Jump to content

Ο 'Θεός του πολέμου' με καλό seeing!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τις τελευταίες βραδιές και ιδιαίτερα απόψε, η ατμόσφαιρα στην αθήνα παρουσιάζει μια πολύ καλή σταθερότητα. Σήμερα το βράδυ παρατηρώντας με γυμνό μάτι τον Άρη σχεδόν δεν μπορούσα να διακρίνω τρεμόπαιγμα και έμοιαζε σαν λάμπα στον βρώμικο ουρανό της πόλης.

Αποφάσισα λοιπόν να ρίξω μια πιο κοντινή ματιά :) με το τηλεσκόπιο μου (OrionOptics 10"). Με τον 25αρη possl το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό. Οπότε αμέσως πέρασα στον 10αρη όπου και οι λεπτομέρειες της επιφάνειας του άρχισαν να γίνονται πιο ορατές. Το πάρα πολύ καλό seeing επέτρεψε και την χρήση του barlow (Ultima) οπότε και το αποτέλεσμα ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Μπορούσα αμέσως να διακρίνω απίστευτες λεπτομέρειες!!

Είδε κανείς άλλος τον Άρη απόψε? Πως σας φάνηκε το seeing (βαθμό)?

Θα ήθελα να δω το αποτέλεσμα της φωτογράφησης του Άρη απόψε αν κάποιος φίλος εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία...

 

Καλό βράδυ...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Σήμερα το βράδυ παρατηρώντας με γυμνό μάτι τον Άρη σχεδόν δεν μπορούσα να διακρίνω τρεμόπαιγμα και έμοιαζε σαν λάμπα...

Αυτή είναι η βασική διαφορά των πλανητών από τα αστέρια στην παρατήρηση με γυμνό μάτι. Ακόμη και σε σχετικά χαμηλό ύψος οι πλανήτες δεν τρεμοπαίζουν γιατί έχουν εκτεταμένο δίσκο, ενώ τα αστέρια ως σημειακές πηγές επηρεάζονται άμεσα από το seeing και τρεμοπαίζουν έντονα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πριν 20 min ειδα τον Αρη με το ιδιο τηλ. και τα ιδια προσ/μια και δεν οικανοποιηθηκα καθολου.Ενα κοκκινο 'φως' τρεμοπαιζε γυρω απο τον πλανητη.Δεν ξερω αν ειναι θεμα ευθυγραμμισης ή κατι αλλο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα εχω και μια νεα απορια.Πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχα δει το Δια μια χαρα στις 120χ χωρις να 'κουνιεται' οπως ο Αρης σημερα.Υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι τοτε ειχα το τηλ. εξω για εξι περιπου ωρες και ειχε αποκτηση θερμοκρασια περιβαλλοντος?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Δία??? :shock: :shock: :shock:

Πριν δύο βδομάδες ο Δίας είχε ύψος μόνο 5 μοίρες τη στιγμή της δύσης και ήταν πάρα πολύ δύσκολο να εντοπιστεί. (και για λεπτομέρειες στο δίσκο του ούτε το συζητάω)

Τι τηλεσκόπιο έχεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

δεν τον ειδα φυσικα με λεπτομεριες απλα τον ειδα χωρις να "κουνιεται" και να εμφανίζει επιπλεον ειδωλα οπως ο Αρης εχθες.Το προβλημα μου παντος ειναι θεμα ευθυγραμμισης τελικα , αφου ξενυχτησα εχθες το καταλαβα με το Δια.Που θα παει θα τη μαθω και αυτη τη διαδικασια :cry: :cry: :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οντως χθες ειχε πολυ καλο seeing!

ειδα κ γω τον Αρη οπως δν το ειχα δει ποτε!!!!τον αφησα να ανεβει αρκετα ψηλα κ κατα της 2 τον παρατηρησα(στις 225Χ).

αυτο που ειδα ηταν κατι σαν τεραστια πεδιαδα που ειχε ψιλο καφετι χρωμα κ βρισκοταν περιπου στο κεντρο του πλανητη.

 

ματαια προσπαθουσα να απομονωσω το ματι μου απο το φως της λαμπας,το οποιο χτυπαγε ακριβως σε μενα μηπως κ μπορεσω να διακρινω περισσοτερα.(καποια μερα θα παρω την σφεντονα!!! :D )

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, πως εντόπισες τον Δία τόσο χαμηλά?

Ο Δίας δε φαινόταν καν με γυμνό μάτι και ο μόνος τρόπος να τον δει κανείς ήταν με Go To σύστημα ή με setting circles και πολύ μεγάλη προσπάθεια, σε πολύ φωτεινό λυκόφως αμέσως μετά τη δύση του ηλίου.

Είναι εντελώς αδύνατο να τον είδες χωρίς διαταραχή σε τόσο χαμηλό ύψος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια ,

λαθος μου μεγαααααλο μετα απο 4 ωρες υπνο και ενα μικρο κρυοματακι.Ηθελα να πω τον ΚΡΟΝΟ.Τρελαθηκες ε?Και εγω αμα το διαβαζα αυτο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με ευκαιρία την φωτογραφία που έβγαλε ο φίλος Ηλίας Χασιώτης και το σχόλιο του για την εντυπωσιακή εικόνα του Άρη χθες το βράδυ, θα ήθελα να πω το εξής εγώ παρατηρώ τον Άρη αυτόν τον καιρό από την ταράτσα του σπιτιού μου στους Αμπελόκηπους Αθηνών και εχθές το βράδυ το seeing, γύρω στις 10 με 11 το βράδυ ήταν απελπιστικό. Το τηλεσκόπιό μου είναι ένα LX200 GPS 8" MEADE το οποίο μου έχει δώσει πολύ καλές εικόνες του Άρη στις 300Χ και 440Χ κάποιες βραδιές με καλή ατμόσφαιρα. Θυμάμαι κάποια νύχτα πριν 3 περίπου εβδομάδες δεν χόρταινα να τον βλέπω. Μέχρι και ο μικρός νότιος πόλος λαμπύριζε ολοκάθαρα σαν διαμάντι, ενώ οι τα όρια των σκούρων και λαμπρών περιοχών ήταν πολύ κοφτερά. Πιό πρόσφατα όμως δεν τον βλέπω τόσο καλά ή το seeing δεν είναι καλό ή η ατμόσφαιρα είναι σταθερή αλλά κατα ένα παράξενο λόγο δεν φαίνονται καλά λεπτομέρειες σαν να είναι η ατμόσφαιρα... θολή.

Θα ήθελα να διαβάσω τις δικές σας εντυπώσεις από την παρατήρηση του Άρη αυτές τις ημέρες.

Νομίζω πάντως ότι οι κεντρικές θερμάνσεις που ξεκίνησαν να λειτουργούν αυτές τις ημέρες επιβαρύνουν σημαντικά την ατμόσφαιρα της Αθήνας τις πρώτες βραδυνές ώρες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση.

Χρησιμοποιείτε φ'ιλτρα για να δείτε αυτά που περιγράφετε;

Αν ναι τι;

Γιατί εγώ με το 125 διοπτρικό μου και χωρίς κανένα φίλτρο βλέπω έναν πεντακάθαρο φωτεινό δίσκο με μια σκιά στην μέση του και μόνο.

Και αυτά με καλή ατμόσφαιρα στα 250Χ και από την περιοχή της Γλυφάδας.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση.

Χρησιμοποιείτε φ'ιλτρα για να δείτε αυτά που περιγράφετε;

Αν ναι τι;

Γιατί εγώ με το 125 διοπτρικό μου και χωρίς κανένα φίλτρο βλέπω έναν πεντακάθαρο φωτεινό δίσκο με μια σκιά στην μέση του και μόνο.

Και αυτά με καλή ατμόσφαιρα στα 250Χ και από την περιοχή της Γλυφάδας.

 

Χρησιμοποιώ ένα φίλτρο Neodymium της Baader. Μοιάζει να σταθεροποιεί κάπως την ατμόσφαιρα και να αυξάνει ελάχιστα το contrast, χωρίς να αλλάζει το χρώμα του αντικειμένου. Τα ίδια περίπου αποτελέσματα παίρνω και με ένα γαλάζιο φίλτρο Celestron. Παρατηρώ συγκεκριμένα τον Άρη με ένα 5ιντσο/1270mm f.l. Maksutov, χρησιμοποιώντας έναν ορθοσκοπικό 7mm, δύο Super Ploessl 4 και 6mm και συνδυασμούς με Barlow 1.5x, 2.0x, 2.6x. Εκτός από μία τυχερή βραδιά στην επαρχία, δεν έχω δεί τίποτα περισσότερο απο αυτά που είδες κι εσύ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ ένα πορτοκαλί φίλτρο, που νομίζω ότι είναι το καλύτερο για τον Άρη, αλλά οι πολύ καλές εικόνες που περιέγραψα φαίνονται και χωρίς φίλτρο αρκετά καλά. Νομίζω ότι είναι θέμα διαμέτρου του τηλεσκοπίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρησα και εγώ τον Άρη αυτές τις μέρες και εντυπωσιάστηκα από τις λεπτομέρειες που μπορούσα να δω...

πρώτη φορά είδα με το τηλεσκόπιο, ότι (περίπου) βλέπω και στα βιβλία.(ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός)

 

πάντως γενικά έμεινα :o :o :shock: :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθές το βράδυ, Πέμπτη προς Παρασκευή, είχε πολύ καλό seeing στην Αθήνα. Βγήκα γύρω στις 01:00 με το 10” και μπορούσα να δω τον Άρη πεντακάθαρα με τους Meade Super Plossls των 6.5 και 9.7mm. Ο πλανήτης βρισκόταν στην περιοχή του (αν θυμάμαι καλά το όνομα) Solis Locus. Διακρινόταν η στρογγυλή περιοχή του και γύρω από αυτή, διάσπαρτα εμφανώς, τα λοιπά τοπωνύμια. Ακόμα και με τις 100x μεγεθύνσεις του binoviewer μου, μπορούσα να δω λεπτομέρειες! Επίσης διακρίνονταν με τους παραπάνω φακούς και τα 6 άστρα του τραπεζίου του Νεφελώματος του Ωρίωνα. Είναι αρκετές φορές που οι ατμοσφαιρικές συνθήκες της πόλης δεν επιβαρύνουν, αλλά αντίθετα ευνοούν την πλανητική παρατήρηση μέχρι και σε εξαιρετικό βαθμό!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι αυτές τις μέρες δεν κατάφερα να δω τίποτα σχεδόν. Έναν πολύ μικρό δίσκο με μια υπόνεια λευκού χρώματος πάνω και αριστερά.

Δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερη πείρα στισ παρατηρήσεις. Χρησιμοποίησα ένα Skywatcher 130, προσοφθάλμια 20 mm, 10mm και μεταβλητό 7-25 mm και barlow 2x. Έχω απογοητευτεί! Δεν ξέρω μόνο Κρόνο, Δία, Σελήνη και κάπως το νεφέλωμα του ωρίονα βλέπω καλά.

Φταίει η μικρή διάμετρος του τηλεσκοπείου ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο (εκτός από υπομονή)?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την ίδια τεχνική που βλέπεις τον Κρόνο προσπάθησε να δεις και τον Άρη (ίδια προσοφθάλμια).Κάνε υπομονή και δοκίμασε την εστίαση.Ο Άρης με το τηλεσκόπειό σου θα πρέπει να φαίνεται σαν μια μπάλα με κάποιες διαφορές στο χρώμα (μπλε) προς το κέντρο αυτή την εποχή.Μην απογοητευτής ποτέ και κάνε πειραματισμούς (εκτός από το να διαλείσης το τηλεσκόπειο και το ξαναφτιάξεις).

Καλή συνέχεια.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Stemi, για να πετύχεις χρειάζεσαι, εκτός από το καλό seeing, τηλεσκόπιο καλά ευθυγραμμισμένο και θερμοκρασιακά ισορροπημένο (= τουλάχιστον για ½ ώρα στο εξωτερικό περιβάλλον – εγώ το 10”το αφήνω για τριπλάσιο χρόνο). Επιπλέον ο χώρος που παρατηρείς, π.χ. δάπεδο μπαλκονιού, ταράτσα κλπ, είναι πιθανό να αποβάλει διαρκώς θερμότητα, που συγκεντρώθηκε κατά την διάρκεια της ημέρας από τον ήλιο, με αποτέλεσμα να σου αλλοιώνει το είδωλο του αντικειμένου που παρατηρείς. Χρησιμοποίησε τον 10mm, καί με τον Barlow 2x, αν είναι ανεκτής ποιότητας.

 

Συμπληρώνοντας και διορθώνοντας την χθεσινή καταχώρησή μου, η περιοχή που είδα ονομάζεται Solis Lacus και μπορείτε να την δείτε εδώ: http://astro.fdst.hr/SuncevSustav/400Mars_030827_HST_SolisLacus.jpg

 

Την έχει φωτογραφήσει και ο Ηλίας Χασιώτης εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=1093

 

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, θα είναι ορατή ξανά απόψε το βράδυ στις 02:00.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εγώ την Παρασκευή που πέρασε (11/11), με μέτριο seeing, κατάφερα να δω τον πλαντήρη Ουρανό. Δυστυχώς ανακάλυψα κάτι πολύ ενοχλητικό. Δεν μπορώ πια να δω τον Πολικό αστέρα, λόγω νεόδμητης 4οροφης πολυκατοικίας βόρεια από το διόροφο σπίτι μου! Το αποτέλεσμα ήταν ότι η ευθυγράμμιση της ισημερινής μου στήριξης (CG-5) είναι πολύ πιο δύσκολη και δεν θα είναι ποτέ πολύ καλή στην ταράτσα του σπιτιού μου. Ευτυχώς το Precision GoTo της Celestron ήρθε να με σώσει. Με μόνο προσεγγιστική ευθυγράμιση μου έδωσε την δυνατότητα να "πιάσω" τον Ουρανό ακριβώς στο κέντρο, μέσω ενός κοντινού φωτεινού αστεριού.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης