Jump to content

Ένας ακόμη δωρεάν εκτυπώσιμος άτλας (Deep-Sky Hunter)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Deep-Sky Hunter Star Atlas

 

This is a second release of my printable deep sky atlas - it is designed for serious deep sky observers, featuring stars down to 10.2m and deep sky objects down to 14m.

 

This second release is more detailed, cleaner, and covers entire sky with 101 portrait oriented pages. In addition in features 8 pages with 21 supplement charts of galaxy clusters and densly populated areas, and designated best deep sky objects (from Messier, Caldwell and Herschel 400 catalogs). I designed it with A3 page size in mind, however you may chose to print it on A4, since some atlases with similar scale and font size (for example Tri-Atlas) are intended to be printed on A4 pages.

 

In terms of scale and amount of detail - "DeepSky Hunter" fits somewhere between Sky Atlas 2000 and Uranometria 2000. Here you can see comparison with other atlases.

 

http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Ανδρέα, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ που μας το έδειξες!

 

Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα, κάτι ανάμεσα στον Sky Atlas 2000 που έχω και την Uranometria!!

 

Περιμένω ήδη προσφορά κόστους από μεγάλο φωτοτυπάδικο για την εκτύπωσή του σε Α3 (θέλω οπωσδήποτε το μεγάλο Α3, έχει πολλά άστρα!), πλαστικοποίηση και δέσιμο με σπιράλ.

 

Μόλις μάθω θα σας ενημερώσω. Αυτός ο χάρτης δεν χάνεται! :cheesy: \:D/ \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τασο καλησπερα με ενδιαφερει και μενα μια κοπια αν ειναι η τιμη προσιτη.........αν υπαρχει ενδιαφερον και απο αλλα μελη να συγεντροσουμε τον ακριβη αριθμο αντιγραφων και να ζητησουμε προσφορα για τον συνολικο αριθμο......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, να δούμε λοιπόν συμμετοχές, πόσοι θέλουμε από ένα αντίγραφο πλαστικοποιημένο Α3 και δεμένο με σπιράλ.

 

Πριν από λίγο μίλησα με τον άνθρωπο στο τηλέφωνο. Μου είπε πως το κόστος για μια φορά (ένα σετ, 112 σελίδες) είναι 70 ευρώ! Ρώτησα και σε κάποιον άλλον εδώ στο Περιστέρι και μου είπε αρχικά 100 ευρώ! Είναι ακριβή η πλαστικοποίηση σε τέτοια μεγέθη!

 

Ξαναρώτησα τον άνθρωπο με τα αρχικά 70 ευρώ (τιμή για έναν αυτή) και του είπα αν είμαστε 5 άτομα;;

Το κόστος πέφτει, μου είπε στα 50 ευρώ!!

 

Οπότε όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα...

 

Να δω πόσοι το θέλουμε και να προχωρήσουμε αναλόγως παιδιά. Αναλαμβάνω να το οργανώσω αν είμαστε πολλοί, κανένα πρόβλημα. :cheesy: \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ειμαι μεσα...!! θα ρωτησω και εγω αν ειναι θεσσαλονικη κανα δυο μεγαλα εκτυπωτηρια...αλλα πρωτα ας δουμε πανω κατω ποσα ατομα θα ειμαστε για να παρω προσφορα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο σου είπαν τι βάρος θα έχει; Χοντρικά θα περίμενα να είναι κανά τετράκιλο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μιας και εδώ στο νησί έχουμε υπερβολική υγρασία και έχω δοκιμάσει χάρτες πλαστικοποιημένους ή μη σας προτείνω να μη τον πλαστικοποιήσετε.

1ον Ανεβαίνει κατά πολύ το κόστος

2ον Γίνετε αρκετά βαρύς

3ον Νοτίζεται-υγραίνεται πολυ ευκολα με την υγρασία

 

Όσους καταλόγους και χάρτες έχω και δεν είναι πλαστικοποιημένοι δεν αντιμετώπισα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα. Απλά όταν επέστρεφα από την παρατήρηση άφηνα ανοικτή τη σελίδα που έμεινε για αρκετή ώρα εκτεθειμένη στην υγρασία για να στεγνώσει.Επίσης μετά δε χανόταν η φόρμα του φύλλου .

 

Μιας και θα τυπωθεί μπρος -πίσω επιλέξτε καλή ποιότητα χαρτιού (ελαφρά πιο γυαλιστερή) για να είναι τελείως αδιαφανής και να μην συγχέονται πληροφορίες από την πίσω σελίδα.

 

Καλές παρατηρήσεις ](*,) ](*,) ](*,) :( :? :-# (με τέτοιο καιρό.....)

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση δεν μπορώ να διανοηθώ να μην τον πλαστικοποιήσω. Όσα ξεχωριστά φύλλα χαρτιού είχα φέρει σε ορισμένες εξορμήσεις χωρίς πλαστικοποίηση έγιναν χάλια!!!! Την άλλη μέρα είχαν μια τσαλάκα μόνιμη και το μελάνι είχε ξεφτίσει σε ορισμένα σημεία! #-o

 

Απεναντίας, όταν άρχισα να πλαστικοποιώ με τον Α4 του Lidl, βρήκα την υγειά μου! Αθάνατα τα πάντα έγιναν και μόνιμα!

 

Παιδιά έκανα ένα μικρό λάθος! 112 σελίδες είναι χωρίς μπρος πίσω εκτύπωση!! :oops: :oops: ](*,) ](*,) Το αμέλησα τελείως να το πω στον άνθρωπο ότι θέλουμε μπρος πίσω!! #-o

 

Αύριο θα μιλήσω ξανά για νέα προσφορά γιατί με τις μισές σελίδες θα είμαστε ακόμη πιο χαμηλά.. \:D/

 

Ανδρέα το βάρος θα υπολογιστεί ξανά με τα νέα δεδομένα της μπρος πίσω εκτύπωσης. Μα το'χω χάσει τελείως...το σημαντικότερο δεν ανέφερα! [-( :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μεχρι στιγμης ειμαστε οι silverhawk, Τάσος Βράτολης, sv1bke, george gr

 

Βαπτίζεσαι αυτομάτως ο επίσημος καταμετρητής της ομάδας! :lol:

 

Παιδιά, αξίζει ο χάρτης αυτός, είμαι απόλυτα σίγουρος. Με αστέρια 10.2 μέγεθος κάνετε άνετα αστροάλματα μέσω του ερευνητή σας ορθής προβολής, ταυτίζοντας άνετα τα πεδία.

 

Η χρυσή τομή μεταξύ του χάρτη αναφοράς Sky Atlas 2000 και της πολύ deep Uranometria!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φαίνεται αρκετά χρηστικός χάρτης με πολλά deep sky αντικείμενα και με αρκετά μεγάλο πεδίο ,αρα ευκολότερος εντοπισμός. Επίσης στο τέλος έχει αναλυτικούς χάρτες σημαντικών γαλαξιακών σμηνών.

 

Σαν μειονέκτημα αναφέρω πως δεν έχει υπόμνημα συμβόλων και μεγέθους άστρων σε κάθε σελίδα και επίσης λείπουν στοιχεία -ονόματα των πιο γνωστών μεταβλητών,διπλών αστέρων, κάθε αστερισμού.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και επίσης λείπουν στοιχεία -ονόματα των πιο γνωστών μεταβλητών,διπλών αστέρων, κάθε αστερισμού.

 

this release is much less cluttered with information which is often useless for deep sky observers (variable stars, extremely faint DSO, etc).

 

Αυτό το θεωρεί πλεονέκτημα ο δημιουργός του χάρτη Θανάση...το έκανε εσκεμμένα! :shock: #-o :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δωρεάν χάρτες αν υπολογίσει κανεις τα έξοδα εκτύπωσης δεν ειναι τελικά και τόσο "δωρεάν".

Καλύτερα να πάρει κάποιος έναν χάρτη από τους ήδη καθιερωμένους και καταξιωμένους. Είναι έξοδο που το κάνεις μια φορά για μια ζωή.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αμέλησα τελείως να το πω στον άνθρωπο ότι θέλουμε μπρος πίσω!!

 

Να χρησιμοποιήσετε και το κατάλληλο πάχος χαρτιού για να είναι αδιαφανές. Οι πρόχειροι υπολογισμοί μου για μπρος-πίσω είναι περίπου 2-2,5 κιλά. Μεγάλη βελτίωση, όχι ότι δεν είναι βαρούτσικος δηλαδή...

 

Θανάση δεν μπορώ να διανοηθώ να μην τον πλαστικοποιήσω. Όσα ξεχωριστά φύλλα χαρτιού είχα φέρει σε ορισμένες εξορμήσεις χωρίς πλαστικοποίηση έγιναν χάλια!

 

Κι εγώ την ίδια εμπειρία έχω εδώ στα μέρη μας, το απλό χαρτί χαλάει με τον καιρό. Φαίνεται η νοικοκυροσύνη του Θανάση να τα απλώνει μετά βοηθάει αλλά θέλει κουράγιο να το κάνεις αυτό όταν γυρνάς κουρασμένος από το βουνό...

 

Οι δωρεάν χάρτες αν υπολογίσει κανεις τα έξοδα εκτύπωσης δεν ειναι τελικά και τόσο "δωρεάν".

Καλύτερα να πάρει κάποιος έναν χάρτη από τους ήδη καθιερωμένους και καταξιωμένους. Είναι έξοδο που το κάνεις μια φορά για μια ζωή.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά νομίζω πως ο Τάσος διευκρίνισε πως βρήκε ένα χάρτη στα μέτρα του, αντίστοιχος του οποίου δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο (με το συγκεκριμένο βάθος, μέγεθος και την πλαστικοποίηση που θέλει).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημέρα,

 

Υπολογίστε και εμένα για την εκτύπωση! :lol:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δωρεάν χάρτες αν υπολογίσει κανεις τα έξοδα εκτύπωσης δεν ειναι τελικά και τόσο "δωρεάν".

Καλύτερα να πάρει κάποιος έναν χάρτη από τους ήδη καθιερωμένους και καταξιωμένους. Είναι έξοδο που το κάνεις μια φορά για μια ζωή.

 

Γιώργο έτσι είναι. Τσάμπα δεν είναι σε καμία περίπτωση. Έχω όμως ήδη τον Sky Atlas 2000, τον Pocket Sky Atlas και την Uranometria. Με τον Sky Atlas 2000 που έχει μέγεθος μέχρι 8.5 δεν βλέπω επακριβώς όλα τα αστρικά πεδία στον ερευνητή μου ορθής προβολής. Πάντα ευχόμουν να υπήρχε ένας λίιιγο πιο deep. Η Uranometria άριστη αλλά για ορισμένες περιπτώσεις είναι too deep! :cheesy:

 

Αυτός έχει λίγο από όλα. Είναι στην μέση. Το κόστος υφίσταται αλλά αν μαζευτούμε κάποια άτομα ακόμη επιμερίζεται και μειώνεται δραματικά. Ήδη είμαστε 5 (και με τον Γιάννη - ioannisb μέσα). Θα περιμένω μια ημέρα να δω αν θα υπάρξει ενδιαφέρον και από άλλους.

 

Επίσης, έχει έτοιμους προσχεδιασμένους τους αστερισμούς, κάτι που διευκολύνει αρκετά. Στον sky atlas 2000 τους έφτιαξα μόνος μου με μαρκαδόρο, μια αρκετά ΕΠΙΠΟΝΗ διαδικασία που με εκνεύρισε!! Χυνόταν το μελάνι, οινοπνεύματα για σβήσιμο λαθών, χαρτομάντηλα...άστα να πάνε!!! ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στιε εκτυπώσιμες σελίδες μέτρησες και αυτές του νοτίου ημισφαιρίου? Αυτές δεν χρειάζεται να τις εκτυπώσεις

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στιε εκτυπώσιμες σελίδες μέτρησες και αυτές του νοτίου ημισφαιρίου? Αυτές δεν χρειάζεται να τις εκτυπώσεις

 

Προσωπικά, τον θέλω full Ανδρέα!! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια έλλειψη που μοιάζει να έχει είναι η απουσία ευρετηρίου αντικειμένων που να παραπέμπει σε συγκεκριμένες σελίδες. Έχει ευρετήριο αντικειμένων αλλά όχι με παραπομπή σε σελίδες. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά προσωπικά στον Sky Atlas 2000 χρησιμοποιώ συνέχεια την παραπομπή σε σελίδες από το συνοδευτικό βιβλίο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συνοδευτικό βιβλίο του Sky Atlas 2000 δεν το έχω Ανδρέα.

 

Αντί για αυτό όμως, δουλεύω συνδυαστικά για να διαλέξω αντικείμενα με το φοβερό Night Sky Observer's Guide. Αντί για τον αριθμό σελίδας, κοιτούσα τις συντεταγμένες απόκλισης και ορθής αναφοράς του αντικειμένου και τα έβρισκα (όσα έδειχνε ο Sky atlas!) από τις ενδείξεις συντεταγμένων στα πλάγια της κάθε σελίδας του. Στην λίστα μου έβαζα εγώ την σελίδα ξεχωριστά.

 

Είναι όντως μικρό το κακό..και μόνο που θα δείχνει πολύ περισσότερα dso συγκριτικά με τον Sky atlas 2000 (μέχρι και 14mag) είναι άκρως σημαντικό.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης