Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ ΗΛΙΟΥ


alkouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

 

Αγορασα προσφατα ενα φιλτρο ηλιου, και θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζομαι κατι αλλο εκτος απο το φιλτρο για να κανω ασφαλη παρατηρηση του ηλιου?

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο φίλτρο πήρες;

 

Αν πήρες το baader astrosolar για οπτική παρατήρηση, δε χρειάζεσαι κάτι άλλο αλλά όπως πάντα η ηλιακή παρατήρηση θέλει προσοχή, να είναι καλά στερεωμένο το φίλτρο, να το ελέγχεις γι ελαττώματα, τρύπες κτλ, να μην μπερδευτείς και κοιτάξεις από οπτικό σκόπευτρο κτλ.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
έβαλα φακό για να ελέγξω αν το φίλτρο έχει τρύπες και βρήκα κάποιες πολύ πολύ μικρές, αυτές μπορούν να προκαλέσουν κακό στα μάτια μου?
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι λίγες και πολύ μικρές, ο κατασκευαστής συστήνει απλά να τις κλείσεις με έναν μαύρο μαρκαδόρο και μετά θα είσαι οκ. Αν είναι πολλές και μεγάλες, τότε έχει πρόβλημα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

εφοσον το φιλτρο δεν εχει τρυπες και δεν υπαρχει κινδυνος να σου φυγει κατα την παρατηρηση εισαι μια χαρα. Αποψη μου παντως δεν χρειαζεσαι ολη την διαμετρο απο το τηλεσκοπιο για να δεις τον ηλιο και αν το καπακι σου εχει μικροτερη δευτερευουσα τρυπα μπορεις να κανεις το παρακατω για οικονομια στο υπολοιπο φιλτρο που διαθετεις

 

http://www.budgetastronomer.ca/index.php?page=solar-filter

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορεις να φτιαξεις μια μασκα με μια μικροτερη τρυπα δες εδω για οδηγιες

 

http://www.jotabout.com/portuesi/astro/solar_filter.html

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως δεν βλέπω καλά από τις φωτογραφίες πως στερεώνεται το φίλτρο πάνω στον σωλήνα. Με απασχολεί δηλαδή το χαρτόνι που περισσεύει γύρω-γύρω, αν προσφέρει επιφάνεια στον αέρα. Φοβάμαι μήπως λίγο δυνατό αεράκι το παρασύρει και το βγάλει από τη θέση του. Πρέπει να το λάβεις υπ' όψιν γιατί είναι φοβερά επικίνδυνο αυτό αν γίνει την ώρα που έχει κάποιος το μάτι του στο προσοφθάλμιο.
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω, πως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βγάζουμε ή να καλύτουμε και τον ερευνητή!

Μπορεί να ξεχαστούμε και να πάμε να δούμε από εκεί ή να πέσει καταλάθος το μάτι μας ή οτιδήποτε άλλο!!!

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το υλικο ασφαλως ειναι το baadar astrosolar, το χαρτονι σφηνωνει γερα στο 8'...

 

Είναι καλη ιδέα την ώρα της παρατήρησης να το ασφαλίσεις στη σωλήνα με δυο κομμάτια χαρτοταινία σαν αυτή που χρησιμοποιούν οι ελαιοχρωματιστές η οποία δεν αφήνει ίχνη όταν αφαιρεθεί. Επίσης πρόσεξε στην κατασκευή σου το φίλτρο να μην είναι "τεζαρισμένο", ΠΡΕΠΕΙ να είναι χαλαρό - ας κάνει και δίπλες - και να μην είναι τεντωμένο με κίνδυνο να σκιστεί κατά την εφαρμογή ή τη χρήση.

Καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εφοσον το φιλτρο δεν εχει τρυπες και δεν υπαρχει κινδυνος να σου φυγει κατα την παρατηρηση εισαι μια χαρα. Αποψη μου παντως δεν χρειαζεσαι ολη την διαμετρο απο το τηλεσκοπιο για να δεις τον ηλιο και αν το καπακι σου εχει μικροτερη δευτερευουσα τρυπα μπορεις να κανεις το παρακατω για οικονομια στο υπολοιπο φιλτρο που διαθετεις

 

http://www.budgetastronomer.ca/index.php?page=solar-filter

 

Έχω μόνιμα φίλτρα στη δευτερεύουσα τρύπα των Skywatcher όπως αυτό που δείχνεις για "έκτακτη ανάγκη", αλλά όταν θέλω να παρατηρήσω βάζω το φίλτρο για όλη τη διάμετρο αφού η διαφορά στη λεπτομέρεια που βλέπεις είναι πολύ μεγάλη.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως δεν βλέπω καλά από τις φωτογραφίες πως στερεώνεται το φίλτρο πάνω στον σωλήνα. Με απασχολεί δηλαδή το χαρτόνι που περισσεύει γύρω-γύρω, αν προσφέρει επιφάνεια στον αέρα. Φοβάμαι μήπως λίγο δυνατό αεράκι το παρασύρει και το βγάλει από τη θέση του. Πρέπει να το λάβεις υπ' όψιν γιατί είναι φοβερά επικίνδυνο αυτό αν γίνει την ώρα που έχει κάποιος το μάτι του στο προσοφθάλμιο.

Ναι οκ. Αν και σφηνωνει το χαρτονι στο 8' θα το ασφαλιζω με ενα τάιραπ καθε φορα που παρατηρω.

Οσο για το υλικο, το εχω ψιλοστρεσαρει λιγο, αλλά με το δακτυλο μου που το πιεζω δειχνει να εχει ελαστικοτητα. Και ευχαριστω για το star pointer, δεν το ειχα σκεφτει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλους τους αστρόφιλους!

 

Αντιμετώπισα ένα προβληματάκι με το φίλτρο που αγόρασα σήμερα και θα ήθελα να με βοηθήσετε.

 

Στο τηλεσκόπιό μου (Meade 6") η βίδα που συγκρατεί το δευτερεύον κάτοπτρο ξεπερνά/βγαίνει πιο πάνω από το χείλος του τηλεσκοπίου, σε σημείο που το προστατευτικό καπάκι έχει κάνει "κοιλιά". Φοβάμαι, λοιπόν, να βάλω το φίλτρο (το οποίο αγόρασα έτοιμο, δεν το κατασκεύασα εγώ) γιατί πιθανολογώ πως θα τρυπήσει.

 

Η ερώτηση μου είναι: Πως θα βάλω εγώ το φίλτρο μου τώρα πάνω για να παρατηρήσω την διάβαση του Ερμή; :-k

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ.

 

DSC_0416.thumb.jpg.50c8abcafea9726a7d44d4b1d8194700.jpg

Το καπάκι έχει κάνει "κοιλιά".

 

DSC_0415.thumb.jpg.a8aaeb0c3e8c7d96b985b3ec2943b65c.jpg

Η βίδα προσπερνά το χείλος του τηλεσκοπίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα απλά βάλε λίγη μαύρη ταινία πάνω στη βίδα να μην είναι αιχμηρή και το φίλτρο μην το σπρώξεις τέρμα κάτω - που λογικά δε θα πάθει τίποτα και να ακουμπήσει αν δεν είναι αιχμηρό (δε θα είναι καν τεντωμένο το φίλτρο - δεν μπαίνουν τεντωμένα τα baader).

Πάντως και να σου γινόταν τρύπα στο κέντρο του φίλτρο πάλι δε θα είχες πρόβλημα, αρκεί να μην επεκταθεί εκεί που δε σε καλύπτει το δευτερεύον ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Equador για λίγη ταινία για να μην είναι αιχμηρό. Επιπλέον όμως εγώ, δεν θα το ακουμπούσα στη βίδα με κανένα τρόπο. Θα το έβγαζα λίγο πιο έξω για να μην ακουμπάει στη βίδα και θα το κολλούσα με διπλή ταινία για να μην φύγει με τίποτα. Σε καμιά περίπτωση δεν θα ρισκάρεις να σκιστεί ή να τεντωθεί......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά τα λένε τα παιδιά παραπάνω, βάλε το φίλτρο λίγο πιο έξω ώστε να μην σου χαλάσει.

 

Να δώσεις προσοχή στο να στερεώσεις πολύ καλά το φίλτρο πάνω στο τηλεσκοπιό σου με μεγάλη χαρτοταινία ώστε να μην σου φύγει κατά την παρατήρηση. Η χαρτοταινία βγαίνει εύκολα μετά χωρίς να αφήσει σημάδια ή κόλλες.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους τρεις.

 

Τηλεφώνησα στο πλανητάριο Θεσσαλονίκης (από όπου προμηθεύτηκα το φίλτρο) και μου είπαν και αυτοί να καλύψω τη βίδα με λίγη ταινία ή με ένα λεπτό κομμάτι σφουγγάρι και έπειτα να προσαρμόσω το φίλτρο με προσοχή με αρκετή ταινία.

 

Σκέφτηκα όμως μήπως να έβγαζα τη βίδα μαζί με το δευτερεύον και να την πήγαινα (σε κάποιον ειδικό πάντα) να μου κόψουν το κομμάτι που εξέχει. Θα χρειαστεί βέβαια ιδιαίτερη προσοχή για να μην γίνει κάποια ζημιά στο κάτοπτρο, νομίζω ωστόσο πως ίσως αυτή είναι να είναι η καλύτερη λύση.

 

Δεν ξέρω όμως. #-o Εσείς τι λέτε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθές πήγα στο planitario και μου είπε το παλικάρι αυτό που λέει και ο φίλος ο equador,.. Ότι μπορεί να μπει μικρό φίλτρο στο καπάκι του dobsonian αλλά έχει μεγάλη διαφορά στην λεπτομέρεια που θα δεις αν βάλεις φίλτρο 200 mmσε όλη την διάμετρο του τηλεσκοπίου δηλαδή.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης