυτο αναφερομαι απο την άποψη ομως της κατασκευής ενος ultralight / ultraportable απο κάποιον που το κάνει στον ελευθερο χρόνο του και βγάζει κάποια χρήματα.
Φυσικα δεν συγκρίνω ποιότητες και τιμές. Και τα δύο απέχουν μακραν. Ενα 22αρι obsession (οπως και κάτι άλλα μανούλια) είναι εργαλεία αναφοράς. Μπορεί να είναι σήμερα δυσπρόσιτα αλλά .....

Lunt LS100THA DS PT
Skylight 100 / f15
Celestron Nexstar 8SE
IN ED 70/420
Επιστροφή στην κορυφή
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλλά...κάποια μέρα θα τα αποκτήσουμε!!!!! Mr. Green Pray Pray Pray Pray

Το μανούλια ήταν φοβερό! Προτείνω να θεσπιστεί μόνιμος όρος για τηλεσκόπια κλάσεως... Very Happy Cheesy Grin

christopherPAPAOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 215
Τόπος: Μοσχάτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/11/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την συναρμολόγηση τηλεσκοπίου με χρήση υπαρχόντων οπτικών , την έχω καιρό στο μυαλό μου , αλλά όλο σκοντάφτω σε ( γελοίες ) δικαιολογίες . Όμως σίγουρα μια μέρα θα το τολμήσω και στη χειρότερη περίπτωση , πόσο χάλια να το κάνω ;
Την κατασκευή οπτικών πάντως την έχω αποκλήσει εδώ και καιρό . Με ξεπερνάει κατα πολύ .
Πόσο χάλια να το κάνω ; Ευκολο φαίνεται http://stellafane.org/tm/index.html
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
cptfurzOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκτός θέματος αλλά μια που συζητήθηκε το θεμα της κατασκευής του κατόπτρου:

http://www.bbastrodesigns.com/JoyOfMirrorMaking/JoyOfMirrorMaking.html

Για όποιον έχει υπομονη ....

Lunt LS100THA DS PT
Skylight 100 / f15
Celestron Nexstar 8SE
IN ED 70/420
Επιστροφή στην κορυφή
nik71Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Απρ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 140
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/11/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aντι να ονειρευστε τα τηλεσκοπια ultra compact που στο κατω κατω ειναι και πανακριβα δεν φτιαχνεται καλυτερα ενα τηλεσκοπιο εξ'ολοκληρου σχεδον απο αλουμινιο μονοι σας οπως εκανα και εγω

Σας πληροφορω οτι το τηλεσκοπιο αυτο θα ειναι πολυ ελαφρυ,βολικο,αποσυναρμολογησιμο θα χωραει παντου και θα'πιο φθηνο απο οτι να το αγοραζατε.Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη,πεισμα,χρονο και τελευταιο το χρημα

Ιδεα να μην εχει κανεις στην αρχη απο τετοιες κατασκευες(οπως εγω)σιγα σιγα φτιαχνοντας το θα ερχεται η εμπειρια και στο τελος θα του φαινεται πιο ευκολο αυτο που κανει
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ouraniaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 687
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/11/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, ωραίο δημοψήφισμα,

Εμένα θα με ενδιέφερε να φτιάξω τηλεσκόπιο με έτοιμα υλικά - πατέντες για σωλήνα και βάση και να ασχοληθώ ΒΑΣΙΚΑ με το οπτικό κομμάτι. Κάποιοι λόγοι που δεν με ενδιαφέρει η υπόλοιπη κατασκευή είναι 1. Λόγω ενδιαφερόντων. Συμφωνώ με Κορώνη παραπάνω, μου φαίνεται ότι όλη η ουσία στην κατασκευή είναι οι καθρέπτες! Με εντυπωσιάζουν πολύ (για να μην πω εξίσου) λιτές κατασκευές τηλεσκοπίων με ενδιαφέρουσες πατέντες αλλά και πιο προσεγμένες και περίτεχνες κατασκευές όπως του Μανούσου και σκέτες διατάξεις κατόπτρων !
2. Άλλοι λόγοι. Δεν ξέρω αν πιάνουν τα χέρια μου, μου φαίνεται ταλαιπορία, δεν έχω τον χώρο, τον χρόνο και τα χρήματα για κάτι πιο σύνθετο.

Ψηφίζω το 3 αν και δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου Mr. Green .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
cptfurzOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/11/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 1:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nik71 έγραψε:
Aντι να ονειρευστε τα τηλεσκοπια ultra compact που στο κατω κατω ειναι και πανακριβα δεν φτιαχνεται καλυτερα ενα τηλεσκοπιο εξ'ολοκληρου σχεδον απο αλουμινιο μονοι σας οπως εκανα και εγω

Σας πληροφορω οτι το τηλεσκοπιο αυτο θα ειναι πολυ ελαφρυ,βολικο,αποσυναρμολογησιμο θα χωραει παντου και θα'πιο φθηνο απο οτι να το αγοραζατε.Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη,πεισμα,χρονο και τελευταιο το χρημα

Ιδεα να μην εχει κανεις στην αρχη απο τετοιες κατασκευες(οπως εγω)σιγα σιγα φτιαχνοντας το θα ερχεται η εμπειρια και στο τελος θα του φαινεται πιο ευκολο αυτο που κανει

Κάτοπτρο δικο σου η αγορασμένο?

Lunt LS100THA DS PT
Skylight 100 / f15
Celestron Nexstar 8SE
IN ED 70/420
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης