Jump to content

UHC filters.Lumicon ή Astronomik


Montana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρείται πως το φίλτρο της Lumicon έχει μεγάλη διαφορά (στο αποτέλεσμα που δίνουν) από αυτό της Astronomic; Αναλογεί στη διαφορά της τιμής;
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στράτο, δύσκολο να πάρεις εντελώς αντικειμενική προσωπική άποψη με την έννοια ότι κάποιος θα πρέπει να είχε και τα δύο και να τα σύγκρινε και δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά.

 

Εγώ σου έχω πει την προσωπική μου άποψη για το Lumicon UHC το οποίο θεωρώ κορυφαίο στενό φίλτρο νεφελωμάτων και αυτή την άποψη εύκολα την επιβεβαιώνει κανείς αν ψάξει συγκρίσεις και εντυπώσεις χρηστών.

 

Ταυτόχρονα, και η Astronomik (της οποίας έχω τα CCD φίλτρα) φτιάχνει ποιοτικά και καλά προϊόντα, καμία αμφιβολία πως αν πάρεις φίλτρο της θα είναι καλό.

 

Αν μπορείς διευκρίνησε λίγο τα περί τιμής που λες. Συνήθως αυτά τα φίλτρα τα έχουν σε ίδια τιμή, 99$ (ή ευρώ) σε Αμερική και Ευρώπη αντίστοιχα για 1.25" και 199$ για τις 2".

 

Αν θες κάτι σε άλλη κατηγορία τιμής, υπάρχει σε λιγότερο από τη μισή τιμή το Orion Ultrablock:

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=475&kw=ultra%20&st=2

 

το οποίο είναι του ίδιου τύπου και έχει επίσης πολύ καλή φήμη (εγώ δεν το έχω, πάντως) τόσο στο διαδίκτυο όσο και από εμπειρίες που έχω ακούσει ο ίδιος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στράτο, δύσκολο να πάρεις εντελώς αντικειμενική προσωπική άποψη με την έννοια ότι κάποιος θα πρέπει να είχε και τα δύο και να τα σύγκρινε και δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά.

 

Εγώ σου έχω πει την προσωπική μου άποψη για το Lumicon UHC το οποίο θεωρώ κορυφαίο στενό φίλτρο νεφελωμάτων και αυτή την άποψη εύκολα την επιβεβαιώνει κανείς αν ψάξει συγκρίσεις και εντυπώσεις χρηστών.

 

Ταυτόχρονα, και η Astronomik (της οποίας έχω τα CCD φίλτρα) φτιάχνει ποιοτικά και καλά προϊόντα, καμία αμφιβολία πως αν πάρεις φίλτρο της θα είναι καλό.

 

Αν μπορείς διευκρίνησε λίγο τα περί τιμής που λες. Συνήθως αυτά τα φίλτρα τα έχουν σε ίδια τιμή, 99$ (ή ευρώ) σε Αμερική και Ευρώπη αντίστοιχα για 1.25" και 199$ για τις 2".

 

Αν θες κάτι σε άλλη κατηγορία τιμής, υπάρχει σε λιγότερο από τη μισή τιμή το Orion Ultrablock:

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=475&kw=ultra%20&st=2

 

το οποίο είναι του ίδιου τύπου και έχει επίσης πολύ καλή φήμη (εγώ δεν το έχω, πάντως) τόσο στο διαδίκτυο όσο και από εμπειρίες που έχω ακούσει ο ίδιος.

 

Ανδρέα το γνωρίζω πως της Lumicon θεωρούνται και μαλλον πρέπει να είναι τα κορυφαία. Απλα σκέφτομαι πως η τιμή τους είναι 200$ + freigh και αντίστοιχα της Astronomic 125,00€ αν δε κάνω λάθος. Το Orion που μου προτείνεις δείχνει πολύ δελεαστικό από τιμή τουλάχιστον. Λες να παω σε αυτό; Θέλω να πάρω Dew Shiel ή Heater και το budget θα αναίβει πολύ..

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυριο λογικα θα εχω στα χερια μου το Orion. Δεν εχω εμπειρια απο αλλο παρομοιο φιλτρο, αλλα θα πως τις εντυπωσεις μου μιας και δεν εχω ακουσει αρνητικα σχολια για το συγκεκριμενο. Ειναι πραγματικο UHC ,οχι οπως της baader. Με το Μ42 ως πρωτο στοχο ελπιζω να μην απογοητευτω.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάθεις την πλάκα σου με το Ultrablock! Είναι φίλτρο για του οποίου τα αποτελέσματα και ποιότητα σκίζω τα ρούχα μου. Το έχω πολύ καιρό και το έχω δοκιμάσει στους περισσότερους στόχους που επωφελούνται από narrowband και παίζει κα-τα-πλη-κτι-κά! :mrgreen:

 

Το έχω συγκρίνει και στο τηλεσκόπιό μου με το Lumicon UHC και μου φάνηκε πανομοιότυπο. Όποιο και να επιλέξεις από τα 2 είναι σίγουρα η πιο ασφαλής αγορά. Φίλτρα για μια ζωή και τα 2.

 

Εντάξει, η Lumicon έχει την φήμη της κορυφαίας και όχι άδικα. Στην περίπτωση αυτή όμως είναι ίδια τα φίλτρα, τουλάχιστον εκείνη την βραδιά αυτό το συμπέρασμα έβγαλα.

 

Γράψε εντυπώσεις εδώ μετά από την πρώτη θέαση στο M42 και πες μου τι διαφορές είδες στην υφή των νεφών με και χωρίς... :-note :cheesy:

 

Για την Astronomik δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δεν έχω εμπειρία, αλλά έχω ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα σκέφτομαι πως η τιμή τους είναι 200$ + freigh και αντίστοιχα της Astronomic 125,00€ αν δε κάνω λάθος.

 

Στράτο, εγώ βλέπω πως έχουν ίδια τιμή. Μάλλον θα είδες το UHC-E που δεν είναι το ίδιο φίλτρο, είναι πιο φτηνό και μάλλον δεν είναι narrowband αλλά πιο ευρύ.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Γράψε εντυπώσεις εδώ μετά από την πρώτη θέαση στο M42 και πες μου τι διαφορές είδες στην υφή των νεφών με και χωρίς... :-note :cheesy:

Λοιπον. Σημερα εβγαλα το τηλεσκοπιο μετα την επενδυση με protostar και πρωτη φορα δοκιμασα το φιλτρο της orion. Ο Ουρανος εδειχνε καθαρος με ευδιακριτους τους αστερισμους αλλα φανηκε το κακο seeing απο την υγρασια. ( το τηλεσκοπιο οταν το εβαλα μεσα ηταν μουσκεμα!). Σημερα δυστυχως ειχα και φωτα απεναντι μου.

Εχουμε και λεμε. Στοχος το Μ42. Χωρις φιλτρο διακρινεις μια περιοχη σαν τοξο και ενα σκοτεινο σημειο στο κεντρο της με ενα αχνο συννεφο σαν βενταλια να επεκτεινεται προς τα πανω(ή προς τα κατω αναλογα πως το βλεπει κανεις το νεφελωμα). Με το που εβαλα το φιλτρο , το τοπιο αλλαξε. Πηρε μια πρασινωπη αποχρωση, το τοξο εγινε πιο εντονο, στο κεντρικο σημειο στην σκοτεινη περιοχη διεκρινα καποιες λεπτομεριες, οσο μου επετρεψε το seeing και η "βενταλια" απλωθηκε σε μεγαλυτερο πεδιο.

Δεν θα βγαλω βεβιασμενα συμπερασματα για το φιλτρο. Η χρηση του εγινε με φακους που δεν ηταν και οι καταλληλοτεροι(με plossl 25mm με το φιλτρο εξωτερικα για να μπορω να το βαζω βγαζω και να βλεπω τις διαφορες και με τον hyperion χωρις το κατω στοιχειο ως 2" περιπου 21mm), ουτε με καλο seeing. Η διαφορα που ειδα με και χωρις φιλτρο ειναι περιπου 20-30% βελτιωση στο νεφελωμα. Τι δεν μου αρεσε ομως; Οταν τοποθετω το φιλτρο τα αστερια δειχνουν αφεστιασμενα και θολα και γενικα νιωθω την αναγκη να εστιασω, χωρις ομως αποτελεσμα.

Πιστευω οτι αυτα τα φιλτρα θελουν σκοτεινο ουρανο. Δεν θα το ελεγα φιλτρο φωτορρυπανσης παντως γιατι οταν υπαρχει φως απο λαμπες μαλλον γινεται εκνευριστικο παρα βοηθαει.

Στην επομενη εξορμηση που θα παω να δοκιμασω το barndoor μου και θα παω σε περιοχη εκτος πολης θα κρινω παλι το φιλτρο σε σκοτεινο ουρανο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα narrowband φίλτρα όπως λες χρειάζονται σκοτεινό ουρανό. Το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρουν ότι είναι φίλτρο για φωτορρύπανση. Όσο για την εστίαση πιθανόν να έφταιγαν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες που αναφέρεις.

 

Ο Ουρανος εδειχνε καθαρος με ευδιακριτους τους αστερισμους αλλα φανηκε το κακο seeing απο την υγρασια. ( το τηλεσκοπιο οταν το εβαλα μεσα ηταν μουσκεμα!)..

 

Μόνο μια μικρή επισήμανση για να μη μπερδευόμαστε. Να υποθέσω ότι εννοείς κακή διαύγεια;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα narrowband φίλτρα όπως λες χρειάζονται σκοτεινό ουρανό. Το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρουν ότι είναι φίλτρο για φωτορρύπανση. Όσο για την εστίαση πιθανόν να έφταιγαν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες που αναφέρεις.

 

Ο Ουρανος εδειχνε καθαρος με ευδιακριτους τους αστερισμους αλλα φανηκε το κακο seeing απο την υγρασια. ( το τηλεσκοπιο οταν το εβαλα μεσα ηταν μουσκεμα!)..

 

Μόνο μια μικρή επισήμανση για να μη μπερδευόμαστε. Να υποθέσω ότι εννοείς κακή διαύγεια;

Για να μην κρινω βεβιασμενα το φιλτρο, παραθετω φωτο πως ηταν το κατοπτρο απο την υγρασια χτες. Νομιζω οτι αυτο ηταν η αιτια της μετρια παρατηρησης μου ....Ο Ουρανος μια χαρα ηταν.

100_3443.thumb.JPG.ea3565a9b1f8d1ea814f237d981817cb.JPG

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης