Jump to content

Πωλείται προσοφθάλμιος meade 40mm (super plossl 4000)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως εξηγώ και στο topic "Αγορά Εξοπλισμού>ETX-125 ή ΕΤΧ-125 Premier Edition;" πριν δέκα μέρες περίπου αγόρασα το LX90 και τον προσοφθάλμιο 40 mm ο οποίος όμως μου είναι άχρηστος διότι με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο παρουσιάζει vignetting.

 

Η χρήση που έχει γίνει λοιπόν στον προσοφθάλμιο είναι ελάχιστη και είναι αγορασμένος μόλις 10 μέρες.

 

Τον αγόρασα απ' τον Νομικό στον Πειραιά στα 93 ευρώ και τον πουλάω 50.

Εάν ενδιαφέρεται κανείς από Αθήνα ή Αττική να συναντηθούμε ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παύλο, μην πανικοβάλλεσαι!

Δεν είναι βινιετάρισμα.

Απλά πρέπει να μάθεις να κρατάς το προσοφθάλμιο αυτό σε σωστή απόσταση από το μάτι σου.

Αλλιώς δε θα βλέπεις τίποτα ή αυτό που νομίζεις βινιετάρισμα.

Μέχρι να συνηθήσεις ίσως σε κουράσει λίγο.

Το προσοφθάλμιο αυτό δίνει πολύ καλή εικόνα σε αντικείμενα βαθύ ουρανού με το LX90.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία πριν βάλω την αγγελία το προσπάθησα και το δοκίμασα πολύ, σχεδόν κάθε βράδυ, αλλά δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. Πρέπει το μάτι μου να είναι σε απόσταση τουλάχιστον 2 εκατοστών απ' τον προσοφθάλμιο, πράγμα που καθιστά την παρατήρηση αδύνατη. Αρκεί το λιγοστό φως απ' τα μακρινά φώτα της πόλης ώστε να με εμποδίσει να δω καθαρά, με αποτέλεσμα να καταλήγω πάντα στον 26 mm.

Έκανα και μια έρευνα στo forum του cloudynights και είδα ότι κι άλλοι έχουν το πρόβλημα ενώ οι ειδικότεροι προτείνουν προσοφθάλμιους από 32mm και κάτω για τέτοια τηλεσκόπια.

 

Νομίζω ένα τηλεσκόπιο με μικρότερο εστιακό μήκος απ' το LX90 (2000mm) θα μπορεί να τον αξιοποιήσει κατάλληλα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πόλη τι βαθύ ουρανό να δεις ούτως ή άλλως!

Στον Πάρνωνα έχω παρατηρήσει με αυτό το προσοφθάλμιο στο LX90 του Ιφικράτη (πέρισυ) και η εικόνες ήταν συναρπαστικές!

Δοκίμασε τον στη σελήνη.

Και στον ήλιο με φίλτρο είναι τέλειος!

Με το ETX 125 που έχει σχεδόν ίδιο εστιακό μήκος με το LX90 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Άσε που ο 40 χιλ. μου χρησιμεύει πάρα πολύ στη φωτογράφηση με webcam για να φέρνω το είδωλο στο κέντρο πολύ πιο εύκολα απ' ότι με το σκόπευτρο. (Τον χρησιμοποιώ και μαζί με τον Barlow).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν στα 2 cm βλέπεις καλά πάρε ένα Long eye rilief των 2 cm.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πόλη τι βαθύ ουρανό να δεις ούτως ή άλλως!

 

Δεν είναι έτσι Ηλία...

Mε το Konus ανοίγματος 90 mm και με τον προσοφθάλμιο 25 mm -δηλαδή μια μεγέθυνση 36Χ- απολάμβανα πολύ καλύτερα τα ανοιχτά σμήνη μέσα από την πόλη.

Παναγιώτη όσο για το eye relief, ούτως ή άλλως ο συγκεκριμένος φακός έχει long eye relief...

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά, αλλά για να μην γίνονται μπερδέματα η αγγελία ισχύει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανοιχτά σμήνη φαίνονται και με τα κυάλια γιατί έχουν και αρκετή έκταση και λαμπρούς αστέρες.

Εγώ μιλάω για γαλαξίες, νεφελώματα, αλλά και σφαιρωτά σμήνη.

Στην Αθήνα ο Μ51 για παράδειγμα μόλις διακρίνεται τις πολύ καθαρές νύχτες.

Και σίγουρα όλα τα αντικείμενα (πραγματικά) βαθύ ουρανού φαίνονται πολύ αδικημένα.

Θα επαναλάβω ότι οι εντυπώσεις μου από τον συγκεκριμένο Plossl στο βαθύ ουρανο με το LX90 είναι πολύ καλές.

Και με το να γράψω τη γνώμη μου δε σημαίνει ότι παύει να ισχύει η αγγελία!!! Δεν τον θέλεις, δικαίωμα σου!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης