Jump to content

'Ενας τριπλός που τα έχει όλα!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούστε παιδιά τι είδα σήμερα.Όπως κάθε μέρα,χαζέυω στο stellarium και ανακοινώνω θέσεις δορυφόρων, αστεριών κά.Μα σήμερα είδα κάτι όμορφο.Ο αστέρας HIP 109646 είναι ένας αστέρας και μάλιστα πολύ ανοιχτός τριπλός.Αυτό όμως που τον κάνει ξεχωριστό είναι ότι σε απόσταση ενός πρώτου λεπτού του τόξου βρίσκεται ένας ερυθρός αστέρας με πολύ βαθυκόκκινο χρώμα,ενώ σε αντιδιαμετρική κατεύθυνση και σε απόσταση 1'17" βρίσκεται ένας αστέρας αρκετά κυανός.Το πιθανό πρόβλημα αν θέλετε να τον απολαύστε σε παρατήρηση είναι ότι πρέπει και να έχετε καλή όραση και καλό τηλεσκόπιο καθώς ο πρώτος αστέρας έχει φαινόμενο μέγεθος 7.4,ο δεύτερος 10.55 και ο τρίτος 12.25.Η ορθή αναφορά του πιο εύκολα ορατού είναι:22h12m43.7s.

Πηγή:Stellarium.org Skychart

Yστερόγραφο:Kαλές παρατηρήσεις!!!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία πολύ ενδιαφέρον. Αλλά απόκλιση; Δεν μας γράφεις και την απόκλιση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη η απόκλιση του ΗIP 109646 είναι -6 μοίρες 28 πρώτα λεπτά του τόξου και 7 δεύτερα λεπτά του τόξου.Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Από εδώ και στο εξής θα είμαι πιο προσεκτικός.Και πάλι ευχαριστώ.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο αστέρι είναι φαινομενικά τριπλό και όχι πραγματικά. Δηλαδή μεταξύ τους δεν αλληλεπιδρούν βαρυτικά. Απλά τυχαίνει να φαίνεται τριπλός επειδή βρίσκεται στην ίδια ευθεία με το μάτι του παρατηρητη στη γη.

Το συγκεκριμένο δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ αλλά τα χρώματα που φαίνονται σε ενα ψηφιακό πλανητάριο δε σημαίνει ότι θα φανούν έτσι απ το τηλεσκόπιο.

Να σημειώσω πώς το κεντρικό αστέρι μοιάζει πολύ στο μέγεθος και στο φασματικό του τύπο με τον ήλιο μας.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία ευχαριστώ. Την σημείωσα και την απόκλιση. Και μια και μπήκε και ο HOMO στην συζήτηση και έχει και αυτός κόλλημα με τα διπλά τριπλά, υπάρχει ένα στην Κασσιόπη και μου κάνει εντύπωση πως αυτό δεν έιναι ευρέως γνωστό. Αυτό είναι το ι Κασσιόπης 4,6 μεγέθους και βρήσκετε στην προέκταση των αστέρων δ ε προς βορά. Απέχει ακριβώς το ίδιο που απέχει με το μάτι το ε από το δ. Με χαμηλή μεγένθηση είναι διπλό. Μετά όμως από τις 100Χ ο κεντρικός αστέρας χωρίζετε σε δύο μέλη. Είναι πολύ όμορφο αστέρι και να το δείτε. Οι συντεταγμένες είναι α=2:29 δ=67:24

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίος Γιάννη ,τον έχω δει. Τετραπλός για την ακρίβεια. Είναι ο stf 262.

 

 

Αυτό το καιρό δείτε τον h 3780 στον Λαγωο κάτω απ τον Ωρίωνα που είναι εξαπλός και αποτελεί από μόνος του ανοικτό σμήνος γνωστό και ως NGC 2017.

 

R.A = 05 39

DEC= -17 51

ΜΕΓΕΘΗ =6.7, 7.8 ,8.9, 7.9 ,8.3, 9.5 mag

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τετραπλός!!! πως μου ξέφυγε; Θα τα δώσω όλα την επόμενη φορά στο 8ιντσο. Αν και νομίζω ότι τον έχω δει και με 333Χ που είναι όλη η μεγέθυνση που έχω. Το κάτοπτρο μου βέβαια τα έχει παίξει. Δεν τον έχω όμως δει σε πολύ μεγάλη μεγένθηση σε σκοτεινό ουρανό αλλά μόνο από την Σαρωνίδα. Την επόμενη που θα πάω Σούνιο θα τα ρίξω όλα. Θα δω και αυτόν τον τελευταίο στο λαγωό. Εκεί μάλιστα είναι και αρκετά κάλος ο ουρανός από θέμα φωτορύπανσης. Ευκόλως στόχος οριακά ορατός με το μάτι

όμως από ότι είδα σημαδεύεις το α Λαγωού και προχωράς κατά ορθή αναφορά 7 λεπτά της ώρας ανατολικά και πέφτεις επάνω του. Στο μέσων της διαδρομής περνάς πάνω από τον NGC 1993 12,4 (Χλωμό τον βλέπω για το τηλεσκόποιο μου αλλά έχω δει και 13) και αν το περάσεις τον πολλαπλό αυτό αστέρα και προχωρήσεις άλλα 8 λεπτό δυτικά βρίσκεις τον NGC 2089 12

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη , όση μεγέθυνση και να βάλεις δε θα δεις τον 4ο γιατί απλα είναι πολύ μακρια απ τους άλλους 3 , τελείως ξεκομμενος , οπότε σωστά τον είδες τριπλό. :D :D

Πάντως όπως λες η παρατήρηση διπλών θέλει καθαρά και καλοευθυγραμμισμένα κάτοπτρα.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πασχω από ευθυγράμμιση. Δυστυχώς Αλλά να, πλύνε πλύνε το κάτοπτρο από το 2003 που το έχω πάει. Από μία μεγέθυνση και πάνω μου δείχνει τα αμυδρά αστέρια, από 8 και πάνω να μοιάζουν με το σήμα της ραδιενέργειας. Γύρο από κάθε αστέρι ηπάρχει μία εικόνα που το κάνει να φαίνεται σαν τριφίλι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης