Jump to content

Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;


Bi2L

Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;  

69 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;

    • Δε με ενδιαφέρει, με ικανοποιούν τα έτοιμα τηλεσκόπια που διατίθενται
      13
    • Θα ήθελα αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου για μια τέτοια κατασκευή
      15
    • Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου
      31
    • Έχω μια κατασκευή τηλεσκοπίου στα σκαριά
      2
    • Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο και ίσως φτιάξω και άλλο στο μέλλον
      7
    • Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο αλλά δεν θα φτιάξω άλλο
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα είναι απλό, θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;

 

Φυσικά οι περισσότεροι από εμάς έχουμε τηλεσκόπιο και αρκετοί έχουμε ασχοληθεί με Mastrovoxιες αφού τα τηλεσκόπια που έχουμε όλο και κάποιες μικροδιορθώσεις χρειάζονται αλλά η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου ξεπερνά κάθε μικροδιόρθωση που έχουμε κάνει ως τώρα, εσάς ποια είναι τα σχέδια σας θα μπαίνετε στον κόπο να φτιάξετε εξολοκλήρου ή τμηματικά ένα τηλεσκόπιο;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηφίζω πως "Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου". Παρότι δεν έχω σχετική εμπειρία στις κατασκευές πιστεύω πως δεν είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως και θα ήθελα να κάνω κάποια τέτοια κατασκευή. Μάλιστα, η ενασχόληση με την ερασιτεχνική αστρονομία μάς έχει εξοικειώσει με μικρομαστορέματα, πιστεύω πολλοί έχουμε αναπτύξεις τις σχετικές δεξιότητες από το χόμπι μας.

 

Αν θα έφτιαχνα κάτι αυτό θα ήθελα να είναι ένα ladderless dob 20-22 ιντσών αλλά δε νομίζω πως είναι εύκολο για πρώτη κατασκευή...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχω φτιάξει τηλεσκόπιο, θα καταθέσω την εμπειρία μου. Κάθε φορά που πάω για παρατήρηση νιώθω ικανοποίηση για αυτό που έχω κάνει. Μου αρέσει να το κουνάω συνεχώς και να το δοκιμάζω διαρκώς σε διάφορα σενάρια-προκλήσεις. Μπορώ να το τροποποιώ όπως θέλω, γνωρίζω κάθε κομμάτι του. Μπορώ να του προσθέσω κομμάτι και να του τα αφαιρέσω, να του κάνω βελτιώσεις συνεχώς χωρίς να με απασχολεί ότι θα το χαλάσω (άλλωστε μπορώ ανα πάσα στιγμή να αντικαταστήσω οποιοδήποτε κομμάτι του).

 

Είμαι τυχερός που έχω στη διάθεσή μου υλικό και γνώση, για να μπορώ να φτιάξω μια τόσο απαιτητική κατασκευή. Για όσους έχουν τη δυνατότητα να κάνουν κάτι τέτοιο να μη διστάσουν και να προχωρήσουν. Η διαδικασία της κατασκευής θα τους συναρπάσει. Εννοείται ότι θέλω να φτιάξω κι άλλο τηλεσκόπιο. Αν μπεις σε αυτό το τρυπάκι δεν βγαίνεις.

 

Το θέμα είναι το κόστος των οπτικών το οποίο με φρενάρει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ το 2 ψήφισα. Δεν είμαι και τόσο των κατασκευών αν και έχω πειράξει σε μικροπραγματάκια με θετικό αποτέλεσμα τον 12" Κινέζο μου. Όμως ούτε εργαστήριο ξυλουργικής με εργαλεία μεγάλα σαν του Δημήτρη (Μανούσος) έχω, ούτε ίσως και τόσο διάθεση να πέσω στα τόσο βαθιά στο θέμα της καθαρής κατασκευής from scratch ενός Νευτωνείου.

Το να έχεις στην διάθεσή σου ένα εργαστήριο τέτοιο είναι μεγάλη υπόθεση. Όχι πως αν δεν το έχεις δεν μπορείς να το επιχειρήσεις, όμως το να μην το έχεις σε βάζει σε πολύ περισσότερο τρέξιμο και έξοδα για να απευθυνθείς έξω.

 

Δεν παύω ωστόσο, να θαυμάζω τον οποιοδήποτε επιχειρεί κάτι τέτοιο και το πετυχαίνει.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κόστος ενός χειροποίητου τηλεσκοπίου, αν συνυπολογίσεις το χρόνο που θα αφιερώσεις είναι για μένα δυσβάσταχτο και το αποτέλεσμα αβέβαιο. Δυστυχώς χρόνος και χρήμα δεν περισεύει και στην αγορά υπάρχουν πολλές ωραίες λύσεις σε τιμές που βασίζονται στη μαζική κατασκευή. Μην ξεχνάμε ότι οι εταιρείες κατασκευής διαθέτουν και απίστευτη εμπειρία που δεν μπορεί να έχει κάποιος που θα πειραματιστεί πρώτη φορά. Τέλος το επιχείρημα "το έφιαξα μόνος μου και το αγαπάω περισσότερο" δεν μου λέει και πολλά. Ψηφίζω το Νο1.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το 5ο.

Επειδή έφτιαξα τηλεσκόπιο,αποφάσισα να μας μεταδώσω την ικανοποίηση μου.

Η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου απαιτεί κόπο και υπομονή απ'αυτόν που θέλει να το κατασκευάσει.

Η τροποποίηση του τηλεσκοπίου που'φτιαξα είναι εφικτή,όπως της πρόσθεσης ή αφαίρεσης

ενός κομματιού απ'αυτό.Φυσικά,μια τέτοια κατασκευή εκτός από κόπο και χρόνο,υπάρχει και το

ανάλογο κόστος.

Είμαι αρκετά τυχερός που κατάφερα να φτιάξω δικό μου τηλεσκόπιο και ποιος ξέρει,στο μέλλον

μπορεί να φτιάξω και εγώ ένα!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θα ηθελα να φτιαξω ενα,αλλα πιστευω οτι δεν πιανουν και πολυ τα χερια μου ακομα σε τετοια πραγματα,στο μελλον κατι θα γινει. :wink:

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το 5ο.

Επειδή έφτιαξα τηλεσκόπιο,αποφάσισα να μας μεταδώσω την ικανοποίηση μου.

Η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου απαιτεί κόπο και υπομονή απ'αυτόν που θέλει να το κατασκευάσει.

Η τροποποίηση του τηλεσκοπίου που'φτιαξα είναι εφικτή,όπως της πρόσθεσης ή αφαίρεσης

ενός κομματιού απ'αυτό.Φυσικά,μια τέτοια κατασκευή εκτός από κόπο και χρόνο,υπάρχει και το

ανάλογο κόστος.

Είμαι αρκετά τυχερός που κατάφερα να φτιάξω δικό μου τηλεσκόπιο και ποιος ξέρει,στο μέλλον

μπορεί να φτιάξω και εγώ ένα!!!!!

 

 

Επίσης θέλω να παραθέσω και το παρακάτω link:

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κόστος ενός χειροποίητου τηλεσκοπίου, αν συνυπολογίσεις το χρόνο που θα αφιερώσεις είναι για μένα δυσβάσταχτο και το αποτέλεσμα αβέβαιο. Δυστυχώς χρόνος και χρήμα δεν περισεύει και στην αγορά υπάρχουν πολλές ωραίες λύσεις σε τιμές που βασίζονται στη μαζική κατασκευή. Μην ξεχνάμε ότι οι εταιρείες κατασκευής διαθέτουν και απίστευτη εμπειρία που δεν μπορεί να έχει κάποιος που θα πειραματιστεί πρώτη φορά. Τέλος το επιχείρημα "το έφιαξα μόνος μου και το αγαπάω περισσότερο" δεν μου λέει και πολλά. Ψηφίζω το Νο1.

 

Διαφωνώ σε αυτό που λες. Όταν μελετήσεις σωστά και ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις, τότε το αποτέλεσμα είναι 100% επιτυχία. Αυτό που θα έχεις φτιάξει δεν συγκρίνεται με τα μαζικής παραγωγής. Σταθερότητα, απόλυτο ζύγισμα, απαλή και ταυτόχρονα στιβαρή κίνηση, μεταφορικότητα είναι λίγα από τα πλεονεκτήματα που έχει ένα χειροποίητο τηλεσκόπιο, όταν φυσικά έχει κατασκευαστεί σωστά και με προδιαγραφές κατασκευαστών κορυφαίων τηλεσκοπίων οι οποίοι και οι ίδιοι τα φτιάχνουν χειροποίητα. Υπάρχουν πάρα πολλά τεχνικά χαρακτηριστικά τα οποία παίζουν τεράστια σημασία που δεν μπορεί να τα αναπαράγει ένα εργοστάσιο που παράγει χιλιάδες διαφορετικά τηλεσκόπια. Δεν είναι απλά ένας σωλήνας με 2 κομμάτια ξύλου. Υπάρχουν χαρακτηριστικά (διάμετρος καμπυλών, ζύγισμα ανάλογα τον εξοπλισμό του ερασιτέχνη, συγκεκριμένες τριβές σε αζιμούθιο και ύψος, εξειδικευμένα υλικά κτλ) που διαφέρουν από κατασκευή σε κατασκευή τα οποία δεν γίνεται να μπουν σε φόρμουλα και να εφαρμοστούν σε όλα τα τηλεσκόπια. Η συνταγή της αναλογίας δεν ισχύει για μεγαλύτερα ή μικρότερα τηλεσκόπια.

 

Πρέπει να γίνεται ποιοτικός έλεγχος όχι μόνο σε κάθε τηλεσκόπιο αλλά και σε κάθε επιμέρους κομμάτι του πριν τη συναρμολόγηση. Τα τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι κατασκευασμένα με το λιγότερο δυνατό κόστος για να είναι προσιτά στον κόσμο. Αλλιώς ένα 12" dob θα στίχοιζε χιλιάδες Ευρώ (κοίτα το 12" που πουλάνε εδώ http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/12.5/index.php).

 

Στα μαζικής παραγωγής δεν υπάρχει ποιοτικός έλεγχος και ο σχεδιασμός τους μόνο ποιοτικός που δεν είναι. Τρελές ταλαντώσεις, κακή κίνηση με αναπηδήσεις, αστάθεια οπτικών, ευαισθησία με τον παραμικρό αέρα, μεγάλη δυσκολία στο στήσιμο (ειδικά σε μεγάλα μεγέθη), πολύ μεγάλος όγκος και βάρος που δεν χρειάζεται κτλ.

 

Βέβαια, αν δεν υπήρχαν αυτά τα τηλεσκόπια οι περισσότεροι από εμάς δεν θα ήμασταν σε αυτό το forum τώρα να συζητάμε (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου). Αλλά όταν μιλάμε για ποιότητα τα πράγματα είναι έτσι. Φυσικά και θέλει το χρόνο του ένα τηλεσκόπιο για να κατασκευαστεί (εγώ το μελετούσα 1 χρόνο πριν) και φυσικά κοστίζει περισσότερο από το να αγοράσεις ένα κινέζικο. Αλλά το χειροποίητο δεν συγκρίνεται με ένα κινέζικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ψήφισα το 4 έχω φτιάξει το 8" f/4.5 dob το οποίο για δέκα χρόνια ήταν το πιο χρησιμοποιούμενο τηλεσκόπιό μου. Δεν έκανα κανένα σχέδιο ούτε υπολογισμούς κλπ. Η κατασκευή οπτικού σωλήνα για νευτώνιο με εμπορικά κομμάτια είναι εύκολη. Για να εστιάζει το τηλεσκόπιο απλά συναρμολόγησα πρόχειρα την αράχνη με το δευτερεύων σε μεσαία περίπου θέση και τον εστιαστή στόχευσα το βουνό απέναντι με τον εστιαστή στην πιο μέσα θέση που δεν εισέρχονταν στο οπτικό μονοπάτι, τοποθέτησα τον προσοφθάλμιο που εστίαζε πιο μέσα από όλους όσους είχα και ο πατέρας μου μετακινούσε αργά το πρωτεύον μαζί με την βάση του ώσπου να δω εστιασμένα τα έλατα στο βουνό. Σημείωσα την θέση άνοιξα τρύπες και έβαλα το πρωτεύον στη σωστή θέση.

Δεν κατασκευάζουμε τηλεσκόπιο για να κάνουμε οικονομία ούτε για να είναι ντε και καλά καλύτερο από τα έτοιμα του εμπορίου αλλά για τη χαρά της κατασκευής κατ εμέ.

Απο μια άποψη βέβαια όσοι έχω διαβάσει εδώ δεν έχουν κάνει ουσιαστικά κατασκευή αλλά συναρμολόγηση (συμπεριλαμβάνω κι εμένα). Κατασκευή κατ εμέ σημαίνει να κατασκευάσεις και το κάτοπτρο. Αυτό θέλω να κάνω στο μέλλον κατασκευή παραβολικού κατόπτρου για τηλεσκόπιο και όχι δεν θα το στείλω στο εξωτερικό για επαλουμίνωση. Σε πρώτη φάση θα το επαργυρώσω μόνος στο σπίτι!

Ένα 8" f/7-f/8 είναι η χρυσή τομή διαμέτρου και εστιακού λόγου που δεν είναι δύσκολη η κατασκευή.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το 3, αλλά κάλλιστα θα μπορούσα να ψηφίσω και το 1, θα αφαιρούσα όμως τη φράση "δεν με ενδιαφέρει" και θα άφηνα σκέτο το

"με ικανοποιούν τα έτοιμα τηλεσκόπια που διατίθενται". Είναι λοιπόν στα μελλοντικά μου σχέδια (πολύ μελλοντικά όμως!) το να φτιάξω ένα

τηλεσκόπιο, κυρίως επειδή μου αρέσει η ιδέα του να δημιουργήσω μόνος μου ένα όργανο παρατήρησης κι όχι για να γλιτώσω χρήματα κλπ.

Όπως και να το κάνουμε, είναι διαφορετικό το να παρατηρείς το Σύμπαν μέσα από ένα κατασκευαστικά δικό σου δημιούργημα!

Θα συμφωνήσω επίσης με το Γιώργο, πως αν θέλουμε να λέμε πως είναι εξολοκλήρου δική μας κατασκευή θα πρέπει να κατασκευάσουμε

και το κάτοπτρο, μιας κι εκεί πιστεύω πως θα φανεί το μεράκι μας, αλλά και η ικανοποίηση που θα λάβουμε ως ανταμοιβή στο τέλος

της κατασκευής θα είναι η μέγιστη! :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατασκευάζουμε τηλεσκόπιο για να κάνουμε οικονομία ούτε για να είναι ντε και καλά καλύτερο από τα έτοιμα του εμπορίου αλλά για τη χαρά της κατασκευής κατ εμέ.

 

 

 

 

 

Το παραπάνω που έγραψε ο Γιώργος προσωπικά το έχω κάνει παντιέρα και σημαία χρόνια τώρα και σε

ότι και να κάνω.

ψηφίζω το 3

973891956_IMG_7933-...thumb.jpg.2e06c0b805cda231dfc80c7b640b4871.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την τελευταία φορά που πήγα Εύβοια για παρατήρηση Σάββατο και χωρίς παρέα βαριόμουν να κουβαλάω την ισημερινή με το 6" όπως και το 12" flextube. Έβγαλα το χειροποίητο dob και το ανέβασα απλά στην ταράτσα. Είχα ξεχάσει πόσο άνετα παρατηρώ με αυτό καθιστός όλη την ώρα (ισχυρίζομαι αν και δεν μπορώ να το αποδείξω πως το καθιστός κερδίζει μισό μέγεθος λόγω άνεσης :mrgreen: )

Αν το κατασκεύαζα από την αρχή κάποια πράγματα μπορεί να τα άλλαζα. Ο σωλήνας πχ ειναι ο γνωστός πορτοκαλί αποχετεύσεων που είναι υπερβολικά βαρύς αλλά από την άλλη είναι "αλεξίσφαιρος" και δεν περνάει ίχνος υγρασίας μέσα. Έχει επιπλέον το πλεονέκτημα πως μου τον έδωσε φίλος με κατάστημα που πουλάει τέτοια είδη δωρεάν γιατί ήταν "ρετάλι" για πέταμα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατασκευή κατ εμέ σημαίνει να κατασκευάσεις και το κάτοπτρο.
Αυτό είναι λάθος. Άλλοι είναι οι κατασκευαστές οπτικών και άλλοι είναι οι κατασκευαστές τηλεσκοπίων. Αυτό τουλάχιστον ισχύει στην αγορά. Η obsession προμηθεύεται οπτικά από την OMI και Galaxy optics δεν τα φτιάχνει η ίδια. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι κατασκευαστής, κάθε άλλο, είναι από τους καλύτερους. Η κατασκευή ενός κατόπτρου από την κατασκευή ενός τηλεσκοπίου είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Θέλεις εντελώς διαφορετικό εξοπλισμό και εργαλεία για αυτά τα 2.

 

Επίσης όταν πρόκειται για μικρού μεγέθους τηλεσκόπια, ναι η κατασκευή είναι πολύ εύκολη. Παίρνεις ένα σωλήνα και 2 ξύλα και το στήνεις σε μια μέρα. Όταν όμως θέλεις να φτιάξεις ένα τηλεσκόπιο μεγάλης διαμέτρου, εκεί δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, εκτός και αν θέλεις να κουβαλάς ένα τέρας. Ο truss σχεδιασμός είναι μονόδρομος. Και όταν πας σε truss τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το "κίνημα" ΑΤΜ ξεκίνησε στις ΗΠΑ την περίοδο της οικονομικής κρίσης με την κατασκευή κατόπτρων. Το τηλεσκόπιο ειναι το οπτικό σύστημα οπότε για μένα πραγματική κατασκευή είναι η κατασκευή των οπτικών το σε τι σωλήνα θα μπούνε κάνει το τηλεσκόπιο λιγότερο η περισσότερο εύχρηστο η φορητό όμως το πως θα δείχνει τα ουράνια αντικείμενα θα είναι το ίδιο. Προσωπικά (και τονίζω το προσωπικά) πραγματικά ολοκληρωμένη κατασκευή είναι η κατασκευή και των οπτικών που ειναι πρόκληση από μόνη της και ευχαρίστηση αν και θέλει πολύ χρόνο που δεν ξέρω αν μπορώ να διαθέσω. Κατά τα άλλα η κατασκευή κυμαίνεται από απλή συναρμολόγηση εξαρτημάτων και οπτικών του εμπορίου μέχρι κατασκευή μέρους ή όλων των μηχανικών και οπτικών μερών ενός τηλεσκοπίου.

Με κατασκευή truss δεν θα έμπλεχα με τίποτα. Στο βιβλίο "The dobsonian telescope" που αγόρασα πριν χρόνια και το διάβασα συμπέρανα πως ειναι πολύ καλό βιβλίο για όποιον θέλει να στήσει βιοτεχνία ή βιομηχανία κατασκευής τηλεσκοπίων. Μέχρι 12" και σωλήνα θα έφτιαχνα μονος μου. Αν κάποιος έχει τα εργαλεία εργαστήριο και εμπειρία μπορεί να το αποπειραθεί αν δεν εισαι ήδη έμπειρος σε κατασκευές φαντάζει πολύ δύσκολο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιο λόγο να κατασκευάσω αφού υπάρχουν τόσα ωραία τηλεσκόπια έτοιμα στην αγορά... :cheesy: :cheesy:

Άλλωστε αν φτιάξουμε όλοι τηλεσκόπια οι εταιρίες τι θα κάνουνε, θα κλείσουνε :?: :roll:

 

Υ.Γ : Ναι το συγκεκριμένο το ζαχαρώνω εδώ και 2-3 χρόνια, αλλά μάλλον θα εξακολουθώ να το ζαχαρώνω για αρκετά ακόμα. :cry: :cry:

bs.jpg.adcbce163f95b29e0d702164575fbd05.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παίζεις με τον πόνο μου!!!!

 

:lol: :lol:

 

Το συγκεκριμένο το ζαχαρώνω ΜΙΑ ΖΩΗ, ακόμη και πριν μάθω για αυτό, αυτό ήθελα!! :mrgreen:

Πάντως σε νιώθω... =P~

 

http://obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

 

7181-th.jpg

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παίζεις με τον πόνο μου!!!!

 

:lol: :lol:

 

Το συγκεκριμένο το ζαχαρώνω ΜΙΑ ΖΩΗ, ακόμη και πριν μάθω για αυτό, αυτό ήθελα!! :mrgreen:

Πάντως σε νιώθω... =P~

 

http://obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

 

7181-th.jpg

 

Δεν μπορείς να πεις έτσι Τάσο??Είναι το απόλυτο εργαλείο,είναι ΚΟΥΚΛΙ πραγματικό!!!

Πόσα βράδια που αραδιάζω μπινελίκια διότι δεν πάει τίποτα καλά δεν έχω πει να τα δώσω όλα και να πάρω το συγκεκριμένο να βρω την ησυχία μου... 8) 8) :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσε τώρα Ανδρέα γιατί αν αρχίσω να περιγράφω για το συγκεκριμένο ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΛΥΤΟ εργαλείο...θα μας πάρουν με τα ρόπαλα, θα χαλάσει όλο το νήμα!

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Νευτώνειο για Deep sky τηλεσκόπιο από το συγκεκριμένο 22" Ultra Compact...ΤΕΛΟΣ!!!

 

Θα πω μόνο τα παρακάτω...

 

Είναι 2.24μ το ζενίθ του που με ένα μικρό δίσκαλο με κουπαστή το φτάνω άνετα (μιλάω για μένα που είμαι 1,90μ). Μεταφέρεται πιο εύκολα από οποιοδήποτε άλλο BIG DOBSONIAN...είναι οι μόνες 22 ίντσες που τις πας όπου θες για πλάκα! :mrgreen:

 

Είναι 22 ίντσες! Μια καλή γιατρειά για τον πυρετό της διαμέτρου...

Είναι ποιότητας Obsession, ΤΕΛΕΙΑ κίνηση, ενσωματωμένο tracking και Push to με ServoCAT και ArgoNavis...

 

Αυτά...άσε με τώρα πάω να κάνω ένα τσιγάρο νοητά στο μπαλκόνι να μου φύγει ο νταλκάς...και ας μην καπνίζω...κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνω τους καπνιστές! :D ](*,) ](*,) ](*,)

 

Έχω ορκιστεί να το αποκτήσω ακόμη και αν φτάσω 90 ετών και βλέπω αστέρες μόνο μέχρι 1ου μεγέθους!! \:D/ :mrgreen:

 

Μικρό offtopic...συγχωράτε μας! Συνεχίστε οι υπόλοιποι...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρομοιες ultralight κατασκευες φτιάχνουν ημιεπαγγελματίες στο εξωτερικό με οπτικά γνωστων κατασκευαστων και τις πουλάνε. Εχει αγοραστει και στην Ελλάδα ενα παρόμοιο (14") απο μέλος του Astrovox (ζαχαρωνω ενα και εγω αλλα ας οψεται η troika ...)

Αυτό που ειπώθηκε από τον Γιώργο οτι και το κάτοπτρο πρεπει να φτιαχτεί απο τον ερασιτέχνη μπορει να ακουγεται extreme αλλα είναι σωστό. Απαιτούνται βεβαια εξειδικευμένες γνωσεις όργανα και υπομονη.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η απλή συναρμολόγηση έχει ένα μεγάλο υπέρ πάντως φτιάχνεις ένα τηλεσκόπιο στα μέτρα σου με τα κομμάτια του εμπορίου που εσύ θεωρείς καλύτερα και είναι δύσκολο να τα βρεις όλα σε ένα έτοιμο τηλεσκόπιο. Τα truss δεν μου αρέσουν αισθητικά αν και σε τηλεσκόπια άνω των 12" γίνονται σχεδόν υποχρεωτικά για λόγους φορητότητας. Για μένα το ιδανικό τηλεσκόπιο που θα ήθελα θα ήταν ένα 12" ισημερινό νευτώνιο σε μόνιμη εγκατάσταση με εστιακό λόγο f/7-f/8 που γενικώς είναι ο καλύτερος εστιακός λόγος για νευτώνια για πολλούς λόγους που τους έχω αναπτύξει στο παρελθόν.

Αν ήταν να διαλέξω truss σώνει και καλά θα διάλεγα το portaball και όχι κλασσικο dobsonian. Η κατασκευή τέτοιου τηλεσκοπίου ωστόσο ειναι μάλλον δυσκολότερη από κανονικό χωροδικτύωμα (ας κόψουμε την λέξη "truss" και ας εξελληνίσουμε την ορολογία).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρομοιες ultralight κατασκευες φτιάχνουν ημιεπαγγελματίες στο εξωτερικό με οπτικά γνωστων κατασκευαστων και τις πουλάνε. Εχει αγοραστει και στην Ελλάδα ενα παρόμοιο (14") απο μέλος του Astrovox (ζαχαρωνω ενα και εγω αλλα ας οψεται η troika ...)

 

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο 14" του Στάθη (Efstathios)...γιατί σε σύγκριση με τα συγκεκριμένα UC Obsession και γενικά...από όλες τις απόψεις...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!! Ούτε λόγος...δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο που έχει 10.000 δολλάρια. :roll:

 

Αν μιλήσουμε για πιο ήπιο κόστος, πάω πάσο...αλλά εδώ ότι πληρώσεις παίρνεις κυριολεκτικά!

 

Επίσης δεν είναι τυχαίο που τις φορές που έχω προσωπικά χειριστεί κάποιο Obsession...τις θυμάμαι ανεξίτυλα! :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο 14" του Στάθη (Efstathios)...γιατί σε σύγκριση με τα συγκεκριμένα UC Obsession και γενικά...από όλες τις απόψεις...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!! Ούτε λόγος...δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο που έχει 10.000 δολλάρια. :roll:

 

Ναι σε αυτο αναφερομαι απο την άποψη ομως της κατασκευής ενος ultralight / ultraportable απο κάποιον που το κάνει στον ελευθερο χρόνο του και βγάζει κάποια χρήματα.

Φυσικα δεν συγκρίνω ποιότητες και τιμές. Και τα δύο απέχουν μακραν. Ενα 22αρι obsession (οπως και κάτι άλλα μανούλια) είναι εργαλεία αναφοράς. Μπορεί να είναι σήμερα δυσπρόσιτα αλλά .....

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά...κάποια μέρα θα τα αποκτήσουμε!!!!! :mrgreen: [-o< [-o< [-o< [-o<

 

Το μανούλια ήταν φοβερό! Προτείνω να θεσπιστεί μόνιμος όρος για τηλεσκόπια κλάσεως... :D :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης