Jump to content

10 βήματα για επιτυχημένη Αστροπαρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγαπητοί φίλοι,

Σε παλιότερη δημοσίευση είχαμε συζητήσει για ένα χρήσιμο άρθρο για φίλους που ξεκινάν τώρα την αστρονομία. Παρέχει χρήσιμες αλλά όχι δεσμευτικές οδηγίες, εξάλλου δεν υπάρχει μονόδρομος που να οδηγεί στην απόλαυση της Αστρονομίας.

Με την άδεια του Alan Dyer, μετέφρασα το άρθρου. Ελπίζω να δώσει χρήσιμες κατευθύνσεις στου φίλους που ξεκινάνε τώρα. Μπορείτε να το βρείτε ως συνημμένο στο κάτω μέρος της σελίδας.

 

Κώστας

10_steps.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το εχω το προγραμμα οταν παταω το κουμπι download με βγαζει σε μια νεα σελιδα κενη με ενα μικρο εικονιδιο επανω αριστερα.
BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις ευχαριστίες μου στον Mr Alan Dyer !

και... κυρίως στον αγαπητό φίλο Heal !...

για την διαμεσολάβηση και την απόδοση αυτού του "Συνετού Δεκάλογου".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν και έχω Acrobat, δεν μπορώ να το ανοίξω. μπορεί να σταλεί με άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ

Nothing to say, so much to show :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω μονο με το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι εφικτο να το διαβασεις.

 

Τελειες συμβουλες για τους αρχαριους της παρεας!! Ακολουθιστε πιστα..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω μονο με το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι εφικτο να το διαβασεις.

 

Τελειες συμβουλες για τους αρχαριους της παρεας!! Ακολουθιστε πιστα..

Πράγματι, με όλη αυτήν την διαφημιζόμενη τεχνολογία, πολλές φορές υπερισχύει ο πόθος να ξοδέψεις χρήματα. Γκατζετάκηδες δηλαδή. Χρειάζεται λοιπόν κάθε τόσο, μία διόρθωση της πορείας και των επιθυμιών μας. Θυμήθηκα ότι έχω μπροστά μου πολύ δουλειά στην εκμάθηση του ουρανού, με τα 9Χ63 κυάλια μου και τους χάρτες.

Μπράβο HEAL για την επίκαιρη ενεργεια σου.

Τέτλαθι δη κραδήι !!!

Nothing to say, so much to show :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Κοστίζει αρκετά ($$$$) και για να έχεις καλά αποτελέσματα πρέπει να έχεις στο ενεργητικό σου πολλές, μα πολλές ώρες αποτυχημένης αστροφωτογράφισης!](*,) . Προτίμησε να χαρίσεις τις ώρες αυτές σε εσένα και την εκμάθηση του ουρανού.
C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγορασα το τηλε τον Οκτωβριο του 2003.

Το παρέλαβα Σαββατο.

"εγω προτείνω να αφήσουμε για πολύ αργότερα την αστροφωτογράφηση"

μου είπε ο αντιπρόσωπος.

"Κι εγω προτείνω να μου στείλεις με τα ΚΤΕΛ τη Δευτέρα τους αντάπτορες " του είπα.

Δευτέρα βράδυ πάλευα να καταλάβω πώς θα προσαρμόσω τη zenit στον εστιαστή.

"ρε μπας και μου στειλε λάθος κομμάτια?"

Μπα , μια χαρά ήτανε.

Είχα πάρει και κάτι φίλμ, ένα 100άρι και κανα δυό 400άρια.

"να βάλω γιουβαρλάκια?" ρώτησε η συμβία μου!

"ασε με γυναίκα " , "τωρα ασχολούμαι με την επιστήμη!!!!!!!!!!"

Τελικά τα κατάφερα.

Εστίασα στο πανέμορφο και πάνγλυκο Λενιώ!!!

Μου κόπηκε η ανάσα

"Θεε μου και Πλάστη μου" σκέφτηκα "πόσο όμορφη είναι"

Ενοιωσα πρωτόγονος.

Εκεί γυρω απο τη φωτιά.

Να κοιτάω προς τα πάνω!

Φωτιές απο πολυάριθμες ορδές χιλιαδες μπρατσα μακρυα απο μας...

Ολη η παιδεία που με κόπο ειχα λάβει,κατέρρευσε μονομιάς.

Φίλοι, μου κόπηκε η ανάσα.

Είπα θα μείνω, εκεί δίπλα στο τηλεσκόπειο.

Να βάλω τους αντάπτορες να φορτώσω το φίλμ,γρηγορα προτου φύγει!!!

Μαυρη κι αραχνη πολική ευθυγραμμιση βλέπετε!!!

Εβγαλα όσες φωτό μπορούσα.

Τρίτη πρωί,καρφωτός στο φωτογραφείο.

"ε,ναι ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΑΑΑΑΑ"

-----------------------------------------

Τις κοίταζα μια-μια

Θαμπές , κουνημένες ,της καταστροφής οι περισσότερες.

Εκτός απο κανα δύο

Στις 24!!!!!

Ενα θαυμάσιο ζουμερό πορτοκάλι με κοιτουσε που το κοιτούσα!!!!

Αυτό ήταν !!!!!!!!!!!!!!!!

ΓεροΜπίλ είπα μέσα μου ,ΑΥΤΟ είναι το νέο σου hobby!!!!!!!!!!

*******************************************

Οι φίλοι προτείνουν τη φωνή της λογικής

Εγω σας λέω

LISTEN TO YOUR HEART!!!!!!!!

ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΤΕ ΦΙΛΟΙ.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν δει ποτε απο τηλεσκοπιο που δεν εχουν τραβηξει ποτε φωτογραφια με μηχανη οχι "point and shoot" και θελουν να αγορασουν τηλεσκοπιο για να φωτογραφησουν και ακομα χειροτερα χωρις να διαβασουν τιποτε!Ε οχι δεν χτιζουμε ενα σπιτι απο τα κεραμιδια απο τα θεμελια ξεκιναμε!

 

ΥΓ1 η ενασχοληση με την αστροφωτογραφια δεν ειναι φυσικη εξελιξη της οπτικης παρατηρησης ,ισως την ακολουθησει φυσικα, αλλα δεν νομιζω πως γινεται (και πρεπει) να προηγειται!

ΥΓ2 προσωπικα βρισκω πιο ενδιαφερον να δω 10 αντικειμενα του βαθεως ουρανου που δεν εχω δει η να κανω εκτιμηση λαμπροτητας 5 μεταβλητων αστερων παρα να βγαλω την 1.000.001 φωτο του M42,φυσικα μπορει να το κανω και αυτο απλως το θεωρω δευτερευον.

ΥΓ3 καμμια φωτο δεν συγκρινεται με την σχεδον μυστικιστικη εμπειρια που ειχα οταν προτοειδα το Veil στον προσοθφαλμιο απο σκοτεινο ουρανο.....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην έχεις ξαναοδηγήσει και να πάρεις το αυτοκίνητο να βγείς στο δρόμο,αυτό λέγεται έγκλημα!

Να μην έχεις πλησιάσει ποτε στη ζωή σου κουζίνα και να καλέσεις δέκα άτομα να φάνε τις "περιφημες"γεμιστές γαλοπούλες σου,αυτό λέγεται.... (ασε δε το λέω)

Να θες όμως να αστροφωτογραφήσεις με το τηλεσκοπειο που μολις απέκτησες ,παλαιόθεν κάτοχος slr,αυτό για μερικούς λεγεται ... πρόκληση!!!Και για κάποιους άλλους "πεταω δύο ώρες και δέκα ευρώ"!!!

--------------------

Γιώργη,χρυσά και άγια τα λές , αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των εγχειρημάτων μου , αν δεν ανακατευτεί και κάποιας μορφής κατασκευή δεν το απολαμβάνω!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγορασα το τηλε τον Οκτωβριο του 2003.

Το παρέλαβα Σαββατο.

"εγω προτείνω να αφήσουμε για πολύ αργότερα την αστροφωτογράφηση"

μου είπε ο αντιπρόσωπος.

"Κι εγω προτείνω να μου στείλεις με τα ΚΤΕΛ τη Δευτέρα τους αντάπτορες " του είπα.

Δευτέρα βράδυ πάλευα να καταλάβω πώς θα προσαρμόσω τη zenit στον εστιαστή.

"ρε μπας και μου στειλε λάθος κομμάτια?"

Μπα , μια χαρά ήτανε.

Είχα πάρει και κάτι φίλμ, ένα 100άρι και κανα δυό 400άρια.

"να βάλω γιουβαρλάκια?" ρώτησε η συμβία μου!

"ασε με γυναίκα " , "τωρα ασχολούμαι με την επιστήμη!!!!!!!!!!"

Τελικά τα κατάφερα.

Εστίασα στο πανέμορφο και πάνγλυκο Λενιώ!!!

Μου κόπηκε η ανάσα

"Θεε μου και Πλάστη μου" σκέφτηκα "πόσο όμορφη είναι"

Ενοιωσα πρωτόγονος.

Εκεί γυρω απο τη φωτιά.

Να κοιτάω προς τα πάνω!

Φωτιές απο πολυάριθμες ορδές χιλιαδες μπρατσα μακρυα απο μας...

Ολη η παιδεία που με κόπο ειχα λάβει,κατέρρευσε μονομιάς.

Φίλοι, μου κόπηκε η ανάσα.

Είπα θα μείνω, εκεί δίπλα στο τηλεσκόπειο.

Να βάλω τους αντάπτορες να φορτώσω το φίλμ,γρηγορα προτου φύγει!!!

Μαυρη κι αραχνη πολική ευθυγραμμιση βλέπετε!!!

Εβγαλα όσες φωτό μπορούσα.

Τρίτη πρωί,καρφωτός στο φωτογραφείο.

"ε,ναι ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΑΑΑΑΑ"

-----------------------------------------

Τις κοίταζα μια-μια

Θαμπές , κουνημένες ,της καταστροφής οι περισσότερες.

Εκτός απο κανα δύο

Στις 24!!!!!

Ενα θαυμάσιο ζουμερό πορτοκάλι με κοιτουσε που το κοιτούσα!!!!

Αυτό ήταν !!!!!!!!!!!!!!!!

ΓεροΜπίλ είπα μέσα μου ,ΑΥΤΟ είναι το νέο σου hobby!!!!!!!!!!

*******************************************

Οι φίλοι προτείνουν τη φωνή της λογικής

Εγω σας λέω

LISTEN TO YOUR HEART!!!!!!!!

ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΤΕ ΦΙΛΟΙ.....

Βλέπεις Guardian!!!!!

Can you see the dark side of the moon?

Φιλικά ο >>star_gazer<<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά!

Πρώτα απ' όλα δεν είπα να μην ασχοληθεί ένας αρχάριος με αστροφωτογραφία. Είπα ότι είναι προτιμότερο να μην ασχοληθεί (δική μου άποψη). Εξηγώ τους λόγους μου:

1)Άμα δεν έχεις ήδη κάποια φωτογραφική μηχανή που να μπορείς να τα κουτσοβολέψεις, θα πρέπει να στάξεις κάμποσες εκατοντάδες εύρο έξτρα (γιατί να μην πάρεις ένα προσοφθάλμιο???).

2) Επειδή όλοι οι άνθρωποι δεν είναι τόσο τεχνίτες όσο άλλα μέλη του astrovox μπορεί να μην καταφέρουν να φτιάξουν ανταπτορες κ.α. , αλλά να αναγκαστούν να τους αγοράσουν (και άλλα έξτρα ευρώ).

3)Μα αφού τα είπε και ο giorgosgr! Γιατί να μήν δείς, τώρα που πρωτοξεκινάς γεμάτος κέφι και χαρά όσα περισσότερα αντικείμενα μπορείς, και να ιδρώνεις πάνω από τη φωτογραφική μηχανή? Το ξεκινάς αργότερα (σε κανα χρόνο) το σπορ.... Η αστροφωτογραφία θα σε περιμένει πάντα! Προς θεού όμως, πρέπει ο επίδοξος αστροφωτογραφος να γνωρίζει που πέφτουν 20-30 αστέρια, νεφελώματα. Η χαρά που έχεις όταν μετά απο πολύ ψάξιμο βρίσκεις το πολυπόθετο deep sky είναι μοναδική!

4)Επειδή το μεγαλύτερο μέρος των ανθρώπων που δεν έχει διαβάσει κάτι περί αστροφωτογραφίας, φαντάζεται ότι παίρνεις μια μηχανή και βγάζεις τα αριστουργήματα που βρίσκονται στα κουτιά των τηλεσκοπίων! Για αυτά θέλει πολυυυυυυυυυύ δουλειά και εμπειρία χρόνων.

 

Τα παραπάνω πάνω-κάτω θα πουν οι υπέρμαχοι του δόγματος "όχι αστροφωτογραφία ο αρχάριος". Εννοείτε οτι από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει! Άμα θέλει κάποιος πολύ να δώσει πολλά $$$$, δικαίωμά του! Εγώ έδωσα 600Ε να πάρω το PST (μικρό τηλεσκόπιο μόνο για τον ήλιο). Για κάποιον άλλο αυτή η αγορά θα ήταν σπατάλη' για μένα είναι επένδυση:wink:

 

 

ΥΓ: Γιατί τόσα όλοι γράφουν κατεβατά????????? Τις τελευταίες μέρες μου έχουν βγεί τα μάτια!!!!! :shock:

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χαρά που έχεις όταν μετά απο πολύ ψάξιμο βρίσκεις το πολυπόθετο deep sky είναι μοναδική!

 

Ομοίως και η χαρά της δημιουργίας μια όμορφης φωτογραφίας είναι μοναδική. Απλά θεωρώ ότι ο αρχάριος πρέπει πρώτα να εξοικειωθεί μα τις χαρές της πρώτης κατηγορίας.

Άμα κάποιος άλλος προτιμάει πρώτα αστροφωτογραφία (maxplank καταδικάζεσαι σε θάνατο δια dobsonισμού), δεν θα τον φάμε κιόλας! Αλίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι!!!!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dobsonισμοs,τραμπαλα με το dob.(ειχε αναφερθει πιο παλια) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα.ΝΑ ειστε καλα παιδια με τις ωραιες σας ατακες.

 

Αν κ θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με την αστροφωτογραφηση η γνωμη μου ειναι πρωτα να εξοικειωθει καποιος με τον ουρανο κ μετα να προχωρησει σε αστροφωτογραφηση.Εχετε σκεφτει οτι πολοι που ξεκινουν,στη συνεχεια τα παρατουν κ τους μενει ο εξοπλισμος?Μεσα σε ενα χρονο ή κ περισοτερο θα ξερει καποιος μεχρι που κ ποσο θελει να φτασει.

 

Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.Διαφορετικα πραγματα αρεσουν εμενα διαφορετικα σε καποιον αλλο.Δεν ειναι δυνατον να δινουμε συμβουλες συμφωνα με τα δικα μας θελω κ μπορω.Πρεπει οι πιο παλιοι να προστατευουν τους νεους απο αγορες κ κινησεις που μπορει να μετανιωσουν.

 

Συμφωνω.Καποιοι τα καταφεραν πολυ γρηγορα να αστροφωτογραφησουν.Αυτοι ειναι η εξαιρεση.Ο κανονας ειναι αλλος.

Κατι θα ξερει κ ο Alan Dyer για να δινει αυτες τις συμβουλες.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ μια ερωτηση.

 

Τι εξοπλισμο περα απ το τηλεσκοπιο χρειαζετε καποιος για να κανει αστροφωτογραφηση?

Πόσα περιπου χρήματα?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο εξοπλισμός που προτείνει ο Max είναι ΟΚ για την Σελήνη και τον Ήλιο για οποιοδήποτε τηλεσκόπιο, αφού οι χρόνοι έκθεσης στο φιλμ ή στο ccd είναι μικροί. Από κει και πέρα τα πάντα εξαρτώνται από το τηλεσκόπιο που διαθέτει κανείς (οδηγητικό ή μη) και ενδεχομένως από τον συνοδευτικό εξοπλισμό.

 

Προσωπικά, αφού πέρασα κι εγώ από το στάδιο του αρχικού πυρετού της αστροφωτογράφησης (βλέπετε, φωτογραφίζω με μηχανές ρεφλέξ από το ΄85) και έβγαλα κάποιες πολύ όμορφες φωτογραφίες από τον ήλιο και την σελήνη, συνειδητοποίησα ότι για να καταφέρω κάτι περισσότερο σε σχέση με τον εξοπλισμό που διέθετα, ή θα έπρεπε να μοχθήσω πολύ, ή θα έπρεπε να «επενδύσω» αρκετά χρήματα. Εκεί σταμάτησα. Με ενδιαφέρει όμως ως ενασχόληση μελλοντικά.

 

Πάντως, η γνώμη του καθενός είναι υποκειμενική και είναι σίγουρο ότι αρκετοί «ψαγμένοι» φίλοι από το χώρο μας, με έφεση στις πατέντες, δίνουν αξιοθαύμαστες λύσεις.

 

Μια άλλη διάσταση του θέματος είναι η βιντεοσκόπιση πλανητών, με μια κοινή ψηφιακή βιντεοκάμερα μέσα από τον προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου και η λήψη φωτογραφιών με «στακάρισμα» των καρέ της ταινίας. Δείγματα αυτού του είδους υπάρχουν στο internet, μεταξύ άλλων και στην σελίδα της Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης.

 

Τελικά, αυτό που μετράει είναι το επίπεδο αστροφωτογράφησης που θέλει να ανεβεί κανείς και το ποσοστό ευχαρίστησης που του παρέχει. Για παράδειγμα, στο 4o Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχνικής Αστρονομίας, κατά την βραδιά παρατήρησης στο Κρυονέρι, αρκετοί επισκέπτες έφυγαν εντυπωσιασμένοι, παίρνοντας μαζί τους κι ένα μικρό δώρο – ή προσωπικό επίτευγμα αν θέλετε, την Σελήνη περασμένη μέσα στο κινητό τους, την οποία είχαν φωτογραφήσει μέσα από το τηλεσκόπιο μου λίγο νωρίτερα. Για κάποιους από εμάς εδώ, ίσως να φαίνεται κι αστείο, για όλους αυτούς όμως, ήταν μια πρώτη σημαντική επαφή με την αστροφωτογράφηση, που ίσως τους οδηγήσει στο μέλλον να ασχοληθούν περισσότερο με αυτήν.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης