Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Με ενδιαφερει η φωτογραφιση ευρεως πεδιου λογω του μικρου αισθητηρα μου, αλλα και για τις βραδιες με χαλια seeing... :?

Ανοιγω λοιπον αυτο το θεμα για να συγκεντρωσουμε πληροφοριες οσο αφορα ποιοι φακοι ειναι πιο "βολικοι" για να τους προσαρμοσουμε στην ccd μας.

Οταν λεω πιο βολικοι εννοω να μας δινουν ικανοποιητικο backfocus ωστε να μπορουμε να δουλεψουμε (αν γινεται) τροχο φιλτρων και να μην μπλεκουμε με συρταρακια. Η αποσταση απο τον αισθητηρα μου μεχρι το σπειρωμα Μ42 του τροχου ειναι καπου στα 60mm (για σιγουρια θα ξαναμετρησω το απογευμα). ποιον φακο μου προτεινετε,αν υπαρχει, απο 100mm εως 200mm (καλυτερα καπου στη μεση) που να εχει τετοιο back focus?

Επισης οσοι εχουν χρησιμοποιησει αυτο http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2362 για φακους canon ας μας πουν τις εντυπωσεις τους .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε φακό 50mm Zenit και Atik16ic κατάφερα να εστιάσω και με τον τροχό φίλτρων της Ατικ. Με τον μεγαλύτερο αισθητήρα της Sbig st10 η εστίαση με τον τροχό ήταν αδύνατη. Η λύση που βρήκα ήταν η χρήση του μεγαλύτερου φακού της Κiev88 που είναι μηχανή μεσαίου φορμά και έχει μεγαλύτερο backfocus

2025723513_delfiniusc.thumb.jpg.fe80516d72a645606461d5c687f0c459.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες Στέλιο.Αυτή η σκέψη με απασχολεί και εμένα αρκετό καιρό τώρα αλλά δεν έχω κάτσει να το ψάξω περισσότερο.Από μερικές κουβέντες που είχα κάνει με φίλους με είχε αποτρέψει η ιδέα να το ψάξω διότι(τα παιδιά μου έλεγαν) δεν θα κατάφερνα να εστιάσω την ccd μαζί με τον τροχό επάνω και έτσι το παράτησα. Το βέβαιο είναι ότι θα παρακολουθώ την συγκεκριμένη ανάρτηση με ενδιαφέρον.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στελιο καλησπερα ποια καμερα εχεις και ποιο ειναι το backfocus?

Χρησιμοποιεις OAG?

 

Xθες πειραματιζομουν με εναν jupiter 200mm και εναν tair 300mm σε συνδιασμο με την ATIK 383L (17mm backfocus) λιγο που το εψαξα ο tair λενε οτι εχει backfocus 49mm (αμφιβαλω!) και με τον jupiter 200mm backfocus 46mm.

 

Προσπαθησα να εστιασω με:

 

(383l+) 17mm+(συρταρι) 15mm+(tsoag) 9mm+(antapter m48-m42) 3mm συνολο 44mm δυστυχως χωρις το αναμενομενο αποτελεσμα και οι δυο φακοι δεν εστιαζαν για λιγο....αφαιροντας το OAG ολα δουλεψαν ρολοι και με περιθωριο στο focus.

Eχω στην κατοχη μου και εναν τροχο της ATIK περιπου 20mm θεωρητικα θα πρεπει να δουλεψει...θα το τσεκαρω σημερα και θα σου πω το σιγουρο ειναι οτι μαλλον το OAG ΤΟ ΞΕΧΝΩ και παω σε λυση με οδηγητικο.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο πολύ ενδιαφέρον θέμα.

 

Εγώ προσπάθησα με τον Jupiter 200 σε συνδυασμό με την ATIK420 (13mm backfocus), τον τροχό της StarLight Xpress (29mm backfocus) και τον δακτύλιο προσαρμογής Τ2 σε Μ42 της Baader (7mm backfocus) σύνολο 49mm και δεν μπορούσα να εστιάσω.

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο εχω την Qhy img2pro me ton icx285AL. OAG οχι δεν χρησιμοποιω

Ξαναμετρησα τελικα και ειμαι μεχρι το θυληκο σπειρωμα του τροχου στα 50mm.

Θελει να κοιταξουμε οπως λεει ο Χρηστος πιο πανω για μεσαιου φορμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει τον Jupiter 200mm με την ATIK 16HR, προσαρμογέα Τ2/Μ42 και το συρταράκι και εστίαζε άνετα, ακολουθώντας "συνταγή" φίλων. Η αλήθεια είναι πως δε δοκίμασα ποτέ να δω αν εστιάζει με τον τροχό φίλτρων Orion θεωρώντας ότι για να το κάνουν και οι άλλοι με συρταράκι δε θα εστιάζει αλλιώς. Κακώς, βέβαια, διότι με άλλο εξοπλισμό αλλάζουν τα πράγματα. Με πρώτη ευκαιρία θα το κάνω για να σας ενημερώσω. Επίσης έχω πάρει πρόσφατα και έναν Jupiter 135mm και θα δοκιμάσω και με αυτόν.

jupiter-atik.jpg.2f35fb7ee993b5d278119055c7dc9b36.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα με τον Jupiter 200mm και την 16HR τι πεδίο έχεις;;Μικρο δεν είναι πάλι η κάνω λάθος;;

Τον 135mm τον ζαχαρώνω και εγώ εδώ και 1-2 μήνες.Για δοκίμασε τον και πες μας εντυπώσεις. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περίπου δυόμιση μοίρες ήταν αν δεν κάνω λάθος, στη μεγάλη διάσταση. Όντως δεν μπορώ να πω ότι το ένιωσα και τόσο ευρύ και έτσι πήρα και τον 135άρι!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...
Η λύση που βρήκα ήταν η χρήση του μεγαλύτερου φακού της Κiev88 που είναι μηχανή μεσαίου φορμά και έχει μεγαλύτερο backfocus

 

 

Χρηστο τι ανταπτορα εβαλες για να ενωσεις φακο με τροχο;

Εχω παρει εναν super takumar \:D/ και ετσι οπως το βλεπω μαλλον θα γινει ιδιοκατασκευη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχουν αντάπτορες για τέτοιους φακούς. Κόλλησα με κόλα στιγμής δαχτυλίδι προέκτασης Τ2 5mm απευθείας επάνω στο πίσω μέρος του φακού.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=18536

 

Απλά πράματα, κάμερα (atik16hr) -> τροχός (atik mfw) -> φακός. Εστιάζει άψογα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με ένα μικρό διοπτρικό προσαρμοσμένο στη ccd κάμερα μπορεί να κάνεις δουλειά χωρίς να μπλέξεις με τα προβλήματα εστίασης με το φακό.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=18536

 

Απλά πράματα, κάμερα (atik16hr) -> τροχός (atik mfw) -> φακός. Εστιάζει άψογα.

 

Νομίζω πως οι διάφοροι φακοί έχουν ελαφρώς διαφορετική διαδρομή εστίασης και πως δεν εστιάζουν όλοι! Ποιον φακό ακριβώς έχεις; Jupiter;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με ένα μικρό διοπτρικό προσαρμοσμένο στη ccd κάμερα μπορεί να κάνεις δουλειά χωρίς να μπλέξεις με τα προβλήματα εστίασης με το φακό.

 

 

Σιγουρα, αλλα να πετυχεις την εστιακη που θες (πχ 135mm) με κοστος κοντα στα 50 ευρω(+-), δεν νομιζω να εχεις επιλογη... :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

K εγώ ειμαι σε αναζήτηση τροπου να εστιάσει το setup με QHY9+FW+lens...που δυστυχως τα μαθηματικα λενε πως ειναι αδυνατο.

 

Ηθελα να ρωτησω....εχεις δοκιμασεις κανεις να ξεβιδωσει το mount του φακου κ να προσαρμόσει νέο ώστε να γλυτωσουμε τη χρηση ανταπτορα? Ισως ετσι εστιασει

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δει τέτοιες πατέντες στο διαδίκτυο, στην προσπάθεια να κάνουν Μ42 φακούς να εστιάζουν σε Nikon (που ως γνωστόν έχει βαθιά τον αισθητήρα). Για όσους δεν ξέρουν, αντάπτορες για Nikon υπάρχουν αλλά δεν είναι δυνατή η εστίαση στο άπειρο (που ενδιαφέρει την αστροφωτογραφία) χωρίς την προσθήκη οπτικών στοιχείων (που σχεδόν ακυρώνει όλο το νόημα).

 

 

Αν το googlάρεις (π.χ. nikon Μ42 mod) θα δεις προσπάθειες που πειράζουν το mount του φακού. Το νόημα είναι ο αντάπτορας να είναι πλατύς και να βυθίζεται λίγο μέσα του ο φακός ώστε να κερδίσεις μερικά χιλιοστά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφου πλεον ηρθε και ο ανταπτορας Μ54 σε Τ2, μπορεσα και συναρμολογησα το συστημα.

εχουμε και λεμε

 

pentax.thumb.jpg.a2ecf9475a02480e586e8ca67ba098c3.jpg

και voila ολα οκ με τον φακο στο απειρο

 

20150207_155439.thumb.jpg.852d30d0cf81c9002a8f592a8b52457a.jpg

αναμεσα στον τροχο και τον αναπτορα μπηκε και ο Τ2 σε 2" γιατι ο αισθητηρας μαλλον ηταν πολυ κοντα και δεν εστιαζε

 

20150207_150016.thumb.jpg.f31b3690d621aeb273e0cf089c19f359.jpg

φακος με τον ανταπτορα και τον τροχο

 

20150127_122516.thumb.jpg.4ff3c42d52929b99be4d3237da1af06c.jpg

Ανοιχτος στο f4

 

20150127_123026.thumb.jpg.2b912127e5d5dac2a0d79cf1bc86b84d.jpg

Φακος Pentax Asahi 6x7 200mm f4 SMC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Pentax εχουν το πλεονέκτημα ότι έχουν μεγαλο backfocus κ πολυ ευκολα μπορεις να τους κανεις ότι θες......αλιμονο στους έχοντες Canon/Nikon

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης