Jump to content

τα πιό κοντινά σημεία στην Αθήνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά είναι τα πιό κοντινά σημεία για παρατήρηση στην Αθήνα; (θα ήταν πολύ εξυπηρετικό εάν τα προσδιορίζατε με κάποιο βελάκι στο χάρτη)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πολύ καλος χαρτης,ευχαριστουμε !!! Με δυσαρεστει το γεγονος ότι δεν υπαρχει ένα καλο προτεινομενο μερος στα ιωαννινα... #-o :(

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πολύ καλος χαρτης,ευχαριστουμε !!! Με δυσαρεστει το γεγονος ότι δεν υπαρχει ένα καλο προτεινομενο μερος στα ιωαννινα... #-o :(

 

Ο πολυ ωραιος αυτος χαρτης του Ζιο ειναι απο προτασεις των χρηστών. Σιγουρα θα υπαρχει για την περιοχη σου απλα πρεπει καποιος να το δηλωσει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχουν τα σημεία παρατηρήσεων και που έχουν προφανώς τα συγκεκριμένα σημεία; Με λίγα λόγια πως έχουν επιλεχθεί τα συγκεκριμένα σημεία;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο κοντινό σημείο έιναι στην παραλιακή προς το Σούνιο. Στο 59 χιλιόμετρο απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος.

1091034705_IMG_6266.thumb.jpg.d57d82b2a2abde0b45cfea44ef6c7fe2.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο κοντινό σημείο έιναι στην παραλιακή προς το Σούνιο. Στο 59 χιλιόμετρο απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος.

Οκ ξέρω πως ίσως πάει αλλού η κουβέντα με αυτό που θα πω (και δεν θέλω) αλλά μου πέρασε από το μυαλό, είναι τυχαίο λέτε, το ότι εκεί φτιάχτηκε ο ναός από τους αρχαίους; Μήπως και άλλα σημεία που υπαρχουν ναοί κ αρχαία είναι κατάλληλα για παρατήρηση κλπ.;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις περάσουμε την ταμπέλα με την ένδειξη των χιλιομέτρων στα 400 μέτρα φτάνουμε σε ένα πάρκινγκ. Εκεί υπάρχει ένα μικρός χωματόδρομος που μας βγάζει στό σημείο. Στην φωτογραφία που ακολουθεί είναι πως φαίνεται το μέρος από το πάρκινγκ

825339558_IMG_6267.thumb.jpg.7cbc5a17b300ad73ee5ad7887e2b26f3.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο κοντινό σημείο έιναι στην παραλιακή προς το Σούνιο. Στο 59 χιλιόμετρο απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος.

Οκ ξέρω πως ίσως πάει αλλού η κουβέντα με αυτό που θα πω (και δεν θέλω) αλλά μου πέρασε από το μυαλό, είναι τυχαίο λέτε, το ότι εκεί φτιάχτηκε ο ναός από τους αρχαίους; Μήπως και άλλα σημεία που υπαρχουν ναοί κ αρχαία είναι κατάλληλα για παρατήρηση κλπ.;

 

Φίλε μου στην αρχαία εποχή που εγώ γεννήθηκα, κάπου στα 1960 δεν ήταν ανάγκη να πας κοντά σε Αρχαίο Ναό για να είναι κατάληλος ο ουρανός για παρατήρηση. Να φανταστείς ότι την πρώτη φορά που είδα τον γαλαξία ήμουν μόλις μερικών μηνών από το μπαλκόνι του πατρικού μου στην Νέα Σμύρνη. 6 Χρόνια αργότερα με πήγε νύχτα ο πατέρας μου στο Ναό του Ποσειδώνα. Καλοκαίρι. Εκεί υπήρχαν δύο γαλαξίες. Ο ένας ψηλά στο ουρανό. Ο δεύτερος επάνω στο Αιγαίο. (Αντανακλούσε επάνω στην Θάλασσα.

Αυτά τα πράγματα στην σύγχρονη εποχή δεν υπάρχουν πια στην Ελλάδα. Πάντως η φωτογραφία κάτω είναι από εκείνο το μέρος φέτος το καλοκαίρι.

1648204144_stavrosd.thumb.jpg.5bded3e5444fe4602f2cb9c184c6d56f.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Σούνιο γιατί mag ουρανό μιλάμε περίπου ? Ο πιο κοντινός 5.5 - 6 mag στην Αθήνα που είναι ?

ώπα ένα ένα να καταλαβαίνουμε κι εμείς που είμαστε νέοι... τι είναι το mag?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Σούνιο γιατί mag ουρανό μιλάμε περίπου ? Ο πιο κοντινός 5.5 - 6 mag στην Αθήνα που είναι ?

ώπα ένα ένα να καταλαβαίνουμε κι εμείς που είμαστε νέοι... τι είναι το mag?

Φαινόμενο μέγεθος. Πόσο λαμπρός είναι ενας αστέρας δηλαδή.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Σούνιο γιατί mag ουρανό μιλάμε περίπου ? Ο πιο κοντινός 5.5 - 6 mag στην Αθήνα που είναι ?

ώπα ένα ένα να καταλαβαίνουμε κι εμείς που είμαστε νέοι... τι είναι το mag?

Φαινόμενο μέγεθος. Πόσο λαμπρός είναι ενας αστέρας δηλαδή.

Ένας αστέρας μόνο; Eδώ στη φωτογραφία που έστειλε ο Γιάννης μέτρησα 843 αστέρια... boing!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινόμενο μέγεθος χαρακτηρίζει τον κάθε αστέρα ξεχωριστά,δεν αναφέρεται στο σύνολο.Αυτό σημαίνει ότι εάν έχεις ουρανό με mag το πολύ 4 (τυπικός αστικός ουρανός,κυρίως της Αθήνας) θα μετρήσεις 40 αστέρια πχ(γιατί η φωτορύπανση επηρέαζει τους πιο αμυδρούς αστέρες).

Με γυμνό μάτι μπορούμε να δούμε αμυδρούς αστέρες με φαιν.μέγεθος μέχρι περίπου 6.5mag σε πολύ σκοτεινό ουρανό.Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης,η Πανσέληνος εχει mag -12.74, ενώ ο Ήλιος -26.74.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις περάσουμε την ταμπέλα με την ένδειξη των χιλιομέτρων στα 400 μέτρα φτάνουμε σε ένα πάρκινγκ. Εκεί υπάρχει ένα μικρός χωματόδρομος που μας βγάζει στό σημείο. Στην φωτογραφία που ακολουθεί είναι πως φαίνεται το μέρος από το πάρκινγκ

 

Γιάννη δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, ο Πάτροκλος έχει ένα ιχθυοτροφείο, ή με ξεγελά η μνήμη μου;

 

 

@ziorange

Παναγιώτη ωραία δουλειά έχεις κάνει με τον χάρτη. Μία διόρθωση μόνο, το σημείο Σούνιο (1) αν τα δεδομένα τα έχεις από αυτά που είχα δημοσιεύσει, έχει καλό ουρανό από Ανατολικά έως Δυτικά-Βορειοδυτικά. Στο τετράγωνο του Πήγασου είχα μετρήσει 11 αστέρια (7+4) οπότε μιλάμε για πολύ καλό ουρανό. Επίσης είναι προστατευμένο από ανέμους αλλά βρίσκεται λίγο ψηλότερα. Ίσως χρειάζεται update :)

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κωνσταντίνος έγραφε.

 

Γιάννη δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, ο Πάτροκλος έχει ένα ιχθυοτροφείο, ή με ξεγελά η μνήμη μου;

 

 

 

 

 

 

Ναι Κωνσταντίνε. Ο Πάτροκλος έχει ιχθυοτροφείο. Κάποτε είχε βάλει μάλιστα και κάτι φώτα μέσα στην θάλασσα. Έφεγγε η περιοχή σαν γήπεδο του ποδοσφαίρου το βράδυ. Διαμαρτυρήθηκα στο δήμο Λαυρίου.Κάποια στιγμή τα φωτά καταργήθηκαν. Ποτέ μου δεν έμαθα αν αυτό έγινε επειδή δια διαμαρτυρήθηκα προσωπικά εγώ και ενδεχομένως κάποια άλλοι γραφικοί τύποι και τύπισσες σαν εμένα. (Δεν έγινε τίποτα οργανωμένο ή μεθοδευμένο εκ μέρους μας.) Τώρα υπάρχουν κάτι πολύ μικρά φωτάκια που αναβοσβήνουν μέσα στη θάλασσα και αφενός μεν δεν ενοχλούν αφετέρου δεν φαίνονται επειδή μεσολαβεί ο λόφος που βλέπεις στην φωτογραφία. Διάβασα στον τοπικό τύπο ότι η εταιρία που έχει το ιχθυοτροφείο θέλει και το διπλανό λιμανάκι. Τρελάθηκα. Έτρεξα τώρα στο δήμο Σαρωνικού. Με διαβεβαίωσαν να μην ανησυχώ.

Εγώ όμως ανησυχώ πάρα πολύ. Εξάλλου αυτό είναι ένα τίποτε μπροστά στο ενδεχόμενο να βάλουν φώτα και σε αυτό το σημείο του δρόμου που οδηγεί στο Σούνιο. Όποιος προλάβει ας πάει όσο είναι ακόμα καιρός να κάνει αστροπαρατήρηση γιατί λίαν συντόμως...

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακρίβεια τις ιχθυοκαλλιέργειες τις έχει ο όμιλος Καστελόριζο με τα γνωστά εστιατόρια (Βουλιαγμένη, Κηφισιά, Ν. Ερυθραία Όμικρον, Λυκαβηττός). Είχα την τύχη να δουλεύω πριν κάποια χρόνια στην εταιρία που είχε αναλάβει τις κάμερες ασφαλείας για τις ιχθυοκαλλιέργειες. Πράγματι ο φωτισμός το βράδυ ήταν υπερβολικός και βάναυσος για την περιοχή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη αφού τα κατάφερες να τα σβήσουν μπράβο!!! Αν δεν υπάρχει άλλο ιχθυοτροφείο στην περιοχή, αυτό είναι τότε που θυμάμαι και βρισκόταν σε νησάκι. Το είχα αποκλείσει λόγω των προβολέων που έχουν συνήθως για λόγους ασφαλείας.

 

Να συμπληρώσω επίσης για το Σούνιο διότι ανέτρεξα στις σημειώσεις μου, ότι ο ουρανός του ήταν συχνά 6.1 mag

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη αφού τα κατάφερες να τα σβήσουν μπράβο!!! Αν δεν υπάρχει άλλο ιχθυοτροφείο στην περιοχή, αυτό είναι τότε που θυμάμαι και βρισκόταν σε νησάκι. Το είχα αποκλείσει λόγω των προβολέων που έχουν συνήθως για λόγους ασφαλείας.

 

Να συμπληρώσω επίσης για το Σούνιο διότι ανέτρεξα στις σημειώσεις μου, ότι ο ουρανός του ήταν συχνά 6.1 mag

 

Όχι! Δεν κατάφερα τίποτα, ούτε εγώ ούτε και κάποιοι άλλοι που διαμαρτυρηθήκαν. Άλλωστε από τότε που είχα διαμαρτυρηθεί πέρασαν χρόνια και χρόνια μέχρι οι κύριοι του Καστελόριζου να τα αντικαταστήσουν. Και μόλις το είδα είπα, δεν μπορεί εδώ κάτι άλλο μου μαγειρεύουν. Και να που μόλις αντικατέστησαν τα φώτα έσπευσαν και ζητάνε κι άλλο χώρο για να επεκτείνουν το ιχθυοτροφείο. Όσο τα <<Μην ανησυχήστε κύριε Παπαδόπουλε, και τα, μόνο πάνω από τα πτώματα μας θα μολινθει η περιοχή από την φωτορύπανση>> των δημαρχέων, αντιλαμβάνεσαι Κωνσταντίνε ότι εγώ δεν τα πιστεύω. Ο μοναδικός λόγος που δεν δόθηκε ακόμα άδεια επέκτασης είναι γιατί ούτε καταδιάνοια περνά από το μυαλό του απλού πολίτη πόσοι Καστελοριζέοι ιθαγενείς και αλλοδαποί σφάζονται μεταξύ τους γι' αυτό το ύστατο κομματάκι της Αττικής Γης. Συμπεριλαμβανόμενου και το μικρού και πανέμορφου νησιού.

Όσο για τα 6,1 mag .... Ξέχνα το.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιόν λόγο; Αυξήθηκε η φωτορύπανση;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιόν λόγο; Αυξήθηκε η φωτορύπανση;

1683876877_IMG_4547.thumb.jpg.af6532611253070f02ec2253f0583366.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, πολιτισμός!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης