Jump to content

Φίλτρα για διπλούς αστέρες


GLOUKOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω, ποιο φίλτρο είναι κατάλληλο για να μπορέσω να διακρίνω σε έναν διπλό αστέρα, το μικρότερο και κοντίνο συνοδό του? Για παράδειγμα τον Σείριο Β? Στον Ουράνιο Άτλαντα του Storm Dunlop γράφει πως χρειάζεται ένα ουδέτερο φίλτρο. Το orion sky glow που έχω, δεν βοηθάει πέραν των νεφελωμάτων. Έχω το ORION XT 10 Dobsonian. Ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Σειριος Β ειναι παρα πολυ αμυδρος και δεν νομιζω οτι φαινεται με καποιου ειδους τηλεσκοπιο.Οι φακοι σου και το προσοφθαλμιο σου ποια ειναι;Aν μας πεις αυτα τα δυο θα σου βρουμε το καταληλο φιλτρο (αν υπαρχει για τετοιου ειδους παρατηρηση)

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gloukos (κακώς το αναφέρεις εδώ και δεν ανοίγεις άλλο νήμα) δεν υπάρχει τέτοιο φίλτρο. Το ND που αναφέρεις για τον Σείριο Β απλά δεν κάνει γιατί θα κόψει φωτεινοτητα και του Σείριου αλλά και του συνοδού του. Αλλά και γενικά τέτοιο φίλτρο δεν υπάρχει πλην μπορείς σε ειδικές περιπτώσεις να κάνεις χρήση φίλτρων που ειναι για άλλη δουλειά. Πχ για να δω τον συνοδό του Αντάρη που ειναι πράσινου (λόγω αντίθεσης) χρώματος βοηθαει ένα πράσινο ή μπλε φίλτρο που κόβει την έντονη λάμψη του Αντάρη ενώ δεν επηρεάζει τον συνοδό του με αποτέλεσμα να τον διακρίνεις και πιο εύκολα (στον Αντάρη βοηθάει και να τον παρατηρήσεις όσο δεν έχει νυχτώσει καλά ακόμα και ο ουρανός ειναι μπλέ).

Άλλος τρόπος που μπορεί να βοηθηθείς ειδικά αν έχεις τηλεσκόπιο schmidt cassegrain ή διοπτρικο ειναι να φτιάξεις από χαρτόνι ένα κάλυμα που έχει εξαγωνικό άνοιγμα εγεγραμμένο στη διάμετρο του αντικειμενικού σου. Το αποτέλεσμα ειναι πως παράγει 6 ακτίνες. Το περιστρέφεις ανάλογα ώστε ο συνοδός του λαμπρού αστέρα να πέσει ανάμεσα σε δυο ακτίνες και να διακρινεται ευκολότερα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι κι εγω πιστευω πως δεν υπαρχει φιλτρο για αυτο το πραγμα.Οπως ειχε συζητηθει και πιο παλια τα φιλτρα μειωνουν το φως και εσυ δεν θες να μειωσεις το φως του ΣειριουΒ σωστα;

Μην παρεις καποιο φιλτρο -με το τηλεσκοπιο σου οτι βλεπεις-

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το νήμα έχει διαχωριστεί σε καινούριο.

 

Όπως, σωστά είπε ο Γιώργος, υπάρχουν διάφορα φίλτρα που μπορούν να βοηθήσουν κατά περίπτωση. Σε αυτά περιλαμβάνονται και φίλτρα παρατήρησης βαθύ ουρανού όπως το φίλτρο οξυγόνου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα φίλτρο για εφέ στην φωτογραφία που ονομάζεται Double Exposure και είναι ένα "μισό" φίλτρο. Η δουλειά του είναι να επιτρέπει να φωτογραφίσουμε μόνο το μισό πεδίο μας και το υπόλοιπο παραμείνει σκοτεινό. Μπορείς να φτιάξεις ένα "μισό φίλτρο" (δεν βρίσκω καλύτερο όρο) με την ιδέα που περιγράφει το βιβλίο "Astronomy Hacks". Η κατασκευή είναι απλή με ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο (επειδή έχει πολύ καθαρή και λεπτή ακμή) το οποίο βάφεις μαύρο. Στην πραγματικότητα σκιάζει την λάμψη του πρώτου αστέρα επιτρέποντας να φανεί ο δεύτερος.

 

Το χρησιμοποιώ σε ένα προσοφθάλμιο που έχω παροπλίσει για να παρατηρώ διπλούς όταν ο πρώτος αστέρας είναι πολύ φωτεινός. Δουλεύει πολύ καλά και αξίζει να το δοκιμάσεις σε ένα ορθοσκοπικό ή ένα Plössl για να δεις τον Σείριο Β.

 

Σταθερή ατμόσφαιρα, καλή ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου, καθαρά οπτικά, θα βοηθήσουν με την σειρά τους...

 

1211488739_occultingeyepiece.jpg.9eba84641f603610d8a36749c227afb9.jpg

Το αλουμινόχαρτο στην θέση του. Καλό είναι να βαφτεί ώστε να αποφευχθούν οι αντανακλάσεις από την γυαλιστερή επιφάνειά του.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστώ φίλε astrovox. Φίλε Κωνσταντίνε καλησπέρα, με αυτή την λύση που μου προτείνεις, εσύ προσωπικά έχεις παρατηρήσει τον Σείριο Β??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, διαφορετικά δεν θα το πρότεινα αν δεν το είχα δοκιμάσει. Ήταν από τους πρώτους που διέκρινα με αυτή τη μέθοδο. Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω δοκιμάσει το ίδιο και σε ουρανό με περισσότερη φωτορρύπανση.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πωπω, είσαι πολύ τυχερός! Θα με κάνεις να το προσπαθήσω κι εγώ, σήμερα κι όλας! Πιστεύω πως με αυτή την ευρεσιτεχνία θα έχεις παρατηρήσει και τον Βασιλίσκο! Σωστά?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται κάτι τέτοιο ο Βασιλίσκος;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τζίφος... Δεν κατάφερα να παρατηρήσω τον Σείριο Β... Θα ξαναπροσπαθήσω. Σήμερα έπεσε στα μάτια μου ένα φιλτράκι της MEADE που ενδείκνυται για Σεληνιακή παρατήρηση, αυτό : http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=188 Ο Νομικός γράφει ότι χρησιμοποιείται ΚΑΙ για τον διαχωρισμό στενών διπλών αστέρων. Παρακαλώ αν ισχύει κάτι τέτοιο, βοηθήστε με με την άποψη σας. Ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται κάτι τέτοιο ο Βασιλίσκος;
Toν Βασιλισκο τον εχω παρατηρησει και εγω!Κατα την αποψη μου δεν χρειαζεται καποιο φιλτρο.Με 3*Barlow lens εισε μια χαρα! :wink:

 

Φιλικα , Χριστοφορος

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευή είναι απλή με ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο (επειδή έχει πολύ καθαρή και λεπτή ακμή) το οποίο βάφεις μαύρο. Στην πραγματικότητα σκιάζει την λάμψη του πρώτου αστέρα επιτρέποντας να φανεί ο δεύτερος.

 

Το χρησιμοποιώ σε ένα προσοφθάλμιο που έχω παροπλίσει για να παρατηρώ διπλούς όταν ο πρώτος αστέρας είναι πολύ φωτεινός. Δουλεύει πολύ καλά και αξίζει να το δοκιμάσεις σε ένα ορθοσκοπικό ή ένα Plössl για να δεις τον Σείριο Β.

 

Σταθερή ατμόσφαιρα, καλή ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου, καθαρά οπτικά, θα βοηθήσουν με την σειρά τους...

 

Κωσταντίνε , δεν το έχω δοκιμάσει αυτό το κόλπο! Αντί για αλουμίνιο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί μαυρη κολλητική ταινία;

 

Εγώ χρησιμοποιώ έναν άλλο εύκολο τρόπο όταν με δυσκολεύει ένας διπλός. Με ένα κομμάτι χαρτόνι μειώνω λιγάκι το άνοιγμα του τηλεσκοπίου κι έτσι σκοτεινιάζει το πεδίο και αυξάνεται περισσότερο το κοντράστ. Μειώνοντας το άνοιγμα δηλαδή επηρεάζεις τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου κάνοντας το πιο αργό , πιο σκοτεινό δηλαδή. Οπότε όσοι παρατηρούν μέσα από πόλη με "γρήγορα" ( μικρός εστιακός λόγος) τηλεσκόπια που μαζεύουν πολύ φως .... μπορούν να το δοκιμάσουν .

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω δοκιμάσει αυτό που λες λίγο διαφορετικά βγάζοντας το κάλυμμα της τρύπας που υπάρχει στο καπάκι του Dob. Κάποιες φορές έχει δουλέψει και έτσι σε διάφορους στόχους και έχεις δίκιο. Αλλά το κόλπο με το αλουμινόχαρτο δουλεύει καλύτερα για εμένα στους διπλούς. Δεν συνιστάται να γίνει με ταινία διότι το αλουμινόχαρτο έχει εξαιρετικά καθαρή ακμή. Απλώς θέλει βάψιμο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης