Jump to content

Περιοδικά αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να κάνω συνδρομή σε περιοδικά αστρονομία η αγορά τους από το περίπτερο.Είμαι είδη συνδρομητής στο περιοδικό Oυρανός.Μήπως ηπαρχει κανένα άλλο στην ελλάδα?Σκευτομε να κάνω συνδρομή στο περιοδικό Astronomy Magazine αλλά έρχονται από το εξβτερικό καη το θεωρώ λίγο επικίνδυνο ως προς το ποτέ θα έρχεται και θα καθυστερεί.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων οποίων ασχοληθεί με αυτό λίγο άσχετο θέμα!

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τεύχη των περιοδικών στέλνονται πολύ νωρίτερα από τον ονομαστικό τίτλο του τεύχους. Δηλαδή το τεύχος Απριλίου μπορεί να σταλεί αρχές Μαρτίου και έτσι τέλη Μαρτίου ή αρχές Απριλίου να είναι εδώ. Τουλάχιστον αυτά ισχύουν για το Sky & Telescope που είναι το αγαπημένο μου και το προτιμώ από το Astronomy.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πως έκανες την συνδρομή?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα εγω είμαι συνδρομητής στο Αστρονομυ εδω και 6 μηνες και περα απο ενα προβλημα με το τευχος του Μαρτιου που ειχα(οπου τους εστειλα e-mail και αποκαταστηθηκε αμεσα) δεν υπηρχε καθυστερησει στην παραλαβη του τευχους μου.Aσε που οπου να ναι ακομα δεν εχει μπει καλα καλα ο Μαιος θα λαβω το περιοδικο του Ιουνιου !!

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απτο περιοδικο γιατι δεν εμβαθυνει μονο στην παρατηρησιακη αστρονομια και σε συμβουλες η παρουσιασεις αστρονομικου εξοπλισμου αλλα και σε θεματα φυσικης και αστροφυσικης. Για παραδειγμα στο τευχος του Απριλιου ( ενα και απτα αγαπημενα μου ) ειχε αναλυτικα την θεωρια των υπερχορδων ( με την αναλογη εκλαικευση βεβαιως ) . παντως να ξερεις οτι οποιαδιποτε και να διαλεξεις πρεπει να ξερεις καλα Αγγλικα :D Τελος την συνδρομη την εκανα απο το σαιτ http://astronomy.com/

 

*ΥΣ : Ακυρο αλλα απο τι βλεπω εχουμε το ιδιο μοντελο τηλεσκοπιου :mrgreen: Skywatcher 8-inch Newtonian 1000mm ??

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τiς πληροφορίες.αλλά αν γίνω τώρα συνδρομητής που είναι απρίλιος η συνδρομή θα ισχύει μέχρι τον απρίλιο του 2014 (αν επιλέξω συνδρομή ενός χρόνου) η μέχρι το τέλος αυτόυ τοο χρόνου?

+ναι έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο! :mrgreen:

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα πολυ καλο κατα την αποψη μου περιοδικο ειναι και το http://www.skyatnightmagazine.com/ με ενα καλο ψαξιμο γλυτωνεις καποια πραγματακια :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα πολυ καλο κατα την αποψη μου περιοδικο ειναι και το http://www.skyatnightmagazine.com/ με ενα καλο ψαξιμο γλυτωνεις καποια πραγματακια :wink:

 

Μανώλη για το συγκεκριμένο περιοδικό επίτρεψέ μου να εκφράσω τις μεγάλες αντιρρήσεις μου. Τα review του εξοπλισμού που κάνουν είναι τα περισσότερα προκατειλημμένα και με εντελώς λάθος πληροφορίες. Έλεγαν σε ένα συγκριτικό φίλτρων, ότι από το ultrablock φίλτρο αλλά και από το Lumicon UHC επωφελούνται και τα σφαιρωτά σμήνη και φαίνονται καλύτερα!! :shock: #-o ](*,) [-(

 

Το τι μπαρούφες γράφουν οι Άγγλοι σε αυτό το περιοδικό ανά περιόδους δεν περιγράφεται. Ήμουν συνδρομητής για 2 συνεχόμενα χρόνια και το σταμάτησα για αυτό ακριβώς. Είναι ΤΙΓΓΑ επίσης στην διαφήμιση (θα μου πεις και τα άλλα δεν έχουν; ) Αυτό όμως έχει ξεφύγει στο θέμα αυτό, κατά πολύ!.

 

Όταν με ρώτησαν γιατί φεύγω τους απάντησα κανονικά στα μούτρα: "Είστε αναξιόπιστοι, άσχετοι και πάω στο Astronomy που είναι κλάσεις, έτη φωτός ανώτερο!"

 

Άλλο παράδειγμα, στο βιβλίο BANG που γράφουν μαζί ο Chris Lintott και ο συγχωρεμένος αλλά μέγας Patrick Moore (ιδιοκτήτες και συντάκτες του εν λόγω περιοδικού) υπάρχει κι άλλη ανακρίβεια στην σελίδα 173 του βιβλίου. Ο αστερισμός του Νότιου Σταυρού λένε, φαίνεται και από οπουδήποτε στις 35 μοίρες Βόρειο πλάτος και νοτιότερα !!! Δεν χρειάζεται λένε, να πάτε πολύ Νότια για να τον δείτε. Δηλαδή φαίνεται από την Γαύδο στις 34 μοίρες!! Θα μας τρελάνουν;;

Το σωστό είναι ότι φαίνεται κατ'ελάχιστον από τις 27 μοίρες Βόρειο (νότια Αίγυπτος) και όχι Βορειότερα! Δεν θα τους πάρουμε το κεφάλι, ΟΚ, όμως όταν γράφεις βιβλίο και είσαι επαγγελματίας Αστρονόμος, τέτοια λάθη για εμένα, είναι απαράδεκτα!!!

 

Η ίδια ανακρίβεια χαρακτηρίζει (τυχαίο; ) και όλο αυτό το περιοδικό και δεν πρόκειται ποτέ ξανά να λάβω υπόψη μου ότι γράφεται εκεί μέσα.

 

Ούτε ζωγραφιστούς δεν θέλω να τους βλέπω και τα τεύχη που έχω μαζέψει...δεν ξέρω πόσο ακόμη θα γλυτώνουν την ανακύκλωση...

 

Φίλε μου, επέλεξε μεταξύ των φανταστικών Sky & Telescope ή Astronomy και δεν θα χάσεις.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μεχρι του χρονου τον Απριλιο θα εχεις συνδρομη. Ισχυει για 1 χρονο αφοτου κανεις την συνδρομη.. Βεβαιως μπορεις να κανεις και για απραπανω απο ενα χρονο ( 2 η 3 χρονια) οπου εκει θα εχεις και μια εκπτωση αρκετα μεγαλη. Βεβαια επειδη εγω ημουν επιφυλακτικος διαλεξα τον 1ο χρονο και ειπα αν το ανανεωσω υστερα θα επιλεξω περισσοτερα. Απο τι βλεπω οταν ερθει η ωρα τον Ιανουαριο σιγουρα θα το τσεκαρω για κανα 2 χρονακια ακομα :ρ
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Τασο .. τοσο χαλια πια ; Ειχα την εντυπωση οτι ο Patric Moore ειναι απτους πιο διακεκριμενους αστρονομους ! Πως γινεται να επιτρεπει κατι τετοιο η να το γραφει ο ιδιος :?: ](*,) Δεν γνωριζω κατι παραπανω απλα μου προκαλει εκπληξη αυτο που ειπες
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Τασο .. τοσο χαλια πια ; Ειχα την εντυπωση οτι ο Patric Moore ειναι απτους πιο διακεκριμενους αστρονομους ! Πως γινεται να επιτρεπει κατι τετοιο η να το γραφει ο ιδιος :?: ](*,) Δεν γνωριζω κατι παραπανω απλα μου προκαλει εκπληξη αυτο που ειπες

 

Για το περιοδικό αυτό, ναι, ΤΟΣΟ χάλια! Για το βιβλίο ανέφερα και τον αριθμό σελίδας, 173, ώστε όποιος θέλει να το δει και μόνος του στο βιβλίο BANG - The complete History of the Universe.

 

Δεν θα κρίνουμε τον άνθρωπο από μια ανακρίβεια, η προσφορά του είναι υπεργιγαντιαία στην Αστρονομία. Αλλά τέτοια λάθη είναι σοβαρά, όπως και να το κάνουμε.

 

Τώρα στο περιοδικό, είναι μια ομάδα πολλών ανθρώπων, δεν έγραφε μόνο εκείνος όσο ζούσε. Εκείνος δεν έκανε review εξοπλισμού, άλλοι ήταν.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αχα καταλαβα :) παντως εγω συνεχιζω να συνιστω ανεπιφυλακτα στον φιλο ερασιτεχνη αστρονομο το Αstronomy. Βεβαια εχω ακουσει και καλα λογια για το Sky and Telescope οποτε δεν μπαινω στο τριπακι να πω ποιο ειναι καλυτερο γιατι ειναι κατι σαν Apple και Windows . Υπερ και Κατα το καθενα :mrgreen:
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα και εγω ειμαι συνδρομητης στο astronomy αλλα δεν μπορεις να το βρεις ευκολα σε pdf ενω το http://www.skyatnightmagazine.com/ ειναι σχετικα απλο....προσωπικα παντω τον λιγο χρονο που το μελεταω δεν εχω βρει κατι μεμπτο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μεταφορικά είναι πληρωμένα η τα πληρώνεις με κάθε τεύχος?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι δεν τα πληρωνεις σε καθε τευχος. σου βγαζει μια αρχικη τιμη που νομιζω οτι ειναι πληρωμενα δεν παιρνω και ορκο και απαξ και πληρωσεις αυτη την αρχικη τιμη τελειωσε ουτε ευρω δεν δινεις :mrgreen:
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν αρχίσω μια συνδρομή ενός χρόνου τώρα η συνδρομή θα ισχει μέχρι το τέλος του 2013 ή μέχρι τον αντίστοιχο μήνα του 2014 ?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο απαντησα και πιο πανω. Θα ισχυει μεχρι τον Απριλιο του 2014 . 365 μερες απο οταν πατησεις το κουμπι της εγγραφης :mrgreen:
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως ξέρει κανείς αν διαλέξω να τα πληρώσω με αντικαταβολή θα πληρώσω περισσότερα από πιστωτική?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γίνεται να πληρώσεις αντικαταβολή επειδή ερχεται με ταχυδρομιο αρα ειναι στην πολυκατοικια σου καθε μηνα . Μονο με πιστωτικη ειναι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μπάμπη, αν ενδιαφέρεσαι πάντως υπάρχουν και αρκετά περιοδικά αστρονομίας σε ηλεκτρονική μορφή. Για παράδειγμα, στο ΣΕΑ ολοκληρώσαμε πρόσφατα το 8ο τεύχος του περιοδικού μας "Πλειάδες".

 

http://www.hellas-astro.gr/article.php?id=1179&topic=newsletter&subtopic=&lang=el

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Έκανα συνδρομή στο περιοδικό astronomy , επειδή δεν έξω πιστωτική διάλεξα να το πληρώσω με κάτι σαν αντικαταβολή.Μήπως έχει άλλος πληρώσει με αυτών τον τρόπο να με βοηθήσει?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπάμπη δεν είναι με αντικαταβολή. Μάλλον θα είναι κάτι σαν επιταγή ή τραπεζικό έμβασμα που θα μπλέξεις με τράπεζα, προμήθειες κτλ. Δε γνωρίζω ακριβώς τι θέλει το περιοδικό αλλά κανείς δεν το κάνει με αυτόν τον τρόπο διότι έχει φασαρία και προμήθεια τραπέζης.

 

Αν δεν έχετε πιστωτική, σίγουρα θα έχετε μια κάρτα ATM στο σπίτι. Σχεδόν όλες αυτές (αν έχουν λογότυπο VISA, mastercard, maestro κτλ) μπορούν πλέον να χρησιμοποιηθούν για online αγορές, αν έχουν το διαθέσιμο ποσό στο λογαριασμό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως ξέρετε αν γίνεται και στο περιοδικό Astronomy η πληρωμή αυτή?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 έτη αργότερα...

καλημέρα! γραφτηκα συνδρομητής στο περιοδικο astronomy now, και περιμένω το πρωτο τεύχος αυτο του Δεκεμβρίου. ειναι εδω καποιος συνδρομητής που το ελαβε;

είμαι Ροδο πλέον , σε καινουρια διεύθυνση και δε ξερω αν καθυστέρησε λογω φορτου εργασίας των ταχυδρομείων ή υπάρχει καποιος "ενδιαφερόμενος" στην γειτονιά που το κρατησε για μελέτη...

:-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης