Jump to content

Παρακαλω για την βοηθεια σας, απο εναν αλλον αρχαρειο!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα/καλημερα σε ολους,

ειμαι νεος στον χωρο σας και αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα.

 

Δεν θελω να σας κανω να επαναλαβετε αυτα που οι περισοτεροι απο εσας εχουν γραψει σε ασχετους σαν και εμενα, οσον αφορα την αγορα τηλεσκοπιου. αν και πανω κατω αυτο ζηταω!!

 

εχω διαβασει σχεδον ολα τα ποστς σχετικα με τι τηλεσκοπιο πρεπει να κανει καποιος τα πρωτα του βηματα. εχω καποια μικρη εμπειρια με κυαλια και λεω οτι ειναι καιρος να παρω τηλεσκοπιο, αφου να παρω παλι δυνατοτερα/καλυτερα κυαλια με 150-200 ευρω, να δωσω αλλα τοσα και να παρω ενα τηλεσκοπιο. που αργοτερα να μπορω να του βαλω ανταπτορα για φωτογραφιες κλπ.

 

και ενω ειχα καταληξει σε ενα καινουργιο skywatcher 130, σκεφτηκα οτι θα με δυσκολευε στην μεταφορα του, κυριως το καλοκαιρι που θα ηθελα να το παιρνω μαζι μου σε ενα νησι που πηγαινω.

αρα το παγωσα το θεμα.

 

ομως επειδη ακομα με πειραζει το μικροβιο που μπηκε μεσα μου, λεω παλι να προχωρησω.

βρηκα μεταχειρισμενα, skywatcher με μεγαλυτερη διαμετρο 6" (150EQ)(αυτο πως το κουβαλας?), αλλα και nexstar 114 σε σχεδον ιδια τιμη.

 

αρα εχω κολλησει!

βασικα αυτα που ψαχνω ειναι -

καλο θα ειναι να μην ειναι μηχανικο (να βρισκω μονος μου οτι θελω),

να ειναι κουβαλισιμο (!) (το skywatcher 6" ειναι τερας φανταζομαι ε?)

τα μεταχειρισμενα ειναι καλα ή θα μου παρουσιασουν καποιο προβλημα αργοτερα?

να ειναι "επεκτασιμο", μοτερ, καμερα κλπ

 

πολλοι απο εσας εχουν ηδη προτεινει σε αρχαρειους να αγοραζουν dobsonian για αρχη, αλλα στα 400 ευρω που μπορω να δωσω, παιρνω?

 

ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη που και εγω επαναλαμβανω τα ιδια ποστς αλλα εχω κολλησει και θελω την γνωμη σας κ βοηθεια σας.

 

νικος :cry:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοπικά έχω το 6" που αναφέρεις και το φορτώνω άνετα με όλο τον εξοπλισμό του (σωλήνας,στήριξη,προσοφθάλμια,φντογραφικές,...) στον χώρο αποσκευών ενός corsa.Αν το βρήκες κάτω από 400 ευρώ,καλορίζικο :D :D
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Arcadian καλως ορισες στη παρεα και στο "επαγγελμα".

Το τηλεσκοπιο που λες ειναι πολυ ευκολο να κουβαληθει. Εγω προσωπικα εχω το 8" της Meade το οποιο ειναι ακομα μεγαλυτερο και ομως ειναι ευκολο αρκετα στη μεταφορα. Εκτος αν δεν εχεις μεταφορικο μεσον και αναγκαζεσαι να το κουβαλας αλλιως. Θηριο δεν ειναι για να ειμαστε ειλικρινεις. Ειναι μικρο τηλεσκοπιο και θα δεις οτι ειναι αρκετα ευκολα τα πραματα κι οχι οπως τα φανταζεσαι.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω νόμιζα ότι το τηλεσκόπιό μου, ένα 8" Newtonian, δεν είναι καθόλου φορητό, με σχεδόν 1 μ. μήκος σωλήνα. Όταν όμως πήρα μία καλή θήκη μεταφοράς μου έκανε φοβερή διαφορά. Βέβαια, πιστεύω ότι οτιδήποτε μεγαλύτερο από 6" SC ή MC δεν είναι κατάλληλο για να μεταφέρεται μαζί με αποσκευές, θέλει ειδική έξοδο γι' αυτό. Άρα, ή παίρνει κανείς ένα "μεγάλο" όργανο και σοβαρό συν ένα μικρό ή κυάλια, ή αποφασίζει ότι δεν θα έχει πάντα όπου πηγαίνει κάτι μαζί του.

 

Σου προτείνω να δεις από κοντά όλα τα όργανα και να σκεφτείς σοβαρά πως θες να εξασκείς το χόμπυ σου. Πάντως το καλό τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείται συχνά!

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε arcadian συμφωνω με τοω dkef.Μεχρι πριν λιγο καιρο με βασανιζαν τα ιδια ερωτηματα.Πιστευα οτι πανω απο 8 ιντσες δε μεταφερεται.Τωρα που τα ειδα απο κοντα ψηνομαι ακομη κ για 12 ιντσες.Γι αυτο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σ ενα μαγαζι κ να τα δεις ή ακομη καλυτερα να κανονισεις με καπιο παιδι του φορουμ να πας για παρακολουθηση.Θα σου λυθουν πολλες αποριες.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω συζηταω για τηλεσκοπιο 14 ιντσων που ζυγιζει 35 κιλα μονο ο σωληνας με τη στηριξη και δε σκεφτομαι μεταφορες και προβληματα στησιματος. Θα σκεφτεις εσυ στις 6 ιντσες??

 

Προχωρα χωρις ενδιασμους..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. θα παω να τα δω λαϊβ και επλιζω να ξεκαθαρισουν πολλα.

 

μια τελευταια ερωτηση (για σημερα χιχι)

τα μεταχειρισμενα τηλεσκοπια να τα σκεφτομαι ή να τα αποκλεισω?

...αμα καταληξω και βρω ενα "καλο" μεταχειρισμενο, μπορει να ερθει καποιος να τους ριξει μια πιο εμπειρη ματια απο την δικια μου ή ζηταω πολλα ? :roll: θα κερασω κατιτις!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μεταχειρισμένα δεν είναι άσχημα. Νομίζω πως ένα τηλεσκόπιο που δεν έχει ζημιά κάποιο από τα οπτικά του το πολύ πολύ να θέλει collimation. Εξωτερικές γρατσουνιές κτλ. δεν μετράνε. Για τα ρομποτικά είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιο ηλεκτρομηχανικό μέρος που να μην μπορείς να δεις με την πρώτη ματιά.

 

Επομένως, ένα τέστ πάντα θα βοηθήσει. Εγώ δεν θα δίσταζα να πάρω ένα μεταχειρισμένο που το έχω δοκιμάσει και με ικανοποιεί.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Arcadian, κ εγω καιρο τωρα ψαχνομαι για τηλεσκοπιο και θα σου προτεινα να κοιταξεις καλυτερα τα Dobsonians. Σ αυτη την τιμη εχουν καλυτερη στηριξη. Με τα χρηματα που διαθετεις θα βρεις και 8ιντσο. Ta 6ιντσα βεβαια ειναι πιο φορητα αλλα μην φανταστεις οτι και τα 8ιντσα ειναι "θηρια"! Μεταφερονται μια χαρα με αυτοκινητο. Οσο για αστροφωτογραφια καλυτερα αφησε το για πολυ αργοτερα..

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΠΟΥΛΑΩ ΕΝΑ 130ΕQ2 ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 4 ΜΗΝΕΣ.ΣΕ ΤΙΜΗ 200ΕΥΡΟ.
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω ολους και παλι.

 

θα παω βολτα σε οτι μαγαζι βρω για να τα δω. ηδη πηγα στον Νομικο. κανενα αλλο στην Αθηνα που να προτεινεται? για να δω και αλλες μαρκες (δεν εχω κανει "αναζητηση" στο forum, εαν τα εχετε ξαναγραψει σε κανεναν αλλον θα τα βρω και αρα μην απαντησε)

 

 

@george12, αρα εχει καποια εγγυηση ε? και ο λογος που το πουλας, εαν επιτρεπεται βεβαια.

ευχαριστω

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ 130EQ2 ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ.ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.(ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ)

ΤΟ 130ΑΡΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΟ 8-ΙΝΤΣΟ SKYWATCHER.ΥΟ

 

ΑΛΛΑ

 

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ 130ΑΡΙ ΚΑΙ 200ΑΡΙ.(ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ)

ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ 8-ΙΝΤΣΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ 130ΑΡΙ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΑΡΚΕΤΟ.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΒΑΣΗ EQ2-HEQ5.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ 130ΑΡΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΟΔΗΓΙΤΙΚΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ.(ΤΗΛΕΦΑΚΟ)

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατεβηκα στο κεντρο της Αθηνας για να βρω καταστηματα με τηλεσκοπια, παντα θυμομουνα οτι εχει στην Ακαδημιας και εκει γυρω, αλλα δυστυχως δεν βρηκα μεγαλη ποικιλια, μονο τα Κονους ειδα.

 

μπορει καποιος παρακαλω να μου προτεινει κανενα καταστημα στην Αθηνα να παω να δω ορισμενα μοντελα που εχω βαλει στο ματι.

πηγα ηδη στον Νομικο, αλλα θελω να δω και αλλες μαρκες. πχ. celestron

 

ευχαριστω

Νικος

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω δεν υπαρχει καποιος στην Αθηνα που να φερνει αλλες μαρκες,στη Θεσσαλονικη: Ακτις http://www.aktistar.gr k Πλανηταριο Θεσσαλλονικης http://www.astronomy.gr

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι, δεν υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα αστρονομικών ειδών στην Αθήνα. Ακόμα κι αυτό το Adorama, που στην Αμερική ασχολείται ιδιαίτερα με τον χώρο μας, στην Αθήνα (Τζώρτζ & Πατούσα 1, Πλ.Κάνιγγος - http://www.adorama.gr/eshop/index.php ), το κατάστημά του πουλάει όλα τα είδη εκτός από τα αστρονομικά. Όλα τα υπόλοιπα καταστήματα πωλούν τηλεσκόπια «της σειράς» – μακριά!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

δεν υπαρχει καταστημα με πχ celestron στην Αθηνα? περιεργο. ε? πως και ετσι?

εγω το μονο που εχω βρει, εαν ενδιαφερει καποιον, ειναι στον σταθμο του ΚΑΤ, σε καταστημα οπτικων, που εχει skywatcher και celeston. στο μαγαζι τωρα εχει 3-4 τηλεσκοπια μονο, για να τα δει καποιος. ομως δεν εχει dobsonian που σκεφτομαι εγω να παρω.

 

τωρα στις τελευταιες ερωτησεις μου

1. θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους που εχουν αποκτησει skywatcher dobsonian 8" να μου πουν τις διαστασεις του, αφου με ενδιαφερει να το παιρνω μαζι μου στις διακοπες.

 

2. επισης θα ηθελα να μου προτεινουν καποιο αξεσουαρ/προσοθλαμιο/κατι αλλο που θεωρουν οτι ειναι απαραιτητο του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου.

 

3. τελος διαβαζω οτι το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο, προκειμενου να χρησιμοποιηθει για φωτογραφιση, θα πρεπει τουλαχιστον να ειναι σε ισημερινο τριποδα. μπορει καποιος να μου προτεινει μια καλη στηριξη?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Νικος

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης