Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με την φασματοσκοπία.Θα ήθελα να μάθω

1) τη εξωπλησμό θα χρειαστώ( τηλεσκόπιο,προγράμματα,κάμερα, μοτέρ στην στήριξη).

2)την όλη διαδικασία περιγραφικά

3)Τη συμπεράσματα θα μπορώ να βγάλω με αυτήν την μέθοδο για τα διάφορα αντεικημένα που καταγράφω ως ερασιτεχνεις.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε πρώτα τα παρακάτω (έχει link στο τέλος) και έλα πάλι με απορίες αν έχεις!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=207705#207705

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

της πληροφορίες όπως χημική σύσταση,ακτίνική ταχύτητα, θερμοκρασία κλπ πως μπορώ να της βγάζω από το φάσμα?και επίσης ένας φασματογράφος σχισμής πόσο κάνει?και από που να τον αγοράσω?(παρακαλώ,αν γίνεται, paratheste λινκς)!

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

της πληροφορίες όπως χημική σύσταση,ακτίνική ταχύτητα, θερμοκρασία κλπ πως μπορώ να της βγάζω από το φάσμα?και επίσης ένας φασματογράφος σχισμής πόσο κάνει?και από που να τον αγοράσω?(παρακαλώ,αν γίνεται, paratheste λινκς)!

 

 

Όλα ξεκινάνε με το καλιμπράρισμα του φάσματος(δηλαδή να βρεις τα μήκη κύματος)

Αναλόγως με το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις θα δεις και τις οδηγίες του.

 

Ακτινική ταχύτητα θα βρεις μέσω του φαινομένου Doppler.

Κάποαι προγράμματα προσφέρουν και την επιλογή άλλου αλογρίθμου για μεγαλύτερη ακρίβεια(cross correlation function).

 

Για αρχή χρησιμοποίησε τον γνωστό τύπο του Doppler.

 

Φασματογράφους με σχισμή μπορείς να βρεις εδώ.

 

http://www.shelyak.com/?lang=2

 

Εγώ αγοράζω από Ελλάδα, αλλά αυτή τη στιγμή η ιστοσελίδα ανανεώνεται.

 

http://www.pentalunex.com/

Αν θες στοιχεία επικοινωνλιας πες μου να σου στείλω το mail τους.

 

Υπολόγιζε γύρω στα 500€ για φασματογράφο με σχισμή, αλλά όχι ανακλαστική.

 

Μετά η τιμή ανεβαίνει αλλά έχεις ανακλασιτή σχισμή.

 

Εγώ είχα τη τύχη και ο πρώτος φασματογράφος που πήρα όταν ξεκίνησα να είχε ανακλαστική σχισμή.

Είναι μεγάλη ευκολία και με τεράστια χρησιμότητα!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Σκέφτομαι αρχικά να αρχίσω με το φίλτρο http://www.aktistar.com/spectroscopyw/spectroscopyww.htm .Το φίλτρο θα μου δώσει μετρήσεις για ακτινική ταχητητα και θερμοκρασία με κάποια ικανοποιητική ακρίβεια?(σίγουρα ο φασματογράφος σχησμης θα έχει μεγαλητερη ακρίβεια)

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το τηλεσκόπιο της skywatcher newtonian 200/1000 ,μια dslr Nikon ,και επίσης celestron neximage 5.Ρομποτική στήριξη δεν έχω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα του κάνω αναβάθμιση σε .Αρχικά λέω να αρχίσω με πολύ φωτινους στόχους που δεν χρειάζονται μεγάλους χρόνους έκθεσης ώστε να αρχίσω να μαθενω.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ένα 18-55mm.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχεις κι άλλο εξοπλισμό να αγοράσεις( π.χ. μοτέρ)

 

Θα σου πρότεινα να δεις κι αυτά εδώ ( τα ΤΕ 215) έχουν τη καλυτερη ποιότητα από αυτά που βλέπεις στη σελίδα.

 

http://www.patonhawksley.co.uk/transmissiongratings.html

 

Μπορείς να το κολλήσεις μπροστά από τηλεφακό και να πάρεις φάσματα.

 

An θες να το βάλεις και σε τηλεσκόπιο,μπορείς να κάνεις μόνος σου κι αυτή τη πατέντα.

 

http://astrochat.co.uk/forum/viewtopic.php?t=13111&postdays=0&postorder=asc&highlight=spectrometer&start=0

 

Κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται να δώσεις τόσα χρήματα για το star analyzer.(βέβαια είναι και θέμα γούστου.Εγώ ξεκίνησα με σχισμή από την αρχή και δε μου ''κάθεται '' καλά τίποτα λιγότερο.)

 

Και με τη DSLR θα κάνεις καλή δουλειά. Ποιά στήριξη έχεις;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H στήρηξη που έχω είναι EQ5.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπω ςκαι στην αστροφωτογραφία,θα χρειαστείς τα μοτέρ και κάποιο τρόπο να τα ελέγχεις(π.χ. EQDir) ώστε να κάνεις οδήγηση.

Από εσένα εξαρτάται αν θα την αναβαθμίζεις σε goto(μπορεί να θες φάσματα από στόχους που βρίσκονται εύκολα).

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιο δωρεάν πρόγραμμα για επεξεργασία των φασμάτων υπάρχει?έστω για ξεκίνημα.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Ναι όντος το φίλτρο δεν θα είναι ''καλό'' φαίνεται δίνη μικρή ανάκληση 100 lines/mm

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχεις κι άλλο εξοπλισμό να αγοράσεις( π.χ. μοτέρ)

 

Θα σου πρότεινα να δεις κι αυτά εδώ ( τα ΤΕ 215) έχουν τη καλυτερη ποιότητα από αυτά που βλέπεις στη σελίδα.

 

http://www.patonhawksley.co.uk/transmissiongratings.html

 

Μπορείς να το κολλήσεις μπροστά από τηλεφακό και να πάρεις φάσματα.

 

An θες να το βάλεις και σε τηλεσκόπιο,μπορείς να κάνεις μόνος σου κι αυτή τη πατέντα.

 

http://astrochat.co.uk/forum/viewtopic.php?t=13111&postdays=0&postorder=asc&highlight=spectrometer&start=0

 

Κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται να δώσεις τόσα χρήματα για το star analyzer.(βέβαια είναι και θέμα γούστου.Εγώ ξεκίνησα με σχισμή από την αρχή και δε μου ''κάθεται '' καλά τίποτα λιγότερο.)

 

Και με τη DSLR θα κάνεις καλή δουλειά. Ποιά στήριξη έχεις;

 

Λοιπον θέλω να μετρισω ταχύτητα περιστροφής γύρο απο τον άξονα περιστροφής ενος αστερα .(ξέρω οτι γίνεται από την διπλη μετατόπιση λογο φαινομένου Ντόπλερ δηλαδη και προς το ερυθρό και το κυανό για το ίδιο μήκος κυματος) με το τηλεσκόπιο που προανέφερα οτι εχω και με ''πλακίδια'' αναλύσεις που μου προτηνεις?(lines/mm εννοω )

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

''πλακίδια'' (lines/mm εννοω )

 

Λέγονται φράγματα περίθλασης.

 

Δε λες όυτε σε τι είδος αστέρεων θες να κάνεις τις μετρήσεις,ούτε για πόσο γρήγορες ταχύτηες μιλάμε.

Όλα αυτά έχουν σημασία και δεν είναι απλό το θέμα για γενικές λύσεις.

 

Πάντως θα χρειαστείς κανονικό φασματογράφο για τέτοια δουλειά.Τα χαρακτηριστικά του φασματογράφου,εκαρτώνται από παραμέτρους όπως αυτές που μόλις ανέφερα.

 

Καλή συνέχεια.

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

''

 

 

Δε λες όυτε σε τι είδος αστέρεων θες να κάνεις τις μετρήσεις,ούτε για πόσο γρήγορες ταχύτηες μιλάμε.

Όλα αυτά έχουν σημασία και δεν είναι απλό το θέμα για γενικές λύσεις.

 

#-o οχ, εχεις ενα δικιο,το ξεχασα.Οι αστερες ειναι μεγεθους το πολυ μεχρι 4ου και για ταχητητες περιστροφης με περιοδο τουλαχιστων 10ημερες και ανω.

 

Επησης αυτο με τον φασματογραφο η σελιδα που μου προτηνεις ποιο πανω(η ελλινικη) ειναι ακομα σε κατασταση-under construcction.

 

Μοιπως ηπαρχει αλλη ελλινικη αντιπροσωπια?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κυρια αστερια που θελω ειναι ο Βεγας, Αρκτουρος, Τα αστερια που σχηματιζουν το W της Κασσιωπης(ειδιετερα το γ' κασσιωπης.Και γενικα να κανω προσπαθεια με διαφορα 4ου και 5ου μεγεθους ωστε να εχω το εξης αποτελεσμα ¨αυτο το αστερι περιστρεφεται με αυτην την γωνιακη ταχιτητα¨,αν περιστρεφεται σχετικα γρηγορα θα καταφερνω να μετρησω καποια μετατοπιση δτοπλερ αν δεν περιστρεφεται γρηγορα λογο σφαλματων απο τον οχι και πολυ ακριβη εξοπλησμο δεν θα τα καταφερνω.Η γενικη μου ιδεα ειναι -να βλεπω ενα αστρο στον ουρανο και να αναροτιεμαι ποια ειναι η ταχητητα περιστοφης και με τον εξοπλησμο που εχω να κανω καποιες μετρισεις αν μπορω.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ναι σε κατι τετοιο θα κατελιγα τελικα.Μηπος μπορεις να μου πεις απο που τον προμηθευτικες(ιστοσελιδα,εμαιλ τους) και το κοστος.(αν δεν θες να το πεις δημοσια στηλε μου π.μ)

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου στείλω πληροφορίες λίγο αργότερα.

 

Πάντως να έχεις στο νου σου ότι για να ''εκπαιδευτείς'' και να μάθεις τον εξοπλισμό και τη διαδικασία επεξεργασίας θα ξεκινήσεις με ευκολότερα projects.

 

Eπίσης θέλει να γνωρίζεις και μια βασική θεωρία πίσω από τον κάθε στόχο που θα παρατηρείς,οπότε ξεκίνα διάβασμα :)

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει κανενα site (επιστιμονικο),κατι σαν βαση δεδομενων που να προσφερει φασματα απο αστερες για μελετη?(ισως αργησω να αποκτησω τον φασματογραφο και τα φασματα τα θελω το σηντομοτερο δυνατο)

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης