Jump to content

Σύνδεση τηλεσκοπίου με laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δωσε περισσοτερα στοιχεια.. τι εννοεις να συνδεσεις; να στρεφεις το τηλεσκοπιο μεσω του laptop; Να φωτογραφιζεις μεσω του laptop; Τι τηλεσκοπιο εχεις;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε teo,

 

Η προκληση ειναι η βαση που κατεχεις (και οχι το τηλεσκοπιο σου) να ειναι συμβατη με το πρωτοκολλο των διαφορετικων λογισμικων που επιτρεπουν εντολες κινησης να σταλουν απο Η/Υ (συνηθως μεσο θυρα USB).

 

Το ποιο γνωστο πρωτοκολλο και μαλιστα δημοφιλες ειναι το "LX200". Αν η βαση σου οντως ειναι συμβατη με αυτο το πρωτοκολλο, θα μπορεις με προγραμματα οπως το "The Sky V6" να στειλεις εντολες στη βαση σου για κινηση των δυο αξωνων.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η EQ-6 χωρίς το skyskan της Skywatcer είναι συμβατή με εντολές για slew to μέσω Η/Υ; Στην skyskan που η βάση της έχει περίπου 13000 αντικείμενα, της πεις μέσω Η/Υ να πάει σε αντικείμενο που δεν έχει (κομήτης π.χ.) θα πάει; Αξίζει η αγορά της αν θέλω στο μέλλων να τοποθετήσω 11" schmit-casegrein με οδηγιτικό και φωτογραφικό εξοπλισμό;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς skyscan,η εντολή slew δεν έχει καν νόημα.

Στη περίπτωση που έχει skyscan και συνδεθει με τον Η/Υ , Θα πάει οπουδήποτε της πει ο Η/Υ.

Όσον αφορά τη τρίτη σου ερώτηση, συγγνώμη φίλε αλλά εμπλέκονται πολλοί παράγοντες!Δε μπορω να απαντήσω μονολεκτικά!Το οτι θα το σηκώσει άνετα είναι σίγουρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκοποιο μου εχει την EQ-5 και ειναι το SKY-WATCHER-200 επισης δεν ξερω αν σας ενδιαφερει αλλα εχει

Στηριξη για φωτογραφιση piggyback,

Εστιακη αποσταση 1000mm (8''),

Ο εστιακος λογος ειναι f/5

Ο τυπος στηριξης ειναι ισημερινη

 

Φιλαρακια συγχωρεστε με για την καθυστερηση της απαντησης μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν φίλε μου,

Με την EQ5 δεν πρόκειται να απολαύσεις τις ευκολίες αλλά και να ... υποστείς τις ζημιές που προκαλεί το goto.

Δεν τοποθετείται το κιτ αναβάθμισης στην EQ5.

Τοποθετουνται όμως μοτέρ για κίνηση κατα Dec και RA.

Εγω προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα.

Αρα 99% είναι εφικτό και το autoguide.

H φωτογράφιση Piggyback εχει προσφέρει πολλάκις θαυμάσια πλάνα του ουρανού!

Ο σωλήνας σου είναι ιδιος με τον δικό μου.

Τον θεωρώ πολύ καλό.Θα είναι η τελευταία αναβάθμιση που θα κάνεις (ασε που δε χρειάζεται τίποτε,το πολύ-πολύ ένα ανεμιστηράκι!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου μια αναβαθμιση που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις το SKYSENSOR 2000 της VIXEN. ειναι ακριβο αλλα οι δυνατοτητες του ειναι ατελειωτες .Μεσω αυτου μπορεις να εχεις περα απο ενα goto(αριστο) συνδεση με υπολογιστη,pec. Εγω την ιδια στηριξη εχω και την ελεγχω μεσω του skysensor.Δουλευει οσο καλα μπορει να δουλεψει αυτη η στηριξη,μην ξεχνας οτι ειναι κινεζικη απομιμηση της great polaris που κατασκευαζεται στην ιαπωνια απο την VIXEN οποτε τα μοτερ καθονται τελεια.

Και κατι ακομα: πριν παρω το skysensor ημουν και εγω κατα των goto.Συντομα καταλαβα οτι ειναι εργαλειο που αντι να σε περιοριζει η να σου στερει την γνωριμια με τον ουρανο σου δινει την δυνατοτητα να κανεις πολλα περισσοτερα ,

 

 

Φιλικα Θεμης..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου γραψε λαθος μπερδευτηκα εσυ εχεις την EQ5 εγω την CG 5 συνεπως δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το skysensor.Συγνωμη, αλλα δεν ξερω γιατι παντα τις μπερδευα αυτες τις δυο στηριξεις....

:oops:

 

Ελπιζω να βρεις τροπο παντως να κανεις την δουλεια σου,

 

Φιλικα θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- SKYSENSOR 2000PC (Σύστημα GO-TO. Μοτέρ ΜΤ-4 και τηλεχειριστήριο) 1.350 € για περισσότερες πληροφορίες στην ΑΚΤΙΣ.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1350 ευρώ , δηλαδή κοντά μισό εκατομμύριο για αναβάθμιση της EQ5???

Με την ίδια λογική να πάρουμε μια van de hull mc2 (491000 κεφαλή και βελόνα πικαπ) για το παλιό Dual!

Nα βάλουμε καμουφλαρισμένα αγωνιστικά λάστιχα στο Yugo του (συμπαθέστατου) πεθερού μου.

Ενα ζευγάρι Magnepan για τον ραδιοενισχυτή

Κιτ του PopYoshimoura για το παλιο Gs 550 το Suzuki

Πειραματικό λίπασμα με βάση το αίμα(μη τρομάζετε! από γουρούνια και κότες είναι!) για τα... ραδίκια του γείτονα

Πήλινη γλάστρα απο πηλό της Σίνδου,ψημμένη στους 1050 Κελσίου απο φουρνο του Μπόνη(έχω ψήσει αρκετές! ούτε PAHIRA δε θα έβαζα μέσα!)για ένα ευώνυμο..............

Η eq5 είναι μία πολύ καλή βάση για τα λεφτά της.Εχω επανειλημμένως δηλώσει λάτρης της HEQ5.Πούλα τη φίλε και πάρε με λιγότερα χρήματα την HEQ5 PRO.Περισσεύουν και λεφτα για autoguide(ρε μανία με το autoguide!)

Αν διαφώνησα φίλοι sorry.

H διαφορά γεννάει κίνηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1350 ευρώ , δηλαδή κοντά μισό εκατομμύριο για αναβάθμιση της EQ5???

Με την ίδια λογική να πάρουμε μια van de hull mc2 (491000 κεφαλή και βελόνα πικαπ) για το παλιό Dual!

Nα βάλουμε καμουφλαρισμένα αγωνιστικά λάστιχα στο Yugo του (συμπαθέστατου) πεθερού μου.

Ενα ζευγάρι Magnepan για τον ραδιοενισχυτή

Κιτ του PopYoshimoura για το παλιο Gs 550 το Suzuki

Πειραματικό λίπασμα με βάση το αίμα(μη τρομάζετε! από γουρούνια και κότες είναι!) για τα... ραδίκια του γείτονα

Πήλινη γλάστρα απο πηλό της Σίνδου,ψημμένη στους 1050 Κελσίου απο φουρνο του Μπόνη(έχω ψήσει αρκετές! ούτε PAHIRA δε θα έβαζα μέσα!)για ένα ευώνυμο..............

Η eq5 είναι μία πολύ καλή βάση για τα λεφτά της.Εχω επανειλημμένως δηλώσει λάτρης της HEQ5.Πούλα τη φίλε και πάρε με λιγότερα χρήματα την HEQ5 PRO.Περισσεύουν και λεφτα για autoguide(ρε μανία με το autoguide!)

Αν διαφώνησα φίλοι sorry.

H διαφορά γεννάει κίνηση!

 

Maxplanck μήπως θα πρέπει να το ρίξεις στην ποίηση!!! έχεις λέγειν.

Αυτά τα εργαλεία είναι για απαιτητικούς καλά είμαστε και εμείς με το καβουρδιστήρι μας τρόπος του λέγειν. Εξάλλου ερασιτέχνες είμαστε, αλλά εάν κάποιος τα έχει γιατί να μην το πάρει, η ζωή είναι μικρή και όπως έλεγε ένας σχορεμένος γείτονας μου "τι να τα κάνεις τα χρήματα αφού υπάρχουν μνήματα"

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Maxplanck το χομπυ που επιλεξαμε ειναι για μια ζωη, θα προσπαθουμε να κανουμε περισσοτερα πραγματα και με καλυτερο τροπο παντα. Αν τελικα μπορει να τοποθετηθει το skysensor στην στηριξη του θα την αναβαθμισει σε πολυ μεγαλο ποσοστο.Απο την αλλη, αργοτερα και αν του επιτρεπουν τα οικονομικα του μπορει να την αλλαξει με μια γνησια Great Polaris DX και σε συνδυασμο με το skysensor να εχει ενα συστημα που δεν θα εχει να ζηλεψει τιποτα απο συστηματα πολλων χιλιαδων ευρω.

 

Και κατι ακομα: ο κυριος Ηλιοπουλος της ΑΚΤΙΣ χρησιμοποιει για τις περισσοτερες φωτογραφιες του την great polaris DX+skysensor με 8'' νευτωνειο της VIXEN, συνεπως θα ειναι ο καταλληλοτερος για να βοηθησει τον φιλο teo.

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο

Δυστυχώς (!) είμαι και γω της αρχής "περί μνημάτων και χρημάτων"

Φυσικά και αν μπορεί να διαθέσει το ποσό , καλά θα κάνει ... να το διαθέσει και γρήγορα μάλιστα!Απλά προτείνω ανασχηματισμο του όλου συστήματος εκ βάθρων.Ας πουλήσει την ΕQ5 και ας "ξαναχτίσει" νέα βάση!

Φίλε Θέμη εύχομαι και σε σένα και σε όλους μας η αστρονομία να μας ακολουθεί για μια ζωή!Αναβάθμιση όμως 1350 ευρώ σε μία βάση που ούτε μοτέρ δεν έχει δε σου φαίνεται και σένα λίγο τραβηγμένο???

Μη ξεχνάμε τον Χρυσό Κανόνα που λέει ότι:η συνολική απόδοση ενος συστήματος εξαρτάται κατά κύριο λόγο απο την αποδοση του ασθενέστερου σημείου του συστήματος!!!

Εγω του προτείνω να ξανασχεδιάσει αρχικα στα χαρτια το σύστημά του, όπως το φαντάζεται σε τρια χρόνια απο τώρα και κατόπιν να κινηθεί !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου, το να ξεκινησει απο μια καλη βαση για να χτισει ενα δυνατο συστημα ειναι το καλυτερο.Το προβλημα ομως ειναι οτι υπαρχει μια βαση ηδη, μετρια και χωρις πολλες δυνατοτητες αλλα ετσι και αλλιως θα χρειαστει να την αλλαξει οταν θα ανεβουν οι απαιτησεις του. Αν μπορει τωρα να πουλησει την βαση και να αρχισει το καινουριο χτισιμο καλως, αν ομως οχι, θα εχει κανει το πρωτο μεγαλο οικονομικο βημα προς ενα καλυτερο συστημα.Οταν θα μπορεσει να αγορασει την στηριξη δεν θα του φανουν πολλα τα χρηματα, αν και εφ'οσον εχει οικονομικους περιορισμους ο φιλος.

Το αν ειναι τραβηγμενο ειναι σχετικο. Στην περιπτωση που δεν ενδιαφερεται καποιος να προχωρησει σε μονοπατια που οδηγουν στην βαθυτερη γνωση της αστρονομιας αλλα θελει μονο να παρατηρει αραια και που, ναι τοτε ειναι τραβηγμενο.Αν ομως καποιος θελει να μαθει και να μαθαινει ολο και περισσοτερα τοτε η αγορα καποιου ακριβου μεν, αξιολογου δε, εξοπλισμου ειναι το σκαλοπατι για να ανεβει πιο πανω. Ειναι πολλοι οι ανθρωποι που θελουν να ξεκινησουν με κατι φτηνο για μπουν στον χωρο και μετα αρχιζουν να βελτιωνουν : αγορα προσοφθαλμιων , καλυτερου εστιαστη καλυτερου ερευνητη κ.τ.λ. στο τελος τα επιπλεον εξαρτηματα κοστιζουν περισσοτερο απο την αρχικη αγορα του τηλεσκοπιου.Ενω καποιοι προχωρουν παρα περα και αλλαζουν και το ιδιο το τηλεσκοπιο! Οι απαιτησεις ολο και μεγαλωνουν και περιοριζονται μονο απο το παχος του πορτοφολιου μας .

Εγω προτεινω το συγκεκριμενο συστημα γιατι ειναι δοκιμασμενο εχει τεραστιες δυνατοτητες και φτηνο, ο μονος περιορισμος του ειναι το βαρος που μπορει να σηκωσει δηλαδη μεχρι 10-11 κιλα.

Η τιμη του ειναι 1350+995. Φτηνη και ικανη στηριξη με ενα απο τα καλυτερα go-to που υπαρχουν για ερασιτεχνες αστρονομους .

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης