Jump to content

Απορίες ενός αρχάριου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και πάλι,

 

Επανέρχομαι με νέες απορίες, μετά την πρώτη μου παρατήρηση της σελήνης την Παρασκευή που μας πέρασε.

Καθότι εντελώς καινούργιος στον χώρο πρέπει να πώ οτι αρχικά εντυπωσιάστηκα από την εικόνα της !! Προέκυψαν όμως και τα εξής ερωτήματα:

 

Η σελήνη βρισκόταν ανατολικά το βράδυ της παρατήρησης, έστρεψα λοιπόν την βάση του τηλεσκοπιου πρός αυτήν την κατεύθυνση προσπαθώντας να διατηρήσω την πολική ευθυγράμμιση, εντούτοις η σελήνη βρισκόταν χαμηλά στον ορίζοντα και αναγκάστηκα τελικά να χαλάσω την ρύθμιση προκειμένου να καταφέρω να την δω. Τι θα έπρεπε να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

 

Κατόπιν αυτού προσπάθησα να παρατηρήσω τον Αρη (παιζοντας πάλι με τον άξονα του τηλεσκοπίου) αλλά η εικόνα του πλανήτη παρουσίαζε κάποια παραμόρφωση στο κέντρο της..σαν να αντικατοπτριζοταν το εσωτερικό του τηλεσκοπίου σε αυτό!! Μήπως αυτό σχετίζεται με το collimation του τηλεσκοπίου (Bresser Galaxia 114/900)?

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στην επίλυση των αποριών μου...ειλικρινά ευγνώμων!!

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη βρισκόταν ανατολικά το βράδυ της παρατήρησης, έστρεψα λοιπόν την βάση του τηλεσκοπιου πρός αυτήν την κατεύθυνση προσπαθώντας να διατηρήσω την πολική ευθυγράμμιση, εντούτοις η σελήνη βρισκόταν χαμηλά στον ορίζοντα και αναγκάστηκα τελικά να χαλάσω την ρύθμιση προκειμένου να καταφέρω να την δω. Τι θα έπρεπε να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

 

εχω το ιδιο τηλεσκοπιο..

ακομη η πολικη ευθυγραμμιση δν μου χει χρησιμεψει.κυριως χρειαζεται στις μεγαλες μεγενθυνσεις 200Χ κ πανω,κατα τις οποιες το ειδωλο μετακινειται πολυ γρηγορα μεσα στο προσοφθαλμιο κ πρεπει να σαι συνεχως σε εγρηγορση με τα χερουλια.

μπορει λοιπον να μν ειναι τοσο απαραιτητη στην παρατηρηση...

αλλα στην αστροφωτογραφηση ειναι απαραιτητη. :wink:

 

 

 

Κατόπιν αυτού προσπάθησα να παρατηρήσω τον Αρη (παιζοντας πάλι με τον άξονα του τηλεσκοπίου) αλλά η εικόνα του πλανήτη παρουσίαζε κάποια παραμόρφωση στο κέντρο της..σαν να αντικατοπτριζοταν το εσωτερικό του τηλεσκοπίου σε αυτό!! Μήπως αυτό σχετίζεται με το collimation του τηλεσκοπίου (Bresser Galaxia 114/900)?

 

 

αυτο συμβαινει επειδη δν εστιασες σωστα.στη θεση οπου μπαινει το προσοφθαλμιο,απο κατω,εχει μια ροδελιτσα με την οποια παιζεις καθε φορα που αλλαζεις προσοφθαλμιο για να πετυχεις την βελτιστη εικονα.

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση..

Μια και έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει collimation (ευθυγράμμιση κατόπτρων) του τηλεσκοπίου και αν σε δυσκόλεψε..

 

Θα τα ξαναπούμε.. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση..

Μια και έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει collimation (ευθυγράμμιση κατόπτρων) του τηλεσκοπίου και αν σε δυσκόλεψε..

 

Θα τα ξαναπούμε.. :wink:

 

θελω να πιστευω πως την εχω κανει σωστα.. :D

διαβασα πολλα sites στο ιντερνετ σχετικα με το πως γινεται..αλλα ακομη δν εχω καταλαβει 100%

 

εκανα ενα παλιο κολπακι που μου προτεινε ενας φιλος.

πηρα ενα κουτακι απο φιλμ το τρυπησα κ με αυτο το ευθυγραμμισα.

φαινεται αρκετα καλα ευθυγραμμισμενο,τωρα αν εχει 2-3% αποκληση δν χαθηκε κ ο κοσμος! :wink:

 

αν καποιος ξερει κατι καλυτερο οσοαναφορα την ευθυγραμμιση ας το προτεινει σε μας τους καινουργιους....

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενας τροπος ειναι και το προβλημα που αντιμετωπισε ο φιλος

με την εστιαση.

Βαζουμε ενα προσοφθαλμιο και μετακινουμε την εστια προς τα εξω η προς μεσα.

Θα εμφανιστει μια τρυπα στο κεντρο του πεδιου οπως αυτη που ειδες.

Στο μερος που βρισκεται το κατοπτρο εχει καποιες βιδες ανα

ζευγη : μια μικρη και μια λιγο μεγαλυτερη.

Πειραζοντας ενα απο τα ζευγη καθε φορα προσπαθησε να φερεις τον κυκλο στο κεντρο.

Οταν τελειωσης θα εχεις μια αρκετα καλη ευθυγραμμιση.

Προσοχη στις βιδες: ενα ζευγος καθε φορα και μικρες κινησεις, μολις χαλαρωσεις μια βιδα σφιξε την αλλη, μετα στο επομενο ζευγος.

Αυτη η μεθοδος γινεται και με ενα φωτεινο αστερι αλλα με πολυ μεγαλη μεγενθυνση.Σε αυτη την περιπτωση βλεπουμε

τους δακτυλιους περιθλασης και προσπαθουμε να τους κανουμε ομοκεντρους κυκλους.

Αν σφιξεις πολυ τις βιδες οι κυκλοι θα παραμορφωθουν και

αρα θα πεσει η ποιοτητα του ειδωλου.

Καλο ειναι να κανει καποιος την διαδικασια που εχει λιγη εμπειρια ωστε μετα να την κανεις εσυ.

Παντως αν δεν εχει πεσει το τηλεσκοπιο η πειραχτει, η ευθυγραμμιση απο το εργοστασιο ειναι καλη τις περισσοτερες φορες,

 

 

Φιλικα θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΑ,ΕΧΩ Κ ΓΩ BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x ,1,5χ erecting eyepiece, το αγορασα απο astrobiz,εκανα ευθιγραμμιση (νομιζω!)αλλα ακομα τα βλεπω θολα και με ειδωλα ,δεν εχω δει και πολλα ,δεν χανω το κουραγιο μου ομως !Λιγη βοηθεια !!!!! ευχαριστω .

ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΑΒΥΣΣΟ,ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΟΤΗΝΗ ΑΒΥΣΣΟ,ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΦΩΤΕΙΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΛΕΜΕ

ΖΩΗ

Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

ΑΣΚΗΤΙΚΗ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης