Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟΥ - NUNKI II-


nikos paschalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ,

μετά απο 10 χρόνια στο αστεροκσοπείο μου , ήρθε η ώρα να πάμε για ένα πιο λειτουργικό (με Θόλο) λίγο ψηλότερα στο νησί - αποφεύγοντας φώτα κτλ....

Η διαδικασία δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει , αλλά θα ανανεώνω σιγά σιγά το θέμα....

Το αστεροσκοπείο θα είναι υπερυψωμένο , ωστε να αποφύγουμε τα εμπόδια των δένδρων και της κλίσης της πλαγιάς στο Δυτικο μου ορίζοντα....

Το αστεροσκοπείο θα είναι κατασκευασμένο απο εργοστασιακό πάνελ και το μέγεθος θα είναι 4*4 μέτρα , με ύψος (ως την κορυφή του Θόλου ) περίπου στα 6-7 μέτρα.... Θα αποτελείτε απο 2 πατώματα ( control room το πρώτο και αίθουσα τηλεσκοπίου το δεύτερο) ......

Δυστυχώς δεν ξέρω απο AUTOCAD για να σας ετοιμάσω και ένα σχέδιο !!! :(

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολύ καλό δείχνει!! Καλή συνέχεια Νίκο!! :D :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαινεται παρα πολυ ωραιο!Να μας στειλεις νεοτερα μολις ολοκληρωθει

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή συνέχεια Νίκο! Είμαι σίγουρος πως στην κατασκευή του δεύτερου παρατηρητηρίου θα αποτυπωθεί όλη η συσσωρευμένη εμπειρία από το πρώτο με αποτέλεσμα να πετύχεις διάνα τις λεπτομέρειες.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ειστε καλά .... Θα ανανεώνω σε κάθε βήμα....

Ανδρέα σίγουρα όταν παθαίνεις μαθαίνεις , αλλα έχω και πολλούς φίλους που βοηθόυν με τις ιδέες-γνώσεις τους....

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Σήμερα έπεσε η κεντρική βάση και αύριο αν όλα πάνε καλά το δάπεδο.....

1898478494_2014-02-1711_10_55.thumb.jpg.8a3d3313fff5dcd8368c78bdeed015ce.jpg

216877634_2014-02-1712_18_45.thumb.jpg.97d940e97021fe2bf6e26a74511bc06b.jpg

828657887_2014-02-1712_18_36.thumb.jpg.091c4351f88dbe7f86fae9857d3ac9a7.jpg

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετική προσπάθεια! Όταν φτιάξω και το δικό μου αστεροσκοπείο στη Ζάκυνθο, θέλω να με βοηθήσεις με τις γνώσεις που έχεις συλλέξει από το δικό σου!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν φτάνει δηλαδή που μένεις στην εξοχή, κάνεις και θόλο. Δηλαδή τι να πώ πιά, τι να σου πώ!

Να σου πω καλορίζικο, εφόσον βέβαια μου εξηγήσεις, τι στο καλό είναι όλο αυτό το σιδερομάνι στη μέση της κατασκευής.

Καλό κουράγιο φίλε, και όλα καλά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D :D

Τα σίδερα στη μέση είναι αναμονές για το χάρτινο καλούπι που θα πέσει το pier.

Επειδή θα είναι σε 6 μέτρα ύψος είπα να είναι γερό ...... :) :) :)

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο, σκοπεύω κι εγώ να δημιουργήσω στο χωράφι μου ένα παρόμοιο με το δικό σου, με θόλο, αστεροσκοπείο. Στη Ζάκυνθο. Σε καμιά δεκαριά χρόνια πρώτα ο Θεός ελπίζω να το φτιάξω. Θα το ονομάσω ''SARGAS'', από το ομόνυμο αστέρι συτον Σκορπιό. Θέλω εσύ να μου το φτιάξεις. Με το αζημίωτο φυσικά. Και βέβαια το θέλω με αντισεισμικά πέδιλα σαν και το δικό σου!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, καλορίζικο και "καλωστέριωτο". Εύχομαι να ολοκληρωθεί γρήγορα και να το χαρείς πολύ περισσότερο από το πρώτο. Κι ελπίζω φέτος το καλοκαίρι να το δω από κοντά.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωλήνας για την παροχή ρεύματος και ιντερνετ...

399377864_2014-02-2012_19_12.thumb.jpg.7790fae72c02877c29f6a331bdb80518.jpg

2118222367_2014-02-2010_20_38.thumb.jpg.61cc796187766f1cdaac89968f0580d0.jpg

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, είναι σωστό τα καλώδια ρεύματος και τηλεφωνικής γραμμής να "τρέχουν" παράλληλα στον ίδιο σωλήνα; Μήπως υπάρχει θέμα παρεμβολών/θορύβου και πρέπει να είναι απομακρυσμένα μεταξύ τους; Δεν γνωρίζω κι εγώ γι αυτό αναρρωτιέμαι. Κάποιος που να το έχει ψάξει;

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το ξέρω και γω. Θα προσπαθήσω να τα μονώσω αλλά αν δεν κάνει, το τηλεφωνικό θα το περάσω απο αλλού.....

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, είναι σωστό τα καλώδια ρεύματος και τηλεφωνικής γραμμής να "τρέχουν" παράλληλα στον ίδιο σωλήνα; Μήπως υπάρχει θέμα παρεμβολών/θορύβου και πρέπει να είναι απομακρυσμένα μεταξύ τους; Δεν γνωρίζω κι εγώ γι αυτό αναρρωτιέμαι. Κάποιος που να το έχει ψάξει;

 

Στέφανε ο κανόνας λέει ότι τα περνάμε από διαφορετικούς σωλήνες για να μην έχουμε τυχόν προβλήματα -αν αυτά υπάρξουν.Στην συγκεκριμενη περίπτωση δεν νομίζω να υπάρξουν αλλά σίγουρα κάποιος που γνωρίζει καλύτερα αυτά τα θέματα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

 

Ανυπομονώ να δω την κατασκευή Νίκο, είμαι σίγουρος ότι θα φυσάει!!! :D

Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα περάσει utp cat5 δίπλα σε καλώδια ρεύματος (μέσα από καναλιέρα) στο παρελθόν και δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

 

Υπάρχει επίσης και το cat6 shielded cable για καλύτερη μόνωση από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοια συνύπαρξη υπάρχει συχνά σε πολλά μέρη χωρίς θέμα. Δε θα υπάρξει πρόβλημα γιατί το μήκος της συνύπαρξης είναι μόνο μερικά μέτρα. Κατά η γνώμη μου δεν αξίζει να βάλεις άλλο σωλήνα εφόσον σε εξυπηρετεί καλύτερα όπως είναι. Αν θες να είσαι σίγουρος, η συμβουλή το Σπύρου για shielded cable είναι καλή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας που το φτιάχνεις απο την αρχή γνώμη μου είναι να ξεχωρίσεις τα ισχυρά ρεύματα απο τα ασθενή.

Αποφεύγεις έτσι κάθε μελλοντικό παρατράγουδο που μπορεί να προκύψει και έχεις και μια έξτρα δίοδο για

οτιδήποτε χρειαστείς στο μέλλον.

 

Η συνύπαρξη τους για λίγα μέτρα όντως δεν θα δημιουργήσει προβλήματα όπως λέει και ο φίλος astrovox.

Συνήθως το πρόβλημα έγκειται στην κακή ποιότητα των μονώσεων των αγωγών καθώς επίσης και οταν τέμνονται ισχυρά με ασθενή καλώδια.

 

Εκτός απο το Cat6 shielded που προτείνει ο φίλος Santono για τα ασθενή θα σου πρότεινα για την παροχή να ρίξεις καλώδιο Ν.Υ.Υ. .

Θεωρείται καλώδιο ανθυγρό και έχει πολύ καλές μηχανικές αντιστάσεις και επίσης καλύτερη μόνωση ( μαύρο χρώμα )απο τα κλασσικά Ν.Υ.Μ. ( λευκό χρώμα ).

 

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι !!!

 

ΥΓ : Και μην ξεχάσεις την γείωση. Κάνε μία τοπική με ένα ηλεκτρόδιο τουλάχιστον γειώσεως αν δεν έχεις ήδη βάλει ταινία στα θεμέλια.

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης